Македонски Форум за Електроника

Општа дискусија => Општа дискусија => Темата ја започнал: GigaWatt на 28 Април 2010, 15:15:34Наслов: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 28 Април 2010, 15:15:34
ете ја и мојата  ;D

Alice In Chains, Opeth, е уште Pearl Jam и Faith No Mоre да имаше, и супер ќе беше... ;)

aј пробај :) можеби ќе ги знаеме

Е ај, еве ја и мојата... ;)

Јас обично не слушам само песни или траки (синглови), туку цели албуми, па затоа мојата е огромна, не дека имам playlist-а, туку load-ав у Winamp се што слушам релативно често последниве година дена, инаку си имам по еден албум или компилација во playlist-а.

Затоа и не сакав да ја постирам цела на форум, преголема е, преку 1000 песни/траки има ;): Затоа еве ја на линк ;). Може и да има некоја дупла, ама малку се така да нема везе ;).

Код:
http://textsnip.com/8a7471


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Мај 2010, 20:27:43
На листата кај мене додадете уште Amon Amarth - Twilight of the tunder god цел албум :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 20:31:05
Ееееееее, јас се понадевав дека е некој албум од Amon Tobin... хахахахах :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Мај 2010, 20:35:02
Не бе само метал слушам :D
дед, индустриски , блек дед, треш по некогаш, мелодик дед, технички дед , брутал дед ........
ама па најмногу слушам индустриски :D
ама имам од се
најмногу мразам некој дед кор не за нешто ако слушаш еден албум и готово ќе ти пукне главата се исто па исто ... друго не слушам повер метал некако глуп ми е
и најважно од се не слушам некој емовци кој се обидуваат да прават метал ама на крајот излегува глупост на квадрат ( пр. токио хотел :| )
и не слушам металика :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 20:39:42
Абе Металика мој најбољи друг, зашо збориш така за Металика, хахахахаха :D :D :D... се зезам ;).

Мада серизоно, си беа солиден бенд на времето, дур не го издадоа оној албум, како и да се викаше, St. Anger или така нешто, не ми текнува сеа.

А од горното што пиша, ако најмногу слушаш Industrial, можно е да ти се свиѓа Amon Tobin, нешто мешавина од dub, dnb, trip-hop, metal, electro, indusrtial... од се по нешто можеш да најдеш кај него, така да можно е да ти се засвиѓа ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 20:41:37
Имам приметено луѓево што се занимаваат со електроника воглавно слушаат рок,метал и сл. значи не сите 100% ама голем дел. Се согласувате?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 20:46:49
Па не баш, јас сум релативно versatile, јас слушам се, а ако прашуваш за моите почетоци, прво почнав со електронска музика, затоа и најголем достиг во металот за мене е Industrial ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Мај 2010, 20:53:40
имам слушано и некои такви комбинации и имам „пробано“ да слушам сајбер ама ептем глупо беше и не го слушам :D

инаку има од сите видови на музика
ама и јас последно време приметив не само електроничарите/ките што слушаат рок метал туку постепено сите се префрлуваат кон тоа :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 20:56:26
Кога почнав да работам со електроника почнав да слушам електронска музика а сега кога почнав да работам со дигитална електроника каква музика да слушам  :D Дигитална, зш да не, кога има бинарен часовник зошто да нема дигитална музика хахаха


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 20:57:14
Јас па некако се држам за електронската музика како „слеп за стап“ што рекле старите, хахахахах :D :D :D. Не знам, најверојатно сеуште ја сакам и најмногу ја слушам зашто почнав со неа, па некако ми евоцира спомени изгледа, од добри „журки“, добра дружба, што знам, тоа е веќе емоционална работа, не можам да ја објаснам, лимитиран ми е речникот, професионална деформација, нема многу зборови во електрониката со кои се искажува емоција... хахахахахах :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 20:58:45
некако ми евоцира спомени
Е тоа во мое време беше Dance :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 20:59:52
Па цела музика е веќе дигитализирана, од почеток до крај, од процесорите за гитарите, до миксетите кои ја снимаат таа гитара, до HDD-ињата на кои се запишуваат тие податоци, се е бинарно, без разлика дали станува збор за електронска музика или не.

И на плоча да издадеш нешто, пак првичната снимка е дигитална ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Мај 2010, 21:01:40
хехе затоа јас имам плочи од пред 30 години кој не беа дигитално снимани
барем не како сега што ги режат туку со труд беа правени


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 21:02:18
Е тоа во мое време беше Dance :)

Јас почнав со Goa-Trance, ама на времето, '97, '98, кога навистина имаше што да се слуша во таа музика,с ега веќе не ми се ни иде на журки искрено да ти кажам, онака, некако ми е... залудно, нема нешто што би ме заинтересирало :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 21:02:39
Не тоа друго ми беше, дигитален звук од звучник а не аналоген звук од звучник. Имаш чуено такво нешто?

с ега веќе не ми се ни иде на журки искрено да ти кажам, онака, некако ми е... залудно, нема нешто што би ме заинтересирало :S.
Исто и јас  викам :( :( :( :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 21:04:04
хехе затоа јас имам плочи од пред 30 години кој не беа дигитално снимани
барем не како сега што ги режат туку со труд беа правени

Абе и јас иам такви, Floyd, Simon & Garfunkel, Santana, ама сакам сега да се издава музика која е снимана на некоја аналогна Neve миксета, како што беше на времето, па после на лента, и на крај на плоча, она да го доживееш моментот „еј, има шум на снимката :D“ ;).

Споено мислење: [time]12 Мај 2010, 22:06:05[/time]
Не тоа друго ми беше, дигитален звук од звучник а не аналоген звук од звучник. Имаш чуено такво нешто?

Не, како звучи, не знам..???

Споено мислење: 12 Мај 2010, 21:07:14
EDIT: Што убав муабет си напраивме, хахахаахах :D :D :D, ова требаше на chat да иде, ама aj ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 21:31:04
Да, ке го средиме текстов ке остане само плеј листата :) Иначе еве баш дигитален звук
Не е за слушање, освен ако не се декосира ;)
Код:
http://rapidshare.com/files/386580037/Sound.mp3.html

П.С. Немој некој да се обиде да го декодира ова оти сомнително ми е, знам нешто вулгарности има снимено од некоја рап група.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 21:40:05
Ова е најверојатно некаков вид на модулиран сигнал, каков тип на модулација е искористен, не знам, според спектралнанва анализа, најверојатно фазна или фреквенциска, барем јас така мислам, а можно е да е и комбинција од неколку типови на модулации.

(http://img109.imageshack.us/img109/5650/ps002.jpg) (http://img109.imageshack.us/img109/5650/ps002.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 23:16:16
DRM (digital radio mundiale) не знам дали е модулација или манипулација


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 12 Мај 2010, 23:28:22
Личи на DRM да. Забегавме од темата 220%


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 23:30:19
Да бришам се што е офф топик, се што е после последната плеј листа ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Мај 2010, 23:31:57
Па да, може да се отвори нова тема ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Мај 2010, 23:35:31
може сите овие офф топици да ги ставам во нова тема, ама како да ја крстам темата?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Мај 2010, 10:44:24
Скоро сите постови освен плеј листите ги префрлив тука. Ако некои постови не требаше да се префрлаат пишете за да ги вратам во другата тема.
темава ке ја ставам како приоритетна и секогаш ке биде прва за да не се случи да биде 5-6та по ред и некој да не ја види и да отвори друга тема (слична)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Мај 2010, 11:36:14
Што се однесува до мене, не мора ништо да враќаш ;).

А и супер име си избрал за thread-ov, јас не знам дали ќе најдев толку добар превод на Македонски за "Random Thoughts" ;).

Премногу користам Англсики, ама тоа ти е, така ми е кога само по странски форуми се движам ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 13 Мај 2010, 20:02:51
Ајде луѓе потребна ми е идеа за по пракса
треба да изработам проект по избор, ама појма немам што да правам
дајте некоја идеа и шема се разбира, не мора нешто посебно
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Мај 2010, 21:18:37
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо :D
E баш си реков сега ке му помогнам на човекот ама како сега  >:( Уствари ако имаш можност да најдеш дисплеј од Нокиа 3310 или подобро од Нокиа 3210 направи го термометарот.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DARK на 14 Мај 2010, 00:12:35
Имам приметено луѓево што се занимаваат со електроника воглавно слушаат рок,метал и сл. значи не сите 100% ама голем дел. Се согласувате?

оуу немој вака еј јас се занимавам со електроника а неможам да поднесам ни рок ни метал едноставно на зивци ми удира и коа ке слушнам некој да пушта такво нешто многу се нервирам што ми иде да го акнам од земја  ;D :D
а друго све слушам а највеке транс техно хаус све што има добри басови така кажано


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Мај 2010, 00:23:41
A замисли некој да ти пушти хард-рок и тоа на твоите звучници (рачна изработка) а?  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Мај 2010, 03:35:35
Ајде луѓе потребна ми е идеа за по пракса
треба да изработам проект по избор, ама појма немам што да правам
дајте некоја идеа и шема се разбира, не мора нешто посебно
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо :D

Не знам колку се интересираш за музички инструменти, ама можеш да го изработиш GNOME-от, отворив нов topic во subforum-от „Инструменти“, имаш готова ППК заедно со шемата, единствен проблем може да биде изборот на компоненти зашто релативно стара е шемата (изработена е во 1975), така да ќе мораш да бараш еквиваленти на транзисторите што се користени во оргиналната шема.

Чисто како предлог, но искрено ме интересира и како работи, јас лично го немам изработено, но многу би сакал да го пробам, можеби да го искористам во некоја од песните/траките со бендот ;). Би сакал повеќе време да имам на располагање и да можам да го изработам, но ме спречуваат обврските :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 14 Мај 2010, 10:13:46
ако имаш стар монитор,можеш да го изработиш следново
Код:
http://www.instructables.com/id/Build-A-Plasma-Speaker/]http://www.instructables.com/id/Build-A-Plasma-Speaker/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Мај 2010, 12:09:16
Која волтажа ли е ова  :o Од стар CRT монитор кој дел се користи за овој експеримент?

Видете го и ова
Код:
http://www.instructables.com/id/Maker-your-own-Lightning-Globe!/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Мај 2010, 18:58:45
Знае ли некој дали и тример потенциометрите се прават според E24 серијата?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 14 Мај 2010, 19:06:15
би требало :)
инаку нема да ми треба шема за по изборна :):D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Мај 2010, 20:10:42
Си најде шема? Aј со среќа ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 14 Мај 2010, 20:20:03
не бе, нема да има врме да ја направам така да отпаѓа таа вежба :)
вгодина ќе направиме некоја повеќе хаха


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 18 Мај 2010, 15:00:25
Постојат ли електролитски кондензатори со +-5% толеранција?

Споено мислење: 19 Мај 2010, 12:58:57
Исто така, налетав на една страна каде што има многу бесплатни софтверчиња за електроника, само има еден проблем, поголем дел од нив доаѓале на CD (заедно со некое списание претпоставувам) и ги нема од каде да се download-ираат.

Код:
http://www.tech-systems-labs.com/freesoftware.htm

Да не знае некој случајно каде можам да ги најдам тие CD-иња или случајно некој да не има барем дел од нив. На страната пишува и на кои CD-иња биле ставени софтверчињата, и барав по net-ов, ама не најдов image на нитуедно од CD-ињата :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 07 Јуни 2010, 11:12:15
Еве пак тема за офф топик, нема тема тресете зелени колку сакате и за што сакате  ;D
само немој да ме натерате пак да ја бришам
без караници и останато ( читајте правила )
Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 07 Јуни 2010, 11:49:32
Ај јас прв да почнам :) Ми треба некој што има ботови или shell-ови на IRC :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Aleks на 07 Јуни 2010, 16:13:01
Ај јас прв да почнам :) Ми треба некој што има ботови или shell-ови на IRC :)

Уште со овие ствари се замара народот ? ц ц ц :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 07 Јуни 2010, 17:18:46
не се замарам со такви работи но има луѓе кои и тоа како се заматаат па има шанса во иднина името на форумот да биде искористено за да се направи таков канал кој би можел да се злоупотреби.

без караници и останато ( читајте правила )
Тоа е добро


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 08 Јуни 2010, 11:43:37
Ај јас прв да почнам :) Ми треба некој што има ботови или shell-ови на IRC :)

Уште со овие ствари се замара народот ? ц ц ц :)

Хехе, некој се спрема за DOS аttack :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јуни 2010, 12:39:42
хахаха ;D ;D ;D... ајде DX-er, кажи што планираш да „буташ“, ќе ти помогнеме... хахахаха ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Јуни 2010, 12:43:19
сакам еден рид да го бутнам (да израмнам де) оти ми треба оптичка видливост


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јуни 2010, 12:48:36
ауууууу, па што не каеш, еве сега вадам багерот и динамитот... хахахахах ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јуни 2010, 12:54:32
Искрено да ти кажам, во ваква држава и мене би ми било страв, ни крив ни дужен да си, може да ги извлечеш подебелиот крај.

Само да не читаме после по весници „Радио аматер пробувал да срамни рид“, хахахахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Јуни 2010, 13:41:10
хахахахаха
епа подобро не се обидувајте


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Јуни 2010, 13:46:34
а што викаш да избришеме се од темава и да остане само првиот пост ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Јуни 2010, 13:49:47
не
нека остани, ама не мешајте политика натаму :)
инаку ми треба чоек што знае следново

-карате
-џудо
-аикидо


и уште пет странски збора


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Јуни 2010, 13:50:18
хахахахахаха


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јуни 2010, 13:55:54
хахахахахахах ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Јуни 2010, 14:09:13
Жените се како интернет домеини, тие што ги сакам се веќе зафатени.

иако не е местото за вицови :)Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Јуни 2010, 14:16:32
Жените се како интернет домеини, тие што ги сакам се веќе зафатени.

иако не е местото за вицови :)
аааааааа тоа што го мислев одамна било вистина бидејки и друг освен мене го мисли, за ова си во право, добрите женски се зафатени и тоа на нивни 18-20 години.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јуни 2010, 15:03:03
Не се сложувам со ова, што знам, јас барем немам такво искуство. Јас си имам многу блесава девојка, ама затоа па си ја сакам, а никој друг изглеа не ја сакал баш заради тоа што е тотлано одлепена, не сум начекал девојка како неа претходно, изгле затоа и ми се свиѓа... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: alex на 08 Јуни 2010, 15:22:48
Жените се како интернет домеини, тие што ги сакам се веќе зафатени.

иако не е местото за вицови :)не е точно :) домејн можиш да го купиш со пари хухух


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Јуни 2010, 15:38:17
ама види постојат многу женски кои можеш да ги освоиш само ако ги поткупиш со пари. Не сите но дел да


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Јуни 2010, 17:05:30
да ама ај ти земи купи го овај домејн на кој е форумов инаправи си страна со него, ќе ти речи таму извни зафатено


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јуни 2010, 21:10:03
Може на истата IP да се направи нов сајт и определена група на сајтови да делат иста IP адреса, како што дели и elektronika-mk.net, но не може да се користи ист domain name.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ljup4o на 08 Јуни 2010, 21:25:43
хаха  ;D  ;D  ;D гледајтего ова може некој ке го направи  ;D  ;D  ;D

Monsterbike (http://www.youtube.com/watch?v=vGGlODF7_RY&feature=player_embedded#)Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 08 Јуни 2010, 21:43:38
хахаха, за тоа за женските....знаете вие што е тоа sharing??? јас што...појма немам дали идеме или што...си има дечко...па гајле ми е ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Јуни 2010, 21:50:29
да не се дуплира темава, мислам дека има тема случајни муабети  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 08 Јуни 2010, 22:27:20
^^^

и ова е офф топик..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јуни 2010, 23:40:19
@ DX-er: И јас сакав истото да го кажам, ама ај нема везе... ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Јуни 2010, 23:53:41
абе ѓаволон прави ѓаволштини и отвара теми  :D се шалам се е во ред  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 09 Јуни 2010, 00:18:07
Ај нема везе, и онака е подобро името на оваа тема, мене барем повеќе ми се допаѓа... ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SaleSk на 09 Јуни 2010, 08:48:50
Велосипедистоф е ТОООП  ;D
Браво за момакот ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Јуни 2010, 10:06:55
Ај нема везе, и онака е подобро името на оваа тема, мене барем повеќе ми се допаѓа... ;)
Супер е! И така ма две теми па сега која ви е поблиску за кликање тамо пишете ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Јуни 2010, 15:24:36
мене супер ми е со воздух да го ладам, ем собата во зимо ми ја топли ем по сигурно ми е....кој сака нека го лади со канта вода....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 09 Јуни 2010, 16:03:45
нека не ве лажат со тоа д аиспитувате, ви треба на обично масло за јадење, тоа не е спроводник и нема ништо да му се случи на компјутерот ако го потопите со масло :)

Во право си, дури има и една фирма (не ми текнува сега како се викаше) која произведување цели куќишта со ладења на база на некое масло, значи сите делови заедно со куќиштето се потопени во масло ;D. Е сега има еден проблем, да смениш компонента од конфигурацијата значи дека треба да го испразниш цело куќите од маслото и пак назад да го ставиш, мада фирмата не го препорачува овој метод, препорачуваат да се прати назад куќиштето до фирмата, они да го испразнат маслото, да ти ја сменат компонентата и да ти го вратат назад куќиштето... Кратко речено, многу работа за малку ќар, можеби тивко е куќиштето и не дига поголема температура од 15 степени на било која компонента, ама да го правам ова секој пат кога ќе сакам да сменам некоја компонента, е стварно замарање е... хахахах ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: danix01 на 09 Јуни 2010, 18:29:00
нека не ве лажат со тоа д аиспитувате, ви треба на обично масло за јадење, тоа не е спроводник и нема ништо да му се случи на компјутерот ако го потопите со масло :)

Во право си, дури има и една фирма (не ми текнува сега како се викаше) која произведување цели куќишта со ладења на база на некое масло, значи сите делови заедно со куќиштето се потопени во масло ;D. Е сега има еден проблем, да смениш компонента од конфигурацијата значи дека треба да го испразниш цело куќите од маслото и пак назад да го ставиш, мада фирмата не го препорачува овој метод, препорачуваат да се прати назад куќиштето до фирмата, они да го испразнат маслото, да ти ја сменат компонентата и да ти го вратат назад куќиштето... Кратко речено, многу работа за малку ќар, можеби тивко е куќиштето и не дига поголема температура од 15 степени на било која компонента, ама да го правам ова секој пат кога ќе сакам да сменам некоја компонента, е стварно замарање е... хахахах ;D ;D ;D
ке треба да набавиме масло од трафостаница од ЕВН


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 09 Јуни 2010, 18:42:59
Батали трансформаторско масло, канцерогено е, земи си некое машинско поретко... ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 09 Јуни 2010, 19:50:14
Батали трансформаторско масло, канцерогено е, земи си некое машинско поретко... ;) ;D

Искрено, не сум знаел дека е канцерогено ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: danix01 на 09 Јуни 2010, 21:00:35
Искрено да ви кажам процесорот ми е целерон и грее како печка и барам некое алтернативно ладенје за преку летото.Иначе сега кускиштето ми е отворено  дали тоа е добро или грешам


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Јуни 2010, 21:57:27
би ти предложил вакво нешто..

(http://www.gearfuse.com/wp-content/uploads/2007/11/fan_pc_3.jpg)

;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: danix01 на 09 Јуни 2010, 22:18:49
би ти предложил вакво нешто..

(http://www.gearfuse.com/wp-content/uploads/2007/11/fan_pc_3.jpg)

;D
нема да заврси работа ке ставам мотор од вентилација од 2-3 киловати


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Јуни 2010, 23:09:34
неможам да ја најдам една слика...човекот од клима-та што му е во соба, од кеси некои направил како цевка и во куќиштето да му дува...ти текува што мислам??? иначе едно другарче летоска вентилатор што му е за во соба да му дува, ке го отвори куќиштето и во него ке го наврти да дува....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Јуни 2010, 00:09:12
Еве ти ги сликите... хахахахаха ;D ;D ;D.

(http://img412.imageshack.us/img412/2702/fullsetuppv5.jpg)

(http://img85.imageshack.us/img85/6936/tempsey5.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 10 Јуни 2010, 00:15:25
не беше баш такво, ама тоа е идејата, тоа што го имав јас гледано....цевката беше од кеси направена...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Јуни 2010, 01:13:02
Епа ова Американци го имат правено, не знам кој го има правено тоа твоето ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 10 Јуни 2010, 01:33:21
кој го знае...а бе направи го цел со кулери, и ке се фалиш дека куќиштето ти лебди над маса... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Јуни 2010, 02:51:59
хахахаха, уште да беше толку едноставно... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: danix01 на 10 Јуни 2010, 09:43:45
кој го знае...а бе направи го цел со кулери, и ке се фалиш дека куќиштето ти лебди над маса... :D
ке ми треба и напојување плус само за кулерите  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 10 Јуни 2010, 10:58:16
хахаха, една централа дома да имаш доста ке ти е....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Јуни 2010, 11:08:32
хидро, термо или нуклеарна? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 10 Јуни 2010, 11:11:17
Стварно, има некој видено кај нас да се продаваат соларни келии или панели или јок?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 10 Јуни 2010, 11:14:46
изгледа
јок
оти јас едно време барав ама not found


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Јуни 2010, 11:16:26
Имаше реклама на телевизија за една фирма (не ми текнува како се викаше) што монтира соларни панели и прави цела инсталација низ целиот дом, ама не се исплати, мислам дека со тие соларни панели можеш да напојуваш само неонки или VCF лампи (оние што се со ниска потрошувачка), ништо повеќе. Треба да имаш цела плантажа од соларни панели за да ти се исплати :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: danix01 на 10 Јуни 2010, 11:27:18
на телевизија гледав некој човек имасе инсталирано во својот дома мислам дека бесе струмичанец.Го објаснувасе целиот процес на трансформација на енергијата од панелот до акумулаторите низ ДЦ -АЦ конвертор до потрошувач. Но спомна дека мозе да се напојуват само потросувачи со ниска мокност како што се телевизор компјутер двд

Споено мислење: 10 Јуни 2010, 11:31:55
Код:
http://www.kanalvis.com/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=54
  еве ти контакт од телевизијата каде што ја гледав емисијата пиши им  мислам дека ке ти одговорат


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Јуни 2010, 22:02:02
Хахахахах ;D, мене просек ми е 7, тоа ништо не значи. Колеги кои јас сум ги „обучувал“ (не сум им давал приватни часови, ама ми понудувале као демек да учиме заедно, уствари да им го објаснам цел материјал) по определени предмети имале секогаш поголеми оценки од моите, они 8, 9, јас 6, 7.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: nCounTr на 11 Јуни 2010, 18:09:44
Хахахахах ;D, мене просек ми е 7, тоа ништо не значи. Колеги кои јас сум ги „обучувал“ (не сум им давал приватни часови, ама ми понудувале као демек да учиме заедно, уствари да им го објаснам цел материјал) по определени предмети имале секогаш поголеми оценки од моите, они 8, 9, јас 6, 7.

И мојот просек е 7 :) го расипав 3та и 4та година. Инаку беше 7.6 мислам, аа и една година се журкав и само 4 предмети бев положил, тоа беше во 3та и пак млад дипломирав :) на 23 години.
Инаку еве пример, кога бев втора година имав еднонасочни машини и трансформатори, на што при лабораториските вежби, на вежбата за испитување на трансформатор сите инструменти беа аналогни ни Д од дигитален, и колешката која дипломира со просек 9.90-9,92 не се сеќавам точно, не знаеше како да гледа на аналогни амперметри, волтметри и ватметри. А некогаш беше и стварно талентирана во однос на поставување на прашања од кои некогаш стварно знаеше да ја иступи со глупи прашања. Како на пример во системите за автоматско управување, кога беше предавањето за регулација на напони, фрекфренција, моќност, прашањето и беше - цитирам - „Дали PLC-ата ни ги носат веќе стандардизирани или ние треба да си ги програмираме?“. Мислам стварно непотребно прашање нели.
Инаку ако го знаете Панчо Врангалов, тој има кажано - „Правите електро инженери не се оние со просек од 8 нагоре, туку оние со просек од 8 надолу, иако има по некој исклучок од оние со 8 нагоре.“
А за оние на ИКИ ги викаше Дактилографи :)

Значи просекот нема врска, битно е да знаеш и да размислуваш.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Јуни 2010, 20:36:03
Инаку ако го знаете Панчо Врангалов, тој има кажано - „Правите електро инженери не се оние со просек од 8 нагоре, туку оние со просек од 8 надолу, иако има по некој исклучок од оние со 8 нагоре.“
А за оние на ИКИ ги викаше Дактилографи :)

Значи просекот нема врска, битно е да знаеш и да размислуваш.

Ехеееееее, Панчо легенда е на ЕТФ, Ломоносов школа, HC... Полагав кај него прва година Електротехника и не ме бутна (инаку врска немав теорија, тоа со електромагнетните полиња и не знам ти уште што, бла бла бла, после ги научив, во Магнетиките) зашто имав 99 бода на писменото и на двете Електротехники, и само ми рече „ај, да не те бутам, 99 бода имаш на писменно, кажи ми искрено, си учел нешто или не“, и јас реков „не“, и он ми рече „искрен одговор, барем имаш м*да, на ти 6-ка и бегај да те нема“, и јас жив среќен надвор да ме нема ;D. А колешка моја (јас ја спремав, значи се и „изџвакав“ само требаше да „голтне“) зема 9-ка... тоа е тоа, se la vi ;).

Слично нешто има кажано и Корубин од филозофски, он имал (почина пред едно 2 или 3 години човекот, бог да го прости) просек 8.1, и знаеш што има кажано: „Учев онолку колку што ми требаше за да положам, а го учев она што го сакав за да го знам.“ ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: nCounTr на 11 Јуни 2010, 21:23:43
Јас пак за кецот електротехника знаев само гранични површини, и влегувам да ме испитува после 6 часа чекање од 9 часот сабајлето, и вели колега ајде гранични површини, и јас за 3 секунди цртање на цртежот, пишување на првиот интеграл и вели колега се гледа дека знаеш еве десет.
А за двојката не положив писмено поради Коста - асистентот кој не ми призна задача од 40 бода поради промашена буква за растојанието на крајот од задачата, па јас од кај него директно кај Врангалов и му објаснив што е работата и ми вели дојди наредната недела кога имам усно ќе ја побарам тетратката и ќе те испрашам усно.
Наредната недела одам на усно, а незнам ни книгата како му се вика, и ми вели тетратката ја нема никаде, незнам што си напишал и дали си напишал ама ајде објасни нехомогено магнетно поле, од предавања ми текна цртежот, пошо имам фотографска меморија, и го цртам цртежот, но го промашив интегралот, и ми вели што имаше на кецот, викам десет, тој вика сега за сега еве ти шеска ако сакаш повеќе дојди наредната сесија, а јас срекен му викам доста ми е.
Инаку имам големи заебанции такви, еве на пример машини 3-пати паѓав за 5 бода, плус 2те-пати од тие 3-пати полагав апсолутно сам. Ама професор беше Лидија Петковска.
Инаку на електрото сите се жалат од програмирањето а јас и Ц и Ц++ ги поминав колоквиумите со само 2 часа учење по колоквиум.
Математика 3 - 2-пати ги имав сите бодови да положам, но поради тоа што не сум и ја решил диференцијалната равенка ме паѓаше, а последниот 3-ти пат и ја решив само таа задача и ме пушти :)
Така да имаат некои финти, еве за електрични кола 1-2 само решив по 2 задачи и поминав како ништо.

Инаку предмети кои најмногу ми оставија вака добро знаење се:

Производство на електрична енергија
Обновливи извори на електрична енергија
Разводни постројки
Релејна Заштита
Заземјување и заштитни мерки
Нуклеарни централи
Високонапонски мрежи и системи
Еднонасочни машини и трансформатори
Наизменични машини
Планирање на погон и градба на електрични централи
Експлоатација на електроенергетски објекти
Проектирање на електроенергетски објекти
Управување и контрола на елелктро енергетски објекти
Когенеративни постројки
Примена на дигитална заштита
Компјутерско моделирање на електроенергетски објекти
Мали ХЕЦ


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јуни 2010, 12:35:14
Мене, искрено да ти кажам, од ЕТФ нитудеден предмет не ми остави никакво знаење, освен електрониките (сите шест електроники), друго се ми беше гола вода, еве сега баш полагам еден предмет, ТК Мрежи. Јас навистина не знам кој го има направено тој предемет, ама кој и да го има направено, за џабе е правен. Учиш се на памет, од кратенки (на секој можен телекомуникациски протокол, до уредите и медиумите низ кои се пренсуваат податоците) до формули (не ради друго, доказите за формулите се предолги и не се ни замарале да ги докажуваат, па морав сам на своја рака да ги докажувам формулите, зашто ако не ми прави нешто логика, не можам да го научам).

Ама тоа е тоа, искрено, половина од предметите на ЕТФ може слободно или да се тргнат, или да се реоформат во нови предмети со малку подруга програма. Исто така, на половина (а ко не и повеќе) од рпедметите можеш комотно да го им го исфрлиш усното, едноставно нема потреба (а башка што нема поента) да го учиш, едноставно нема никогаш да ти треба. Не знам уште зошто толку форсираат на усно, ама повторно, тоа е тоа, што е тука е :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Јуни 2010, 17:29:08
аууу ја средно што сум, во 3та година по ТК имавме формули за АМ...една формула беше 5 реда додека ја докажеш...ги сваќав тогаш како беа, сега сум ги заборавил па...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јуни 2010, 17:40:35
Нишо не е тоа во средно верувај, ако се запишеш на ЕТФ (ФЕИТ по ново, као демек да ни давало „надеж“, хахахахха ;D) ќе видиш што се докази, хахахахах ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Јуни 2010, 17:47:57
јас у комшии ке ви бегам...машински...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јуни 2010, 17:50:01
Епа ај, со среќа нека ти е... ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Јуни 2010, 12:08:42
Ауууууу, волку алкохол не ке да е на арано... уште сум полупијан... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MarkoMK на 19 Јуни 2010, 12:24:46
Мене, искрено да ти кажам, од ЕТФ нитудеден предмет не ми остави никакво знаење, освен електрониките (сите шест електроники), друго се ми беше гола вода, еве сега баш полагам еден предмет, ТК Мрежи. Јас навистина не знам кој го има направено тој предемет, ама кој и да го има направено, за џабе е правен. Учиш се на памет, од кратенки (на секој можен телекомуникациски протокол, до уредите и медиумите низ кои се пренсуваат податоците) до формули (не ради друго, доказите за формулите се предолги и не се ни замарале да ги докажуваат, па морав сам на своја рака да ги докажувам формулите, зашто ако не ми прави нешто логика, не можам да го научам).

Ама тоа е тоа, искрено, половина од предметите на ЕТФ може слободно или да се тргнат, или да се реоформат во нови предмети со малку подруга програма. Исто така, на половина (а ко не и повеќе) од рпедметите можеш комотно да го им го исфрлиш усното, едноставно нема потреба (а башка што нема поента) да го учиш, едноставно нема никогаш да ти треба. Не знам уште зошто толку форсираат на усно, ама повторно, тоа е тоа, што е тука е :S.

јас мислев по новиов систем ( јас завршив по стариот) малце се опраила работата, ама изгледа само имињата на предметите се сменети, а друго се се по старо  :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Јуни 2010, 12:59:03
Не не, и јас сум по старо ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Јуни 2010, 11:12:02
Еве ви слика од осцилоскопот мој :)
(http://pic.mk/thumbs/dscn0009.jpg) (http://pic.mk/?v=dscn0009.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: go4o на 21 Јуни 2010, 11:25:55
мо колку го зеде бе?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 21 Јуни 2010, 11:46:42
Ај мајсторе честито осцилоскопот :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Јуни 2010, 11:57:31
фала фала поубави да си купите
негде околу 50Е беше од холандија, земен од хобист кој поретко се занимавал со електроника
( не бил електроничар туку си работел нешто друго чоеко )
имам упатство и сервисна документација со шеми со се за него :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Јуни 2010, 11:57:52
е па ај честито нека ти е осцилоскопот... па поубав да си земам ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 21 Јуни 2010, 13:11:38
Кај го најде за 50Е да си најдам и ја...  :o ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 21 Јуни 2010, 13:28:43
Епа ај со среќа да си го користиш Devil ;).

Колкав му е максималниот влезен напон?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Јуни 2010, 20:37:02
400V влезен напон 15MHz ( иако се надевав дека ќе е 20 ама ај и овај е добар )
го купив од холандија :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: gacel на 21 Јуни 2010, 21:01:59
хаха, ок , по која цена ги порача од Алфа и колку плати за поштарина ? минимално за ПТТ е 120ден со ОТКУПНИНА што значи кога ја подигаш пратката и тука кај нас плакаш


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Јуни 2010, 21:03:49
не бе, не порачувам по пошта не ми се исплаќа
инаку од кај вас имам најдено повеќе работи кој ги нема во државава за тоа мора да ве пофалам :)
a околу транзисторите појма немам колку беа пошто кога земам јас земам по повеќе работи наеднаш ( со список одам ) така да незнам точно цени


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: gacel на 21 Јуни 2010, 21:10:03
па зошто одиш во Алфа кога има во Гац , плус ако имаш список со повеке работи добиваш попуст,тоа важи за сите купувачи, а сега е доволно кога ке дојдеш да кажеш дека си ДЕВИЛ па да имаш поголем попуст


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Јуни 2010, 21:12:05
одам во алфа бидејќи сум од битола, а кога имам нешто да земам од кај вас праќам друг човек ;D
ај можеби ќе наминам некогаш да видам што како :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: gacel на 21 Јуни 2010, 21:14:38
е тогаш е оправдано , и кога пракаш друг човек нека каже дека ти го пракаш или контактирај ме на скупе или емаил.....и ако си задоволен од асортиманот што го нуди Гац зошто не си го спомнал во форумов ,  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Јуни 2010, 21:17:49
темава замина ептем офф топикја поделив тука слободно што сакате може да пишувате :)
зошто не сум ве спомнал, проста причина што немам многу порачувано, немам многу компоненти купувано од кај вас за д аможам да ве отценам какви сте можеби некој ќе се навреди доколку дадам погрешна проценка


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 22 Јуни 2010, 01:19:44
Кај го најде за 50Е да си најдам и ја...  :o ;D

Еве линк, рагледај си ;).

Код:
http://www.mjs-electronics.se/images/Osc_ana/osc_ana.htm

Искрено да ти кажам, јас иако имам еден, планирам да си купам уште еден ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 30 Јуни 2010, 18:24:54
Само што се вратив од Крани, си поминав супер :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Јуни 2010, 20:45:35
Во крани беше, хаха шо бараше таму ?
во она мочуриштето ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 30 Јуни 2010, 21:33:01
Еден другар има камп приколка, па си реков да одиме да се одмориме малку, 5 дена, но сепак, не беше толку лошо, за право, мучуриште е, ама одевме на други плажи како што се Сливница и Долно Дупени  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Јуни 2010, 21:38:01
Има многу жапчиња, кога бев дете ги фаќав и си ги собирав во кофа ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Јуни 2010, 21:46:15
бевте дупени кај зоки во кафаната долу ?
кај тој со џаџињата ахахахаха ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Јуни 2010, 21:58:38
Чекај, која кафана, онаа што кај бунгаловите, на таа мислиш?

И што се тоа „џаџиња“ жити све, хахаххаа ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 30 Јуни 2010, 22:00:54
Не не бевме кај кафаната, бевме блиску до рецепцијата, меѓу првите камп приколки..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Јуни 2010, 22:07:04
абе за дупени збораме
најдолу под село е има така куќа на 2 спрата е во дворот се слегува по скали одма над езеро е
а за џиџиња
то не може да се објасни, ко ќе ојш кај тој зоки ( норот го викаат ) тој така ги вика сите шо се „дружат“ со него, односно сите негови пријатели и ко ќе е весел така на сите му вика
џиџиња


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Јуни 2010, 22:55:02
хахахахахахах ;D ;D ;D... па кај нашол баш така да ги вика... хахахахахахаха ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 02 Јули 2010, 19:52:52
еееееее
значи преку глава ми еод приучени електричари кој појма немаат од електроника

денес бев да поврзувам интернет в комши, фаќање компјутерот абе раката ми ја откорна :)
немаат узмејување, зедов мерев нула уземјување има негде 150-160V

НЕ местам повеќе интернет и слични работи во куќи без уземјување !!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 02 Јули 2010, 19:55:25
хахахаха....не ти е лесно тебе...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јули 2010, 19:56:10
Така збориш дур не почнеш да работиш, хахахахаха ;D ;D ;D, јас кај се не иам местено мрежи, да ти се дигне коса на глава, еднаш на кров од полутрули греди, не дај боже да се скршеше некоја, ќе се испокршев, ама тоа е тоа, работа :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 02 Јули 2010, 20:00:25
добро сега јас му реков сами да си стават жици, па ми вика да ставел коаксијален немал обичен
па ај најдоа некој обичен кабел па потаван го местеа....
а од се најмногу мака ми даде компјутерот софтверски
незнам зошто ама ептем кочеше
имаше 600МБ рам 1.7ГХз целерон и шознам некоја графичка не беше лоша мислам дека беше 128

јас со послаба конфигурација работам ехаха побрзо, вервајте 10 минути стартоваше :S


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јули 2010, 20:15:51
Да знаеш како се фаќа malicious software од flash мемории, охоооооо, тоа е едно чудо ;). Па install на една игра, uninstall на друга, па ставил Kazaa, Lime Wire, па не знам таму што, па некој дошол избриал нешто од system32, па нешто се репарирало, ама не е сесема компатибилно... така се прават тие проблеми ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 03 Јули 2010, 02:52:56
а бе повеќето луѓе мислат дека земи компјутер и шибај така, прај му што сакаш он ке си тера....мисли дека има некој антивирус и никаков вирус нема на компјутер...како ми се крева косава кога ке му кажам на некој дека има вирус во компјутерот и он ке ми рече па имам антивирус...ми иде да му скокнам и да го задавам на лице место  >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 03 Јули 2010, 03:14:33
Уживај, тоа се нормални реакции, не се секирај многу многу, ќе ги имаш се почесто кога ќе почнеш за пари такви работи да правиш ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 03 Јули 2010, 11:25:32
за жал знам дека такви работи ке ме чекаат многу...пред некое време на еден му правев формат на компјутерот, дојде да си го земе компјутерот и ме прашува
-инсталираше се?
-да да, се инсталирав
-мсн фејсбук инсталираше???
-да да....

сакав да му објаснувам дека фејсбук не се инсталира, ама па цел живот ке ми отидеше на тоа...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 03 Јули 2010, 18:55:42
Хахахахаха :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Јули 2010, 19:41:23
Еве некоја слика од мојата работна маса ( во средена состојба  ;D )
и од хобито мое покрај електрониката
масата ( не го гледајте компјутерот тој ми е само за испитување )
(http://i34.servimg.com/u/f34/12/64/31/28/th/dscn0116.jpg) (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=159&u=12643128)

Хоби
(http://i34.servimg.com/u/f34/12/64/31/28/th/dscn0117.jpg) (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=160&u=12643128)
(http://i34.servimg.com/u/f34/12/64/31/28/th/dscn0118.jpg) (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=161&u=12643128)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 08 Јули 2010, 21:04:21
Хаха, пегла, среќна ќе биде таа што ќе те земе за маж хахаха :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 08 Јули 2010, 21:10:46
еееееее
значи преку глава ми еод приучени електричари кој појма немаат од електроника

денес бев да поврзувам интернет в комши, фаќање компјутерот абе раката ми ја откорна :)
немаат узмејување, зедов мерев нула уземјување има негде 150-160V

НЕ местам повеќе интернет и слични работи во куќи без уземјување !!!
Така и мене неколку пати ме швркна куќиштето на еден другар, од по страните сосем малце се осеќаше, ама мање од назад од ум ме извади..
Имаш интересно хоби, браво, јас имав берено беџови, порано, сега се кај стрико ми..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јули 2010, 21:13:41
Убава работна маса Devil, далеку посредена од мојата ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Јули 2010, 22:07:26
Хаха, пегла, среќна ќе биде таа што ќе те земе за маж хахаха :D
ма нема проблем ќе се пегламе ;D

тоа ми е еден од главните алати ко ќе не ме мрзи да цртам плочи, ко ќе ме мрзи имам универзални :)

инаку освем хобито со беџовите собирам и интегрални


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 08 Јули 2010, 23:06:02
ајдете битолчани кажете колку е точно ова ;D

Код:
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=17527&Itemid=55


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Јули 2010, 23:07:43
Жива вистина е ова хаха
добро не се ама поголем дел ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Јули 2010, 23:38:50
Цитирано
Македонски: Не ми можеш ништо !
>> Битолски: мојш да ми бричиш пајпата!

ХАХАХАХАХАХААХ ;D ;D ;D... добро, ќе може некој да ми објасни што е „пајпа“... ХАХАХАХАХА ;D ;D ;D


 


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 09 Јули 2010, 01:41:46
Абре не викаат „пајпа“, којзнае кој го донесол тоа во муабетите и од каде :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 09 Јули 2010, 06:02:11
Хехе за речникот скоро сé е жива вистина  ;D, иако некои зборови не се баш како што ги пишува таму..
Пајпата - петелот - патлакот итн.  ;D

Имав неколку вакви речници Македонско - Битолски ама не можам да ги најдам низ машината  :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 09 Јули 2010, 08:26:58
да пајпа не е битолски
жими хххх
 мојш да ми бричиш мад*њата


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 09 Јули 2010, 11:22:54
Па има доста сличност со Прилепскиот, барем вака колку што успеав да прочитам од тоа „речникот“ ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 09 Јули 2010, 12:21:16
Па комшии сме тука 50 км, како да немаме сличности  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 09 Јули 2010, 14:19:26
Па да, и тоа што викаш ;). Јас па дека повеќе во Прилеп имам одено, па од таму знам ;).

Исто така мислам дека во Битола за „мување“ (прептпоставувам дека повеќето знаете што значи ова на Скопски ;D) во Битола викаат „се збуричкаа“, хахахаха ;D ;D ;D. Точно е ова или не? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 09 Јули 2010, 14:35:48
И тоа веќе стана демоде откако дојдоа бумбарите од странство :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MarkoMK на 10 Јули 2010, 18:20:12
Само позитивни работи за Битолскиот „јазик“ :) :) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јули 2010, 16:37:14
Јееееее, конечно го направив дигиталниот ESR метар од Емитер ;D.

(http://img709.imageshack.us/img709/4900/sdc10513k.th.jpg) (http://img709.imageshack.us/img709/4900/sdc10513k.jpg)   (http://img684.imageshack.us/img684/858/sdc10516n.th.jpg) (http://img684.imageshack.us/img684/858/sdc10516n.jpg)  (http://img714.imageshack.us/img714/1825/sdc10517n.th.jpg) (http://img714.imageshack.us/img714/1825/sdc10517n.jpg)

Ова ми е прво направено проектче после многу долго време (можеби едно 5, 6 години). Уште да му најдам некои сондички и кутиичка. За кутија имам идеја, ќе ја работа од стари витропласт плочки, само што ќе ги исшмирглам водовите од нив (не можам да ги нагризувам зашто се калаисани водовите, ако има некој подобра идеја нека каже). А има некој идеја за мерни сонди? Јас мислев да ги изработам од некој дебел (полн) бакарен вод, па со шмирглање на бормашина да му направам врвче, или евентуално на истиот бакарен вод да избушам дупче и да монтирам во него челична игла. Еден колега на работа имаше така направено со сондите на неговиот мултиметар, имаше избушено во средината на сондата дупче и имаше ставено скршена бакарна игла во дупчето, па потоа ја залеммил иглата за сондата. Како го направил ова, не знам (не знам како се фатил калајот за челикот), ама стоеше иглата и не се мрдаше ;D. Што мислите, како да ги изведам сондите (проблем е што мора да се користи двожилен оклопен вод за сондите, така да имајте го тоа во предвид ;))?

A, сакав да прашам и дали може со тој двокомпонентниот лепак BISON да се лепат витропласт плочки ;)?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Јули 2010, 16:47:07
интересно
него не ти е однопаку дисплејот ?
или


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јули 2010, 16:55:25
Да да, ама као демек ICL интегрирано коло (оние што се дигиталните волтметри интерирани кола) кое ги дава правилно (нормално) бројките на дисплејот немало во Mакедонија (барем во времето кога е правен ESR метаров, 2004 година, сега не знам дали има), така да морале да го искористат овој со тоа што наопку (на „кровот“ од кутијата) ќе се монтира плочката за да може бројките правилно да се гледат ;). Знам, малку е чудно, ама подобро така одколку да немам ESR метар.

Инаку деловите ме чинеа околу 500 денари, што мислам дека е одлична цена за еден дигитален ESR метар ;). Уште не сум го тестирал колку е прецизен, кога ќе го тестирам ќе пишам и за тоа ;).

Devil, ќе може некоја идеја за сондите, I'm fresh out of ideas :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Јули 2010, 19:31:55
Идеа за сондите, да се монтирани на куќиште буксни од звучници ( од оние со притискање што се едни ) како позади што се користат за поврзување со појачалата

има некој љубител на хорор игри ?  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јули 2010, 19:43:43
За монтажа на куќиштето не е проблем, директно ќе излегуваат од самиот уред, не е препорачливо да оди мерниот сигнал преку конектори бидејќи кондензаторите се испитуваат со фреквенција од 200KHz. Повеќе беше муабетот од што и како да ги направм меринте сонди за ESR метарот, ама мислам дека се снајдов, ај кога ќе ги направам ќе ги сликам за да видите како излегле ;).

Какви хорор игри, Doom 3, Quake 4, Silent Hill...? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 12 Јули 2010, 20:53:35
Ова ми личи дека е правено по проектот од емитер, ако е така таму има убаво објаснето како се прават каблите.
Иначе и јас го имам правено истиот ;), си работи супер и кога му ставам отпорници на пр. од 1 до 10 ома, точно им ја мери отпорноста, а кога ставам кондензатори на сите ми покажува мала отпорност, под или околу 1 ом, како што и би требало ако се исправни. Е сега, пошто сум сумњичав по природа :o, после стотина измерени кондензатори почнав да се прашувам да не е нешто до инструментот, толку да нема ниеден неисправен кондензатор? Пиши твои искуства при мерење, кои отпорности ти покажува на тебе.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јули 2010, 21:14:36
Па искрено, сеуште не сум проблал да видам како мери, само го баждарев со отпорник од 10 оми. Ај ќе пробам за некој ден, имам дома еден то електролити од телевизори од „илјададеветстодруга“, па ќе видиме како ќе покажува ;). А инаку да, според проектот од Емитер е правен ;).

Не е проблем за каблите, најдов двожилни оклопни кабли, проблем се сондите, низ нитуедна сонда од продавнциве што ја пробав не може да се протне оклопниот двожилен кабел :S, освен се разбира низ најскапите, ама не планирам да фрлам 300 денари за една сонда (значи 600 за пар) само за да може да се протне двожилен кабел низ неа :S. Ама мслам дека им најдов решение ;D. Еве слика ;D.

(http://img692.imageshack.us/img692/1448/sdc10519g.th.jpg) (http://img692.imageshack.us/img692/1448/sdc10519g.jpg)

Знам дека сондите не се баш долги, ама да имав малку повеќе од таа дебелата бакарна жица ќе ги направев подолги.

Ја пробав таа финтата со челичната игла низ сонда што колегата ја имаше направено и навистина профункционира ;D, супер си се залепи калајот за челикот, не знам како ама супер се залепи ;D. Иглите се протнати низ избушени буксни од штекер, од оние поевтините, Турските. Додека ги избушив буксните ми се искршија две бургии (една од 1mm и една од 1.5mm, ама нема везе, и онака по 10 денари се ;)), ама нема везе, битно ги избушив ;D. потоа на нив се надодадени два бакарни дебели полни кабли (ги собрав од улица, изгледа менувале инсталација на некоја светлечка бандера за улица). Сега треба само уште да ги залемам каблите за краевите на бакарниот кабел и да се стави околу нив нешто како панцир црево. Имам дома едно такво цревце (не знам од каде ми е, ама совршено се околопува околу буксните ;D). Потоа малку супер лепак за да сета конструкција стои на место, и тоа е тоа ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 12 Јули 2010, 21:55:28
Јас си ставив крокодилки на каблите и не се замарав многу со боцки ;D 8)
А иначе да, железо, поцинкуван железен лим, челик, бакар, олово, месинг може да се лемат со калај, би требало и бронза, додека алуминиум не.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јули 2010, 22:29:59
Намерно не сакав да ставам крокодилки зашто некогаш ќе ми треба да моерам и on-board, па да не морам да се најдам во ситуација да не можам асално да измерам поради крокодилките ;). Аова импровизацијата со челичните игли ми беше само чисто тест, да видам дали навистина може да се леми ;D.

Инаку не сум знаел дека може да се леми се тоа, јас пак мислев само бакар може ;D (мада не сум ни пробал да лемам нешто друго освен бакар ;D). Фала за информацијата ;).

Споено мислење: 13 Јули 2010, 01:04:11
Сега баш го тестирав, и кај мене исто покажува :S, 1.1 ом максимум покажува на електролити стари по 20, 30 години, изгледа не мери баш најдобро, пробав со рекалибрација на инструментот после поставување на сондите и кабелот на плочката, не се смени ситуацијата...

Чудната работа е што кога нема ништо поставено на мерните сонди покажува отпорност од 30 до 40 оми, значи сондите се „отворени“, а сепак покажува отпорност од 40-тин оми. Кога ќе се поврзе кондензатор или отпорник на местото на сондите ја покажува вредноста која е на отпорникот или нешто помеѓу 0.8 оми и 1.1 ом ако станува збор за кондензатор.

Изгледа каблите за сондите треба да бидат пократки бидејќи кога го калибрирав првиот пат директно залемив отпорник со отпорност од 10 оми на плочката (така се баждари, со отпорник од 10 оми), а не преку кабел и сонди. Најверојатно влијае некоја паразитна капацитивност на самиот кабел. Или влијание на некои надворешни електромагнетни пречки, само што не ми е јасно како, кабелот е оклопен...

Ќе пробам утре со него ќе си поиграм уште малку, па ќе видиме што ќе се случи, ќе пробам и со крокоди, баш ме имтересира дали ќе се смени ситуацијата ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 13 Јули 2010, 23:34:58
кој сака да се посмее малку нека чита
Код:
http://riznica.com.mk/Zanimlivosti/pogledni/zmejot-i-princezata-vo-metalot


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Јули 2010, 00:07:42
Ехееееее, старо е ова, одамна го знам... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 14 Јули 2010, 16:58:27
пазете ко ќе порачувате нешто од странство да не надмине 45E
Цитирано од: Царина
За пратки примени по пошта физичките лица се ослободени од давачки при влез доколку вредноста на стоката заедно со трошоците за испорака не надминува 45 евра. Во спротивно се плаќа царина со единствена царинска стапка во висина од 15% од вредноста и ДДВ со стапка од 18%. Во даночната основица се вклучува вредноста на стоката со износот на царината.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 14 Јули 2010, 21:40:34
еиии....супер инфо...јас се различно имам читано до колку пари не смее пратката да надмине...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 15 Јули 2010, 09:00:10
Devil, ова е сега ново нешто ???? Колку што знам, порано беше до 100 долари, па од скоро го качија на 300 или 350 евра без царина, затоа сега ме збуни со ова ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 15 Јули 2010, 09:07:29
не не, ова е пратки по пошта
инаку сеуште важи тоа 350Е, ама тоа е по човек роба која може да ја поминеш на граница ( пр. со кола да идеш  натоварена електроника :))


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 15 Јули 2010, 18:17:07
Јас навистина морам да се извинам на СИТЕ кои пробаа да ми помогнат со мојот проблем (она со осцилаторот) и кои што потрошија драгоцено време анлизирајќи го проблемот и куцајќи одговори, но нажалост морам да кажам дека станува збор за човечка грешка (односно моја грешка).

Наместо обична сонда сум корсител филтерска сонда со горна гранична фреквенција од 4KHz... :(

Навистина ми е жал што на сите залудно им го потрошив времето решавајќи проблем кој е веќе решен, само да му текне на некој (мене се разбира) да ја смени сондата и се разбира да прочита ШТО ПИШУВА НА НЕА...  >:( >:( >:(

Се лутам сам на себе (немојте да ме сватите погрешно со смајлињата) бидејќи дури две страни луѓе напишаа пробувајќи да ми помогнат со мојот проблем кој очигледно е решен.

Значи законите нза физиката си важат многу солидно, но не и законите на разумното размислување (како на пример да прочитам нешто пред да го користам или да го монтирам)... :(

Не знам како да ви надоместам на сите... затоа повеќе памет за нареден пат и нема да post-ирам секакви проблеми пред да сум 100% сигурен дека грешката не е од моја страна...

Од тие причини ќе ја избришам темата...

Инаку еве слика од HEF4093B врзан според шемата од Емитер на protoboard и мерен со друга сонда. Сосема солидно си се гледа дека сигналот што го генерира колото е правоаголен со фреквенција од околу 200KHz (малку поголема е фреквенцијата 200KHz, ама го немав убаво наштелувано потенциометарот да вади точно 200KHz, затоа ;)).

(http://img341.imageshack.us/img341/6607/sdc10543z.th.jpg) (http://img341.imageshack.us/img341/6607/sdc10543z.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 15 Јули 2010, 18:22:59
не мора да се извинуваш, за тоа е овај форум, немој да ја бришеш темата можеби ќе му се најде некому некогаш :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 15 Јули 2010, 18:28:52
Не гледам каква корист може да има темата, освен некој да прочита што пишува на осцилоскопските сонди пред да ги користи... :S

Нека остане избришана, нема потреба да се враќа назад ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 15 Јули 2010, 18:29:36
твоја тема твоја одговорност ти си знаеш, само идеата беше да не пропадне се во вода :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 15 Јули 2010, 18:57:35
Во право си ;), ја вратив назад и го избришав последниот post, а неместо него го додав тоа што го имам пишано тука ;).

Споено мислење: 17 Јули 2010, 14:24:15
На Канал 5 го даваат Kako je propao rokenrol ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 18 Јули 2010, 19:51:10
Кога ќе дојдам во Скопје (наверојатно за собиранката), ќе поминам и до ГАЦ да видам некои проекти од Емитер што ми паднаа на око.. Имате комплети, така?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 18 Јули 2010, 19:53:32
Па да, ваљда иаат комплети во ГАЦ, колку што знам соработуваат со Емитер ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 18 Јули 2010, 20:20:53
да да, има кит комплети во ГАЦ....па само таму и во ппк сервисот од емитер може да се најдат плочки...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Јули 2010, 00:32:59


click to find out...
Код:
http://www.dalieveligden.mk/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 21 Јули 2010, 02:16:22
I don't get it, сајтов јавува само дали денеска или во теков на неделава е велигден... како би ми користело тоа... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Јули 2010, 20:49:58
кога е велигден и отидеш на тој линк пишува ДА, а другите денови пишува НЕ...тоа му е намената :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 21 Јули 2010, 21:38:25
Код:
http://www.dalieveligden.mk/ushtekolku
  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Јули 2010, 21:42:43
платија хост и домејн само за оваа глупост
ахаха
што нема по светов


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 21 Јули 2010, 22:21:14
Јас имам видено WEB сајт исто со платен домејн и целиот се состоеше од бела позадина и една реченица во која пишуваше: смрдеата на мт-нет е толку голема што смрдеата на onnet многу малку се чувствува. (во тој стил беше напишано)
А за тоа што ке речете? За жал сајтот веке не постои иако постоеше со години наназад


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Јули 2010, 16:38:35
на крај успеав да се логирам преку WLAN од другиот компјутер на нет
хаха цел ден пробувам


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Август 2010, 12:59:12
Repo Men, одличен филм, им препорачувам на сите да го гледаат ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 12 Август 2010, 14:06:18
Изминатите неколку дена се обидувам да најдам некој добар филм за гледање, наоѓам само некои безврска.. ._.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 12 Август 2010, 14:24:07
Кога ќе биде следна збиркана и каде??
А да Емитер редакцијата се наоѓа кај мене во Црниче (Кисела Вода)!!!  8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Август 2010, 14:58:43
Изминатите неколку дена се обидувам да најдам некој добар филм за гледање, наоѓам само некои безврска.. ._.

:S... знам, и јас истиот проблем го имам, еден добар филм немам начекано од 2010 година :S... пошто сум фан на SF филмови, во принцип имам се и сешто изгледано од SF, ама овој навистина е интересен, до сега ми е прв на топ листа за 2010 ;).

Исто ако те интересираат документарци симни ги Ancient Aliens, документарец од History Channel, многу добар е ;). Цел серијал е, има 5 дела ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Август 2010, 15:08:04
а луѓе на пиволенд да си се соберевме сите???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Август 2010, 15:09:10
Чекај тек во Септември е тоа, има време ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Август 2010, 15:20:41
ене го кај е септември де....додека трепнеш ке дојде....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Август 2010, 15:28:33
Дорбо, ќе се договориме, не е проблем, мада не сум некој фан на Пиволенд ама ајде ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Август 2010, 17:28:31
а тоа во скопје е така ?
пошто јас не сум некој фен на пивото :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Август 2010, 17:49:52
како така бе??? знаеш ти дека пивото е еликсирот на младоста??? или не? најверојатно не....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Август 2010, 17:59:56
абе остај ти то
не вервам јас во дедо мраз


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Август 2010, 18:13:05
лалалла тебе дедо мраз нема да ти донесе пакетче дека не веруваш во него лалала, мене ке ми донесе лалала (скренав, нели???) ;D од ова времево ме акна у глава, за тоа сум ваков...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Август 2010, 18:20:35
не бе, од топлото е тоа :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Август 2010, 18:41:14
уффф...у соба ми е онака...+50 ако не и повеќе....3 компјутери работат, на едниот (мојот) графичката му грее како термо централа....сипаници да вадиш е у соба кај мене...у работилница па уште полошо ми беше....леткумот пуштен, пиштол што е за пластика пуштен, 2 сијалици....у пм се...се варам цел ден..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 12 Август 2010, 19:04:35
лади го компјутерот со фреон  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Август 2010, 19:05:42
сакам водено ладење да му правам, ама па графичката тазе земена е и ако и го сменам ладилникот, отиде гаранцијата...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 12 Август 2010, 19:53:14
Земи како мене - 16 кулери од напојување и едно старо напојување(од десктоп комп)  ставени во дрвен
оквир 4х4. Ладење до безкрај.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 14 Август 2010, 01:24:53
ај да ви се пофалам и вас...денеска си ја земав дипломата од школо и ми дадоа и плакет за најдобар ученик во мојот смер (електротехничар за електроника и телекомуникации) ;D па и телефонче едно LG си добив, не е којзнае какво, ама па доста ке и е на мајка ми :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: elektrolit на 14 Август 2010, 08:54:58
ај да ви се пофалам и вас...денеска си ја земав дипломата од школо и ми дадоа и плакет за најдобар ученик во мојот смер (електротехничар за електроника и телекомуникации) ;D па и телефонче едно LG си добив, не е којзнае какво, ама па доста ке и е на мајка ми :)Браво   :)    инаку од кој град си  ме интересира за училиштето ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 14 Август 2010, 11:00:12
од скопје сум, во коце учев....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 14 Август 2010, 12:42:27
ај да ви се пофалам и вас...денеска си ја земав дипломата од школо и ми дадоа и плакет за најдобар ученик во мојот смер (електротехничар за електроника и телекомуникации) ;D па и телефонче едно LG си добив, не е којзнае какво, ама па доста ке и е на мајка ми :)
  Браво а зашто и мобилен???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Август 2010, 15:08:29
ај да ви се пофалам и вас...денеска си ја земав дипломата од школо и ми дадоа и плакет за најдобар ученик во мојот смер (електротехничар за електроника и телекомуникации) ;D па и телефонче едно LG си добив, не е којзнае какво, ама па доста ке и е на мајка ми :)

Ај со среќа нека ти е, и наредна година пак да ја земеш истата награда ;).

Сега во Коце имало и ТК смерови а, не сум знаел ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 15 Август 2010, 03:09:34
телефонот е како награда од спонзорот...да бе...има тк смер во коце...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 15 Август 2010, 03:35:46
ах не фатија улајте шо седиме до кај 4:30  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Август 2010, 16:31:28
Ај ако може малку помош :).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1811.msg14564#msg14564 (http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1811.msg14564#msg14564)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Август 2010, 18:03:10
Се случи грешка!
Изгледа дека оваа тема или форум кој го барате не постои или немате доволно привилегии за да ја видите.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Август 2010, 20:14:12
Изглеа се избришани некои post-ови, затоа не работел линкот, еве го ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=461.msg14608#msg14608 (http://elektronika-mk.net/index.php?topic=461.msg14608#msg14608)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 23 Август 2010, 14:42:49
Ај кажете што мислите за напојувањево, да не треба нешто да се додаде, одземе, што и да е ;).

(http://img825.imageshack.us/img825/2006/napojuvanje.th.gif) (http://img825.imageshack.us/img825/2006/napojuvanje.gif)

Инаку напојувањево го прававев за следнава шема:

Код:
http://www.box.net/shared/4uq54ebgch

Ја преработувам шемата за да може да се користи со напојување од 220V-на мрежа. Исто така ќе додадам и MIDI trigger за да може да се тригерува преку PC или преку некоја MIDI клавијатура/сајзер со MIDI излез ;). Еве до каде сум со работата ;).

Код:
http://hotfile.com/dl/64073566/dba935d/The_GNOME_Micro-Synthesizer.rar.html

Добредојдени се сугестии ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 23 Август 2010, 17:05:36
Денес бев  во Битола многу добро си поминав!!!Ем си купив ефтини делови од Алфа електроник,ем се прошетав!!!Само што се вратив!!! ;Dмногу мачно но се исплати :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 23 Август 2010, 17:28:55
Е сеа барем ќе имаш работа, најди ги шемите, спреми ги плочките и распали ја лемилицата  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 23 Август 2010, 17:33:40
Сер јес сер!!! ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 23 Август 2010, 22:18:24
Ај кажете што мислите за напојувањево, да не треба нешто да се додаде, одземе, што и да е ;).

(http://img825.imageshack.us/img825/2006/napojuvanje.th.gif) (http://img825.imageshack.us/img825/2006/napojuvanje.gif)

Инаку напојувањево го прававев за следнава шема:

Код:
http://www.box.net/shared/4uq54ebgch

Ја преработувам шемата за да може да се користи со напојување од 220V-на мрежа. Исто така ќе додадам и MIDI trigger за да може да се тригерува преку PC или преку некоја MIDI клавијатура/сајзер со MIDI излез ;). Еве до каде сум со работата ;).

Код:
http://hotfile.com/dl/64073566/dba935d/The_GNOME_Micro-Synthesizer.rar.html

Добредојдени се сугестии ;).

Никој нема предлог или сугестија :( ???.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Август 2010, 06:20:17
напојувањето можеше со готов грец да го правиш :)
а за другиве незнам не сум по музички инструменти :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Август 2010, 13:16:42
Да, ама не знам ознаки на Грецови, ако најдеш неоја страна или некое друго место каде можам да ги најдам, пиши ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 24 Август 2010, 13:47:28
Цитирано
Да, ама не знам ознаки на Грецови, ако најдеш неоја страна или некое друго место каде можам да ги најдам, пиши  ;).

Еве ознака за грец:
Код:
http://217.26.67.168/uploads/2/3/2393112/grec.jpg


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Август 2010, 13:57:29
Не, не мислев на тоа, мислев на фабрички (стандардизирани) ознаки (како што се стандардизирани за диодите, 1N4001 до 1N4007, на тоа мислев) ;).

A што мислите за врендоста на кондензаторите, да не е се малку предимензионирани, 4700uF, да не треба малку да ги намалам, да речеме 2200uF, струјата што ќе ја влече уредот не вреувам да биде поголема од 700mA до 800mA.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Август 2010, 16:01:37
може да се намалат, нема потреба од толкави
околу грецот, во твојот случај ти треба W10M ;)
мислам дека ти е доволно околу 1АНаслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Август 2010, 16:13:12
Еве некоја ознака
B250C1500 - Мислам дека е за до кај 1.5А ама незнам до кој напон мислам дека е 50V ама не сум сигурен :(
B380C1500 - слично како ова погоре
B80C3200 - овај е докај 3-3.5А
B80C5000- сличен со погорниот само поголема струја
GBU408-F - 4А 560V RMS
GBU808-F - 8A 560V RMS
MB 3510 - 35A 1000V :)
GBPC5006 - 50A 420V
36MT120 - трофазаен грец 35 A 1200 V
B500S - 1.5A SMD грец

наједноставно пиши струја на грецот и напонот за кој е па ќе ти најдат тие нешто, немора ознака да ставаш, јас така правам пишам за која струја и напон и после тие ми даваат ( од продавницата ) таков со некој ознака :)
Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 24 Август 2010, 16:52:33
Цитирано
B250C1500 - Мислам дека е за до кај 1.5А ама незнам до кој напон мислам дека е 50V ама не сум сигурен
B380C1500 - слично како ова погоре
B80C3200 - овај е докај 3-3.5А
B80C5000- сличен со погорниот само поголема струја

B ти го означува напонот, а C струјата што може да ја даде, на пр. B250C1500 е грец 250V/1500mA, B380C1500 е 380V/1500mA итн.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Август 2010, 16:56:51
ок, за струјата значи сум погодил хехе


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Август 2010, 17:22:58
B ти го означува напонот, а C струјата што може да ја даде, на пр. B250C1500 е грец 250V/1500mA, B380C1500 е 380V/1500mA итн.

Корисна информација, не сум знаел, +rep имаш од мене ;D.

Јас би земал B80C1500 или B80C2000, за секој случај (нека си има „фазла“ простор за работа). Но бидејќи имам дома премногу диоди (од 1N4001 до 1N4007, од стари уреди се сите вадени), јас ќе си ја правам монтажната шема со диоди, па ако некој сака после, нека си ја преправа ;).

За 1N4007 во право си Devil, сега баш го прочитав datasheet-от на 7818 и на 7918, максимален влезен напон на 7818 е 35V, а на 3919 e -35V, така да дури да има ставено грец/диоди кои можат да издржат поголеми работни напони, пак на крајот ќе настрадаат стабилизаторите ако се напојуваат со напон поголем од декларираниот (+-35). Така да, значи дека може да се заменат со 1N4001 или 1N4002 ;).

Така да, еве ја модифицираната шема за напојувањето:

(http://img834.imageshack.us/img834/7495/powersource.th.gif) (http://img834.imageshack.us/img834/7495/powersource.gif)

Мислам дека вака ќе биде економски поисплатлива ;).

А има некои стандарди за работните напони на електролитските кондензатори? Еве на пример: 35V, па 50V, па 65V, итн. Мислам, дали има некое правило, или самите производители си ги дефинираат правилата (зависи од производител до производител)? Зашто сакам да ставам 40V-ни кондензатори, но не знам дали такви произведуваат, а 50V-ни веќе би биле прескапи и неисплатливо би било, затоа сакав да прашам ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Август 2010, 20:19:06
нема некое правило, стандарди се некој тие, тешко дека ќе најдеш 40V, односно ако не го извадиш од нешто друго, ако напојуваш како што е на шемава 15V не би требало да е проблем со 36В- ни
можеш да поврзуваш сериски за поголем напон, но ти паѓа капацитетот :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Август 2010, 20:26:25
Да, но 15V*1.41~21V, и тоа со минималниот напон на напојување, а ако не можам да најдам (или немам во моментот пари да купам) 2x15V трансформатор, ќе мора да се наоѓам со некој кој има малку поголем излезен напон, затоа всушност прашував.

Нема везе, ќе се снајдам ;).

Споено мислење: 25 Август 2010, 20:28:39
хехе, си го поправив Nokia 2310-ката, сега имам телефон фазла ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 26 Август 2010, 14:00:56
Еј погодете кој е на Hack-A-DaY :D

Код:
http://hackaday.com/2010/08/25/electric-scooter-sings-as-it-travels


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 26 Август 2010, 14:57:31
Знам Борче, го видовме, не знам кој даде линк ама видовме, ај, аирлија транзиција ;). Со среќа нека ти е, нека ти се множат уште многу вакви проекти, јас искрено мислам дека е супер скутерот ;). Малку сум екологист (на свој споствен начин) па поради тоа го поддржувам секој проект кој ќе ја намали емисијата на штетни гасови во атмосверата ;). И онака сакав да си купам од оние малине скутерчиња што се на батерии, мада ми кажаа дека не биле нешто многу квалитетни и често им се расипувале моторите, ама со мали модификации мислам дека може да го средам тоа ;).

Како и да е, секоја чест, браво за трудот и напорот ;).

Само сакав да прашам, каква е формата на PWM сигналите? Средна вредност на PWM сигналот е синусиода (приближна, емулирана) или е трапезоидна формата на средната вредност на PWM сигналот?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 26 Август 2010, 15:42:56
Значи се трудевме изгледот на синусоидата да биде трапез а не синусоида заради две работи: прво, има поголема ефективна вредност напонот (а бидејќи се батерии и имаме ограничен напон тоа е битно) и второ трапез а не правоаголен сигнал бидејќи се оштетува моторот. Значи трапезот е компромис меѓу двете работи.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 26 Август 2010, 15:43:11
Го знам Тесла стутерот од пред година дена и видеото го имам повеке пати гледано, баш вчера го пуштив и повторно и сум воодушевен и од внатрешноста на скутерот и од надвор како одлично е направен. Навистина доколку не го познавав Борче ке си помислев дека скутерот е дело на луѓе од некоја друга поразвиена држава.
Баш е добро што се најде и на hackaday, нека видат дека во Македонија има способни луѓе. Ако не знаат за Македонија барем ке научат нешто :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 26 Август 2010, 15:55:00
Значи се трудевме изгледот на синусоидата да биде трапез а не синусоида заради две работи: прво, има поголема ефективна вредност напонот (а бидејќи се батерии и имаме ограничен напон тоа е битно) и второ трапез а не правоаголен сигнал бидејќи се оштетува моторот. Значи трапезот е компромис меѓу двете работи.

Аха, дека во една книга прочитав дека со емулација на баш синусоидална форма всушност се заштедува на моќност, као демек поголема моќност се трошела ако се емулира трапозоиден сигнал место чиста синусоида (или барем некоја бранова форма приблина на чиста синусоида) ;).

Го знам Тесла стутерот од пред година дена и видеото го имам повеке пати гледано, баш вчера го пуштив и повторно и сум воодушевен и од внатрешноста на скутерот и од надвор како одлично е направен. Навистина доколку не го познавав Борче ке си помислев дека скутерот е дело на луѓе од некоја друга поразвиена држава.
Баш е добро што се најде и на hackaday, нека видат дека во Македонија има способни луѓе. Ако не знаат за Македонија барем ке научат нешто :)

Кај нас секогаш имало способни луѓе, проблемот се најчесто финансии :S. Никој не сака да инвестира во развој на вакви проекти :S. Затоа мораш да почнеш сам ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 26 Август 2010, 21:23:08
Интересна статија за изумирањето на стереото.. :(

Код:
http://www.tnt-audio.com/topics/realstereo_e.html


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: BorceBT на 27 Август 2010, 07:13:30
Околу она за синусоидата: Многу луѓе не сваќаат дека моќноста која ќе се потроши при генерирање на таа синусоида да биде многу правилна некогаш е поголема од моќноста која се губи при работа на моторот со трапезоиден сигнал ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Август 2010, 12:43:45
Околу она за синусоидата: Многу луѓе не сваќаат дека моќноста која ќе се потроши при генерирање на таа синусоида да биде многу правилна некогаш е поголема од моќноста која се губи при работа на моторот со трапезоиден сигнал ;)

Е да, процесорските циклуси што ќе ги истроши микроконтролерот најверојатно ќе бидат многу повеќе, плус и импулсниот режим (екстремно кратки и екстремно долги импулси) во кој ќе работат N-MOS-ите најверојатно ќе биде поголемо оптоварување за нив, па можно е да греат повеќе. Всушност, во право си, во книгата прочитав дека моќноста на моторот се намалува со емулирана синусоидална форма, но парите кои ќе се потрошат за да се најде соодветен микроконтролер (книгава беше постара па они користеа Z80 и 8085 микропроцесори ;D) e несразмерна за добивката, плус екстремно е поголем бројот на процесорски циклуси ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 28 Август 2010, 22:55:27
луѓе знае ли некој каде може да се најдат беџови ама па ништо да нема пишувано на нив...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 28 Август 2010, 22:59:46
Беџ со безопасна игла???Или некој друг па??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 28 Август 2010, 23:36:08
да, таков...ама па некои големи...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 29 Август 2010, 08:46:41
И да најдеш такви што се пишувани, најчесто се отвараат (имаат прозирно капаче и ливче со натписот под него) па можеш да го смениш ливчето со нешто твое, порано имам така правено ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 06 Септември 2010, 10:07:16
Хаха денес ми стигнаа 2 книги за пик микроконтролери од микроелектроника, едната е општо за пик микроконтролери а другата е за програмирање во микро Basic :)
од логинг ги нарачав во саботата денес ми стигнаја :)
 се на се околу 1700 ме фати


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 06 Септември 2010, 10:26:36
Сега кога ќе се навежбаш, леле, леле... ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 06 Септември 2010, 12:11:13
Тераминот е во завршна фаза  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Септември 2010, 12:58:51
Хаха денес ми стигнаа 2 книги за пик микроконтролери од микроелектроника, едната е општо за пик микроконтролери а другата е за програмирање во микро Basic :)
од логинг ги нарачав во саботата денес ми стигнаја :)
 се на се околу 1700 ме фати
Јас ги имам ПИК микроконтролери од Иван Верле и микро Ц  незнам автор исто така ми се од Логинг.Па сега да те прашам до Битола ти ги донесоа или беше во Скопје??? ???
Михаил (Чекај)ај ако можеш уште еднаш да го постираш клипчето за тераминот!!??Ако може??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 06 Септември 2010, 13:34:14
да во битола ми ги донесоја, исти тие книги, односно наместо Ц јас зедов бејзик


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 06 Септември 2010, 13:41:09
Еве го клипчето, треба само да го сместам во кутија, да ставам антена и да го распалам ;D. Ќе отворам посебна тема и таму ќе објаснам што како..
Make a Theremin (http://www.youtube.com/watch?v=cl78K8kU-SY#ws)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Септември 2010, 15:26:17
одлично ќе биде,реп+ од мене!!!
ПС. Од каде најде шеми дали ќе биде скрос исто или???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 06 Септември 2010, 15:50:27
Истата шема е како на клипчето, шемата и ППК ќе ги имате во таа тема, исто ќе има и слики, а можеби и видео :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 06 Септември 2010, 16:33:27
Со години се спремам да направам теремин, ама никако да дојде на ред, ај сега кога ќе го видам  твојот конечно може ќе седнам да направам и ја :) 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 07 Септември 2010, 00:45:39
Искрено и јас сакам да го видам (па и чујам) тоа чудо ;D. Имав еднаш прилика да „музицирам“ (повеќе звучеше на мачење на мачка, ама ај, хахахаха ;D ;D ;D) на Theremin, се надевам со аудио ќе биде клипот ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 08 Септември 2010, 19:22:30
Ќе импровизирам некако, да се слуша поубаво. Тераминот е готов, дигиталниот не е тука  :-\
Утре ќе има Шема + ППК + Слики и опис како работи, а видео можеби и потаму, оти утре имам работа..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Септември 2010, 23:24:40
Стави го во секцијата „Инструменти“ ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Септември 2010, 22:51:49
Телекабел и недела вечер... не е добра комбинацијата... :S


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Септември 2010, 23:56:28
mastrubating because there is nothing on TV испаѓа твојов муабет... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Септември 2010, 01:43:52
хахахахаха ;D ;D ;D, не не мислев на тоа дека нема ништо интересно на ТВ, мислев на интернетот, многу е спор, сите се online недела вечер ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 13 Септември 2010, 02:39:50
ааах, јас па си мислев за телевизија мислиш....  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 14 Септември 2010, 19:37:39
што имаш на компјутерот ставено??Ако може слика ?? :P


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Септември 2010, 22:12:58
Чекај да го отворам ;D.

Не е чистен цело лето, а нон-стоп е пуштен, така да може (малку повеќе) да биде „прашњав“ ;D.

(http://img31.imageshack.us/img31/971/sdc10503g.th.jpg) (http://img31.imageshack.us/img31/971/sdc10503g.jpg)   (http://img685.imageshack.us/img685/3848/sdc10504m.th.jpg) (http://img685.imageshack.us/img685/3848/sdc10504m.jpg)   (http://img441.imageshack.us/img441/5272/sdc10505v.th.jpg) (http://img441.imageshack.us/img441/5272/sdc10505v.jpg)

Матична плоча: Аbit IB-9 (Server Edition), Intel P965 Express Chipset, 800/1033/1333MHz FSB, 6 USB 2.0 ports, 4 USB 1.1 ports

CPU: Intel Core 2 Quad Q6700 (си начекав на старо еден за 6000 денари, хехехе ;D)

RAM: 6GB 800MHz DDR2 Kingston

AGP: GeForce 7200 GS, 256MB GDDR2

HDD: 160GB SATA2 (не знам што марака е, мислам дека е некој ExcelStore) со 8MB cache + 200GB Maxtor IDE (мислам дека има 2MB cache) + 80GB Maxtor екстерен (USB 2.0 connected)

Optical Devices: Optiarc DVD/CD-RW (најевтиниот што го имаше, плус сега чита само DVD-иња, така го наштелував зашто после некое време престана да чита DVD-иња, па решив да го штелувам и на крајот излезе дека може да го нашетлувам да чита добро или само DVD-иња, или само CD-иња, така да го наштелував да чита и реже само DVD-иња), LG CD-RW

PSU: Најевтиниото 450W-но, не знам која марка е, дојде заедно со куќиштето (и не ја правам истата грешка повторно, нарден пат кога ќе купувам PC, ќе фрлам повеќе пари за напојувањето ;)).

DAC: Lexicon Omega USB 1.1 external sound card


Како што можеш да видиш, преполно е куќиштето, едвај ја збира матичната плоча во него, требаше да правам неверојатни калибрации и прерутирања на кабли за да може се да собере внатре и нема шанси уште нешто да додадам во него, едноставно ќе бие преполно :S. нема да има простор каде да се лади ни процесорот ни north-bridge-от, катастрофа ќе биде. Башка што немам друга DVD-ROM освен тој што ми е во куќиштето, па кога сервисирам некое PC, ако нема DVD-ROM на него, го вадам од моето куќиште и го ставам во тоа што го сервисирам, така да треба да може да ми е нон-стоп достапен DVD-ROM-от од моето куќиште, а уште ако ставан нешто вакво внатре (како од шемава), преполно ќе биде... башка што напојувањето едвај го издржува и овој товар, напојува матична, 2 HDD-иња, 2 CD/DVD-ROM-а, и 9 кулери :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 15 Септември 2010, 07:46:35
Ај да ви се пофалам и јас што имам во компјутерот.Го земав пред 1,5 година од АМЦ како Про Виста,имаше 1Г рам и 120 Г хард диск.Но сега како мина времето имам GeForce 9800 GT,HD од пола тера,6 Г рам и еден огромен кулер.Морав и ново ќуќиште,огромен вентилатор од оние во АМЦ за 5000 ден. и ново напојување.За матична плоча мислам и таа ја сменив ама не сум нешто сигурен.Надвор т.е. монитор во мај си земав еден ЛГ (22 инча) го закачив на ѕид и сега немам ништо да им барам на моите.  :P ;D ;D Нешто надворешно неможам да ставам дека ако ставам сам ќе ми отиде гаранцијата,а за ваква машина никаде нема сервисери.Исто така во работилница компјутерот ми е ужас Пентиум 3 со 20Г хард диск,128МБ рам го палам на жички(вергла) има монитор од 17 инчи (со катодна цевка мислам) на него имам инсталирано дури 4 принтери (за плочки да изработувам) ;D ;D
ПС.Ако некој од администраторите мисли дека оваа тема(разговор не треба тука да биде) сакате префрлете го или отворете нова тема.
  Дали некој се занимава со сервери (за лан игри) сакам да купам стар компјутер и да играм COD 4(Call of Duty 4).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 15 Септември 2010, 14:23:44
Дај пиши подетална конфигурација, CPU, motherboard ;). Како на ливчето што ти го дадоа од AMC ;D.

А инаку во врска со прашањето за игриците, не играм многу игри, освен некои постари и тоа ретко, така да не знам многу за сервери за игри :S, sorry :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 15 Септември 2010, 14:54:35
Доста му е и двојче за таков сервер :D.Има ,се нудат од 1000-3000 денари,ама треба да си тука,
во Велес.Немам ништо моментално на лагер,ако некој налета случајно.Иначе, сервисери има и не се сите во Скопје ;) :D :) Ми носат ПК и од Скопје,Штип,Кавадарци, Неготино,Св.Николе,а најдалеку од Битола и некни два од Охрид. Нека не биде ова фалба,ама ако креваат сите раце ,можеме ние да решиме некој проблем.Колегата на работа е махер за игри и тој сигурно може да ти направи и да те упати во правење сервери за игри,ама малку е тежок да го натераш,бидејки постојано е ненаспан(игра  игри човекот),а другото време поправа компутери.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Септември 2010, 16:43:51
Најлошо нешто што ми се случило досега во електроникава е што изгорев четири интегралци тда 1562
по 300 денари тоа се 1200 денари ама пак го направив бев упорен и сега работи ;D

Споено мислење: 15 Септември 2010, 16:52:50
Еве како се прават звучниците  ;D
[How It's Made] Building a Speaker (http://www.youtube.com/watch?v=VN0tmyyC0ak#)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 16 Септември 2010, 10:47:12
Дечки што е финтава со идивиди нападната е? :)(http://www.pic.mk/thumbs/idivid1284631221.png) (http://www.pic.mk/?v=idivid1284631221.png)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 16 Септември 2010, 14:32:35
Не знам, и мене вака ми јавувало за многу странски сајтови (особено некои кои имаат warez содржина), така да може и ништо да не значи, јас најчесто кликам "Ignore this warning" и чекам дали ekrn сервисот од NOD-от ќе „фати“ нешто, ако не фати ништо, значи само е блокирана поради содржината која ја содржи сајтот, така да не мора да значи дека е навистина „нападнат“ или хакуван сајтот ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 16 Септември 2010, 14:48:50
да не ми кажеше јас заборавив на идивиди..... се глупости пишат на насловна. а сега им ја напраднале :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 16 Септември 2010, 14:57:13
Прочитав дека во СЕМОС имаат Школа за добри хакери,да не вежбаат малку луѓето... :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 16 Септември 2010, 15:06:58
Прочитав дека во СЕМОС имаат Школа за добри хакери,да не вежбаат малку луѓето... :D ;)

хахахахаха ;D ;D ;D

Ова серизоно имаат школа за хакери ;D, хахахахахах ;D ;D ;D? Ако е ова вистина, ова исто како таа школата за DJ-и што ја направија, хахахахаха ;D ;D ;D, не се учат такви работи од книги, хахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 16 Септември 2010, 15:31:27
Да направи некој Универзитет за печатење пари,..... ;) :D прв ке се пријавам !!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 16 Септември 2010, 15:38:47
иамте поздрав од Даниел Спасовски и прасува дали сте го банирале бидејќи не мозжел да влезе на форумот.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 16 Септември 2010, 15:39:42
Да направи некој Универзитет за печатење пари,..... ;) :D прв ке се пријавам !!!
ама види и тоа е комплицирана струка :) замисли треба да пазиш на се, од големина на парата па се до бојата па и на хартијата  :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 16 Септември 2010, 15:40:40
иамте поздрав од Даниел Спасовски и прасува дали сте го банирале бидејќи не мозжел да влезе на форумот.
Поздрави го и ти и речи му дека системот го банирал бидејки во мн кратко време пишал мн постови


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 16 Септември 2010, 15:47:30
го известив,па сака чоекот да направи 100 мислења за да добие вип пристап. ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 16 Септември 2010, 15:48:59
Паметен некој систем ! А за бојата не бери гајле и во мрак добро ги распознавам. Како уводен дел ќе го гледаме * Бојата на парите*  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 16 Септември 2010, 15:52:36
иамте поздрав од Даниел Спасовски и прасува дали сте го банирале бидејќи не мозжел да влезе на форумот.
Поздрави го и ти и речи му дека системот го банирал бидејки во мн кратко време пишал мн постови
Хaх доста паметен систем.Му рековме да не спамира он се ''уби'' од пракање пораки,прати едно 30 пораки во ист ден ;D.Епа тоа е памет за друг пат! :) Треба само стрпение.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 16 Септември 2010, 16:17:14
иамте поздрав од Даниел Спасовски и прасува дали сте го банирале бидејќи не мозжел да влезе на форумот.
Поздрави го и ти и речи му дека системот го банирал бидејки во мн кратко време пишал мн постови
Хaх доста паметен систем.Му рековме да не спамира он се ''уби'' од пракање пораки,прати едно 30 пораки во ист ден ;D.Епа тоа е памет за друг пат! :) Треба само стрпение.

Да, да, паметен систем има форумов ;). Убаво е што сака да биде „активен“, ама и преголема активност е некогаш на штета ;D. Напоменато е на неколку наврати дека од преголема „активност“ доста често, народски кажано „нема ќар“ ;). Башка што убаво си стои напишано тоа правило во правилата на форумот, кој прочитал, ќе знае ;).

Паметен некој систем ! А за бојата не бери гајле и во мрак добро ги распознавам. Како уводен дел ќе го гледаме * Бојата на парите*  :D

хахахахах ;D ;D ;D, да да, и ќе фаќаме прибелешки... хахахахахха ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 16 Септември 2010, 21:13:54
јас незнам што се случи со човекот не сум уклучен времиња
се уклучувам 1-2 минути да видам како што и се исклучувам
некако презафатен сум :(

него најдов стар компјутер еден со се екран па сега го растурам
има некој огромен интелов процесор, да го извадам кулерот и ќе знам поточно :)

EDIT
е ај шо нека не се жали кај бил кај небил 1 ден :)
следниот пат помалку спам и се ќе е добро

инаку за тие кој не знаат, ако еднаш ве банираме знајте дека оставате белег и после најмалата расправија може да доведе до повторен бан!!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 17 Септември 2010, 11:25:12
нека не се жали кај бил кај небил 1 ден :)
се жали?

иначе само од денес:

Боза се овие  ;)

на излез или на влез треба   ;D ;D ;D

Не го имам изработено али на сите други форуми и места така викаат  ;D
Не е објаснато што викаат на другите форуми а и пред тоа не сретнав некој да каже што било тоа :)

Шема за напојувачкиот дел како треба да изгледа ако може ???
има на првиот пост.

Сето ова според правилата е спам. затоа daniel spasovski без вакви постови


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 17 Септември 2010, 20:23:57
Дечки да не му се наоѓа на некој ICL7107 во фиока да ми шитне ама DIP пакување.Бев во гац ама ми рекоа дури другата недела ќе им донеле инаку се по 130 ден,а во логинг не ми се даваат 186 ден за интегралното ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 17 Септември 2010, 20:26:21
шо напраевте сите него го барате, јас па барам се сега смд да е дека планирам микро ESR метар да си направам :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 17 Септември 2010, 20:30:15
A со ICL7107 може и ЕSR метар да се прави?Хах не сум знаел а имаш шема? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 17 Септември 2010, 20:34:49
има тема од гига отворена за тоа
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1655.0 (http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1655.0)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 17 Септември 2010, 20:37:09
A со ICL7107 може и ЕSR метар да се прави?Хах не сум знаел а имаш шема? ;D
А со истото коло ICL7107 е ESR метарот? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 17 Септември 2010, 20:50:36
прочитај го текстот :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 18 Септември 2010, 09:38:19
Јас би ти препорачал да си купиш од логинг, не е голема разлика во цената, а би требало да се поквалитетни (види дали пишува на нив харис или интерсил), овие од гац се некој тежок фалсификат, на нив пишува wingchung :o :) и кај нив последните цифри цело време се менуваат и не можат да се смират на некоја вредност.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 18 Септември 2010, 11:13:33
во Логинг се оригинални  ;D ;D така нарачено


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 18 Септември 2010, 15:11:04
Во BT се на Intersil и коштаат 90 денари ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 18 Септември 2010, 15:23:16
Oк GigaWatt фала за информацијата ќе отидам во понеделник ќе видам што има дека не сум бил во БТ ама знам каде е. :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 18 Септември 2010, 15:26:53
спроти Олимписки базен!!ако идеш со автобус симни се на автобуска и оди низ тоа патеката!!натаму е!!ќе видиш една стара куќа и таму десно е!!!Инаку скапчија е тој може да те зезне!! ;D >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 18 Септември 2010, 15:30:50
Па не е нешто многу скап, баш напротив многу делови од кај него ги имам земено за многу мала сума на пари, на пример еден EPROM што ми требаше за еден телевизор кај и да барав или го немаше или беше екстремно скап (500, 600 денари), во BT го начекав за 150 денари ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 18 Септември 2010, 15:40:55
да во право си има некои делови кои во други продавници се изгор!!Но ако те види дека си дете или некој што си нема појма од електроника а бара делови (за пракса) ќе те изгори!!Моите другари му барале кондензатори и им земал 150 денари за 5 кондензатори!!А на мене една еден флет кабел за 120 денари метро а другпат отидов кај него но беше друг продавач и ми наплати 100 денари!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 18 Септември 2010, 15:44:25
Тоа дека си ги дава цените „од око“, знам, ама нема везе, ако те познава и ако си купувал од него и друг пат, најчесто спушта цени ;). Јас скоро се од таму купувам (освен тоа што не можам да најдам во BT), така да јас доста евтино пoминувам ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 18 Септември 2010, 19:35:33
Во BT нема, јас вчера бев да барам;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Септември 2010, 19:30:22
Мене ми се чини или наеднаш многу „популарен“ сум станал. Целиот rep кај мене иде, кога стигнав од +30 на +60, хахахаха ;D ;D ;D.

Што значи да си модератор, ееееее... хахахахаха ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 19 Септември 2010, 19:43:06
Мене ми се чини или наеднаш многу „популарен“ сум станал. Целиот rep кај мене иде, кога стигнав од +30 на +60, хахахаха ;D ;D ;D.

Што значи да си модератор, ееееее... хахахахаха ;D ;D ;D
ееее тоа значи да си модератор,а пак админ да станеш дупло ќе иде x2 :D.Aко ако така треба само напред! :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 19 Септември 2010, 21:26:38
Дај пиши подетална конфигурација, CPU, motherboard ;). Како на ливчето што ти го дадоа од AMC ;D.

А инаку во врска со прашањето за игриците, не играм многу игри, освен некои постари и тоа ретко, така да не знам многу за сервери за игри :S, sorry :S.
Ќе постирам што имав,ќе прочитам само да го најдам тоа листот!!Инаку дека не пишав имав работа!!Извинете за тоа!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Септември 2010, 21:28:22
Мене ми се чини или наеднаш многу „популарен“ сум станал. Целиот rep кај мене иде, кога стигнав од +30 на +60, хахахаха ;D ;D ;D.

Што значи да си модератор, ееееее... хахахахаха ;D ;D ;D

а бе така ти е....мора да ти даваат rep за да не им бришеш постови ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Септември 2010, 21:39:03
ахахахахаха ;D ;D ;D... епа сега, тоа е тоа ;), кога сте немирни, морам да ве карам ;D... хахахахахахаха ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Септември 2010, 21:39:07
направи го тоа 20КW појачало, асално озвучување и продај го во некоја фирма за рушење...стави ги звучниците во градбата којашто треба да се руши пушти техно некое или D'n'B и ете ти ја куќата срушена до темели :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 19 Септември 2010, 21:45:43
ахахахахаха ;D ;D ;D... епа сега, тоа е тоа ;), кога сте немирни, морам да ве карам ;D... хахахахахахаха ;D ;D ;D
Епа ај ќе ти даваме +реп не не карај модераторе ;) :D хехе ;D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Септември 2010, 21:50:59
ај добро, не ве карам многу од сега натаму... само бидете послушни... хахахаха ;D ;D ;D

со зборовите на Antonio Banderas (кога глумеше во Four Rooms): Don't misbehave...

хахахха ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Септември 2010, 22:17:10
Добро, а и некој да ја направи, на кој штекер ќе приклучиш 20KW засилувач ;D? Тоа е додатен проблем, тој засилувач ако е во AB класа ќе троши околу 35KW моќност... дури ни на трофазен не можеш да го приклучиш, хахахах ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 19 Септември 2010, 22:20:36
Добро, а и некој да ја направи, на кој штекер ќе приклучиш 20KW засилувач ;D? Тоа е додатен проблем, тој засилувач ако е во AB класа ќе троши околу 35KW моќност... дури ни на трофазен не можеш да го приклучиш, хахахах ;D.
Ќе одиш до некој далновод и таму ќе го приклучиш или пак кај ЕВН.Хах и таму ќе ги полудуваш луѓето ќе мислат има земјотрес од 12 степени :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Септември 2010, 22:25:48
Ќе одиш до некој далновод и таму ќе го приклучиш или пак кај ЕВН.Хах и таму ќе ги полудуваш луѓето ќе мислат има земјотрес од 12 степени :D ;D

И тоа ќе биде малку, ќе треба директива до централа да одиш и од турбина да земаш струја, хахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 19 Септември 2010, 22:27:51
ќе го приклучиш на алтернатор!!! :P :P ;D ;D нели има излез со 400 волти!! :o ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Септември 2010, 23:02:11
Многу офф топици иначе што мислите колку киловатни појачала користат по концерти ај кај нас не ама по свето се права и поснажни .

И јас се сложувам, премногу off-topic муабети, ама ни тргна, сега се ќе премстам ;).

Инаку знам сека се прават вакви засилувачи за концерти, ама тие се приклучуваат директно на разделна станица за да влече струја директно од трафо-станицата, да не го опетеретува остатокот од мрежата ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Септември 2010, 23:18:29
ахахахахаха ;D ;D ;D... епа сега, тоа е тоа ;), кога сте немирни, морам да ве карам ;D... хахахахахахаха ;D ;D ;D
Епа ај ќе ти даваме +реп не не карај модераторе ;) :D хехе ;D :)

што реков ја...од каде се најдоа +60rep за GW ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 20 Септември 2010, 13:30:20
му ги шитнав :) ај и на тебе да ти шитнам хахах се шалам.
П.С. Ако некој примети дека некој му пука негативна репутација нека каже.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 20 Септември 2010, 16:22:32
П.С. Ако некој примети дека некој му пука негативна репутација нека каже.

Без разлика дали станува збор за модератор, администратор или обичен член ;). Слободно известете некој од администрацијата на форумот преку PM ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 20 Септември 2010, 17:12:26
Гига Ват ми е одамна сумјив :D ;) А мене - рапови ::) ;D Добар е човекот ,ама помалку удварајте му се вие помладите,да не отиде во крајност :D :D А,за 20 Квати - ке се најде- имам во Велес една бандера резервирано во Амфитеатарот,од каде земам слободно киловати ;) :D :D :D Вие само направете го појачувачот  :o ;) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Септември 2010, 18:21:50
му ги шитнав :) ај и на тебе да ти шитнам хахах се шалам.
П.С. Ако некој примети дека некој му пука негативна репутација нека каже.
Мене некој само ми пука негативна репутација!!Инаку на сите јас им имам ставено плус како на:Малечко,БорчеБТ,Лордзи,Бојан,Девил,Гига ват,чекај!!Ретко на некој што му имам ставено минус!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 20 Септември 2010, 18:27:39
не се жали ти, нека не ти е гајле тоа, не е многу битно
види го батка ич не му е гајле -13 е ама сепак си тера, пффф
јас не ги ни гледам нека ставаат што сакаат, важно е како ти ќе бидеш спрема другите, дали си друштвен а не дали имаш позитивна или негативна репутација


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 20 Септември 2010, 19:15:00
уау...од кај па -8 реп па ја...на кој ли му имам згрешено па толку...ја сакам да го пријавам GW за изнудување...ми викаше ако не ми даваш +реп секој ден ке ти бришам постови...па како да не му давам +реп кога ке треба постовите за џабе да ги пишувам :P

(i am kidding)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Септември 2010, 19:29:53
уау...од кај па -8 реп па ја...на кој ли му имам згрешено па толку...ја сакам да го пријавам GW за изнудување...ми викаше ако не ми даваш +реп секој ден ке ти бришам постови...па како да не му давам +реп кога ке треба постовите за џабе да ги пишувам :P

(i am kidding)
Хе хе хе ептен ме насмеа Bojan  :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 20 Септември 2010, 19:50:54
:P од мене се плашат не ми можат ништо :)
нека стави кој е маж ! ( или жена ?!)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 20 Септември 2010, 20:10:35
уау...од кај па -8 реп па ја...на кој ли му имам згрешено па толку...ја сакам да го пријавам GW за изнудување...ми викаше ако не ми даваш +реп секој ден ке ти бришам постови...па како да не му давам +реп кога ке треба постовите за џабе да ги пишувам :P

(i am kidding)

Еееееее, тоа Bojan ти се вика ПОЛИТИКА, хахахаха ;D ;D ;D... или како што викаат старите „мижи асан да ти баам“, хахахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Септември 2010, 20:11:46
одма сега на Гига стајте му реп-  :P ;D ;D ;D не се зезам немојте!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 20 Септември 2010, 21:34:13
му ги шитнав :) ај и на тебе да ти шитнам хахах се шалам.
П.С. Ако некој примети дека некој му пука негативна репутација нека каже.
Мене некој само ми пука негативна репутација!!Инаку на сите јас им имам ставено плус како на:Малечко,БорчеБТ,Лордзи,Бојан,Девил,Гига ват,чекај!!Ретко на некој што му имам ставено минус!!
Не е основана твојата жалба. Имаш само 3 негативни поени. Зборам за луѓе кои добиваат секојдневно негативна репутација и имаат 15-20 негативни! Имаше порано еден член кој цело време даваше негативни репитации сега е на бан.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Септември 2010, 21:46:30
му ги шитнав :) ај и на тебе да ти шитнам хахах се шалам.
П.С. Ако некој примети дека некој му пука негативна репутација нека каже.
Мене некој само ми пука негативна репутација!!Инаку на сите јас им имам ставено плус како на:Малечко,БорчеБТ,Лордзи,Бојан,Девил,Гига ват,чекај!!Ретко на некој што му имам ставено минус!!
Не е основана твојата жалба. Имаш само 3 негативни поени. Зборам за луѓе кои добиваат секојдневно негативна репутација и имаат 15-20 негативни! Имаше порано еден член кој цело време даваше негативни репитации сега е на бан.
A јас рекордер -11 репутација ја стварно незнам на кој сум му згрешил или пак нешто сум рекол што не треба,поставувам шеми,ете направив туториал сега ќе има и уште еден,помагам колку што можам и знам.И скоро на сите членови им давам +репутација за било што и било каква информација. :)

П.С: некој не да ме испукал со репутација ме изрешетал потрошил цел шаржер! :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Септември 2010, 22:04:07
не но јас се ставив сабајлево и имав -1 но кога почекав едно време гледам -3!!затоа зборувам!!Инаку нема врска ќе почнам и јас туторијали да правам и ќе помагам!! ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 20 Септември 2010, 22:33:48
а бе и ја незнам на кој сум му згрешил, ама па секој пат кога ке видам се имам повеќе негативна репутација...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Септември 2010, 23:40:16
Дечки сакам да прашам дали има некој успешно нарачано нешто од eBay,сакам да нарачам една мемориска картица за сонито па гледам една од 64Мб :o ефтина е негде 6 долари и пишува Free shipping ама па ја нема македонија. ??? :) еве линк
Код:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=250699287610&Category=139969&_trkparms=algo%3DLVI%26its%3DI%26otn%3D2


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 21 Септември 2010, 06:35:57
Бојан, не се нервирај ,и кај мене минусите се зголемуваат постојано,па никому ништо :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 21 Септември 2010, 11:19:56
Дај кажете некој лек протов гнојна ангина, освен антибиотици, чај, лимонади, мед...?

Се осеќам ко да ме прегазил шлепер :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 21 Септември 2010, 11:51:49
Дај кажете некој лек протов гнојна ангина, освен антибиотици, чај, лимонади, мед...?

Се осеќам ко да ме прегазил шлепер :S.
Дрмни 2-3 отпорника,еден кондензатор и две NE555 и се ќе ти пројде :D ;D :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 21 Септември 2010, 12:24:23
дечки поради комплицираната процедура на прегледување на сите постови постапката ке иде малце споро и неможам одма кај сите да реагирам. Прво се јави Malecko и ке ги прегледам неговите постови кои се многу, доколку не најдам т.н. лоши постови во согласност со останатиот дел од администрацијата ке ги тргнам сите негативни поени а доколку најдам некој т.н. лош пост ке тргнам само дел. После батката е на ред а после другите. SKOLS кај тебе највероватно не се работи за пукање на - репутација бидејки во текот на 24 часа може да ти се даде само 1 - или + поен. Значи кај тебе највероватно ти дале 2ца члена а тоа може да е за еден пост.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 21 Септември 2010, 13:42:12
Слушај,за мене не мораш да се  трудиш:D :D :D :DЈас сум научен да живеам со тоа ;D ;D ;D ;D ::) ::) :P
Гигават,за тебе : варено вино со црн пипер,две апчиња на сабајле и топол туш.Испоти се и ке бидеш ОК.
ЗА гнојна ангина : кочан мраз кока-кола во лименка на екс.Јас керка ми така ја лекував кога беше мала.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 21 Септември 2010, 23:33:19
Слушај,за мене не мораш да се  трудиш:D :D :D :DЈас сум научен да живеам со тоа ;D ;D ;D ;D ::) ::) :P

Како што пиша batka, не обрнувајте многу внимание на тоа +rep, -rep, не е ни оддалеку толку битно, верувајте ;).

Гигават,за тебе : варено вино со црн пипер,две апчиња на сабајле и топол туш.Испоти се и ке бидеш ОК.
ЗА гнојна ангина : кочан мраз кока-кола во лименка на екс.Јас керка ми така ја лекував кога беше мала.

Фала за советот, тоа со кока колата го знам, сум го пробал и навистина функционира, се сушат гнојните чепови (во принцип, слично е со „горење“ на брадавици или бенигни туморчиња со течен азот) и си паѓаат, па си ги голтнуваш потоа (знам, гадно е ;D).

А за ова со виното, не сум пробал, ама ќе пробам зошто да не ;), моментално немам тепмература (имав малку вчера, ама многу малку, се напиве еден аспирин и ми пројде), а за препотувањето и тоа го знам, ама го правев кога бев помал и кога имав многу голема температура, да ти излезат токсините од телото, во 3 или 4 ќебиња завиткан иако е летно време... лелееееееее, господ сум го гледал едно 2, 3 саати дур се испотам, ама после, мука немаш нареден ден, како препороден си ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 22 Септември 2010, 11:29:02
кога ке имаш температура fervex напиј се, за 5 мин ке ти спадне температурата... и глеј еј...бара лекарски совети на форум за електроника...кај го има тоа???? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 22 Септември 2010, 11:48:08
Сега баш смислуваме конзилијарно како по електронски пат да му помогнеме :D ;) Јас велам со струја од некои 60-70 волти,преку автотрансформатор,со висока фреквенција ;D ;D ;D Не можеме да се договориме кој ке ја пушта струјата!! :D :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 22 Септември 2010, 12:10:06
Тоа се вика EST (Electro Shock Therapy), не сум ментално болен, хахахахах ;D ;D ;D (добро, барем не во конвенционална смисла, инаку во денешново ненормално време, ако си нормален значи нешто не е во ред со тебе, затоа не им верувам на луѓе без пороци ;D).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 23 Септември 2010, 11:53:12
Колеги има некој од вас што се бави со мотанје на калеми со феритни јадра?Ми треба некој да ми намота едно како мини трансформаторче за проектот од емитер тој тенс елиминатор на болка се го направив само ми остана уште тоа.Пишува дека за трансформаторот треба да се најде некое јадро neosid со димензии 25х15х10мм и да се намота 17 вртежи во примарниот калем и 45 вртежи во секундарниот калем со бакарна жица број 0,5мм. :D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 23 Септември 2010, 11:56:30
ех бе па и ти...најди го трансформаторот и сам ке можеш да си го намоташ, не се којзнае колку многу намотки...што се 60 намотки...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 23 Септември 2010, 18:29:39
ех бе па и ти...најди го трансформаторот и сам ке можеш да си го намоташ, не се којзнае колку многу намотки...што се 60 намотки...
Епа за тоа ми е јас најдов еден феритен прстен од старо напојување за компјутер и беше со многу слични димензии со тоа што треба само што ова беше 26х15х11cm и oтидов докај еден сервис за монитори и телевизори и човекот ми рече дека немал баш таа бројка на жица (0,5мм) па ми даде некоја друга и ми рече оваа е слична на таа жица,и го намотав се убаво и не работеше па сакам некој ако го има точното јадро и жица да ми пише по ПП да се договориме да му ги купам и двете. :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 23 Септември 2010, 18:38:13
дали можеш да ми кажеш каде се наоѓа тој сервисер!:???Дека ми треба нешто инаку колку дебела жица ти треба!?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 23 Септември 2010, 18:40:40
Toj сервисер се наоѓа во населба аеродром дојди некој ден у аеродром ќе ти покажам каде е,инаку ми треба жица со дебелина од 0,5мм. ;D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 23 Септември 2010, 18:45:25
утре ако си слободен од сабајле може да се договориме да ти препорачам еден винклер и за мене ми треба бакар па ако сакаш да идеме.Исто така може и до бувлјакот да отидеме!!Прати ми ПП или тука пиши!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 23 Септември 2010, 18:55:59
утре ако си слободен од сабајле може да се договориме да ти препорачам еден винклер и за мене ми треба бакар па ако сакаш да идеме.Исто така може и до бувлјакот да отидеме!!Прати ми ПП или тука пиши!
Joк за утре идам у грдска да ми ги вадат конците ако не ме зае*ат по 10 пат се ми викаат дој у понеделник после е не е заздравено ај дој у среда па дој у петок,па сега ќе видам ако ми ги вадат сега добро ќе биде бидејќи не можам ни точак да возам едино трактор :D :D А онаку каде се наоѓа тој винклер?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 23 Септември 2010, 19:28:04
на спратот во трговскиот во автокоманда....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 23 Септември 2010, 21:04:55
се наоѓа во Кисела Вода по улицата на Рамстор таа двосмерната!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Септември 2010, 13:33:51
се наоѓа во Кисела Вода по улицата на Рамстор таа двосмерната!!

Мислиш на Јужен Булевар?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Септември 2010, 22:14:46
Опаааа некој станал глобален модератор !!! ;D ЧЕСТИТКИ до LordZi како нов глобален модератор ! :D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 25 Септември 2010, 07:47:22
Да,на Јужен Булевар мислам!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Септември 2010, 10:09:46
Честито и од мене LordZi ;), официјално вака, не на огласна табла ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 25 Септември 2010, 10:19:04
wohooo некој ке треба да части пиење.... ај честито нека ти е Господару... и ај мене  посакајте ми среќа мајка ми кога ке ја видам....пијан се вратив дома вчера па сега треба да се соочам со нејзе....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Септември 2010, 10:20:37
Е ај со среќа ;D, I'll keep my fingers crossed ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 25 Септември 2010, 14:19:53
Нема проблем, ќе частам кога ќе се видиме пошто уште те чекам да дојдеш за ПИК-от ;) ;D

И со лесно нека ти е соочувањето :o :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 25 Септември 2010, 15:04:37
него и јас имам слична мака, имам направено LED порака со 50 LED ама проблем ми е пикот, неможам ама баш никако да го програмрам. Со мојот JDM успешно програмирам 16F84 ама 16F628 не сака и не сака. Имам купено и втор таков пик оти мислев дека е фабричка грешка на првиот ама не било така. Па ако не е проблем да ти го дадам да го испрограмираш и мојот пик у спат со пикот на GW :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 25 Септември 2010, 15:07:26
ааах...утре тешко, понеделник ке ти дојдам :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Септември 2010, 16:13:17
Мене PIC-от сеуште не ми е стигнат од Microchip, го нарачав оној за PicKit Clone 2, ама не ми стигна :S.

Нема везе, ако не ќе си го купам, да не знае некој која цена е тој PIC (мислам дека беше PIC18F5520) и каде можам да го најдам?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 25 Септември 2010, 19:23:38
негде околу 300ден. мислам дека беше во алфа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 25 Септември 2010, 19:53:07
ке оди некој на таламаска?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 25 Септември 2010, 19:54:04
шо е то па сега :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 25 Септември 2010, 19:56:05
Слабо шеташ надвор од МК,инаку ке знаеш.... :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 25 Септември 2010, 20:00:21
хехехе
абе во скопје било тоа
си се информирав на гугл


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Септември 2010, 20:03:56
Talamasca, aka DJ Lestat (Французин)... DD (Digital Dance) ја организира журката, чиста Trance комерцијала (не дека не ми се допаѓа човекот, баш напротив, не ми се допаѓа организацијата и начинот на промоцијата на журките), по не знам кој пат е Скопје, искрено веќе престанав и да бројам, првите три пати кога дојде (првиот пат во МКЦ, вториот и третиот во МНТ) отидов, потоа немаше поента некако, веќе три пати сум го гледал...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 25 Септември 2010, 20:05:07
i need moneeey...иначе ке одев..ептен го сакам човекот...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Септември 2010, 20:08:21
Порано навистина ја работеше музиката за ќеиф, сега само за пари, му се познава и по траките, исфорсирани се мелодиите, се гелда дека не доаѓат од срце туку дека се правени по „шема“, да се „лепат лесно за уво“ :S. Башка, половина од новите траки му се преработки на стари (Time Simulation, Jungle Storm...).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DARK на 25 Септември 2010, 20:12:08
ја и влатко вечер сме на таламаска  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Септември 2010, 20:13:40
Убаво да си поминете ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 25 Септември 2010, 20:24:14
И од мене убав помин!!!

(http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=1278.0;attach=1170)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 25 Септември 2010, 20:34:15
фала фала да се надеваме.
едит-имате поздрав од даниел
И сега што е ова со мене зошtо ме банирате ? Не сум напраил ништо а некој од администарторите ме земал на око и ме банира... Ај ве молам ако се најде некој попаметен нема ме одбанира , благодарам однапред ( потпишан сум како daniel spasovski)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 25 Септември 2010, 21:57:02
не те земале на око, него многу си пишувал...имаше негде пишувано за тоа...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Септември 2010, 09:33:34
поздрави го и ти и кажи му дека уште малку и банот ќе истечи
ако пак така продолжи да спамира добива траен бан, а мислам дека никој не сака траен :)
нека одмори сега малку


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 26 Септември 2010, 10:24:31
го известив,иначе на talamasca беше лудило.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 26 Септември 2010, 10:35:44
Jaс имам успех со објаснување на луѓе, кога на ептен при-прост човек му имам објаснато некои работи и ме сватил а човекот може имаше коефициент на интелегенција 80-85 тогаш не знам што е со човеков во конкретниов случај.
Да му кажеш едно 10 пати и пак да не те свати е навистина лошо.
Секој барем малце паметен човек знае дека бан се добива за непочитување на правилата и најчесто пред да биде даден бан дел од администрацијата има забелешки за тој човек.
П.С. Не правете спектакал од банот на еден човек!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: G*O*C*E на 26 Септември 2010, 16:30:08
Jaс имам успех со објаснување на луѓе, кога на ептен при-прост човек му имам објаснато некои работи и ме сватил а човекот може имаше коефициент на интелегенција 80-85 тогаш не знам што е со човеков во конкретниов случај.
Да му кажеш едно 10 пати и пак да не те свати е навистина лошо.
Секој барем малце паметен човек знае дека бан се добива за непочитување на правилата и најчесто пред да биде даден бан дел од администрацијата има забелешки за тој човек.
П.С. Не правете спектакал од банот на еден човек!
некои луѓе едноставно не можат да сватат


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 26 Септември 2010, 23:21:50
Искрено, не е лошо да си направиш стабилизиран извор за напојување, па барем и 1А ако дава (со LM317 на пример), ќе ти се најде кај и да е, ќе видиш ;). Јас не можам да изборјам колку пати ми се нашол за секаков вид на тестирања ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 26 Септември 2010, 23:30:04
Искрено, не е лошо да си направиш стабилизиран извор за напојување, па барем и 1А ако дава (со LM317 на пример), ќе ти се најде кај и да е, ќе видиш ;). Јас не можам да изборјам колку пати ми се нашол за секаков вид на тестирања ;).
Да знам,јас сакав да направам цело такво напојување што со едниот потенциометар си регулираш напон а со другиот струја,што оди до 30V и до 3A. :) А да не знае некој колку се плочките во емитер бушени бидејќи немам некој добра машинка за бушење плочки,а не ми се даваат 600 ден за мало бормашинче во гац. :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 00:13:13
А да не знае некој колку се плочките во емитер бушени бидејќи немам некој добра машинка за бушење плочки,а не ми се даваат 600 ден за мало бормашинче во гац. :)

Мислам дека плочките од Емитер не се бушени, мислам дека се продваат само направени, без дупчиња...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 00:17:36
Јас мислам дека има и бушени плочки во редакцијата на емитер.Знам во гац имам прашано дали им носат бушени они ми викаат не,само им носеле такви направени па ти да ги бушиш :).Дај бре кажете како ги бушите плочките,какви бормашини користите?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 01:43:14
Дај бре кажете како ги бушите плочките,какви бормашини користите?

Јас користам обична бормашина (купена од пазар пред едно 10-тина години), без конрола за брзината на ротација (има само прва и втора брзина), на футерот се фаќаат бургии од 1mm, иако на него пишува дека се фаќаат бургии од 1.5mm па до 13mm. Пред да ги избушам дупчињата, прво им правам „лежишта“ на бургијата на плочката (за да не „залетне“ на лево или на десно) со шило и чекан (за шило може да се користи и некој модифициран стра шрафцигер, избруцен да изигрува шило), и потоа ја поставувам плочката на менгеме (по можност некое мало) и пред и зад плочката поставувам парчиња дрво (иверка, обично дрво, било каков тип на подебело дрво, би одговарало, само да не е потенко од 10mm), гледам задната страна од плочката да е цела покриена со парчето дрво (парчето дрво да е поголемо од плочката за да не „залетне“ бургијата нанапред одкако ќе ја направам дупката, па футерот несакајќи да исшмиргла, односно прекине некој вод од плочката), а на предниот дел дрвото го ставам за да не се оштетат водовите од предната страна на плочката од металните стеги (држачи) на менгемето. Се разбира, за предната страна на плочката избирам помало парче дрво (помало од големината на плочката) за да може да ги гледам водовите и претходно обележаните „дупчиња“ (не се прават баш дупчиња, повеќе е обележување каде треба да се буши за да не зашантра бургијата бидејќи овие бормашини се доста моќни па имаат голем вртлив момент, што автоматски значи дека може при самиот старт на бормашината, ако имате некоја постара како мојата, без градиентна контрола на брзината на вртежите, како што имаат повеќето понови бормашини, да дојде до излетување на бургијата од саканата локација и правење на дупче на некое место блиско до саканото, што може да предизвика оштетување на вод или лемно место). Прво дупчам од едната половина на плочката (или едната четвртина, третина, зависи од тоа колкава е плочката и колкав дел од плочката ми е стегнат под менгемето), па после останатиот дел (делови) со ротација на плочката (ако ми е избушен горниот дел, го одстегнувам менгемето, ја ротирам плочката на страната која не е издупчена и продолжувам со бушењето се додека на ја избушам целата плочка ;)).

Овој метод не е баш најадекватен за бушење на вакви ситни работи, ама до сега ми вршел работа и не планирам д аго менувам, премногу пари коштаат оние малечкине бормашинчиња за плочки, а футерите им се релативно неквалитетни, па мора да ги менувате на секои половина година (на една старо бормашинче што го куппив на времето од JetSet што веќе не го користам му имам сменето 2 или 3 футера, и на крајот се откажав). Поради тоа решив да си развијам мој метод за бушење на плочки. Малку повеќе бургии се кршат (ако пазите малку повеќе и тоа нема да се случува често, но јас не пазам ;D), ама оние од 1mm на пазар се по 10 денари, така да и овој метод ми е поисплатлив од купување на футерчиња на секои половина година ;). Башка што тие малечки бормашинчиња најчесто имаат релативно мала моќност и заглавуваат (престануваат да вртат) ако малку повеќе стиснете со бормашината врз плочката, така да и тоа е додатен проблем :S. При работа со помоќни бормашини (помоќни од мачеките бормашинчиња, не мислам на хилта ;D) го нема овој проблем и во принцип имате готова дупка за секунда или две бушење (зависи од брзината на ротација на бургијата), а после едно 2 или 3 искршени бургиички, ќе стекнете малку повеќе искуство со ваквиот тип на бушење (јачина на стисок со кој треба да се држи бургијата, која би препорачал да се држи цврсто со двете раце, стабилност на рака, јачина на притискање врз плочката, итн.).

Би направил и tutorial ако некој сака, не е проблем, ама во моментов не правам ништо (немам плочка за бушење), ако сакате да почекате до нова година (во план ми е нешто малку посериозно, па периодов експериментирам, се надевам ќе биде готово до нова година ;)), ОК ;), ако не, некој нека ми даде некоја плочка за бушење, па да ја избушам, па да му ја вратам ;). Само што ќе треба да ми купи минимум две бургиички од 1mm (случајно да не скршам една ;D).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 01:54:17
Брееее чоече книга ќе напишеше за бушење плочки :o(автор GigaWatt ;D).Па добро објаснето GigaWatt!Инаку те жалам ако по овој метод си ја избушил плочката за ESR метарот. ;D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 01:58:30
Да, баш вака ја бушев, малку макотрпна (и прецизна) работа за голема бормашина, ама релативно брзо ја избушив и само една бургија скршив ;D. Затоа обично си купувам по 3 или 4, зашто знам дека барем една ќе искршам, па нека има резерва ;D.

Споено мислење: 27 Септември 2010, 02:05:29
Преместени се дел од post-овие, не одговараа на тематиката на topic-от за дигиталниот волтметар ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 02:06:31
Преместени се дел од post-овие, не одговараа на тематиката на topic-от за дигиталниот волтметар ;).
Баш тоа сакав да ти речам да ги преместиш последните пораки. ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 02:26:11
Да, да, средив ;), и твојот последен post во темата за волтметарот е среден ;).Инаку морам да се „пофалам“ дека после многу долго време (едно сигурно 4, 5 години) во Саботата (вчера, односно завчера) ме „лупна“ струја, хахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 27 Септември 2010, 09:34:34
Хехехе, ти поминал редот, сега си раат неколку години ;D 8). Мене последен пат ме лупна кога го завршив тоа лампашкото појачало, го бришев од прашина дури работеше (која глупост, а? :o ::)) па допрев кај што не треба со прстот и ме спржија 300V DC :o, дури и изгореница имав после тоа...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 27 Септември 2010, 09:52:20
во EURO TOOLS карши пералните пред Беверли Хилс трговскиот во Капиштец што е има 1мм бургии 4 денари се, порано беа по 3 денари...иначе јас користам моделарка дупчалка...150W е, футерот (ако може така да се нарече) е преедноставен што неверувам дека би се расипал некогаш. Ја купив пред неколку години од Авто пазар за 1200 денари, па после некој ден ми се зафркна нешто и кога ке видам...калемче едно имаше скинато па го премотав и сега си тера си нема гајле, а за кршење биргии...не памтам од кога немам скршено бургија кога сум бушел плочки, кога пластика сечам со бургија тогаш ги кршам....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 27 Септември 2010, 10:47:27
ама од таму се многу кршливи (многу лесно)!!! :'( Јас имам од пазар зелен!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 11:28:15
Хехехе, ти поминал редот, сега си раат неколку години ;D 8). Мене последен пат ме лупна кога го завршив тоа лампашкото појачало, го бришев од прашина дури работеше (која глупост, а? :o ::)) па допрев кај што не треба со прстот и ме спржија 300V DC :o, дури и изгореница имав после тоа...

Е ајде де ;D, знам се случува, и јас сакајќи еден другар да го заштитам него да не го лупне случајно (поправавме нешто, па он сакаше со мерни сонди да испитува во мрежната секција нешто, а јас обично практикувам да користам крокодилчиња), ги фатив буксните на крокодилчињата (кои веќе беа врзани за уредот и заборавив дека не го изгасив уредот од мрежа, всушност тоа не беше моја работа, негова беше ;D) за да ги извадам од унимерот, ама заборавив дека е homemade кабелот со крокодилчињата и дека буксните имаат до страните шрафчиња за стегање на кабелчето на крокодилчињата кои малку стрчат нанадвор (доста е дебел кабелот ;D), и така со двете раце наеднаш (да не губиме време, да ги извадам и двете наеднаш ::)) фино лепо си го затворив колото на едно пола секунда ;D. Потоа цела вечер не можев да престанам да зборувам, хиперактивен бев, хахахахаха ;D ;D ;D.

а за кршење биргии...не памтам од кога немам скршено бургија кога сум бушел плочки, кога пластика сечам со бургија тогаш ги кршам....

Користи подебели бургии, од 4mm па нагоре и така нема да ти се кршат, и јас го имав истиот проблем, ама со дрво, не со пластика ;).

ама од таму се многу кршливи (многу лесно)!!! :'( Јас имам од пазар зелен!!

И тие од пазар не се лоши, само купете од оние поквалитетните (жолто со сребренкасто, не знам од кој метал се изработени, ако некој знае нека пише, баш ме интересира ;)), разликата е некои 2 денари или така нешто ;), едните се 8 денари, а овие поскапиве се 10, барем така мислам дека беше ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 27 Септември 2010, 12:06:50
ама од таму се многу кршливи (многу лесно)!!! :'( Јас имам од пазар зелен!!

јас си пазам, не ги кршам, само многу ми се тупат...после неколку плочки ги фрлам дека неможе да се буши веќе со нив од што се тупи...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 12:44:32
Инаку морам да се „пофалам“ дека после многу долго време (едно сигурно 4, 5 години) во Саботата (вчера, односно завчера) ме „лупна“ струја, хахахаха ;D ;D ;D.
Хехехе, ти поминал редот, сега си раат неколку години ;D 8). Мене последен пат ме лупна кога го завршив тоа лампашкото појачало, го бришев од прашина дури работеше (која глупост, а? :o ::)) па допрев кај што не треба со прстот и ме спржија 300V DC :o, дури и изгореница имав после тоа...
Ajде ајде не се жалете ;D.Мене колку пати ме има лупнато и тоа не од 300V туку од 5KV па и повеќе :o,вие сте почетници за да се мерите со мене според мавнувања од струја хехехе ;D.

администрација: без дискусии во овој дел од форумот околу таа тема


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 27 Септември 2010, 12:51:57
Малечко ако го правиш тајмерот се договоривме!!(за бизнисот мислам) Инаку и на мене ми стигна голема картонска кутија,а внатре 15 релиња!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 13:02:29
Ајјј, значи ти стигна од ххх :), колку време помина откога нарача додека да дојде?
негде 12-15 дена незнам точно. :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 13:14:35
а во пратката од XXXX ми стигнале две подножја за 8 пинско интегрално(lame ;D),два терминали (клеми)за на плочка и еден нај обичен прекинувач. ;D

Плати за пратката во пошта, или ти стигна дома free of charge?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 13:17:02
а во пратката од XXXX ми стигнале две подножја за 8 пинско интегрално(lame ;D),два терминали (клеми)за на плочка и еден нај обичен прекинувач. ;D

Плати за пратката во пошта, или ти стигна дома free of charge?
Татко ми ја подигнал пратката ја дур бев на школо.До дома ми ја донеле и не му побарале ни денар на таткоми хехехе ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 13:19:12
Е мене ми ја царинеа :S, ама затоа пак ми стигнаа 6 високонапонски прекинувачи ;D за 100 денари ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 13:22:02
Е мене ми ја царинеа :S, ама затоа пак ми стигнаа 6 високонапонски прекинувачи ;D за 100 денари ;).
Е тоа да во ќар си ама ти ја царинеле бидејќи биле во голема кутија изгледа. ??? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 15:01:35
Да, во доста голема кутија беа ;). Можеби затоа ми ја царинеле (иако пишуваше на неа free samples :S).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 15:06:57
Да, во доста голема кутија беа ;). Можеби затоа ми ја царинеле (иако пишуваше на неа free samples :S).
Па тие цариниците се малце дрмнати ;D па мислеле дека има нешто вредно внатре,Free sample gold па ти ја царинеле. :D

Споено мислење: 27 Септември 2010, 16:32:43
Дечки да не значи ова дека сме банирани на државно ниво :o.Отидов на microchip страницата да видам дали можам да нарачам некој пик и кога се логирав во средината лево го пишуваше ова:
(http://pic.mk/images/465.png)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 22:15:43
Хах со оваа шема погоре (инвертерот) ќе правиш хот дог !!! ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 27 Септември 2010, 22:32:25
Вика во рерна не го собирало,па... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 22:34:44
Не сме кинези, дај не зезајте ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 22:36:21
Вика во рерна не го собирало,па... :D
Епа ваљда у фурна за леб и пици ќе го збере :D.хахаха ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 27 Септември 2010, 22:46:52
Не сме кинези, дај не зезајте ;D.

не сме кинези, ама па не сме и некоја богата нација...јади таму што ке ти дадат, не бирај :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 27 Септември 2010, 22:49:10
Каков наслов на Форумов * Јадев печено морско прасе* и ја става шемата на раженот :D ;D ;D ::)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 22:51:02
Луѓе ова од форумот не ги дава за отварање од youtube одма онака на сред пост или нешто мене ме зафркава компјутерот,ама кај што е клипчето од бојан тоа Ramones - Anxiety ми го дава одма да го пуштам а овие последниве две од мене и GigaWatt не ми ги дава ми дава само линк,ама и линкот не можам одма да го кликнам па да ми отвори него треба да го копирам?

Споено мислење: 27 Септември 2010, 22:51:56
A ова, 15.000V низ CD, кутрото CD ;D.

http://www.youtube.com/watch?v=ppTSCKordZs&NR=1&feature=fvwp
Сигурно чоекот мислел дека така се кракува цд.хе хе хе  :D :D :D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 22:56:02
Eве ти ја шемата за печено морско прасе ахахахахах ;D :D ;D кузне шо добри батачиња има хехехе :D
(http://pic.mk/images/guineapig2.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 22:59:36
Ај доста беше, ептен у off-topic отиде ;D. Прајте си муабет тука ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 27 Септември 2010, 23:01:15
Уште на врат ке ни навлече Санитарна, а и Друштвата за заштита на морските прасиња сурфаат на Форуми за електроника во последно време. :D :D :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 23:01:47
Ај доста беше, ептен у off-topic отиде ;D. Прајте си муабет тука ;D.
И тоа не да отиде ехеее од бркачи за кучиња и мачки стигнавме до шеми за специјалитет со морско прасе и компири :D :D :D.Бреее трескање зелени ;D ;D

Споено мислење: 27 Септември 2010, 23:04:23
Уште на врат ке ни навлече Санитарна, а и Друштвата за заштита на морските прасиња сурфаат на Форуми за електроника во последно време. :D :D :D ;)
Ахахахахахах леле ама сме биле лудиии брее чоече за печења збориме на форум за електроника кај го има ова  :D :D :D :D :D ахахаххахах :D :D :D :D па дај тогаш отворете еден форум ''специјалитети на електроничарите и електроничарките''. 8) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 23:02:49
Луѓе ова од форумот не ги дава за отварање од youtube одма онака на сред пост или нешто мене ме зафркава компјутерот,ама кај што е клипчето од бојан тоа Ramones - Anxiety ми го дава одма да го пуштам а овие последниве две од мене и GigaWatt не ми ги дава ми дава само линк,ама и линкот не можам одма да го кликнам па да ми отвори него треба да го копирам?

И јас забележав тоа, исто така и hyperlink-овите не ги прикажува како link-ови туку како обичен текст.

Забележана е грешкава и ќе се среди ;).

Сигурно чоекот мислел дека така се кракува цд.хе хе хе  :D :D :D ;D ;D

Не бе, тоа е најнов начин на снимање на CD-иња ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 23:05:20
Сигурно чоекот мислел дека така се кракува цд.хе хе хе  :D :D :D ;D ;D
Не бе, тоа е најнов начин на снимање на CD-иња ;D.
Мислиш режење на CD-иња хах :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 23:07:28
Јас мислам дека за тој форум повеќе ќе се интересираат електроничарките (ако ги има, ако не се кријат некаде ;D), башка супер ќе ни биде, ние ќе си правиме печки за печење на месо, они ќе готват, done deal, хахахахахах ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 23:11:23
Јас мислам дека за тој форум повеќе ќе се интересираат електроничарките (ако ги има, ако не се кријат некаде ;D), башка супер ќе ни биде, ние ќе си правиме печки за печење на месо, они ќе готват, done deal, хахахахахах ;D ;D ;D.
Електроничарката ќе ти вика darling што правиш,ти еве готвам плочки а ти што правиш еве печам месо.хехехее :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 23:15:00
Па фала богу ;D... да ме чита сега некоја феминистка, сум на*бал ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 23:16:48
Па фала богу ;D... да ме чита сега некоја феминистка, сум на*бал ;D.
ахаххаахах.Припази на јазикот ахахахахахах :D :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 23:41:11
ахаххаахах.Припази на јазикот ахахахахахах :D :D :D :D

Јас си ставам ѕвездички, не се секирај ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 27 Септември 2010, 23:41:43
човекот озбилно го сватил тоа копчето BURN CD на неро, па ај си вика да пробам како се BURN-ува CD ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 23:43:53
ахаххаахах.Припази на јазикот ахахахахахах :D :D :D :D

Јас си ставам ѕвездички, не се секирај ;D.
Знам само онака го треснав хе хе хе  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 27 Септември 2010, 23:44:09
GW...што бара феминистка тука жити се??? сега ке се лажеме....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 23:45:50
човекот озбилно го сватил тоа копчето BURN CD на неро, па ај си вика да пробам како се BURN-ува CD ;D
Не да го зBURN-ал CD-то со 15KV ехехее :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 23:52:42
Не знам дали знаете до каде доаѓа зборот BURN, баш интересна приказна е, хахахаха ;D ;D ;D.

Кратенка е од Buffer UndeRuN error, порано ржачите немаа внатрешен хардверски бафер, па мораа да се користат SCSI картички за да може да му се обезбеди соодветен хардверски бафер на режачот. Притоа доста често се има случувано да настане Buffer Under-Run доколку режачот немал SCSI картичка врзана за него, па поради тоа CD-то најчесто „пукнувало“ (како што ние сакаме да си викаме ;D) и потоа е неупотребливо. Подоцна секој Buffer Under-Run Error почнале скратено да го викаат BURN Еrror или само BURN, и од толку што веќе навлегло во самата терминологија, дури и самиот процес на режење на CD-то почнале да го викаат BURN (не ради друго, ако режачот немал SCSI картичка врзана за него, скоро секое CD било „пукнато“ :S), па така си останал терминот и се „залепил“ за самиот процес на снимање на CD-то ;), и така си стои до ден денешен, иако потеклото на името нема никаква врска со горење на CD-то, иако (на некој начин) баш тоа го прават режачите, па повеќето луѓе муслат дека името потекува од самиот процес на кој се извршува снимањето на CD-то ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Септември 2010, 23:55:27
GW...што бара феминистка тука жити се??? сега ке се лажеме....

Ма од кај ги знаеш, тие од никаде знаат да се појават... хахахахаха ;D ;D ;D:


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Септември 2010, 23:59:13
Не знам дали знаете до каде доаѓа зборот BURN, баш интересна приказна е, хахахаха ;D ;D ;D.

Кратенка е од Buffer UndeRuN error, порано ржачите немаа внатрешен хардверски бафер, па мораа да се користат SCSI картички за да може да му се обезбеди соодветен хардверски бафер на режачот. Притоа доста често се има случувано да настане Buffer Under-Run доколку режачот немал SCSI картичка врзана за него, па поради тоа CD-то најчесто „пукнувало“ (како што ние сакаме да си викаме ;D) и потоа е неупотребливо. Подоцна секој Buffer Under-Run Error почнале скратено да го викаат BURN Еrror или само BURN, и од толку што веќе навлегло во самата терминологија, дури и самиот процес на режење на CD-то почнале да го викаат BURN (не ради друго, ако режачот немал SCSI картичка врзана за него, скоро секое CD било „пукнато“ :S), па така си останал терминот и се „залепил“ за самиот процес на снимање на CD-то ;), и така си стои до ден денешен, иако потеклото на името нема никаква врска со горење на CD-то, иако (на некој начин) баш тоа го прават режачите, па повеќето луѓе муслат дека името потекува од самиот процес на кој се извршува снимањето на CD-то ;D.
Добро професоре ја научивме лекцијата за денес.Што е BURN?BURN е Buffer UndeRuN error.Сега ќе може една петка. :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 28 Септември 2010, 00:04:25
Чекај, немам пенкало ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 28 Септември 2010, 00:06:26
А дневник имаш ? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 28 Септември 2010, 00:11:33
Ај ако имаш индекс да ти пишам една 5-ка, може така ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Септември 2010, 22:17:42
Ај честито колега Bojan стана супер електроничар и имаш пристап до новиот вип простор браво браво !!! ;D :) :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Септември 2010, 22:40:40
инаку да ви се пофалам пред некое време си зедов 3-та рака држач :)
пошто имам нешто SMD за работа а малку тешко е и да држам и да лемам изтовремено, вака да ми помога малку :)

од алфа го купив инаку


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Септември 2010, 22:42:21
инаку да ви се пофалам пред некое време си зедов 3-та рака држач :)
пошто имам нешто SMD за работа а малку тешко е и да држам и да лемам изтовремено, вака да ми помога малку :)

од алфа го купив инаку
Aко ако фали се,сите се фалиме за нешто ;D.Инаку колку е во алфа,во логинг е некаде 500 ден :o :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Септември 2010, 22:43:33
околу 210 денари :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 29 Септември 2010, 22:51:28
Што е тоа бе? Да не мислиш на оние „Helping hands“ што се со крокодилки? Јас на почетокот на летото зедов такво, многу ми се најде во работата. Може да ти ја држи плочката, жици, елементи и што уште не  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Септември 2010, 22:52:31
е то е де
ама кај нас се вика трета рака


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Септември 2010, 22:53:33
Тоа што го збориш е,со две рачиња крокодилки и лупа(helping hands или на нашки трето раче :D). ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Септември 2010, 22:57:20
сега ми фали LCD дисплеј, за да го досоставам ( уште в кутија да го ставам ) LC метарот
па после да си направам фреквенциометар и ESR метар и
потака некогаш едно подобро напојување, сега тоа што го имам дава 2x 12V 2A max


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Септември 2010, 22:59:35
A која цена идат тие LCD дисплејите 16х2?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Септември 2010, 23:01:19
300-350 негде беа, со позадинско осветлување


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Септември 2010, 00:06:54
Ај честито колега Bojan стана супер електроничар и имаш пристап до новиот вип простор браво браво !!! ;D :) :o

Ајде нека му е со среќа на Bojan ;).

инаку да ви се пофалам пред некое време си зедов 3-та рака држач :)
пошто имам нешто SMD за работа а малку тешко е и да држам и да лемам изтовремено, вака да ми помога малку :)

од алфа го купив инаку

И јас си купив трето раче пред некое време, мене ме кошташе 270 денари од ASWO ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 30 Септември 2010, 08:08:37
Цитирано
300-350 негде беа, со позадинско осветлување
Ццц, а јас го зедов 700 ден, во електронинвест пред пола година, лопови... >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Септември 2010, 13:32:12
А во Loging што е 500 денари исто такво само без задно осветлување ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 30 Септември 2010, 14:37:49
A која цена идат тие LCD дисплејите 16х2?

Имаш во Логинг за 380 денари со позадинско осветлување.Нема инаку на друго место! :P ;) ;D
Јас дома имам 8 ЛЦД дисплеј 2*16,1*16 имам 3,4*20  имам 3 и 240*128 имам 2!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Септември 2010, 15:31:22
A која цена идат тие LCD дисплејите 16х2?

Имаш во Логинг за 380 денари со позадинско осветлување.Нема инаку на друго место! :P ;) ;D
Јас дома имам 8 ЛЦД дисплеј 2*16,1*16 имам 3,4*20  имам 3 и 240*128 имам 2!
И колку те чинеа LCD дисплејите?Цени некои кажи? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 30 Септември 2010, 15:35:02
тие ги собирав со години!! :P ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 04 Октомври 2010, 18:31:17
Дечки ај кажете некоја ретардирана комедија ;D во стилот на американска пита. :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 04 Октомври 2010, 18:34:47
Немој да гледаш такви глупости ;D, гледај го Death Becomes Her (кај нас е преведен како „Смртта и прилега“) ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 04 Октомври 2010, 18:36:28
А у стилот на scary movie ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 04 Октомври 2010, 18:39:08
Со гледал Friday, со Ice Cube?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 04 Октомври 2010, 18:43:32
Со гледал Friday, со Ice Cube?
Nope  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 04 Октомври 2010, 19:04:14
Симни ги сите три дела: Friday (1995), Next Friday (2000) и Friday After Next (2002). Ти гарантирам дека ќе се смееш ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 04 Октомври 2010, 21:45:20
Само што го изгледав Iron Man 2, типично америчко ср*ње со добри ефекти... :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 04 Октомври 2010, 21:47:26
„The video you have requested is not available for your geographic region ! “

ај после да ве видам кажете нешто :(

ЕДИТ

еве некоја комедија
Not Another Teen movie
How high
Dude Where is my Car
Road trip
Placka III Rajha
.....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 05 Октомври 2010, 02:35:51
Само што го изгледав Iron Man 2, типично америчко ср*ње со добри ефекти... :) ;)

Мада Мики Рурк чисто како појава до некаде го вади филмот ;).

„The video you have requested is not available for your geographic region ! “

ај после да ве видам кажете нешто :(

Затоа ќе си го бараш на rutracker.org ;) ;D.

ЕДИТ

еве некоја комедија
Not Another Teen movie
How high
Dude Where is my Car
Road trip
Placka III Rajha
.....

Seen them all ;), мада морам да признаам дека Not Just Another Teen Movie е дефинитивно еден од најдобрите филмови во жанрот „глупи американски комедии“ ;D што ги имам гледано ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 05 Октомври 2010, 07:11:42
Колку волти напон излегува од ваквите неонки:
Код:
http://www.vizkomerc.com/files/Image/STEDNE-SIJALICE.jpg
  ???

И за што можи да се искористи кога ќе прегори ???

 :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 05 Октомври 2010, 07:19:20
ххх


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 05 Октомври 2010, 09:52:51
ххх
Во иднина без вакви постови!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Октомври 2010, 00:55:21
Ќе може некој да ми најде линкови за следниве два release-а, јас никаде не успеав да најдам :S:

Carlos-The_Silmarillia_2007_Remixes-Promo_CDS-2006-TWCMP3

E-Craig-Drum_Beats_(Go_Like_This)_CDM-2003-TWCMP3

Исконтактирајте ме преку PM ако најдете исправни линкови ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 06 Октомври 2010, 13:37:33
во лафа лед диодите да не беа тие белите по 6-7денари 5мм
ама не сум сигурен, ама со сигурност знам дека не беа ни 15 ни 20 денари
помалку од 10 се

големите од 10мм се 10 денари
малите од 3мм мислам дека се 3 денари,
а има едно продавниче крши пато за лавци што е ( под болница )
кај тоа комплексот со зградите
таму јас ги земав малите 3мм лед диоди за 2 денари а од 5мм за 4денари
10мм се 10 денари :)
а плус тоа ако земаш на големо даваат попуст :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 06 Октомври 2010, 14:46:13
бели лед диоди 5мм 4 денари???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 06 Октомври 2010, 15:54:30
А да направиме едно групно купување, може уште ќе спуштат? Еве јас одма би земал 100ком.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 06 Октомври 2010, 16:23:42
не не, за белите кажав за во алфа
а ваму дали 5мм бели се 4 денари незнам ако имам време утре ќе поминам ќе прашам ќе ве известам :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Октомври 2010, 16:55:26
ок,дека и јас ќе земам 100-ка!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 06 Октомври 2010, 17:05:58
и ја ке земам 100 ако има...и ај ако одиш во алфа прашај дали имаат спреј Positiv 20


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 06 Октомври 2010, 17:16:06
ќе прашам, ако стигнам утре ќе поминам во двете продавници ќе прашам за цени и ќе пишам


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Октомври 2010, 17:20:28
јас го најдов Позитив 20 т.е. вујко ми го донесе од Бугарија!Правев проект кој ми беше многу хитен па низ цела Македонија вртев и никаде не го најдов!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Октомври 2010, 17:32:06
Ај малце ќе ви скршам муабет, ама си купив нов мултиметар, Voltcraft VC 820 (на Metex ќерка фирма и е, само што произведуваат производи само за Conrad, па поради тоа мора да се ребрендиа, инаку истио мултиметар го имам видено со друго кодно име и друга цена). Инаку има RS-232C интерфејс и софтвер за PC, како и кабел, се дојде заедно со него ;).

(http://www.conrad.de/m/1000_1999/1200/1210/1211/121111_RB_00_FB.EPS.jpg)

(http://www.voelkner.de/products/145729/100-xl.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Октомври 2010, 17:33:13
со здравје да го користиш,а колку пари кошта!?5000 денари или несум таму!! ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Октомври 2010, 17:36:28
Во Conrad имаат 10%-ен Октомвриски попуст, па го земав за 2800 инаку околу 3100 беше ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Октомври 2010, 17:37:56
аааа,јас од Конрад нарачав две тастатури(матрични) за 1200 денари!!Треба на 10 да ми стигнат дека они ќе се претставуваат на Технома!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Октомври 2010, 18:03:46
Какви се тие матрични татстатури ???.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Октомври 2010, 18:10:34
матрична тастатура е таа која тастерите се поврзани матрично како ЛЕД диодите!!еве слика да видиш како се поврзани!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: .DVL на 06 Октомври 2010, 19:52:23
ми треба помош околу печатењето на шема ..
премногу голема ми ја вади ако ја ставам во ворд и ја печатам секако пробав но не можам  :-\
Код:
http://www.diy-electronic-projects.com/projects/7/bigs/image003.gif


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 06 Октомври 2010, 20:03:22
Што печатач користиш  ???. Види во софтверот за печатење слики мора да има поставување на димнензии за колкава сакаш да ти испадне сликата  ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: .DVL на 06 Октомври 2010, 20:05:14
има за намалуванје ама како да ја скратува ја сече од краевите  :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 06 Октомври 2010, 21:48:45
во ворд проба да му ги наместиш димензиите на сликата пред да ја печатиш ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 07 Октомври 2010, 07:25:33
Каде може да се најде 30% хидроген  ???

 :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 07 Октомври 2010, 07:26:35
ВО Зегин,во Еуро Фарм во сите аптеки!! ;) ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 07 Октомври 2010, 07:29:17
ВО Зегин,во Еуро Фарм во сите аптеки!! ;) ;D ;D

Можи има ама не даваат од аптеките велат дека нема, некаде на друго место каде можи да се најди. ;D

 :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 07 Октомври 2010, 10:06:42
ВО Зегин,во Еуро Фарм во сите аптеки!! ;) ;D ;D

Можи има ама не даваат од аптеките велат дека нема, некаде на друго место каде можи да се најди. ;D

 :) ;)

Aпсолутно точно, јас ги поминав сите аптеки во центарот на скопје и неколју други но секаде беше ист одговорот, дека имаат 12% а толку јак како 30% не држат повеке.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 07 Октомври 2010, 11:00:56
јас немам купено хидроген дека дома имам два (30 процентни) ги купив од Зегин(во Црниче) се наоѓа спроти Симпо,пред 2 години ги купив.Претходно зимав хидроген од Алкалоид.Пред некое време наставникот од Народна Техника ме прати да земам хидроген и купив од Зегин(Лептокарија)!!Сега стварно незнам каде има!! >:( >:(
ПС.Послем секоја аптека наведов каде се наоѓа!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 07 Октомври 2010, 11:47:43
Е, најдов во Скопје каде има хидроген 35%. Има во центар, во аптеката на Реплек одма до McDonald's што е, значи ќе му дојде карши Бамбус Оаза (барем едно време беше, не знам дали сеуште е). Производство е на ГалаФарм и чини 200 денари. Исто така нема проблеми со продавање на поединци, јас прашав и ми понудија дали сакам да купам, така да можете слободно да си купите ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 07 Октомври 2010, 11:49:49
Е, најдов во Скопје каде има хидроген 35%. Има во центар, во аптеката на Реплек одма до McDonald's што е, значи ќе му дојде карши Бамбус Оаза (барем едно време беше, не знам дали сеуште е). Производство е на ГалаФарм и чини 200 денари. Исто така нема проблеми со продавање на поединци, јас прашав и ми понудија дали сакам да купам, така да можете слободно да си купите ;).
Бев и тамо и ми рекоа дека пред една недела им се потрошил


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 07 Октомври 2010, 11:50:20
тоа му доаѓа одма до Мекдоналдс??Кон Беко полициската станица!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 07 Октомври 2010, 11:53:20
Бев и тамо и ми рекоа дека пред една недела им се потрошил

Епа јас кога бев пред едно два три месеци имаа, зошто не си купивте тогаш :S.

тоа му доаѓа одма до Мекдоналдс??Кон Беко полициската станица!

Да, меѓу McDonald's и Европа продавницата за бонбони и слатки ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 07 Октомври 2010, 13:26:08
Зошто се замарате да барате 30% хидроген кога и 12% ќе ви заврши работа? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 07 Октомври 2010, 14:25:51
сакаме побрзо да се нагризе плочката!! ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 07 Октомври 2010, 14:30:45
сакаме побрзо да се нагризе плочката!! ;D ;D
Јас мислам дека е подобро со 12% хидроген,полека но сигурно. ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 07 Октомври 2010, 17:48:23
Со пола хидроген пола киселина се прави плочката за 3-4 минути, што ќе ви е побрзо од тоа?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 07 Октомври 2010, 17:50:07
мислам дека повеќе се исплати со 30% хидроген...250 денари е 1L (јас толку го имав купено) пред една година, и немам ни пола потрошено...а и знам дека секогаш имам хидроген, па и 5 капки да се ке завршат работа...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 08 Октомври 2010, 08:03:09
мислам дека повеќе се исплати со 30% хидроген...250 денари е 1L (јас толку го имав купено) пред една година, и немам ни пола потрошено...а и знам дека секогаш имам хидроген, па и 5 капки да се ке завршат работа...

Од каде го имаш купено хидрогенот ??? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Октомври 2010, 13:13:51
најдов бели лед диоди 5мм за 4.5 денари парче
но тоа е само ако се земат 500 парчиња :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Октомври 2010, 13:23:14
најдов бели лед диоди 5мм за 4.5 денари парче
но тоа е само ако се земат 500 парчиња :)
Хаха да му речиш дека упаљач со бела ЛЕД и 2 батерии е 10 ден. Ако даде 200 парчиња за 3 денари ке размислиме ама вака поздрави го.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Октомври 2010, 13:35:15
да а во ск се 20 денари парче така да има огромна разлика


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Октомври 2010, 13:37:34
да а во ск се 20 денари парче така да има огромна разлика
Види цената е далеку помала но сепак јас би купил 10 упаљачи за 100 денари. барем ке имам + и 20 батерии  :). Ако може да се собереме неколкумина па да нарачаме е ОК ама сам човек да купи 500 е  :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 08 Октомври 2010, 13:39:19
да а во ск се 20 денари парче така да има огромна разлика
Во Скопје,во гац 5мм интензивни се 15ден,а 10мм исто интензивни се 20 ;) :D.Малце скапичко,ама тоа е,јас пред некое време земав од гац 10 диоди 10мм и ми ги даде за 160 ден. ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 08 Октомври 2010, 14:07:28
Цитирано
Види цената е далеку помала но сепак јас би купил 10 упаљачи за 100 денари. барем ке имам + и 20 батерии  . Ако може да се собереме неколкумина па да нарачаме е ОК ама сам човек да купи 500 е

Ако купиш 10 упаљачи ќе имаш 30 батерии, има по три во секој... ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 08 Октомври 2010, 14:22:29
А Малечко тие што си ги земал 10 милиметарските бели ЛЕД диоди се??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 08 Октомври 2010, 14:24:14
А Малечко тие што си ги земал 10 милиметарските бели ЛЕД диоди се??
Да бели се!А имаш и други бои,црвена,плава,зелена... ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 08 Октомври 2010, 14:30:16
а има плави од 10мм во ГАЦ или само од 5мм??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 08 Октомври 2010, 14:43:41
а има плави од 10мм во ГАЦ или само од 5мм??
Има!Имаш зелени,плави,црвени,бели и мислам дека има жолти ама не сум сигурен. ;D и ги има и во двата типа и 10мм и 5мм. ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 08 Октомври 2010, 14:45:56
ок,ако ги направам плочките ќе отидам до ГАЦ и таму ќе земам и ЛЕД и ќе ти ги дадам плочките и ПИКовите!! :D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 08 Октомври 2010, 16:45:23
па имаше 3-4 души што викаа дека ке земале по 100 лед диоди (во кои бев и јас) ако цената е ниска...4,5 денари е ептен малце...обични црвени диоди од 5мм во гац се по 5 денари а па камо ли па бели лед диоди...ај да се собереме 5-6 луѓе и да земеме по 100 секој...и да ги продаваш после тоа ке ти се исплати...ако сакате да се собереме 5 души бројте ме и мене :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 08 Октомври 2010, 16:50:57
да и јас сакав да земам 100 лед бели,па ако има некој кој сака да направиме група,пари да собереме и да купиме!Може попуст да добиеме!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 08 Октомври 2010, 17:40:41
мислам дека повеќе се исплати со 30% хидроген...250 денари е 1L (јас толку го имав купено) пред една година, и немам ни пола потрошено...а и знам дека секогаш имам хидроген, па и 5 капки да се ке завршат работа...

Од каде го имаш купено хидрогенот ??? :)

од зегин во влае го земав...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Октомври 2010, 21:20:52
jaс ке земам 100 LED


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 08 Октомври 2010, 21:47:23
jaс ке земам 30 LED a ако фали за малце ке земам 50 ЛЕД. до сега сме 250 LED
А колку би дошло да земам 100 лед диоди,колку ќе треба да дадам?Ама како и да е сметајте дека и јас зимам 100  ;) :D значи до сега 350 лед. :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 08 Октомври 2010, 23:08:09
за 500 лед диоди ѓаволот рече дека цената ке била 4,5 денари..значи ке треба да дадеш 450 денари...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 08 Октомври 2010, 23:17:34
за 500 лед диоди ѓаволот рече дека цената ке била 4,5 денари..значи ке треба да дадеш 450 денари...
Аааа ок,тогаш јас ќе земам 50 лед. ;D Ту бре да му е*ам мајката ич не ме бива за математика ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Октомври 2010, 00:04:08
значи до сега 300 диоди имаме...ајде уште 200....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Октомври 2010, 00:05:32
ајмо додека има....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Октомври 2010, 00:10:09
дечки сепак ке земам 100 ЛЕД извинете за честите преправки, значи конечен одговор 100 LED за мене. Сега има слободни уште 150 LED па ајмо кој сака 100, 50 или 150 нека каже


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Октомври 2010, 00:12:47
А како ќе ни ги пратат лед диодите, по пошта и дали ќе треба да платиме за тоа? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 09 Октомври 2010, 11:06:34
како, сакате
ако идам јас накај скопје можам да ги земам па вие мене да ми платите :)
плаќање на трансакциона сметка :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 11:17:41
Јас ќе земам 100 ЛЕД диоди!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Октомври 2010, 12:24:21
ај уште 50 лед...ајмо луѓе денес има утре нема!!!! (ова од бувљак го имам слушнато...)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Октомври 2010, 13:58:10
како, сакате
ако идам јас накај скопје можам да ги земам па вие мене да ми платите :)
плаќање на трансакциона сметка :)
А ќе може со кретитна :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 15:45:56
јас со Мастер ако е за тоа!! :P ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Октомври 2010, 17:43:30
како, сакате
ако идам јас накај скопје можам да ги земам па вие мене да ми платите :)
плаќање на трансакциона сметка :)
Абе не зезај, ако ти ми ги дадеш на рака ЛЕД зошто после да ти плаќам на сметка кога може во тој момент да ти ги дадам парите


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 17:44:52
а Девил ти ќе доаѓаш во Скопје на Технома,па тогаш да се сретнеме на збирканата и да ти дадеме пари!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 09 Октомври 2010, 17:48:12
а јас со шо ќе ги земам диодите, и после од кај знам дека ќе ми платите ;D
( се зафркавам ) ќе се договориме
само дајте ми конечна листа на луѓе кој ќе земаат и колку ќе земаат да знам да му кажам на човекот од каш шо ке ги набавам


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 17:50:36
ама со ќе правиме сега,немаме собрано луѓе кои бараат 500 ЛЕД диоди!! >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Октомври 2010, 17:53:50
а јас со шо ќе ги земам диодите, и после од кај знам дека ќе ми платите ;D
( се зафркавам ) ќе се договориме
само дајте ми конечна листа на луѓе кој ќе земаат и колку ќе земаат да знам да му кажам на човекот од каш шо ке ги набавам
А ако ти ги дадеме парите од кај знаеме дека ке ги добиеме ЛЕД или ако купиш лед од каде знаеш дека ке ти ги купиме, тоа е исто само се врти во круг  :D :D :D се шалам, не верувам ниту во двете бидејки те знам дека си човек на место и сомнеж за такво нешто нема, па така да мене ми е сосем исто, ако сакаш може да ти пратам пари на трансакциска сметка или преку некој што патува често од Битола-Скопје-Битола.

ама со ќе правиме сега,немаме собрано луѓе кои бараат 500 ЛЕД диоди!! >:(
Уште 50 треба некој да посака ? ке се најде некој


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 17:56:32
а јас со шо ќе ги земам диодите, и после од кај знам дека ќе ми платите ;D
( се зафркавам ) ќе се договориме
Не јас не сум таков!! ;) ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 09 Октомври 2010, 17:59:13
ако се брзате можам да го убедам борче па тој често патува ваму таму да ви донесе, ќе ги спаковам како поклони за нова година, да не му се згреши после некому да ми бара нешто за нова година !! ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 18:02:22
јас сакам да ми ги спаковаш со панделка!! ;D ;D
Се зезам чаре ќе бараме!!
Јас мислам ако идеш на збирканата да ни ги дадеш!!
ПС.На мене и на Бојан ни е роденден ете ти идеја да ни пратиш поклони!! :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Октомври 2010, 18:03:40
Devil речи им на тие од каде што ке ги купиш да ги завиткаат по најлончиња по 100 и по 50 ЛЕД и одма тука пиши кој колку пари да спреми за да биде јасно.

Иначе 100 LED се 450 денари.
а 50 LED се 225 денари.


Во случај да не најдеме човек за 50 LED дали сакате тие 50 да ги поделиме меѓу нас секој да земе + 10?

Devil тие LED да не знаеш колку mW се ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 18:19:42
да јас се сложувам а исто така ќе доплатам! :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 09 Октомври 2010, 18:41:59
Еј ако ви фалат 50 диоди, ете јас ќе се пријавам, значи 50 LED диоди за мене, сега не разбрав дали за светли прајме муабет или за индикаторски. Мене ми требаат црвени индикаторски LED диоди, ама ако нарачувате светли, светли нека се  ;D
За плаќање ќе се договориме.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Октомври 2010, 18:43:07
Еј ако ви фалат 50 диоди, ете јас ќе се пријавам, значи 50 LED диоди за мене, сега не разбрав дали за светли прајме муабет или за индикаторски. Мене ми требаат црвени индикаторски LED диоди, ама ако нарачувате светли, светли нека се  ;D
За плаќање ќе се договориме.
Колега се договараме за бели лед диоди 5мм интезивни. ;) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 09 Октомври 2010, 18:47:14
Епа тогаш бели нека се, 50 бели ЛЕД диоди..  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Октомври 2010, 18:52:59
Ете завршивме работа!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Октомври 2010, 18:54:06
Значи вака

Bojan 100 LED

SKOLS 100 LED

DX-er  100 LED

Malecko 50 LED

cekaj 50 LED

Некој неможам да го најдам, ај кој не се гледа на список нека се пише

Devil ај кога ке земаш провери дали вистина светат бело и види дали се со стандардна потрошувачка (јачина на светлината) бидејки јас во ГАЦ реков дајтеми бела ЛЕД и ми наплатија 15 денари а сега видов дека иако е прозирна таа свети светло црвено и тоа светлината е слаба иако е на 3,8V. На истата волтажа приклучив и LED бела од упаљач и супер си светеше.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 09 Октомври 2010, 19:06:30
Слушнав во Битола газдата на АЛФА .. ги искупил сите упаљачи со ЛЕД и сега немало ни за лек! :D :D :D ;) Не берете гајле,ние се знаеме,нема да се налути,дури и ке се изнасмееме на ваша сметка кога ке го видам ;D ;D ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 09 Октомври 2010, 19:58:40
не земам од алфа, инаку и јас се знам со Сашо ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 10 Октомври 2010, 12:11:11
Ова Vcc беше + на шемите
А Gnd беше -  ??? ;) :DНаслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 10 Октомври 2010, 12:18:45
Ова Vcc беше + на шемите
А Gnd беше -  ??? ;) :D


Јесте да  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 10 Октомври 2010, 13:43:28
GND може да го најдеш и како Vss! ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Октомври 2010, 14:02:41
Да, доста често кај дигиталните CMOS интегрирани кола GND го пишува како Vss ;). Некогаш може да пишува и DGND или Digital GND, a посебен пин да има колото за стандардниот GND, најчесто овие два пина се спојуваат заедно и колото има заеднички GND ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 10 Октомври 2010, 20:51:19
како се става forum thumbnails??Ај ако може да ми објасните дека врска си неам! :P :'(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Октомври 2010, 20:54:23
Ај некој ако може да објасни како се поставуват forum thumbnails преку pic.mk, јас не го користам pic.mk така да подобро да не објаснувам да не убрљам случајно ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 10 Октомври 2010, 20:55:28
тоа нешто е како да се гледа сликата под одговорот а на нејзе да не кликам!??И под сликата пишува нејзини димензии?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Октомври 2010, 21:00:06
Место да одиш copy/paste на црвениот линк, истото го правиш на синиот линк ;).

(http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=1278.0;attach=1362)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 10 Октомври 2010, 21:01:00
тоа нешто е како да се гледа сликата под одговорот а на нејзе да не кликам!??И под сликата пишува нејзини димензии?
Абре има неколку линк-а и ти само ќе го копираш тој што е т.е кај што пишува форуми(Thumbnail + прегледувње линк). ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 11 Октомври 2010, 09:49:28
јаааа луѓе вчера во кастро на караоке пеев :D

викаат супер сум бил...колку е точно само публиката знае


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 11 Октомври 2010, 10:58:53
 Затоа ли имало земјотрес во Ск? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 11 Октомври 2010, 11:21:28
Ехехехе, ме изнасмеа... ;D Мане од спиење ме разбуди, ама не знаев дека бил Бојан ;) 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 11 Октомври 2010, 19:20:38
кога имало земјотрес бе??? а бе кога фатив таму да пеам, па кога почнаа шутки...или битпазар (не ми текнува) да прават а бе лом се направија...па морав да се симнам за да не се испотепаат :D

а и кога имало земјотрес???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 11 Октомври 2010, 19:41:09
кога имало земјотрес бе??? а бе кога фатив таму да пеам, па кога почнаа шутки...или битпазар (не ми текнува) да прават а бе лом се направија...па морав да се симнам за да не се испотепаат :D

а и кога имало земјотрес???
Земјотрес имаше вчера,вечерта накај 2ипол часот. :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 11 Октомври 2010, 23:28:39
ееех...јас накај 12 и нешто пеев...не било од мене :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 12 Октомври 2010, 10:14:10
бев на бувлјакот и најдов еден GPS навигатор!Немав пари да го земев!! >:( >:( >:( :'(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 12 Октомври 2010, 11:00:57
Е колку беше?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 12 Октомври 2010, 11:01:19
1000 денари!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 16:49:11
Што бидна со 500те ЛЕД ? Ај пишете


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 13 Октомври 2010, 18:55:02
ништо, најверојатно нема да може да се нарача :(
извинете ако имате/ имаше некој проблеми


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 13 Октомври 2010, 18:56:14
тухх,баш сакав диоди бели !!А Девил ај пиши ни број некако да се договориме со продавницата преку пошта да ни пушти!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 13 Октомври 2010, 19:05:36
ај ќе поминам утре ќе му земам контакт информации дека немам во мене ништо


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 19:27:16
Aj aко може, Само ако може да ни направиш една услуга. Земи батерија од 3V или 2 АА батрерии во некое лежиште и извади жици. Во продавницата кога ке идеш од тие 500 земи една и пробај ја како ке свети. Ако свети како тие од упаљачите ОК ама ако е некоја зафрканција да не нарачуваме да не се зезнеме за тоа што јас купив една ЛЕД ми беше речено дека свети бело, кога пробав што да ви кажам, некоја слаба помаранџеста светлина.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 13 Октомври 2010, 19:29:17
абе види немале, требало да се нарачуваат па ко ќе стигнат да ми јавеле, ама за нарачката ми вика 3-4 недели додека да нарачаат и да стигнат :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 13 Октомври 2010, 21:43:26
што велите да гласаме за најприсутна личност на форумов  ;D ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 21:45:47
Уживај, има неколку такви, значи не е 1 човек. Еве јас да скаам да гласам треба да дадам неколку 1ви места :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 21:47:20
што велите да гласаме за најприсутна личност на форумов  ;D ?
Хах добра идеја,да видиме кој најмногу „кисне“ или е 24/7 на форумот :D,само да видиме што ќе кажат администраторите. ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 13 Октомври 2010, 21:49:46
ке има можеби 5 луѓе за прво место  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 21:52:08
Како сакате, може и тоа :) ма да мислам дека би било неблагодарно во однос на другите членови.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 21:54:42
Како сакате, може и тоа :) ма да мислам дека би било неблагодарно во однос на другите членови.
Е ако де,па и малце да се поднаљутиме не е лошо  :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 13 Октомври 2010, 21:55:41
јас мислам нема што да се лутиме само ке направиме една статистика  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 21:56:53
АЈ да гласаме за член со најчуден nick ;D. Мене ceakај ми е дефинитивно фаворит во моментов , хахахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 21:58:37
АЈ да гласаме за член со најчуден nick ;D. Мене ceakај ми е дефинитивно фаворит во моментов , хахахахаха ;D ;D ;D.
Абре добро е тоа,ама мене ми се свиѓа ова со киснењето на форум. :D :D :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 21:59:37
АЈ да гласаме за член со најчуден nick ;D. Мене ceakај ми е дефинитивно фаворит во моментов , хахахахаха ;D ;D ;D.
Може се, и за нај чуден и за нај смешен ник а може и гласаме за нај заслужен. Но ке има пријавување, кои ке се пријават за тоа, од нив ке гласаме. Значи да не се види некој член дека е избран за нај чуден ник а ниту конкурирал ниту ништо.

Само тоа не може одма да почне. Прво треба да се договориме дали воопшто да бираме такви никови.
Потоа да распишеме конкурс кој ке трае најмалце 3 дена и секој што сака ке се пријави (ке каже) и тек после отвараме тема и гласаме!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 22:01:29
Епа ајде отворајте теми, само договорете се за што прво ќе се гласа, дали за најчуден, дали за најзаслуѓен, дали за најсмешен, тоа да се разјасни ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 22:03:05
да, ке се гласа по ред, прво за едно па друго. Не одеднаш се! нема да е интересно.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 22:05:12
Да да, јасно, прво за едно, па за друго... и што ќе биде наградата, едно LED срцe? хахахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 22:06:38
Да да, јасно, прво за едно, па за друго... и што ќе биде наградата, едно LED срцe? хахахахаха ;D ;D ;D.
Награда 15мин супер електроничар  :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 22:10:09
Награда 15мин супер електроничар  :D :D

хахахахаха ;D ;D ;D... добар си... I don't think so, sorry...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 22:12:27
А 15 минути бан? хаха се шалам. Мој предлог е под никот да му пише Дреме на форум и тоа да му стои се додека не победи некој друг. Што мислите?
ЕДИТ: Не знам дали ке функционира добро кај членови кои се влезени во групи како VIP, да не треба да го тргнеме од VIP делот за да може да му пише Дреме на форум ? Значи зборам од технички аспект треба да се тестира


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 22:14:40
А 15 минути бан? хаха се шалам. Мој предлог е под никот да му пише Дреме на форум и тоа да му стои се додека не победи некој друг. Што мислите?
Е тоа добро е да му стои „дреме на форум“. :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 22:15:23
Не знам дали ке функционира добро кај членови кои се влезени во групи како VIP, да не треба да го тргнеме од VIP делот за да може да му пише Дреме на форум ? Значи зборам од технички аспект треба да се тестира

Или да не се пријавуваат ВИП членови, супер електроничари, модератори, админи ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 22:16:35
А неможе тоа „дреме на форум“ да го пикнете помеѓу ѕвездичките и репутација?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 22:18:03
А неможе тоа „дреме на форум“ да го пикнете помеѓу ѕвездичките и репутација?

Треба да видам да не тоа место е веке зафатено со нешто друго (невидливо) како синхронизирачки битови и сл. Се зезам, треба да видам дали самата скрипта го дозволува тоа.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 22:19:46
А 15 минути бан? хаха се шалам. Мој предлог е под никот да му пише Дреме на форум и тоа да му стои се додека не победи некој друг. Што мислите?
ЕДИТ: Не знам дали ке функционира добро кај членови кои се влезени во групи како VIP, да не треба да го тргнеме од VIP делот за да може да му пише Дреме на форум ? Значи зборам од технички аспект треба да се тестира

хахахахахахах ;D ;D ;D... добра е идејава... мене ми се допаѓа... хахахахааххах ;D ;D ;D... јас сум ЗА


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 22:20:20
Епа тогаш нека имаат пристап до натпреварот само обичните членови,кои не се вип,супер електроничари и др. ;) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 22:21:25
Во краен случај тоа. Но пред сите работи да се проверат да не започнуваме. Тоа би било до утре...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 22:22:08
Епа ОК, може и така ;), нема проблем, ако сакате така, тогаш, еве јас се откажувам од тоа што беше натпреварот за киснење на форум ;).

Споено мислење: 13 Октомври 2010, 22:22:50
Да да, да има повеќе членови log-ирано, вака малку сме ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 13 Октомври 2010, 22:22:55
 после името да му пишува спие на форумов ке биде многу добро пробајте  - може така  ;D ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 22:23:49
Ај вака, тој што ќе тепа, како сака он да му пишува, така ќе му пишува, ОК? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 13 Октомври 2010, 22:25:22
е тоа ни фалеше  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 22:35:07
Ај вака, тој што ќе тепа, како сака он да му пишува, така ќе му пишува, ОК? ;D
Е така глупо е може некој ќе сака да му пишува,администратор,супер електроничар,вип него јас викам да му пишува КИСНАЧ НА ФОРУМ  :D :D :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 13 Октомври 2010, 22:40:52
Ај вака, тој што ќе тепа, како сака он да му пишува, така ќе му пишува, ОК? ;D
Е така глупо е може некој ќе сака да му пишува,администратор,супер електроничар,вип него јас викам да му пишува КИСНАЧ НА ФОРУМ  :D :D :D ;D

Поентата е, му се даваат неколку на избор, на пример „киснач на форум“, „дреме на форум“, „спие на форум“ и си бира кое сака и му се допишува ;), му стои едно месец дена и после му се трга ;). Така мислев ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 13 Октомври 2010, 22:41:50
мое мислење е до следниот натпревар кога и да е.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 13 Октомври 2010, 22:43:11
Ај вака, тој што ќе тепа, како сака он да му пишува, така ќе му пишува, ОК? ;D
Е така глупо е може некој ќе сака да му пишува,администратор,супер електроничар,вип него јас викам да му пишува КИСНАЧ НА ФОРУМ  :D :D :D ;D

Поентата е, му се даваат неколку на избор, на пример „киснач на форум“, „дреме на форум“, „спие на форум“ и си бира кое сака и му се допишува ;), му стои едно месец дена и после му се трга ;). Така мислев ;).
Ок ако јас победам сакам да ми биде киснач на форум ама ај да не се надевам пред време. :D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 14 Октомври 2010, 08:49:34
И јас сум ЗА!! :D
Извинете за оф топиков!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Октомври 2010, 13:30:34
Видете на огласната табла и кажете тука


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Октомври 2010, 20:57:46
Гледам на ФБ пи*ки ама грќинки :) ("Добар избор а") арно ама гледам дека нашата теза се поклопува дека во таа "држава" има најмногу хомосексуалци, Два клика и две "женски" повеке клика не направив бидејки немаше потреба :) Е некој ке праша зошто само женски слики сум ставил а не и машки. Епа јас сум по женските :) ама не по ваквите како на сликиве

(http://pic.mk/thumbs/lezgada.jpg) (http://pic.mk/?v=lezgada.jpg)

(http://pic.mk/thumbs/lezzgada.jpg) (http://pic.mk/?v=lezzgada.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Октомври 2010, 21:07:47
Па сега дозна...? Ајдеееее, они одамна си се такви... цела нација се такви ;D. Ама ако, пубаво е тоа за нас, барем нема да се разможуваат, хахахахах ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Октомври 2010, 21:09:35
ТОООООООО МАЈСТОРЕЕЕ ИМАШ РЕПУТАЦИЈА!!!


П.С. со големи букви бидејки како добро на место кажа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Октомври 2010, 21:15:04
Грците први го измислиле сексот,но МАКЕДОНЦИТЕ дошле и им покажале дека може да се има и со жена. 8) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 14 Октомври 2010, 21:16:39
Грците први го измислиле сексот,но МАКЕДОНЦИТЕ дошле и им покажале дека може да се има и со жена. 8) :D

хахаххахаха ;D ;D ;D... добар виц... хахахахахахахах ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 14 Октомври 2010, 21:17:50
гигават можеш да ми помогнеш во врска со ова  :-\
Код:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2341.15]

Забелешка: линкот не ти е кодиран. Кодирај во иднина


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Октомври 2010, 21:19:06
може да се има и со жена. 8) :D
Ама на сликиве гледам, буквално го сватиле тоа и нивните жени :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Октомври 2010, 23:07:27
гигават можеш да ми помогнеш во врска со ова  :-\
Код:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2341.15]

Забелешка: линкот не ти е кодиран. Кодирај во иднина
Админе не го карај :D и ти треба малце повеќе да ги читнеш правилата  ;) ;D

5.4 Линкови кои водат до некој одреден дел во форумот не мора да се кодираат, исто така не мора да ги кодирате линовите од видеа (пр од youtube )


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Октомври 2010, 23:10:27
уживај правилата ги читам редовно. за оваа работа имаше дебата пред неколку месеци и се покажа дека препорачливо е да бидат кодирани поради можно спамирање, линк навидум од форумот а зад тој линк да се отвара некој си порно сајт а ако е кодиран тогаш се се гледа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Октомври 2010, 23:13:20
препорачливо е да бидат кодирани поради можно спамирање, линк навидум од форумот а зад тој линк да се отвара некој си порно сајт а ако е кодиран тогаш се се гледа
Ахахахаха добар си,гледам дека сте поставиле и ново правило во врска со пишувањето. ;) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Октомври 2010, 23:16:13
препорачливо е да бидат кодирани поради можно спамирање, линк навидум од форумот а зад тој линк да се отвара некој си порно сајт а ако е кодиран тогаш се се гледа
Ахахахаха добар си,гледам дека сте поставиле и ново правило во врска со пишувањето. ;) :D
Друга работа, ако не си опоменуван, не си баниран и ги почитуваш правилата и да нема некои посериозни проблеми и да не кодираш линк 1-2-3 нема никој да ти каже ништо ама ако 100 пати си опоменат за некои работи и ти упорно идеш со глава во зид. епа извини. ова нај општо го кажувам.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Октомври 2010, 23:17:58
Друга работа, ако не си опоменуван, не си баниран и ги почитуваш правилата и да нема некои посериозни проблеми и да не кодираш линк 1-2-3 нема никој да ти каже ништо ама ако 100 пати си опоменат за некои работи и ти упорно идеш со глава во зид. епа извини.
Јас ваљда исполнувам некој дел од тоа. :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Октомври 2010, 23:18:32
ова нај општо го кажувам.
Значи не е за никој посебно


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 15 Октомври 2010, 00:31:28
Код:
http://0.mk/elektronika

ја ви група една на фаца книгата...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 15 Октомври 2010, 00:37:04
Код:
http://0.mk/elektronika

ја ви група една на фаца книгата...
Najbolje ribe su ekonomistice, a najbolji frajeri elektronci.

Интересна група.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 15 Октомври 2010, 00:50:40
EVP е познат феномен, еден мој другар се интересира околу овие работи (духови, опседнати куќи, такви работи) и он ми има пуштено снимка од аналоген ради приемник наместен да се слуша шум кој го снимал во наводно опседната куќа... искрено морници ми полазоа... он снимал со лаптоп цела ноќ, а бил надвор од куќата (го врзал касетофончето за влезот на лаптопот) и некаде околу 2 или 3 сабајле едно 15 минути низ шумот многу тивко се слушаше како некој машки глас постојано вика „Елена“... лично го чув, и не ми се веруваше, и јас мислев дека се измишљотини, ама знам дека не сакам пак да го чујам ;D.
И јас не верувам во такви глупости,ама верувај од кога го прочитав постот целиот ме полазоа морници и се накострешив како кокошка! :D :o

ПС.Ај сеа дој да ме успиеш. :D

а бе да беше женско, ајде де да доаѓа да те успие...али па машко викаш да те успие :o??? сумљив ми стана колега....  8)
Ахахахаха  :D :D :D ;D ;D ;D ;D.

ПС.мала шала де колега  :D

знаеш колега...во секоја шала има пола вистина... :D

Споено мислење: 17 Октомври 2010, 00:07:18
што ми се случило прегеска....пред некое време другари ми донесоа VOX гитарско појачало за да им го поправам, и прегеска го растурив, и гледам отпорник еден скинат беше (негде накај излез беше поврзан), го залемив пак и ми имаа оставено микрофон за да го пробам со него, го пробав и работеше... го склопив и ај да видам да не сум скинал некоја жичка или нешто да се зафркнало пак да го пробам...го пробав и работеше и си се заиграв да видам што ефекти има...пуштено беше негде на 70% од снагата што а има (100W е...) и го изгасив и гледам на ограда кај мене се наредиле дечурлана ми викаат...дај бојан ние да кажеме нешто... и ај им викам влезете, дојдоа кај мене и ај да им дадам микрофонот ке се испотепаа децава...и ај полека еден по еден...те некој пееше, некој пцуеше некои правеа некои непознати звучни ефекти, и јас ги зафркавав со ефектите и си се смеев од страна...па после тоа едвај ги избракв децана од двор... и на крај...и они среќни, и ја среќен што сум направил некој да е среќен... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 22 Октомври 2010, 01:37:32
Ахахахха ако добро си направил,барем си ги усреќил децата,а и ти си се усреќил  :D ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MarkoMK на 22 Октомври 2010, 19:17:12
уживај правилата ги читам редовно. за оваа работа имаше дебата пред неколку месеци и се покажа дека препорачливо е да бидат кодирани поради можно спамирање, линк навидум од форумот а зад тој линк да се отвара некој си порно сајт а ако е кодиран тогаш се се гледа

не сум многу по хакерството, ама не ми е јасно што значи ако линкот е кодиран а што ако не?? Секако може да биде некоја порно страна или вирус  ??? ??? ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 23 Октомври 2010, 14:07:54
денес бев на саемот,по трети пат и влегов  со пропусница која ми ја дадоа  од Народна Техника! :D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 23 Октомври 2010, 14:31:45
Три пати да ми плаќаа не ке влегував!  >:( Мизерија жива,бар за мене.Освен два - три штанда ,се другото е жива брука. Другаров сакаше да земе плинска лемилица (мала) - немаше никаде. :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 23 Октомври 2010, 15:07:28
Три пати да ми плаќаа не ке влегував!  >:( Мизерија жива,бар за мене.Освен два - три штанда ,се другото е жива брука. Другаров сакаше да земе плинска лемилица (мала) - немаше никаде. :o

Да да, и јас се сложувам, жива брука беше саемот ова година >:(, не сум бил последниве 3 или 4 години, ама јас не видов една оригинална работа оваа година :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 19:04:00
Ај малку збава ;D. Од кој филм е репликава ;D.

This is your last chance. After this there is no turning back. If you take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. If you take the red pill, you stay in wonderland, and I'll show you how deep the rabbit hole goes.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 24 Октомври 2010, 19:14:40
Матрикс  ;D ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 19:18:19
Корект ;D ;) 8).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 19:34:55
Сте го глеале принцот на персија? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 19:37:52
Не, добар е? Нешто со тролови и со демони да не е?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 19:40:08
Не, добар е? Нешто со тролови и со демони да не е?
Супер е филмчето,јас во кино рамстор го гледав.Па да има некои такви freak-ови демони и такви работи,ама не спаѓа во нешто хорор....авантура е,ако сакаш ќе ти дадам линк да го симнеш на торент. ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 19:41:10
Не, фала, сакам фантастика, ама научна фантастика, не фантазија ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 19:48:03
Не, фала, сакам фантастика, ама научна фантастика, не фантазија ;D.
Aj еве ти го trailer-от па збори ;) :D
PRINCE OF PERSIA: THE SANDS OF TIME MOVIE TRAILER (http://www.youtube.com/watch?v=bZ7Li5w2I-k#ws)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 20:04:08
Добро, сличен муабет како Пиратите од карибите, дури мислам дека и режисерот е истиот, само што таму глимеше Џони Деп, а еден од омилените глумци ми е, па поради тоа и ги гледав сите три дела, а инаку не сум баш некој фан на ваква фантастика :S.

Како и да е, немам вечер што да гледам, а ми се гледа некој филм, така да зошто да не биде овој ;).

А некој да предложи добар филм, ама баш научна фантастика, не фанатазија ???.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 20:09:47
Jас само што го изглеав IRON MAN 2,па сега ќе го глеам и NINJA ASSASIN. :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 20:14:33
И двата ги имам гледано, Iron Man 2, и така и така, Ninja Assassin, не ми се допаѓа :S. Друго нешто?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 20:16:53
И двата ги имам гледано, Iron Man 2, и така и така, Ninja Assassin, не ми се допаѓа :S. Друго нешто?
Епа глеј нешто со Delta White да ти биде интересно и тоа мнооооогу. ;) :D 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 20:25:09
Епа сега касно е, више го стаив да ми се симнува Prince Of Persia, уште 7 минути и ќе ми се симне ;D ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 20:29:22
Епа сега касно е, више го стаив да ми се симнува Prince Of Persia, уште 7 минути и ќе ми се симне ;D ;).
Епа за нареден пат,ако ти е досадно симни нешто со Delta White и ќе видиш одма ќе ти стане интересно :D :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 24 Октомври 2010, 20:32:50
хахахахахаххахахаха сам треба да бидеш дома за да симињаш филмови со Delta White???  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 24 Октомври 2010, 20:37:32
Најдобрата реплика  на сите времиња - Тони Монтана - Say hello to my litlle friend  ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 24 Октомври 2010, 22:01:53
хахахахахаххахахаха сам треба да бидеш дома за да симињаш филмови со Delta White???  ;D
Не, сам треба да бидеш дома кога гледаш филмови со Delta White ;D;D хаха


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 24 Октомври 2010, 22:03:26
хахахаха...ај ке потрошиме некој Mb да видиме дали ја бива или не...  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 22:22:32
хахахаха...ај ке потрошиме некој Mb да видиме дали ја бива или не...  ;D

Аууууу, верувај дека ја бива ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 24 Октомври 2010, 22:30:41
ај ке ви верувам дека ја бива... :D само додека не видам со мои очи не верувам 100% :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 23:12:11
Потврда и од мене дека ја бива,ама тоа ехехеееееее уште од кога :D ;) 8).
GigaWatt кој ти ја кажа а а а  ::) 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 23:36:00
Потврда и од мене дека ја бива,ама тоа ехехеееееее уште од кога :D ;) 8).
GigaWatt кој ти ја кажа а а а  ::) 8)

I give credit where credit is due ;) 8).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 23:38:44
Потврда и од мене дека ја бива,ама тоа ехехеееееее уште од кога :D ;) 8).
GigaWatt кој ти ја кажа а а а  ::) 8)

I give credit where credit is due ;) 8).
Ахахахах еве translate од чика google :D :D

Јас даде кредит од каде кредит се должи


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 24 Октомври 2010, 23:40:37
Ахахахах еве translate од чика google

Јас даде кредит од каде кредит се должи

хахахахахаха ;D ;D ;D... чичко Google слабо знае да склопува реченици, тоа сите знаеме, башка изгледа киднал едно две или три години Македонски во средно... хахахаахахах ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Октомври 2010, 23:42:05
Ахахахах еве translate од чика google

Јас даде кредит од каде кредит се должи

хахахахахаха ;D ;D ;D... чичко Google слабо знае да склопува реченици, тоа сите знаеме, башка изгледа киднал едно две или три години Македонски во средно... хахахаахахах ;D ;D ;D
Тој изглеа ич не бил кога имало предавање за македонскиот јазик хахахахахах :D :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 25 Октомври 2010, 00:02:18
де бе малечко...се ли преведуваш на гугле???  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 25 Октомври 2010, 00:03:16
де бе малечко...се ли преведуваш на гугле???  ;D
Хах да,баш ми е и интересно се некоја глупава реченица ќе ти состави чика google,таман за да те насмее. :D :D

Споено мислење: 25 Октомври 2010, 00:06:18
Ај малку збава ;D. Од кој филм е репликава ;D.

This is your last chance. After this there is no turning back. If you take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. If you take the red pill, you stay in wonderland, and I'll show you how deep the rabbit hole goes.
Еве ај да го преведеме ова од колегата GigaWatt

Ова е твојата последна шанса. После ова нема враќање назад. Ако се земе сината пилула, крај на приказната, ќе се разбудам во твојата постела и веруваат дека она што сакате да се верува. Ако сте земале црвената пилула, да остане во земјата на чудата, и јас ќе ви покажам колку длабока дупка зајакот оди.


Ахахахахахаах леле е ова ме насмеа :D : Ако се земе сината пилула, крај на приказната, ќе се разбудам во твојата постела :D :D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 25 Октомври 2010, 00:11:11
добро почнал...ама само 2 реченици траеше тоа доброто...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Октомври 2010, 00:25:46
Ако се земе сината пилула, крај на приказната, ќе се разбудам во твојата постела и веруваат дека она што сакате да се верува. Ако сте земале црвената пилула, да остане во земјата на чудата, и јас ќе ви покажам колку длабока дупка зајакот оди.

хахахахахаха ;D ;D ;D... лелеееееееееееееееее... се прснав... хахахахахахахаахах ;D ;D ;D

лелеееееее, замислете Маtrix да беше на Македонски... ќе се прснев до смеење... хахахааххаахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 25 Октомври 2010, 00:27:25
Ако се земе сината пилула, крај на приказната, ќе се разбудам во твојата постела и веруваат дека она што сакате да се верува. Ако сте земале црвената пилула, да остане во земјата на чудата, и јас ќе ви покажам колку длабока дупка зајакот оди.

хахахахахаха ;D ;D ;D... лелеееееееееееееееее... се прснав... хахахахахахахаахах ;D ;D ;D

лелеееееее, замислете Маtrix да беше на Македонски... ќе се прснев до смеење... хахахааххаахаха ;D ;D ;D.
Ќути ќе требаше на шоља да седиш и да гледаш има да се расцепиш од смеење а воедно и мочање. ;D ;D ;D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Октомври 2010, 00:30:31
Колеги,да не имате некоја шема за поврзување на мемориска картица со компјутер?Мемориската е MicroSD. ;D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Октомври 2010, 00:32:08
Ауууууу, тоа е малку голема работа... поевтино е да си купиш card reader ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Октомври 2010, 00:34:20
Ауууууу, тоа е малку голема работа... поевтино е да си купиш card reader ;).
Знам знам :D има во еми медиа,ама сакам да пробам да изработам едно,и дали има некое коло за тој како конектор или само треба некои пинови нешто да се поврзат?Како? ??? ::)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Октомври 2010, 00:36:27
Знам знам :D има во еми медиа,ама сакам да пробам да изработам едно,и дали има некое коло за тој како конектор или само треба некои пинови нешто да се поврзат?Како? ??? ::)

Треба цел интерфејс да се прави, не е баш така просто :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 27 Октомври 2010, 00:36:56
Ауууууу, тоа е малку голема работа... поевтино е да си купиш card reader ;).
Знам знам :D има во еми медиа,ама сакам да пробам да изработам едно,и дали има некое коло за тој како конектор или само треба некои пинови нешто да се поврзат?Како? ??? ::)
Не, тоа е цел склоп со чип


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Октомври 2010, 00:38:41
Ауууууу, тоа е малку голема работа... поевтино е да си купиш card reader ;).
Знам знам :D има во еми медиа,ама сакам да пробам да изработам едно,и дали има некое коло за тој како конектор или само треба некои пинови нешто да се поврзат?Како? ??? ::)
Не, тоа е цел склоп со чип
Tу бре мајката се е со чип :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 27 Октомври 2010, 07:27:32
има со пик шема ако сакаш :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Октомври 2010, 13:13:36
има со пик шема ако сакаш :)
Aj дај да ја ѕирнам шемата :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 27 Октомври 2010, 15:22:51
а бе што измислувате топла вода во бојлер?? (така ли се пишува???)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 27 Октомври 2010, 19:59:07
Код:
http://mondo-technology.com/sdcard.htm
ама ќе ти треба онај што е адаптер за да може да користиш како SD картица
пошто ова е само за такви


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 27 Октомври 2010, 23:49:29
а бе што измислувате топла вода во бојлер?? (така ли се пишува???)

Баш така ;D, ај да ги немаше готови и да беа скапи, ајде де, по 300 или 400 денари се, еве 600 денари нека се, пак поскапо ќе те фати да го правиш одколку да го купиш ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 28 Октомври 2010, 13:51:43
а бе што измислувате топла вода во бојлер?? (така ли се пишува???)

Баш така ;D, ај да ги немаше готови и да беа скапи, ајде де, по 300 или 400 денари се, еве 600 денари нека се, пак поскапо ќе те фати да го правиш одколку да го купиш ;).
Лажеш колега во еми медиа е 234 ден универзална за повеќе видови на мемориски картици  :D :D :D :D ;D ;D ахахахахахаахахахах ;D ;D ;D :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 28 Октомври 2010, 14:23:34
па купи го што му ја мислиш,не ти се исплати да ја правиш! ;)
ПС.Во електронинвест ја со еден другар бев,тој бараше и му го даде читачот за 190 денари!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 29 Октомври 2010, 22:01:09
ајте луѓе совет...ке правам напојување...и како секое напојување тоа ке треба да има убава маска, дека и од ова напојување ако не сум задоволен ке си го сечам алатот на 50 парчиња од по 1цм ( ;D) така да кажете што мислите за предната маска...односно дали се добро наредени потенциометрите/конекторите и тоа кај што пишува 65* ке треба да е како сигнализатор дека интегралецот достигнал температура од 65*степени целзиусови (да нема збунки) и може ке му ставам уште еден термички прекидач за температурата на трансформаторот..да не ми се прегрее па да се чешам што да правам... сите предлози ке бидат разгледани и ако се добри ке ги прифатиме :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Октомври 2010, 22:16:42
A тоа кај што пишува V/A што ќе имаш таму?Јас повеќе би практикувал напојувањето да биде легнато... ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 29 Октомври 2010, 22:18:04
Јас би ги преместил лед диодите POWER ON  и 65* за PSU1 и PSU2 одма до прекинувачите и буксните + и - би ги ставил задено од едната страна на V/A метарот, ама тоа е само мое мислење, и вака е ОК :) ;).
Кога станува збор за правење предни маски Front Designer е моето ново најдобро другарче ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Октомври 2010, 22:34:24
Eве го моето мислење за дизајн на преден панел :D
(http://pic.mk/images/region1288388925.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 29 Октомври 2010, 22:56:22
напојувањето ке биде исправено зашто така имам повеќе место...а трафото ке ми биде под маса дека е малце поголемо...и тоа V/A е волтметар/амперметар...а и тоа буксните ги имам нацртано само дупчињата...капачето од буксните е ~1цм во дијаметар.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Октомври 2010, 11:37:12
Алоооо еј ова не е можно
само што стигнав од школо, а денес е сабота
имаме проектна активност компјутерски мрежи, 2 училници опремивме со компјутери
од бушење ѕидови за кабли до местење мрежни кабли од тоа х боксот до компјутер .............


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 30 Октомври 2010, 11:40:20
И јас го работев истото како тебе Devil во средно на пракса (само не во сабота)  ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Октомври 2010, 11:41:00
абе пракса си е башка, на пракса си играме со телевизори, ова е проектна активност нешто глупости ...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 30 Октомври 2010, 11:47:45
Аха ок, јас бев смер информатика и затоа на пракса го опремувавме цело школо со комјутери  ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 30 Октомври 2010, 12:31:36
абе пракса си е башка, на пракса си играме со телевизори, ова е проектна активност нешто глупости ...
И ние денес бевме на Шкафот му преведвавме нешто за HTML програмирање  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 30 Октомври 2010, 12:34:34
во средата ми казаа дека на школо купиле ПИЦПЛЦиња и ќе учат да програмираат ме викна професорот по пракса и мене,да присуствувам! ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Октомври 2010, 14:58:51
и со шкафо се видовме дојде да не види малку како сме работеле
па и директоро дојде
па ко фативме со хилтата да маваме ...
кој е во 5-ка училница го жалам :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 30 Октомври 2010, 15:02:45
Хаха ние сме таму  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 30 Октомври 2010, 16:07:02
хахаха кај нас во школо фирма ги правеше тие инсталациите....само овие автоматичариве ги поврзуваа компјутерите.....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Октомври 2010, 17:17:54
„или се некоја руска мафија, или пак некоја наша невладина хуманитарна организација “

ахахахаха

и ова „ како кој ќе копа?!, морону по дефиниција !“


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Октомври 2010, 18:02:57
Aj да ја сменам темава хах... ;D Вака,знае некој на кој принцип и како работат оние вештачки произведувачи на дим...мислам на оние како што се во дискотеките што испуштаат дим.Дали има некој отворено такво да види што има внатре,некои како кетриџи што ли има??? ::)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 30 Октомври 2010, 18:07:33
Малечко извини јас пак ке ја сменам  ;D
Колеги имам дома поголем број на лед диоди од тие со бело куќиште а светат зелено
дали ке може да работат како овој напис од емитер
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=2307 (http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=2307)
http://emiter.com.mk/sliki/za_napisi/2010/7-8/2307/1_emiter_LEDlamp.gif (http://emiter.com.mk/sliki/za_napisi/2010/7-8/2307/1_emiter_LEDlamp.gif)
и за овој напис од емитер тие отпорници и кондензатори која вредност да им поставам ?
И дали може повеќе диоди да се постават ?
Благодарам однапред  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 30 Октомври 2010, 18:28:50
За малечко - имам отворено димна машина - има сад со течност ,распрскувач,греач и вентилатор.Има на Интернет како нечто слично да направиш од некои хемикалии,ама овде не е место хемија да разглабаме.

За ДС - Можеш за го направиш овој уред,ама само со 15 лед,прорачунато е за толку.(пад на напон на секоја диода да биде  3В) Само ке биде зелена боја,а не бела ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 30 Октомври 2010, 18:35:08
Да ама овие се од обичниве мали диоди и дали ке може да го издржат овој напон ??
А и за вредностите на компонентите не ми кажа ( отпорници кондензатори)  :) ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Октомври 2010, 18:55:09
Да ама овие се од обичниве мали диоди и дали ке може да го издржат овој напон ??
А и за вредностите на компонентите не ми кажа ( отпорници кондензатори)  :) ?
Кондензатор,стави некој од 680nF 250V~ A кај што е од отпорникот,стави место него два отпорника сериски од по 470КΩ ама да бидат некои од 1-2W да не счурнат случајно  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 30 Октомври 2010, 19:06:18
Еве една друга шема со 24 ЛЕД.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 30 Октомври 2010, 19:09:43
А диодите што се 3 милиметарски не се мали ?? и овие не се некои високосјајни  >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 30 Октомври 2010, 19:24:06
Ај,не плачи сега.Што сакаш да направиш со ледиците? Ако ти требаат сјајни трк утре  на бувљак или на Бит-пазар и купи си упаљачи со ЛЕД! :D :D ;D Можеш за 24 ком за се ценкаш по 10 денари.Ем ледици,ем упаљачи! >:( :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 30 Октомври 2010, 19:42:19
трк утре  на бувљак
Па нели еден рече дека сабота работи?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 30 Октомври 2010, 19:58:21
Нели работи и во недела РОМСТОР?!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Октомври 2010, 20:01:32
Нели работи и во недела РОМСТОР?!
НЕ!До сега работеше само во вторник и петок,ама еве викаат дека и во сабота работел...Значи ромстор работи вторник,петок и сабота. ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 30 Октомври 2010, 20:17:49
Фала за информацијата за ромстор малечко  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Октомври 2010, 20:21:03
Фала за информацијата за ромстор малечко  ;)
Нема гајле ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Октомври 2010, 20:47:56
Аман овие мобилни,мора човек веке да има мобилен со камера!? >:( ;) :D ;D

Не се секирај batka, сеуште има oldschool фаци ;D. Еве што имам јас ;D.

(http://www.mad4mobilephones.com/images/nokia1200.jpg)

Извинете за off-topic...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 30 Октомври 2010, 20:49:17
топ телефони се овие


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Октомври 2010, 20:50:52
топ телефони се овие

Најдобри ;D, тепај ги, мавај ги, крши ги, гњури со нив, ништо не му е, хахахахаха ;D, е тоа е добар телефон ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Октомври 2010, 20:53:27
топ телефони се овие

Најдобри ;D, тепај ги, мавај ги, крши ги, гњури со нив, ништо не му е, хахахахаха ;D, е тоа е добар телефон ;D.
Toa да,најдобро на тоа се покажал нокијата 3310...И јас имав едно време ваков некој алкател беше ама ете му дојде судниот ден и морав парам парче да го направам :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 30 Октомври 2010, 21:09:58
Најдобри нокии се правеа во периодот од 1998ма до 2004та год. Со исклучок на никиа 3210! сегашниве нокии особено тие од унгарија се по нежни како и во маските така и од удари и сл. За деловите како процесор, рам, камера, ГСМ чип, појачала, не знам. Тие пак романските нокии сеуште по нежни.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Октомври 2010, 21:11:32
Мојата е Made In India така да не знам ;D.

EDIT: Ај префрлете дел од муабетиве во некој друг дел од форумов, дека забегавме со муабетиве ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 31 Октомври 2010, 01:59:49
за тие што имаат добиено ICL7107 во смд пакување ја ви една идеја...ако ја реализирате алал да ви е

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Half-completed_manual_soldering_of_surface_mount_MQFP_integrated_circuit.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 31 Октомври 2010, 02:03:42
Ова ти го имаш правено?Хоме маде(не е тоа што мислите :D)?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 31 Октомври 2010, 02:15:55
GigaWatt,го глеаше „принцот на персија“ :D?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 31 Октомври 2010, 02:20:40
ја си имам чичко што штампа ;D он ми има направено неколку плочки за смд интегралец :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 31 Октомври 2010, 02:31:33
ја си имам чичко што штампа ;D он ми има направено неколку плочки за смд интегралец :D
Ок,јас така им правам на некои TDA кои не се погаѓаат со дупчињата на универзалната плочка,ама на секое второ ставам рајхен :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: macstr1k3r на 31 Октомври 2010, 13:43:25
Ае кога правите плочки со тонер трансфер, со што ја прицфррстувате хартијата одозгора, ја со изолир ја прицврстувам и увек.. го допрам изолирот, и каде што ќе се стопи останува бакар иако изолирот е врз хартијата....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 31 Октомври 2010, 15:36:54
Прај како што имаше објаснето Devil наводени ја хартијата, залепи ја на плочката и исприцкај ја да се гледаат водовите. После само стегни цврсто со пеглата, и држи ја на едно место. По 30тина секунди тргни ја пеглата, и со ќошевите на пеглата пеглај, испеглај ја убаво целата плочка. После натопи ја плочката во сад со вода и излупи ја хартијата, ако има некој откорнат вод (да не е залепен на плочка) залепи ја пак хартијата и пеглај пак на истото место. Откако ќе ја излупиш со рака можеш да ја извадиш хартијата со прсти или со четка за заби.

Јас секогаш го применувам овај начин и секогаш добивам одлични резултати. Не ја прицврстувам хартијата со ништо.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 31 Октомври 2010, 15:39:37
Хартијата ја завиткај околу плочката и одоздоле ја залепи со селојтеп  :).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 31 Октомври 2010, 15:41:28
GigaWatt,го глеаше „принцот на персија“ :D?

Да, го гледав, не е лош, ама сум гледал и подобри :S. Како и да е, фала за препораката, дај кажи уште некој ;D. Немам вечер што да гледам, вчера го гледав The Book Of Eli ;), добар филм ;). Особено како глуми Gary Oldman ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 31 Октомври 2010, 15:45:03
GigaWatt,го глеаше „принцот на персија“ :D?

Да, го гледав, не е лош, ама сум гледал и подобри :S. Како и да е, фала за препораката, дај кажи уште некој ;D. Немам вечер што да гледам, вчера го гледав The Book Of Eli ;), добар филм ;). Особено како глуми Gary Oldman ;).
Го имаш гледано „meet the spartans“?Eве и јас симињав вчера некои филмичиња...еве кои:meet the spartans,40 days and 40 nights,300,how high and the hangover ;D Сеа симињам ко луд имам уште 7Gb а утре ми се ресетира нет-от... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 31 Октомври 2010, 15:55:10
Го имаш гледано „meet the spartans“?Eве и јас симињав вчера некои филмичиња...еве кои:meet the spartans,40 days and 40 nights,300,how high and the hangover ;D Сеа симињам ко луд имам уште 7Gb а утре ми се ресетира нет-от... :D

Сите ги имам гледано ;), next ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 31 Октомври 2010, 16:12:16
хахах најдов добар филипс систем  нов скоро 2006 призведен малку користен ми го даваат 200 ден со се звучници звучниците се 6 оми 20вати ама филипс со рефлекс бас кутија е сега го купив системот ама системот беше расипан  го поправив и сега само аукс има и на компутер си го ставив само на аукс го местам и музика од винамп е сега тие кога го купив ми рекоа дека во цедињата детете било мало и го напиало внатре вилушки ножеви и лајци како да го средам сега тоа а уште го немам отворено дали воопшто моќе да се среди  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 31 Октомври 2010, 16:15:17
хахах најдов добар филипс систем  нов скоро 2006 призведен малку користен ми го даваат 200 ден со се звучници звучниците се 6 оми 20вати ама филипс со рефлекс бас кутија е сега го купив системот ама системот беше расипан  го поправив и сега само аукс има и на компутер си го ставив само на аукс го местам и музика од винамп е сега тие кога го купив ми рекоа дека во цедињата детете било мало и го напиало внатре вилушки ножеви и лајци како да го средам сега тоа а уште го немам отворено дали воопшто моќе да се среди  ???

Зависи што е зезнато, отвори тема во „Електронски уреди“ во „Аудио опрема“, и ибаво напиши го насаловот на темата (значи „Проблем со Philip систем тој и тој модел“).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 31 Октомври 2010, 16:32:32
др пат сега немам време ке излегувам  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 31 Октомври 2010, 18:08:32
Колеги најдов две интегрални кола AN7060 од старо појачало  :)
За што може да ги искористам и ако може некоја шемичка со нив  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 31 Октомври 2010, 18:11:16
Код:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/91577/PANASONIC/AN7060.html

последна страна имаш шема, друго се ти е објаснато


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Ноември 2010, 17:03:22
Инаку да се пофалам, денеска си купив L метар, мерни подрачја има од 20uH до 200H. Не е нешто кој знае што (турски е), ама ми го дадоа за 4000 денари, а никаде нема да најдам L метар со волкав дијапазон на мерни подрачја, особено не со мерно подрачје од 20uH, така да мислам дека добар пазар направив.

Плус, заедно со него дојде и транспортна кутиичка (од оние со патент), ама во него волтметарот си го ставив, дека он и онака ми дојде без кутиичка, а L метаров и онака не планирам да го изнесувам многу многу од дома, така да супер ми дојде ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 02 Ноември 2010, 17:07:55
Инаку да се пофалам, денеска си купив L метар, мерни подрачја има од 20uH до 200H. Не е нешто кој знае што (турски е), ама ми го дадоа за 4000 денари, а никаде нема да најдам L метар со волкав дијапазон на мерни подрачја, особено не со мерно подрачје од 20uH, така да мислам дека добар пазар направив.

Плус, заедно со него дојде и транспортна кутиичка (од оние со патент), ама во него волтметарот си го ставив, дека он и онака ми дојде без кутиичка, а L метаров и онака не планирам да го изнесувам многу многу од дома, така да супер ми дојде ;).
Eпа ај со среќа да си го користиш 100000 калеми да направиш хах,па ние ако праиме тебе ќе те гњавиме да ги мериш колку хенри се  :D :D ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Ноември 2010, 17:22:53
Eпа ај со среќа да си го користиш 100000 калеми да направиш хах,па ние ако праиме тебе ќе те гњавиме да ги мериш колку хенри се  :D :D ;D ;)

Фала, фала, подобар и поквалитетен да си купите сите ;D, непа проблем за мерење, само побарајте си ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Ноември 2010, 22:50:32
Инаку да се пофалам, денеска си купив L метар
Честото  :) Нема некое апаратче што има + и L метар туку мора посебно да се купи?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 04 Ноември 2010, 10:39:41
Колега ме интересира како што се користи оваа шема  ?
Код:
http://4.bp.blogspot.com/_xQ_0aGpK0qw/S18qfPO-h8I/AAAAAAAABQw/aaliRVo7TMg/s1600-h/sche33matic.gif


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 04 Ноември 2010, 11:04:54
Ова е димер за потрошувач до 100W


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 05 Ноември 2010, 13:33:43
дали помислил некој ова да го има????
Код:
http://www.mikroe.com/eng/products/view/318/pic32mx4-multimedia-board/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 05 Ноември 2010, 13:55:50
тешка работа :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 05 Ноември 2010, 13:57:45
Дај ми ти мене 150 долари и ќе го имам хах


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 05 Ноември 2010, 14:00:22
150 евра!! ;D ;D ;D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 05 Ноември 2010, 18:23:44
AAAAAAA АЈДЕ СЕГА ДА ВЕ ВИДАМ ! ! ! КОЈ Е КИСНАЧОТ НА ФОРУМ А А А А А !!! :D :D ;D ;D ;D FUCK YEAH АУУУ НЕ СЕ РАДУВАВ ВОЛКУ КОГА МЕ НАПРАВИЈА СУПЕР ЕЛЕКТРОНИЧАР ХЕ ХЕ ХЕ  8) 8) 8) 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 05 Ноември 2010, 18:25:17
Ај честито и ти посакувам уште многу киснење ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 05 Ноември 2010, 20:07:48
Колеги ми треба некоја шемичка со NE 555 кое се користи како трепкач  :)
Ми треба за изборна пракса ама неможам да најдам нешто такво  :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 05 Ноември 2010, 20:23:02
Колеги ми треба некоја шемичка со NE 555 кое се користи како трепкач  :)
Ми треба за изборна пракса ама неможам да најдам нешто такво  :-\

тука ако не најдеш тоа што ти треба незнам кај ќе најдеш
Код:
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 05 Ноември 2010, 20:32:46
 LM 555  И NE 555  исти се колега  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 05 Ноември 2010, 20:35:08
LM 555  И NE 555  исти се колега  ???
Да да исти се и двата се тајмери  ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 05 Ноември 2010, 21:18:46
гига ват сликниго тој л метарот

Најдов на net слика од него ;).

(http://www.alkayaelektronik.com/modules/catalog/products/pr_01_3747_max.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: G*O*C*E на 06 Ноември 2010, 02:30:49
гига ват сликниго тој л метарот

Најдов на net слика од него ;).

(http://www.alkayaelektronik.com/modules/catalog/products/pr_01_3747_max.jpg)
ваков има дарк мн е добар  :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Ноември 2010, 14:40:46
ваков има дарк мн е добар  :o

Да да, солиден е, особено за цената за која го купив ;).

AAAAAAA АЈДЕ СЕГА ДА ВЕ ВИДАМ ! ! ! КОЈ Е КИСНАЧОТ НА ФОРУМ А А А А А !!! :D :D ;D ;D ;D FUCK YEAH АУУУ НЕ СЕ РАДУВАВ ВОЛКУ КОГА МЕ НАПРАВИЈА СУПЕР ЕЛЕКТРОНИЧАР ХЕ ХЕ ХЕ  8) 8) 8) 8)

Ај со среќа нека ти е киснењето ;D ;D ;D. И уште мнооооооогу долго да киснеш на форумов ;) ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 06 Ноември 2010, 14:49:28
Која е цената за инструментов гигават  :) ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Ноември 2010, 14:52:28
Која е цената за инструментов гигават  :) ?

4000 денари, ама пријателска цена е тоа ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 06 Ноември 2010, 14:58:33
Колеги да не отварам друга тема за по изборна пракса треба да направам коло со  NE 555  и лед диоди и се одлучив за ова -
Код:
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2010/08/7-Led-light-running-adjust-speed-by-4017-and-555.jpg
Е сега ме интересира дали е ова трчеко светло и дали шемава е океј  :) ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Ноември 2010, 15:08:35
Колеги да не отварам друга тема за по изборна пракса треба да направам коло со  NE 555  и лед диоди и се одлучив за ова -
Код:
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2010/08/7-Led-light-running-adjust-speed-by-4017-and-555.jpg
Е сега ме интересира дали е ова трчеко светло и дали шемава е океј  :) ?

Да, шемата е ОК, 4017 е поместувачки регистер, така да се е во ред ;). Трчечко светло е ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 06 Ноември 2010, 15:14:15
Фала многу колега за помошта  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 08 Ноември 2010, 02:54:52
луѓе да не знаете кај може да се најде тиристор за до кај 150А, а и што пари би бил ако знаете..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 08 Ноември 2010, 03:12:36
луѓе да не знаете кај може да се најде тиристор за до кај 150А, а и што пари би бил ако знаете..
Бреее мајката што ќе ти за 150A тиристор :o :D?Тоа едино русиве да ги прашаш они гарант имаат такво нешто ;D.А да се спојат повеќе тиристори нема да може така? ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 08 Ноември 2010, 09:43:00
Ако си од Ск јави се кај мојов пријател

Пламенчо Скопје 070 245 495

има тиристори,регулатори....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 08 Ноември 2010, 20:47:42
Колеги да не трупам (отварам) нови теми да не имате некое материјалче за мастер  во телевизијата и нешто за видеомиксети , или воопшто имате ли материјал за телевизиско студио  :-\ за на чколија ми бараат по предметот електронски склопови изборна настава  :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 08 Ноември 2010, 21:04:59
Ха,ха оди во Македонска телевизија,најди го инг.Живко Маневски и побарај од него.Во онаа фурда што ја спомнува и ГИГАВАТ ,сигурно ке најдеш материјал за магистарска работа! ;D ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 08 Ноември 2010, 23:53:45
Колеги имам дома едно јадро за трафо само кои страни требаше да се мерат и како беа формулите за тие страните на трафото да пресметам колкава моќ можам да извадам од него ...?
(http://pic.mk/thumbs/photo0565.jpg) (http://pic.mk/?v=photo0565.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 08 Ноември 2010, 23:56:08
Ха,ха оди во Македонска телевизија,најди го инг.Живко Маневски и побарај од него.Во онаа фурда што ја спомнува и ГИГАВАТ ,сигурно ке најдеш материјал за магистарска работа! ;D ;D ;D ;D

Еееееее, и јас побарав, ама не даваат :S. Тоа е тоа :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 10 Ноември 2010, 21:48:58
брееее не ги даваат книгите а ке ги фрлат во ѓубре на крај македонија е тоа  :-\ :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 10 Ноември 2010, 22:05:15
Код:
http://www.hackinthebox.org/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=6388&mode=thread&order=0&thold=0

луѓе сте размислувале ли некогаш за вакво нешто???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 11 Ноември 2010, 13:49:39
Колеги ме интересора дали може да се најде регулатор со поголема волтажа од LM 7812 и LM 7912
На пример LM 7820 или нешто слично  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 11 Ноември 2010, 13:50:39
7824


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 11 Ноември 2010, 13:56:23
колку ампери издржува тој  7824 24 ампери или ??  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Ноември 2010, 14:14:01
брееее не ги даваат книгите а ке ги фрлат во ѓубре на крај македонија е тоа  :-\ :-\

Мислев на стари неисправни уреди (миксети, switch-ери, ленташи...), не на литература ;), ама без разлика во право си, нема да ја користат и ќе им стои така, а не смеат да ја фрлат зашто треба да се подготви барање, па да се одобри (а знаеме како одат тие работи кај нас во Македонија, „стрпи се магаре до зелена трева“ :S), и на крај пак си се зезнал, тоа е тоа :S.

колку ампери издржува тој  7824 24 ампери или ??  ???

Мислам дека до 1.5A или 1A му беше максимална излезна струја (тоа зависи од ознаките по 7824, односно од XX-овите на крај од 7824, 7824XX, букви се, не се бројки), а излезниот напон му е 24V, Максимален влезен напон на колата до 7824 (значи залучно со 7818) е 35V, a на колата после 7824 максимален влезен напон им е 50V ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 11 Ноември 2010, 14:53:58
а бе ај нема да ги фрлат  ама ке им скапат така ко сите фирми ке ги затворат и се внатре стои скапува тоа ти е така ке се случи и таму
а за информацијата благодарам и имап реп+


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 11 Ноември 2010, 14:56:03
Фала за појаснувањето Гигават и од мене респект + баш би сакал да правам некој регулатор со овие интегрални кола со поголем напон па добро ми дојде оваа информација  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 11 Ноември 2010, 15:42:59
еве и ивде ке пишам кој грец издржува 200 ампери и колку пари би чинел ??? ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 11 Ноември 2010, 16:24:34
Би чинел околу 200ЕУ а би издржал 200А! ::)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 11 Ноември 2010, 16:34:38
Еве ти слика каков е и колку би те чинел  :o  :D
Код:
http://cgi.ebay.com/POWER-SUPPLY-RECTIFIER-200-AMP-/220691894754


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 11 Ноември 2010, 16:38:06
шо да правам за матурска ups систем или smpst напојување

има и за плл нешто, има за дигитално радио со пик контрола, бројач на вртежи на мотор, пвм контрола кај нф засилувач....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Ноември 2010, 01:36:42
Кaко што можеш да си направиш сам часовник со пик, дали некој сретнал шема за калкулатор со пик?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 12 Ноември 2010, 01:44:43
Офф топик си Дх-ер  ;D 8) Ми дадоа привезок за клучеви -  калкулатор 3х2 см на клизање  ;)
со соларна келија.Ги има сите функции.Кошташе 0,5 ЕУ,ама  ми го поклонија.Зар би правел калкулатор  со ПИК? :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Ноември 2010, 01:55:08
па тоа е меракот, исто како што има часовник сам да си направиш :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 12 Ноември 2010, 02:33:21
Дечки да не има некој транзистор BDX87C?Во гац го нема,а во логинг е 160 ден :o :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 12 Ноември 2010, 12:00:05
па прашај во алфа сигурно е до кај 100 ден  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 12 Ноември 2010, 12:52:26
па прашај во алфа сигурно е до кај 100 ден  ;)
Eпа да ама дур ми го донесат до скопје ќе дојде накај 250 ден...100 ден транзисторот и 120-150 поштарина така да повеќе ми се исплати да го купам во логинг  ;D

Споено мислење: 12 Ноември 2010, 13:16:50
A да не знаете цена во BT колку е?Полека полека ќе го правам теслиниот трансформатор 8) ама малце проблеми ми прават овие 10 коловолтните кондензатори,да не знае некој кај има? :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 12 Ноември 2010, 14:20:24
Малечко јас имам 10 волтни кондензатори ама колку uf треба да бидат  ??? Ако се некои помали сигурно ги имам и така ке ти ги дадам  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 12 Ноември 2010, 14:23:18
Малечко јас имам 10 волтни кондензатори ама колку uf треба да бидат  ??? Ако се некои помали сигурно ги имам и така ке ти ги дадам  ;)
Lol фала на понудата ама треба да бидат 10 КИЛОволтни со капацитет од 8,8nF.Aма кај и да е,таткоми се знае со овие од искра и кончар па така да ќе средат работа хе хе хе 8) ;) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 13 Ноември 2010, 20:03:38
Колеги имам дома еден интегралец тда 2050 и најдов една шемичка и решив да ја пробам да си ја направам онака да пробам и така да не ми седи ама имам мал проблем кога ке ја пуштам плочката да работи се слуша само импулси на звучникот не јаки ама знаете поместувања напред-назад  :(
Еве според која шема ја изработив -
Код:
http://www.yavuzelektronik.net/temelelektronik/tda205032.html
Да не има некоја грешка во шемата  ???
Јас немав точни отпорници па кај отпорникот 2.2 оми употребив 10 оми а кај отпорникот на влез место 22 килооми употребив 18 килооми па да не е до овие вредностиве или би требало да работи  ??? ??? ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 13 Ноември 2010, 20:14:18
на излезот стави еден кондензатор од 2200uF 63V, тој отпорникот од 22Коми (мислам) е за одредување на влезната отпорност, си можел поголем отпорник да ставиш ако си имал, а тој од 2,2оми незнам зашто е така да нема тоа да го коментирам...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 13 Ноември 2010, 20:17:44
Фала колега да видиме другите што ке кажат за другиот отпорник  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 13 Ноември 2010, 20:59:42
Даниел не можев да ја отворам страната,поради интернетот што го користам,ама ако вреди види ги шемиве ,па можеш да споредиш

Споено мислење: [time]13 Ноември 2010, 22:10:52[/time]
Овој другиот отпорник од 2,2 оми во спрега со  блок конд. паралелно со звучникот се филтер за да се спречат осцилациите.Кај тебе тоа не е во ред бидејки описот ми вели дека појачувачот осцилира и се јавува пулсирачки едносмерен напон.Провери ги сите елементи(особено ако користиш стари,веке работени елементи) дали се исправни и во граници на нормала.Провери го исправувачот и ако има потреба добро стабилизирај го со електролити.Може би тој е преслаб да го напојува  појачувачот кој бара отприлика околу 2А(мин). Спој го кратко влезот и мери на излез дали и колку имаш едносмерен напон.Ако има над 1В веке е опасно за звучникот.Значи провери прво се,затоа што можеш лесно да го оштетиш ИК.

(http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=1278.0;attach=1669)

(http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=1278.0;attach=1671)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 14 Ноември 2010, 12:27:07
Колеги имам дома едни интегралчиња TL 084 cn за што намена имаат  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 14 Ноември 2010, 13:10:36
исти се како  TL081 само има 4 операциски засилувачи, а TL081 е само еден операциски засилувач, а можеш кај сакаш да го користиш кај што ти треба некој операциски засилувач


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 14 Ноември 2010, 15:30:23
Колеги најдов полесна шема за трепкач со лед диоди еве почнав да ја цртам шемата на плочка па кажете ми што мислите за неа и некој збор како работи бидејќи има два пара лед диоди   :o
Код:
http://www.circuitdiagram.org/555_led_flasher.html


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 14 Ноември 2010, 21:58:47
па ова е нешто ротационо светло како тоа на малечко полициското а за диодите на едните стај црвени а на другото плави ике ти дојде и тебе ко полициско
диодите имаат ефект ко да се вртат  :o :o ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 18:34:30
Дечки,да не има некој случајно направено „layout“ за тоа 125 ватното појачало со тоа колото од texas instruments-ТAS5611? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 18:39:51
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Код:
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 15 Ноември 2010, 18:44:34
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Код:
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF

Па на тебе всушност не ти работи колото, тоа е диодата која индицира дека уредот се напојува (му стига напон за напојување). А што всушност теба да прави колото, да свети едната група на диоди па кога ке се изгаси таа, да свети другата група?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 18:45:33
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Код:
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF
Чисто онака види дали си ги споил 8 и 4,и 6 и 2 пиновите.После види дали осцилираат NE555-ките...Провери за ладни лемови едно друго,види да не има некој „микро“ спој помеѓу некои пинови... ;) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 18:50:04
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Код:
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF

Па на тебе всушност не ти работи колото, тоа е диодата која индицира дека уредот се напојува (му стига напон за напојување). А што всушност теба да прави колото, да свети едната група на диоди па кога ке се изгаси таа, да свети другата група?
Да да Гигават ама незнам зашто несака  :-[


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 18:51:44
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Код:
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF

Па на тебе всушност не ти работи колото, тоа е диодата која индицира дека уредот се напојува (му стига напон за напојување). А што всушност теба да прави колото, да свети едната група на диоди па кога ке се изгаси таа, да свети другата група?
Да да Гигават ама незнам зашто несака  :-[
A на ппк го имаш правено или на оваква универзална? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 15 Ноември 2010, 18:52:54
Да да Гигават ама незнам зашто несака  :-[

Убаво ти рече Malecko, провери да не имаш некој краток спој направено некаде, да не не стига напон за напојување на двете 555-ки, дали се е врзано како што треба, ладни лемови, итн. ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 18:56:41
Колеги проблемот е до некаде решен батеријата од 9 волти ми била слаба па ставив напојување со мало трафо ама сега свети само едната група на диоди и не се менува  >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 19:00:37
Колеги проблемот е до некаде решен батеријата од 9 волти ми била слаба па ставив напојување со мало трафо ама сега свети само едната група на диоди и не се менува  >:(
А што е финтата,и двете пара на лед диоди да светат-трепкаат или првин едниот пар па другиот?Види дали од првото 555 пинот 3 ти е поврзан преку 10нанофаради кондензатор на пинот 6и2 од другата 555-ка.. :)Ако нејќе така поврзиго пинот 3 од првата 555-ка исто преку 10 нано кондензатор ама сега на пинот 5 од втората 555-ка. ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 19:08:08
Нејќе ни така малечко  :'( :'( :'(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 19:08:46
Нејќе ни така малечко  :'( :'( :'(
Ни накај пин 5 нејќе?Ај пробај без тој кондензаторот...

Споено мислење: 15 Ноември 2010, 19:12:15
E*ате шемата не можам да се снајдам >:(.Еве иди по оваа полесна е,а и полесно ќе се снајдеш... :DИ кажи на што плочка го имаш правено? Шемата...
Код:
http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2009/03/flashing-led-unit-circuit.jpg


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 19:16:11
Иста е како мојата шема малечко  :-[


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 19:26:53
Иста е како мојата шема малечко  :-[
Значи светат/или трепкаат само едните лед диоди,само тие горе на шемата,а другиве не мрдаат??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 19:29:56
Значи вака малечко - горните лед диоди цело време светат и таа долната десно лед диода преку отпорник 150 оми свети цело време  >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 19:33:46
Значи вака малечко - горните лед диоди цело време светат и таа долната десно лед диода преку отпорник 150 оми свети цело време  >:(
Ах тоа значи дека првото NE555 не осцилира,а штом тоа не осцилира,нема ни другото... ;DАј види компонента по компонента дали се е залемено добро-како што треба,да не си промашил некоја компонента,ладни лемови...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 19:40:33
Колега сега све видов тоа лемење премостувања и све друго е океј ама кога ке ја притиснам долната не 555 -ка кај што несветат диодите кај горната не 555 лед диодите се гасат/палат (тоа значи дека имам спој кај долната не555-ка ) ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 19:42:44
Колега сега све видов тоа лемење премостувања и све друго е океј ама кога ке ја притиснам долната не 555 -ка кај што несветат диодите кај горната не 555 лед диодите се гасат/палат (тоа значи дека имам спој кај долната не555-ка ) ???
Види да не има спој со маса штом така прави(ама не би требало)...види случајно пин 2 и пин 1 да не се допираат кај долната 555-ка. :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 19:47:11
Нема сега проверив  :-[ Што може да биде  :( :( :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 19:49:35
Нема сега проверив  :-[ Што може да биде  :( :( :(
NE555-ките нови се?Ако ти се од гац може да те заебаваат ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 19:52:59
хаах Јас одамна ги заебав гац се скарав бидејќи не се квалитетни во однос на услугата  >:(
Е сега да пробам со некое друго интегралче како замена  ???

Споено мислење: 15 Ноември 2010, 19:53:32
хаах Јас одамна ги заебав гац се скарав бидејќи не се квалитетни во однос на услугата  >:(
Е сега да пробам со некое друго интегралче како замена  ???
Како да го проверам дали работи НЕ 555 ????


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 19:56:01
хаах Јас одамна ги заебав гац се скарав бидејќи не се квалитетни во однос на услугата  >:(
Е сега да пробам со некое друго интегралче како замена  ???

Како да го проверам дали работи НЕ 555 ????
За NE555 нема замена,освен таа другата CMOS верзија од него TLC555...Па направи некој нај прост осцилатор со него и на излез кај пин 3 стави лед диода,ако трепка значи работе,ако не трепка значи неработе :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 20:00:46
Малечко нели ако не работи едната НЕ 555-ка колото нема воопшто да работи (сериска врска)
Ама како и да е утре ке си купам две НЕ 555-ки па ке видам што ке направам  :)
Иначе од ботц електроник купувам  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 20:02:26
Малечко нели ако не работи едната НЕ 555-ка колото нема воопшто да работи (сериска врска)
Ама како и да е утре ке си купам две НЕ 555-ки па ке видам што ке направам  :)
Иначе од ботц електроник купувам :)
А кај е тоа??у скопје е? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 15 Ноември 2010, 20:03:52
ботс е продавницата за звучници, а БТ е продавницата за електронски делови...а бт најверојатно знаеш кај е...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 20:04:45
ботс е продавницата за звучници, а БТ е продавницата за електронски делови...а бт најверојатно знаеш кај е...
Знам кај е БТ,него незнам каде е таа ботц? ;D Таа ботц е од другата страна на БТ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 15 Ноември 2010, 20:05:16
Одма до неа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 15 Ноември 2010, 21:34:41
луѓе дали не555 е осетлив на топлина,мислам кога се леми ако го загрееме дали мозе да се расипе обично кај дигиалните кола ова е најчест проблем па затоа прво подножје па после чипот.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 15 Ноември 2010, 21:43:25
Не е толку осетлив,ама внимавај - не го држи лемилото подолго од 3-4 секунди на една ножичка.Најдобро е за почеток да набавиш и подножје,а ако лесно ти прегоруваат провери ја јачината на лемилото . ;D Ако имаш проблем,јас имам цело кесе со 555-ки. ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 21:52:02
Не е толку осетлив,ама внимавај - не го држи лемилото подолго од 3-4 секунди на една ножичка.Најдобро е за почеток да набавиш и подножје,а ако лесно ти прегоруваат провери ја јачината на лемилото . ;D Ако имаш проблем,јас имам цело кесе со 555-ки. ;)
E колку имаш де? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 15 Ноември 2010, 21:52:27
Најди datasheet од NE555 и види кој пин за што служи и земи унимерот и мери напони на пиновите (за да видиш дали прво ти доаѓа напон до NE555), а ако доаѓа, а не работи склопот тоа значи дека NE555 е изгорено (може и од тоа да е изгорело ако си го лемел директно на плочката без подножје).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 15 Ноември 2010, 22:02:03
Малечко,имам за сите членови на форумот по две,па рачунај! ;D ;D Имам и плочки за нив (за тајмер и универзална) бар 100 парчиња ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 15 Ноември 2010, 22:09:01
ке видам утре ке измерам,ако е изгорено ке ми ставам подножје и ке видиме дали ке работи иначе склопот е драјвер за бомбина.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 15 Ноември 2010, 22:15:24
Не можеш со 555 директно бобина да погониш.Треба на пин 3 (излез) да поставиш транзистор и преку него да погониш реле  или друг потрошувач!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 22:23:07
Не можеш со 555 директно бобина да погониш.Треба на пин 3 (излез) да поставиш транзистор и преку него да погониш реле  или друг потрошувач!
Oн изгледа ја правел таа шемата што ја имате поставено и ти и devil... :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 15 Ноември 2010, 22:29:33
не не оваа е псотара шема со 2N3055 ја све мислам дека е прегреана не555.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 15 Ноември 2010, 22:57:44
НЕ 555 има една мана : на пин 3 ( излезот) треба да внимаваш што врзуваш!  Ако тој директно дојде на маса  - отиде колото! Исто се случува ако  врзеш јак потрошувач директно на излазот!
Мора преку некој транзистор,релеј  да се врзе потрошувач.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Ноември 2010, 23:24:41
не не оваа е псотара шема со 2N3055 ја све мислам дека е прегреана не555.
Јас мислам дека подобра варијанта ти е да го направиш „драјверот“ со мосфет транзистори или некој дарлингтон. ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 15 Ноември 2010, 23:32:53
уредот е веке направен,ке пробам утре ке видам дали ке го опоравам некако.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 17 Ноември 2010, 01:25:29
Колеги што мислите за мостна врска на два TDA 2050
Еве најдов и шема
Код:
http://img200.imageshack.us/i/tda2050bridge.jpg/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 17 Ноември 2010, 08:09:07
За мостните(бриџ) врски пишав - не троши многу пари на нив,направи си за тие пари два појачувачи!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 17 Ноември 2010, 19:48:25
Колеги има некој линк од проверена и исправна Adobe Photoshop програма  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 17 Ноември 2010, 20:40:04
Колеги има некој линк од проверена и исправна Adobe Photoshop програма  ???
Па симни ја „Демо“ верзијата од фотошоп,и на нет најди keygen...Изгледа не ги знаеш правилата :P,не смее на форум да се ставаат warez содржини или тие торенти... ;) :)

4.4 Строго е забранета каква била Warez содржина на форумот.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 18 Ноември 2010, 02:54:54
4.4 Строго е забранета каква била Warez содржина на форумот.

Да, јавно објавување на warez е забрането...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 18 Ноември 2010, 09:46:18
Изграден е UFO PWM LED Chaser-от постиран од macobt.
Голема благодарност до Сколс за испорграмираниот PIC16F628A :D
Слики ќе ставам ви темата на macobt.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 19 Ноември 2010, 07:36:20
Еее со школово многу замараат ама што да се прави  :o Ми бараат материјал за Тв приемник , колеги има некој нешто на македнски јазик за ова  :) ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 19 Ноември 2010, 14:30:42
што точно каков материјал ти треба ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 19 Ноември 2010, 14:34:40
Па ми треба шеми од некои постари и сега понови Тв приемници и објаснување за сите тие блокови кои се наоѓаат во телевизорот(пал декодер, нф засилувач, колор кинеско, напојувачки дел на телевизорот,)
за овие работи ми треба материјал, слика од тој делот , и шема  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 19 Ноември 2010, 14:49:52
до кога ти требаат дека дур в понеделник можам да ги земам од професорот
има тој електронска форма за се тоа од предавањата што ни се, ама само до напојувачкиот степен :(

или друга работа да ја најдеш книгата ТВ техника и нејзино сервисирање од емитер
јас имам една книга ТВ прирачник на српски е и е бајаги голема, ама компјутерот кај шо ми е скенерот даде душа така да привремено сум сакатен и не можам да ти скенирам нешто :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 19 Ноември 2010, 15:48:51
до понеделник  :o  :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 19 Ноември 2010, 17:18:19
Еве еден интересен линк како да се направи адаптерче за програмирање чипови во SOIC пакување. Типот го направил од PCI конектори извадени од стара матична, текстот малце ќе ви биде чуден пошто е преведен со гугл ;)

Код:
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=auto&tl=en&u=http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php%3Ft%3D2178


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Ноември 2010, 17:24:58
Еве еден интересен линк како да се направи адаптерче за програмирање чипови во SOIC пакување. Типот го направил од PCI конектори извадени од стара матична, текстот малце ќе ви биде чуден пошто е преведен со гугл ;)

Код:
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=auto&tl=en&u=http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php%3Ft%3D2178

WOW, закон ;D, ова можеш во туториали да го ставиш ;). Ова не мора да се користи само за програмирање на SMD, може да се искористи и за тестирање на SMD чипови или за поврзување на SMD со DIP куќишта... па скоро за се ;D. Браво, на кој и да му текнало ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 19 Ноември 2010, 17:31:40
Па пред да го ставам во туторијали би сакал прво да го направам, да видам како ќе функционира, а не само да го ставам линкот или да му го прекопирам текстот и сликите на човекот што му текнало ;) ;D, ајде ти си по компјутерите, најди некој PCI конектор да го очерупаме па да видиме како функционира ова...:o ;D 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Ноември 2010, 17:37:08
Па пред да го ставам во туторијали би сакал прво да го направам, да видам како ќе функционира, а не само да го ставам линкот или да му го прекопирам текстот и сликите на човекот што му текнало ;) ;D, ајде ти си по компјутерите, најди некој PCI конектор да го очерупаме па да видиме како функционира ова...:o ;D 8)

хахахааха ;D ;D ;D... ова туториалчево се најде како 1 на 10-ка, Бојан само што ми даде еден тон неупотребливи матични плочи, PCI конектори има за вадење еден тон ;D. Првите што ќе ги извадам ќе ти ги дадам, и онака ќе има фазла ;) ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Ноември 2010, 17:52:02
хахаха и тоа како ке има фазла...ке фрлш и накај мене некое.. :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 19 Ноември 2010, 20:14:09
Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 19 Ноември 2010, 20:15:32
Па ми треба шеми од некои постари и сега понови Тв приемници и објаснување за сите тие блокови кои се наоѓаат во телевизорот(пал декодер, нф засилувач, колор кинеско, напојувачки дел на телевизорот,)
за овие работи ми треба материјал, слика од тој делот , и шема  :)
Девил што направи со материјалот ке можеш до недела вечер да го ставиш бидејќи ми треба за во понеделник  :) ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Ноември 2010, 20:18:17
хахаха и тоа како ке има фазла...ке фрлш и накај мене некое.. :D

Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)

Ќе фатам да ги одлемувам сега, ;), и онака пауза правам од учење, мада прееска пробав и зезнав еден AGP слот :S. Ама ако, има уште 4 или 5 AGP слотови за вадење ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Ноември 2010, 20:25:38
ама и како нарачан дојде кај мене...да не дојдеше ке ги фрлев тие матичните...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 19 Ноември 2010, 21:26:41
Ќе ви покажам 3 слики
да видите шо се занимавам ко ќе немам шо да прам
ако некој се насмее ќе го банирам, така да си знаете ;D ( се зафркавам ова не сваќајте озбилно )

(http://pic.mk/images/slikicka3d.bmp)

(http://pic.mk/images/slikic1290199281.bmp)
- не го гледајте многу во носот, знам дека му е крив

(http://pic.mk/images/slikic1290199288.bmp)
-малку боја, ама не испадна ккао што сакав

инаку ова ми е прво нешто во 3D да праам до сега никогаш не сум работел така да колку е толку е


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Ноември 2010, 21:35:05
а не си можел ли слушалките да ги направиш посебни па после тоа да ги додаваш??? иначе во маја или 3D MAX црташ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 19 Ноември 2010, 22:01:42
Ваљда во 3D Studio Max, со Vertex, јас го работам 3D Studio Max - от некое време, лани пред крајот почнавме да го прајме техничко во 3D со неколку другари, рендериравме училница, знам не е перфектна, има мали недостатоци, неонките се погоре-подолу, има рефлексија на куќиштата од компјутерите итн, ама тоа е тоа, веројатно некогаш ќе го завршиме тоа што го почнавме :)
(http://www.pic.mk/thumbs/ucilnica.jpg) (http://www.pic.mk/?v=ucilnica.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Ноември 2010, 22:05:13
вие ова сте го правеле??? е па тогаш niceEEEEEEEEEE


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 19 Ноември 2010, 22:10:21
Да, секој по нешто, еден ѕидовите на школото, друг елементите, трет осветлувањето, а четвртиот средуваше нешто и рендерираше, има компјутер од 2500€.. Без него оваа училница 3 дена ќе се рендерираше ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 19 Ноември 2010, 22:32:32
Значи небарам никаква шема која е забранета , ми треба помош околу делот кој треба да се смени за да се добие поголем домет  :)
(http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2009/08/tv-remote-jammer.png)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Ноември 2010, 23:04:18
повеќе лед диоди би го зголемиле дометот...ама тој отпорникот од 180 оми ке треба да го намалиш...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 19 Ноември 2010, 23:13:43
A кај ќе го најдеш транзисторот,тој SK100 не ми е познат?? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 20 Ноември 2010, 12:34:18
во Wings 3D работам, и како што реков талпа сум појма немам уште која команда за штое
ова онака од досада го цртав


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Ноември 2010, 16:02:36
Дечки да не има некој да ми даде free sample сплит-flyback трансформатор ;D?Некој што ви фаќа прашина :D?Еден пријател на таткоми ми даде цела кутија CFL-ки и на една го извадив колото и кога глеам 32W WOWWWW :o :o :o првпат... ;D До сега најмногу сум имал од 23W,ама од 32W не :D.Сакам да ја поврзам пригушницата со трафото па да видам што искра ќе фрла ако не се запали. :D

П.С.Кој има противпожарен апарат не е лошо да ми го позејми додека ќе испитувам со пригушницата и трафото ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 20 Ноември 2010, 16:23:32
super e cestitki


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Ноември 2010, 20:04:31
Дечки да не има некој да ми даде free sample сплит-flyback трансформатор ;D?Некој што ви фаќа прашина :D?Еден пријател на таткоми ми даде цела кутија CFL-ки и на една го извадив колото и кога глеам 32W WOWWWW :o :o :o првпат... ;D До сега најмногу сум имал од 23W,ама од 32W не :D.Сакам да ја поврзам пригушницата со трафото па да видам што искра ќе фрла ако не се запали. :D

П.С.Кој има противпожарен апарат не е лошо да ми го позејми додека ќе испитувам со пригушницата и трафото ;D.
Малечко јас имам такво сплит трафо ама ке може да го трампаме со нешто да не биде џабе  :D ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Ноември 2010, 20:07:42
Дечки да не има некој да ми даде free sample сплит-flyback трансформатор ;D?Некој што ви фаќа прашина :D?Еден пријател на таткоми ми даде цела кутија CFL-ки и на една го извадив колото и кога глеам 32W WOWWWW :o :o :o првпат... ;D До сега најмногу сум имал од 23W,ама од 32W не :D.Сакам да ја поврзам пригушницата со трафото па да видам што искра ќе фрла ако не се запали. :D

П.С.Кој има противпожарен апарат не е лошо да ми го позејми додека ќе испитувам со пригушницата и трафото ;D.
Малечко јас имам такво сплит трафо ама ке може да го трампаме со нешто да не биде џабе  :D ?
Ама од овие поновите е,црно?Од што го имаш извадено,монитор или ТВ?Дај понуда ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Ноември 2010, 20:08:56
Па имам едно старо од телевизор филипс ама тоа нема да ти врши работа бидејќи нема каскада или како и да е а имам и од монитор мислам дека тоа ке ти заврши работа  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Ноември 2010, 20:11:36
Дај понуда тогаш... ;) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Ноември 2010, 20:15:54
Па незнам ке правам сега едно коло со лед диоди да не ти се наоѓаат дома бели лед диоди  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Ноември 2010, 20:24:14
Па незнам ке правам сега едно коло со лед диоди да не ти се наоѓаат дома бели лед диоди  :D
Немам лед диоди...и ај пишувај ми по пп дека ние дур да се договориме ќе нашкрабаме 10 страници тука. ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 20 Ноември 2010, 21:15:03
кај што ке начкрабате 10 страни, па и уште и админите и модераторите ке ве караат  8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Ноември 2010, 21:21:15
Дечки немате ли бре такво трафо од 50W ама 30V? :D ;D У логинг има ама е околу 800-850ден ;D што не ми се даваат ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 20 Ноември 2010, 21:25:53
ако сакаш 40W имам, ако сакаш кажи...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Ноември 2010, 21:28:50
ако сакаш 40W имам, ако сакаш кажи...
Nope,минимум треба да е 50W или па нагоре негде 55-60W ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 20 Ноември 2010, 21:54:09
Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)

Успешно изваден PCI слот и успешно исечен PCI слот, бидејќи не знам каков ќе ти треба ;) ;D.

(http://img269.imageshack.us/img269/5812/sdc10663el.th.jpg) (http://img269.imageshack.us/img269/5812/sdc10663el.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 20 Ноември 2010, 22:06:09
Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)

Успешно изваден PCI слот и успешно исечен PCI слот, бидејќи не знам каков ќе ти треба ;) ;D.

(http://img269.imageshack.us/img269/5812/sdc10663el.th.jpg) (http://img269.imageshack.us/img269/5812/sdc10663el.jpg)

јакоооо со фенот ги вадеше??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 20 Ноември 2010, 22:21:55
јакоооо со фенот ги вадеше??

Не само со него, упропастив (делумно) 3 PCI слота и еден AGP слот работеќи само со фенот :S, мора прво да се исвади калајот рачно, со пумпица и обичен леткум поставен на максимум (на мојот максимална температура му е 420 степени) за да може побрзо да се загреат дел од пиновите бидејчи дел од нив се врзани за маса или за напојувачките водови кои се подебели и им теба малку повеќе време за да се загрее калајот (околу 10-тина секунди за да се стопи). е одкако ќе се извади калајот од дучињата (треба од сите лемни места да е изваден калајот, буквално од сите, инаку може некое пинче од PCI слотот да се извади од лежиштето и после да не може пак назада да се врати :S). Е после, одкако сите лемни места се празни (да може да се гледа низ другата страна од матичната плоча), е тогаш стапува на сцената фенот ;D. Јас мојот го држев на максимална температура од 480 степени, но јачината на издувот на воздухот на многу ниско ниво (на околу 2.5 од 8, така барем е обележано на мојот фен, инаку не знам со која мерна единица се мери јачина на издув ;D, ако воопшто постои мерна едицница ;D). Е сега, малку е проблематично бидејќи на толку јака температура може да да се оштети плочата (што и се случи ;D), но не ми беше многу гајле бидејќи и онака плочата беше зезната, така да не направи некоја голема разлика ;) ;D. Но кога би го вадел истиот PCI слот од некоја исправна матична плоча, дефинитивно би пазел, или кога би го лемел на некоја исправна матична плоча, би пазел при вадењето на неисправниот ;), значи на помала температура (околу 250 до 300 степени) би го вадел PCI слотот.

Ќе направам и туториалче како да се вадат и лемат пак слотови, само уште малку повеќе да ја разработам тактиката ;). И за AGP слотови исто бидејќи и онака горе долу принципот е ист ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Ноември 2010, 22:33:23
Пробај извади го слотот/сокетот за процесорот,има маааалце пинови :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 21 Ноември 2010, 09:00:10
Колеги дали може и каде да се најдат во Скопје ласерски диоди  :) ?
Знаете за кои диоди зборувам оние моќните кои можат да горат хартија, палат цигара и слични работи  ;)
(http://www.instructables.com/image/FR82VSNF4WY1LSZ/The-new-DVD-Laser-Diode.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 21 Ноември 2010, 10:58:54
јакоооо со фенот ги вадеше??

Не само со него, упропастив (делумно) 3 PCI слота и еден AGP слот работеќи само со фенот :S, мора прво да се исвади калајот рачно, со пумпица и обичен леткум поставен на максимум (на мојот максимална температура му е 420 степени) за да може побрзо да се загреат дел од пиновите бидејчи дел од нив се врзани за маса или за напојувачките водови кои се подебели и им теба малку повеќе време за да се загрее калајот (околу 10-тина секунди за да се стопи). е одкако ќе се извади калајот од дучињата (треба од сите лемни места да е изваден калајот, буквално од сите, инаку може некое пинче од PCI слотот да се извади од лежиштето и после да не може пак назада да се врати :S). Е после, одкако сите лемни места се празни (да може да се гледа низ другата страна од матичната плоча), е тогаш стапува на сцената фенот ;D. Јас мојот го држев на максимална температура од 480 степени, но јачината на издувот на воздухот на многу ниско ниво (на околу 2.5 од 8, така барем е обележано на мојот фен, инаку не знам со која мерна единица се мери јачина на издув ;D, ако воопшто постои мерна едицница ;D). Е сега, малку е проблематично бидејќи на толку јака температура може да да се оштети плочата (што и се случи ;D), но не ми беше многу гајле бидејќи и онака плочата беше зезната, така да не направи некоја голема разлика ;) ;D. Но кога би го вадел истиот PCI слот од некоја исправна матична плоча, дефинитивно би пазел, или кога би го лемел на некоја исправна матична плоча, би пазел при вадењето на неисправниот ;), значи на помала температура (околу 250 до 300 степени) би го вадел PCI слотот.

Ќе направам и туториалче како да се вадат и лемат пак слотови, само уште малку повеќе да ја разработам тактиката ;). И за AGP слотови исто бидејќи и онака горе долу принципот е ист ;).

Јас такви големи конектори вадам со brute force метод, т.е. со плински бренер, ќе ја печеш плочката од доле додека се стопи калајот и после ќе ја чукнеш од маса и конекторот испаѓа, знам дека звучи страшно ама функционира ;D Едина мана е што мора да го правиш ова на отворено, пошто се ослободува многу чад (густ, црн и најверојатно многу отровен :o), а и после ова плочката можеш да ја фрлиш...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Ноември 2010, 11:06:42
daniel spasovski, аман престани да ставаѓ директни линкови од гугл имиџес, ако веќе сакаш да ставаш некоја слика отвори ја сликата ( кликни на тоа „Погледни ја сликата со целосни димензии“) и копирај го линкот тука, а не вака како што правиш со тоа огромните линкови на гугл
на пр. кај операта ако отворам некоја тема со ваков линк изгледа ептем грдо треба да скролам 2 минути на десно за да го најдам текстот, ај шо треба твојот текст да го барам треба и од другите да го барам

следниот пат ко ќе постираш од гугл линк да знаеш дека ќе ти ги бришам !
ставај директно од страниците и од сликите


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 21 Ноември 2010, 11:31:14
Колеги дали може и каде да се најдат во Скопје ласерски диоди  :) ?
Знаете за кои диоди зборувам оние моќните кои можат да горат хартија, палат цигара и слични работи  ;)
Прво не се викаат ласерски диоди :D ;),него се викаат ласер-диоди. ;) ;D Јас едно време барав вакви ама не најдов нигде освен во логинг...ама таму тие се со се тој модулот за во двд режач или цд ром,а ептен се скапи да ги купиш посебно...може поскапи се и од самиот двд-режач :D ;D.Така да нај убаво ти е од циган пазар да земеш некој двд-режач и да му ја извадиш ласер-диодата па после да играш со нејзе ;D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 21 Ноември 2010, 12:00:10
daniel spasovski, аман престани да ставаѓ директни линкови од гугл имиџес, ако веќе сакаш да ставаш некоја слика отвори ја сликата ( кликни на тоа „Погледни ја сликата со целосни димензии“) и копирај го линкот тука, а не вака како што правиш со тоа огромните линкови на гугл
на пр. кај операта ако отворам некоја тема со ваков линк изгледа ептем грдо треба да скролам 2 минути на десно за да го најдам текстот, ај шо треба твојот текст да го барам треба и од другите да го барам

следниот пат ко ќе постираш од гугл линк да знаеш дека ќе ти ги бришам !
ставај директно од страниците и од сликите
Извини Девил ке нема проблеми со сликиве понатака  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 24 Ноември 2010, 10:43:53
да не знае некој што марка е ова?

(http://pic.mk/images/21290592723.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 10:51:25
Е(закривено)-made in china! :P


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 24 Ноември 2010, 10:52:51
значи не е марка туку е noname ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Gestak на 24 Ноември 2010, 11:44:59
Еве еден проект кој сака може слободно да изработи само да набави буре од пиво  :).

Код:
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=20610&Itemid=23&limit=1&limitstart=0


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Ноември 2010, 12:15:44
да не знае некој што марка е ова?

(http://pic.mk/images/21290592723.jpg)
Mислам дека е на TIP semiconductor ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 12:19:10
поради Е знаеш дека е или....?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Ноември 2010, 12:25:15
поради Е знаеш дека е или....?
Да! ;) Побарај на google ќе видиш! ;) ;D

Споено мислење: 24 Ноември 2010, 12:33:05
Еве Бојан,ми пратија од логинг цени за течен flux ;D ;).


Цените во атачмент ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 24 Ноември 2010, 12:41:12
а тие TIP semiconductor добри се ?
да не имаат во логинг течен калај?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 12:42:40
да не имаат во логинг течен калај?
Да,мислам дека имаат!Околу 1300 денари мислам дека беше..дека барав и ми понудија!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Ноември 2010, 12:44:12
а тие TIP semiconductor добри се ?
да не имаат во логинг течен калај?
Врска неам да ти кажам :)...И течен калај има :o,што чудо е тоа бре?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 12:45:13
не е баш течен!Туку е како паста и со четка се фарба на плочката т.е. на водот што фали! :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Ноември 2010, 12:45:56
не е баш течен!Туку е како паста и со четка се фарба на плочката т.е. на водот што фали! :o
А што викаш 1300ден,а колку милилитри е? :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 12:48:26
да 1300 е!мислам во едно чефче се продава од 7-8 мили литри!Малку е ама ефикасно! :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 24 Ноември 2010, 12:49:19
а дали има во некоја друга продавница за поевтина цена? овие логинг се многу скапи


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 12:51:03
мислам дека немаат!Дека ова е како еден нов производ!поубаво да контактираш со нив(со останатите продавници)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Ноември 2010, 13:00:52
да 1300 е!мислам во едно чефче се продава од 7-8 мили литри!Малку е ама ефикасно! :D
WOW :o :o :o 1300ден да фрлам за 7-8мили литри течен калај,LOL тие да не скренале?!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Ноември 2010, 13:38:37
абе не е тоа течен калај и е стара финта
течен калај е поинаков
тој се става во сад течен е како вода и се става полчата в натре и се калајлисува цела бакарна површина, после ја вадиш ја миеш и имаш супер плоча :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 24 Ноември 2010, 13:39:53
еее да да тоа. има ли такво нешто кај нас?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 24 Ноември 2010, 16:53:43
Дали може наместо потенциометар за глас за појачало од 10 килооми до него буквата (B) да се стави потенциометар истотака од 10 килооми само со буквата А ????
10k B = 10k A ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 24 Ноември 2010, 17:00:39
Б е со логаритамска,а Асо линиска карактеристика.Нема исто да работат.Ако одиш со линиски(а немаш друг!) стави го во серија со влезот,а клизачот врзи го со едниот крај.

Споено мислење: 24 Ноември 2010, 17:05:30
Еве вака


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 24 Ноември 2010, 17:23:03
Јас веќе го залемив како другите  :-\ Нема да прави проблем Батка  ??? :P ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 24 Ноември 2010, 17:26:22
Ке немаш регулација од нула до мах. Линискиот на средина ке појачува,а на краевите ке го намалува сигналот.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Ноември 2010, 17:28:12
идеа за проектна нешто дај кажете :)
за матурска ми треба :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 17:29:23
идеа за проектна нешто дај кажете :)
за матурска ми треба :)
некој движечки текст!или кодна брава!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShAdOw на 24 Ноември 2010, 17:38:17
Што те влече тебе најмногу (аудиотехника, микроконтролери, напојувања...) кажи па ќе измислиме некој добар проект  ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Ноември 2010, 17:39:55
напојувања, микроконтролери


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 17:41:46
а од сега за матура а??Нема во Мај тоа да биде оценувањето!?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 24 Ноември 2010, 20:57:09
да ама до понеделник најдоцна требало и предмет и тема да се определи
а денес ни кажаа :)
само како не зафркнаа , инаку се мислам за нешто како дата логер дали температура или нешто слично да снима на надворешен епром и после на лцд дисплеј да може да се повикаат различни вредности кој биле снимени во одредено време :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Ноември 2010, 21:00:44
Код:
http://epraktikum.cjb.net/
види овде има интересни проекти!Сакав да правам ваков ама хексот е 20 евра!Ако имаш време и пари прави го баш има меморија!!Инаку со дигитален сензор е!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 25 Ноември 2010, 00:43:19
Jej само што ја свртев Prince Of Persia:The Two Thrones,и тоа на HARD 8) 8) ;D!!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ShefeBt на 25 Ноември 2010, 01:11:17
ехх јас кузне од кога ја играм и не ја имам ич свртено  :P
ама пак не играм редовно, играм можи ке ми текни 1 на 2-3 месеци  ;D ;D
имам стигнато до кај едни невидливи шо се прат, од ко ке ги маниш стануват видливи  ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 25 Ноември 2010, 03:33:19
поради Е знаеш дека е или....?
Да! ;) Побарај на google ќе видиш! ;) ;D

Споено мислење: [time]24 Ноември 2010, 13:33:05[/time]
Еве Бојан,ми пратија од логинг цени за течен flux ;D ;).


Цените во атачмент ;D

еиии, фала многу што праша :D

Споено мислење: 25 Ноември 2010, 03:34:08
Jej само што ја свртев Prince Of Persia:The Two Thrones,и тоа на HARD 8) 8) ;D!!!

ееех...јас првите 3 ги имам свртено на времето...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 25 Ноември 2010, 03:39:33
Jej само што ја свртев Prince Of Persia:The Two Thrones,и тоа на HARD 8) 8) ;D!!!

ееех...јас првите 3 ги имам свртено на времето...
Јас ги имав свртено првите две,а и третата ја имав,ама на крај почна нешто да ме заеб*ва нејќеше да ја пушти ми правеше тоа don't send и ја избришав,па сега пред 5-6дена ја симнав оваа тројката и успешно,до крај ја свртев ;D

1.Prince Of Persia:The Sands Of Time
2.Prince Of Persia:Warrior Within
3.Prince Of Persia:The Two Thrones


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Ноември 2010, 10:12:11
Луѓе, по не знам кој пат опоменувам да се кодираат линкови, дај не се зезајте, само ни отворате работа :S >:(.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 25 Ноември 2010, 10:55:18
Колеги на оваа шемава сакам да ставам 5 лед диоди  :) Е сега ме интересира дали ке може (мислам да) и колкава да биде вредноста на отпорникот пред диодата за да подржува 5 лед диоди во паралела до оваа првава лед диода  ???
Еве ја шемата -
Код:
http://www.555-timer-circuits.com/flashing-led.html


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 25 Ноември 2010, 11:03:40
Колеги на оваа шемава сакам да ставам 5 лед диоди  :) Е сега ме интересира дали ке може (мислам да) и колкава да биде вредноста на отпорникот пред диодата за да подржува 5 лед диоди во паралела до оваа првава лед диода  ???
Еве ја шемата -
Код:
http://www.555-timer-circuits.com/flashing-led.html
Пробај стави од 470Ω,ако е слабо,стави од 330Ω ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 25 Ноември 2010, 11:06:38
daniel spasovski има и попроста шема за трепкач

(http://emiter.com.mk/sliki/za_napisi/2010/11/3229/1_emiter_Ednostaven_led_trepkac_WEB.jpg)

Код:
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3229


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 25 Ноември 2010, 12:25:27
па пресметај колку ќе влече струја!Ако една диода максимум влече 20мА тоа колку ќе дојде!?Пресметај!
Devil:Што направи се одлучи ли што ќе правиш,или пак тајна е?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 25 Ноември 2010, 21:27:49
Што се дешава во А1 луѓе...??? Глеам нешо, ама не ми е јасно, знае некој...???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 25 Ноември 2010, 21:33:31
ахахах под опсада се цел ден

инаку проект
Примена на ПИК микроконтролери или така некако се викаше :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Ноември 2010, 11:56:31
Јеј само што го направив генераторот од теслиниот трансформатор и најбитно РАБОТЕ! ;D :D :D.Фрла искра бобината,ама многу брчи и зуе,па малце е annoying ;D,ама битно работи јессссс!Остана само уште кондензаторите,бакарната жица и трафото...и ќе го направам ;D.Ама се снајдов најдов бакарна од еден човек во скопје,на таткоми пријател,па изгледа џабе ќе ја добијам ;D...lucky me! 8) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 27 Ноември 2010, 12:00:40
Јеј само што го направив генераторот од теслиниот трансформатор и најбитно РАБОТЕ! ;D :D :D.Фрла искра бобината,ама многу брчи и зуе,па малце е annoying ;D,ама битно работи јессссс!Остана само уште кондензаторите,бакарната жица и трафото...и ќе го направам ;D.Ама се снајдов најдов бакарна од еден човек во скопје,на таткоми пријател,па изгледа џабе ќе ја добијам ;D...lucky me! 8) :D
ооо,треба да частиш! :P се зезам инаку за котурот го барав,и го најдов ама одмотан нема бакар! ;D
ПС.Ај постави слика од тој фрлачот.!!!Те молам


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Ноември 2010, 12:38:56
Јеј само што го направив генераторот од теслиниот трансформатор и најбитно РАБОТЕ! ;D :D :D.Фрла искра бобината,ама многу брчи и зуе,па малце е annoying ;D,ама битно работи јессссс!Остана само уште кондензаторите,бакарната жица и трафото...и ќе го направам ;D.Ама се снајдов најдов бакарна од еден човек во скопје,на таткоми пријател,па изгледа џабе ќе ја добијам ;D...lucky me! 8) :D
ооо,треба да частиш! :P се зезам инаку за котурот го барав,и го најдов ама одмотан нема бакар! ;D
ПС.Ај постави слика од тој фрлачот.!!!Те молам
Ахх немаш појма колку ми е криво што немам фотоапарат,ама кај и да е ќе мора да земам еден.Иначе не е толку „спектакуларно“ шоуто кога фрла искра... ;D Добро е фрла ама мала е искрата дали е скоро 1цм,ама е доста моќна ептен загрева...ако ставиш жица кога фрла искра ќе ја стопи :D.Кога ќе го направам цел теслиниот трансформатор ќе гледам да поставам и слики,ама и ќе го демонтирам да видите се тоа,напојување,кондензаторите,трафото,примарниот калем,секундарниот калем,генераторот,бобината и се останато... ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 27 Ноември 2010, 13:01:00
па сликај со мобилен!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Ноември 2010, 13:06:00
па сликај со мобилен!
Хах со VGA ти да сликаш,нема да ја препознаеш бобината ахахха ;D ;D :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 27 Ноември 2010, 13:07:40
ајде,а што мобилен имаш?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 27 Ноември 2010, 13:21:47
ајде,а што мобилен имаш?
SAMSUNG GT-C3050,ама неам тоа кабел за со PC да ги ставам сликите...a претходно сликите ги префрлував преку онакво блутут :D,ама па и тоа рикна хах :D кај мене у 90% од случаите се зафркнувам,а само 10% оправувам аххаха 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 29 Ноември 2010, 00:50:13
не го растурај трансформаторот, кога ке го правиш сликај го :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Ноември 2010, 05:00:08
не го растурај трансформаторот, кога ке го правиш сликај го :D
Па така некако ќе му дојде,јас погрешно се изразив ;D.Дур го правам/склапам трафото ќе го сликам(ако успеаам). ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 29 Ноември 2010, 08:13:56
Дали ќе можи за ваков програматор да се најди шема како што е на сликата:  ;)
Ако можете најдете шема за истиов. ;)
(http://pic.mk/images/univerzale.jpg)
Сликава е најдена случајно на Google на следниов линк:
Код:
http://www.google.com/images?hl=mk&biw=1024&bih=591&q=Programer%20for%20pic12F629&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 29 Ноември 2010, 08:58:55
Ова мене ми личи на една верзија на JDM програматорот.

Друга работа, гледам и ти и некои други ставате линкови до гугл images страната, освен што ти ги отвара сите слики од страната (а не само таа што треба), линковите се километарски и на ништо не личат, затоа во иднина отвори ја сликата што сакаш да ја видиме и стави линк само до неа, во спротивно ќе ги бришеме линковите.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 29 Ноември 2010, 10:41:12
Дали ќе можи за ваков програматор да се најди шема како што е на сликата:  ;)
Еве го го најдов, го ставив во attachment и јас планирам нешто вакво да правам, ако сакаш линк за тој што јас планирам да го правам еве:
Код:
http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=823


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 29 Ноември 2010, 11:41:38
oва ако ги програмира сите PICови ке супер програматор бидејки е лесен за изработка


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Ноември 2010, 15:06:45
ZIP лежиштето е многу скапо !!!
негде околу 5-10Е беше последно, и јас сакав да го правам овај

дај кажувајте нешто чаре за компјутерот не сака да се уклучи ни трага ни глас не дава ...
кога ќе го уклучам напојувањето само 2 диоди светнуваат, една на матичната таму кај биосо што е и една од мрежната и после прицкам на прекинувач ама ни трага ни глас :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 29 Ноември 2010, 15:33:25
Смени прво ново напојување,ако не оди и со него ресетирај биос( најдобро извади ја батеријата од матична 1 минута),смени друг РАМ,пробај друга графичка  и на крај ако не биде од ова ништо барај друга матична!При работа ископчај ги хардот и оптиката од напојување и од матична ( од ИДЕ или САТА )Со среќа и со помин! :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 29 Ноември 2010, 16:15:12
дај кажувајте нешто чаре за компјутерот не сака да се уклучи ни трага ни глас не дава ...
кога ќе го уклучам напојувањето само 2 диоди светнуваат, една на матичната таму кај биосо што е и една од мрежната и после прицкам на прекинувач ама ни трага ни глас :(

Исто провери да не има надуени кондензатори на плочата ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Ноември 2010, 18:40:24
ништо луѓе од ова не бива компјутер, ќе морам да земам некоја нов матична ( се разбира на старо :) )
да не знае некој како се движат цените за некоја нај нај ( лоша) да подржува 1.7ГХз целерон (Socket 478 или така нешто ) и ддр1 рам меморија


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 29 Ноември 2010, 18:42:46
ништо луѓе од ова не бива компјутер, ќе морам да земам некоја нов матична ( се разбира на старо :) )
да не знае некој како се движат цените за некоја нај нај ( лоша) да подржува 1.7ГХз целерон и ддр1 рам меморија

Не верувам дека ќе најдеш само плоча на страо, прашај го batka, он може да има некоја на располагање ;).

Сигурен си дека е несиправна? Можеби може да се поправи ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 29 Ноември 2010, 19:05:03
абе шо очекуваш ти од компјутер за 2000 денараи
дали освем ова целеронот може и нешто друго да се стави пр. она D тип на целерон ( малку појак )


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Ноември 2010, 20:35:31
Јеј успешно го намотав секундарниот калем за теслиниот трансформатор :D.Хух ми паднаа рацете,на рака мотав 1820 навои :o :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 29 Ноември 2010, 20:52:30
лол не е малце мн 1800 намотки како ти успеја ??? ја ке го треснев од земја да беше така   ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 29 Ноември 2010, 20:54:35
Јеј успешно го намотав секундарниот калем за теслиниот трансформатор :D.Хух ми паднаа рацете,на рака мотав 1820 навои :o :o

Немој да заборавиш сега да го излакираш со неколку слоја нитро лак ;) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Ноември 2010, 20:55:45
Јеј успешно го намотав секундарниот калем за теслиниот трансформатор :D.Хух ми паднаа рацете,на рака мотав 1820 навои :o :o

Немој да заборавиш сега да го излакираш со неколку слоја нитро лак ;) :)
Каков е тој нитро лак?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 29 Ноември 2010, 21:02:15
а бе не треба нитро лак тој малце е појак од обичен лак стај му обичен лак и биди  8) 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 29 Ноември 2010, 21:04:33
нитро лак се суши за саат-два, а обичен лак (ако мислиш за онаков лак за чамци) ке треба да чека 24 часа за да се исуши...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 29 Ноември 2010, 21:06:22
Море само на краевите ќе му капнам супер лепак и терам ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 30 Ноември 2010, 14:32:18
дали знаете од каде можам да најдам ваков принтер?Plotter XY4131?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 30 Ноември 2010, 15:06:53
можно е ова ?
(http://pic.mk/images/m1291126938.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Ноември 2010, 15:06:56
дали знаете од каде можам да најдам ваков принтер?Plotter XY4131?

Тоа е плотер, не принтер ;). Има разлика ;). Порано се користеа многу често во архитектурата и некои други науки, во денешно време немаат некоја голема примена :S.

Споено мислење: 30 Ноември 2010, 15:08:38
можно е ова ?
(http://pic.mk/images/m1291126938.jpg)

Не, грешка во софтверот е, не можеш толку голема фреквецнија да добиеш со 555, мислам дека до кај 10MHz идеше 555, мада не ме земајте за збор (може да беше и 100MHz, не ми текнува искрено).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Ноември 2010, 15:09:38
можно е ова ?
(http://pic.mk/images/m1291126938.jpg)
Не е можно,одма ќе се скува NE555-ката... :Dнезнам кај читав,ама пишуваше која е нај минимална вредност на отпор помеѓу 8 и 7,7 и 6-2 ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 30 Ноември 2010, 15:11:16
пробај,па ќе видиш! ;DОдколку да се мачиш со компјутерски симулации!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 30 Ноември 2010, 15:11:19
па и мене не ми е реално, видов дека може да трепери со фрекфенција од 48GHz :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 30 Ноември 2010, 15:14:11
па и мене не ми е реално, видов дека може да трепери со фрекфенција од 48GHz :D
Стварно пробај па ќе видиш,направи го „колото“ и за помалку од 5 секунди NE555-ката ќе направи пуфффф и едно мало црно димче ќе излезе и оди погребај ја после ахахахаххахаха :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 30 Ноември 2010, 15:28:12
1.7ГХз целерон (Socket 478 ) - плоча може да се најде ,некоја варијанта до 3000 денари! Кажи ми точно која е плочата.Постои можност и да е со РАМ ДДР2. Kојa e твојата плоча?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Ноември 2010, 15:31:00
остај ќе побарам ако не се снајдам ќе пишам па ќе видиме поубаво што како

да не има некој сервисна документација за сл. ТВ
bang & olufsen lx2500
ми го дадоа исправен е се е во ред но нема далинско, а на телевизорот па нема никаде контрола
има само едно копче за вклучување и толку :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 30 Ноември 2010, 15:40:46
odi na

http://elektrotanya.com/bang-olufsen_lx2500_sch.pdf/download.html (http://elektrotanya.com/bang-olufsen_lx2500_sch.pdf/download.html)

ako ne ima eden od Zadar sto ima mislam jas slegnav od nego
inace imam dalecinsko za nego ama moeto dalecisko e daleku
obicno kaj niv se slaba tocka elektrolitite


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 30 Ноември 2010, 18:56:03
дај презакачете го на друго место фајлов пошто јас од оваа страна не можам да го симнам не можам да се снајдам :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 30 Ноември 2010, 19:02:34
goimam vo pdf


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 30 Ноември 2010, 19:44:48
дај презакачете го на друго место фајлов пошто јас од оваа страна не можам да го симнам не можам да се снајдам :(

Треба да кликнеш како на сликава ;).

(http://img98.imageshack.us/img98/3007/electrotanya.th.jpg) (http://img98.imageshack.us/img98/3007/electrotanya.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 01 Декември 2010, 13:57:41
Аххх се разочарав денес...Нарачав од гац тоа кондензаторите за теслиниот трансформатор,ама па него му донеле од 22nF 1600V,a требаше од 22nF 2KV,вие што мислите да ги земам/ставам овие кондензатори или па да барам од 2KV?У меѓу време им пишав на емитер... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 01 Декември 2010, 20:43:15
поврзувај сериски паѓа за пола капацитетот ама па за 2 пати се зголемува напонот :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 01 Декември 2010, 21:32:12
Аххх се разочарав денес...Нарачав од гац тоа кондензаторите за теслиниот трансформатор,ама па него му донеле од 22nF 1600V,a требаше од 22nF 2KV,вие што мислите да ги земам/ставам овие кондензатори или па да барам од 2KV?У меѓу време им пишав на емитер... ;D
Врати му ги колега
П.С Колку пари ги зема ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: ivica.s на 02 Декември 2010, 00:27:58
Аххх се разочарав денес...Нарачав од гац тоа кондензаторите за теслиниот трансформатор,ама па него му донеле од 22nF 1600V,a требаше од 22nF 2KV,вие што мислите да ги земам/ставам овие кондензатори или па да барам од 2KV?У меѓу време им пишав на емитер... ;D

Може и да работат и на 2 кв, од искуство ти зборам дека овој тип на кондензатори понекаш издржуваат и малку поголема волтажа од наведената без проблем, а и не мора  теслиниот трансформатор да го работиш на максимален напон (со полна моќност).

Имам правено каскада со UF4007 диоди и 10 nF 1600 волти кондензатори, и кондензаторите без проблем издржуваат напон и до 2,5 kV  ;D

Споено мислење: 02 Декември 2010, 00:39:05
можно е ова ?
(http://pic.mk/images/m1291126938.jpg)

Нема шанси, максималната фреквенција на 555 ти е околу 1 Mhz, а минималниот отпор измеѓу VCC и пинот 7 тие 1 килоом.
Очигледно програмов е пишуван од некој тежок “софтвераш“ кој појма нема од електроника, само ги внесол формулите за пресметка во програмата и толку  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 02 Декември 2010, 01:01:41
Одете на Google Translate : translate.google.com
каде што треба да изберете јазик два пати изберете германски-потоа копирајте го следниов текст : pv zk pv pv zk pv zk kz zk pv pv pv zk pv zk zk pzk pzk pvzkpkzvpvzk kkkkkk bsch и стиснете Listen !

ептен е јако..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 02 Декември 2010, 01:09:08
ххахаахах колега  ;D ;D ;D Бит бокс  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 02 Декември 2010, 11:13:38
Аххх се разочарав денес...Нарачав од гац тоа кондензаторите за теслиниот трансформатор,ама па него му донеле од 22nF 1600V,a требаше од 22nF 2KV,вие што мислите да ги земам/ставам овие кондензатори или па да барам од 2KV?У меѓу време им пишав на емитер... ;D
Врати му ги колега
П.С Колку пари ги зема ?
20 ден еден,значи 10х20=200 ден сите ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 02 Декември 2010, 11:21:29
Ги врати ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 02 Декември 2010, 11:23:50
Ги врати ??
Не,ќе терам со нив па ако сакаат и нека се стопат ;D.Јас на тој во гац му нарачав од 2KV,а него му донеле од 1,6KV,значи немале други со поголем работен напон...бев у логинг ама како што си знаете какви се цените таму,така да ич да не ви зборам...еден кондензатор од 22nF 2KV(цилиндар) е 120 ден >:( :o :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 02 Декември 2010, 15:51:40
видете го ова!!!
Under (distilled) Water Led Blinking (http://www.youtube.com/watch?v=eIv2-mlq5AU#ws)
луди се овие од микроелектроника(не ставајте ги вашите уреди и склопови во обична вода,склопот на клипот е ставен во дестилирана вода)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Декември 2010, 15:56:46
луди се овие од микроелектроника(не ставајте ги вашите уреди и склопови во обична вода,склопот на клипот е ставен во дестилирана вода)

Не знам, ова ништо нарочито не е, на другар еден Alcatel 310-ка му падна во фонатана во парк во Скопје додека му ѕвонеше телефонот (тикви пијани бевме и додека го вадеше телефонот од џеб, му падна во фонтана) и не само што не се изгаси, него продожи да ѕвони под вода ;D (трепкаше под водата ;D). И кога го извадивме, продолжи пак да ѕвони и другаров се згаси од смеење и се јави, и работеше ;D. И мене исто ми се има случено со Nokia 3310 ;D, само што беше со клозетска шоља, не со фонтана ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 02 Декември 2010, 16:36:54
Видете ги германците:
Die Vogelscheuche der Zukunft (http://www.youtube.com/watch?v=pLXn--oxvAk#ws)
 ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 02 Декември 2010, 16:45:14
хаххахахахаххаха,немам зборови.Страшилово е опасно!хахаххахахах..............................
Вака ова дома да го имаш,и крадец нека влезе има да се и*ере од страв,па и некој врисок да има ................ хаххаха луди се стварно!!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Zdravkovski на 02 Декември 2010, 16:47:29
Ова ако го види тато ќе сака на лозје да го има   :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Декември 2010, 17:04:36
хахахаха одчична работа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MarkoMK на 03 Декември 2010, 16:42:01
Мислам дека MAKEDONIA мислеше на батериска бормашина.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 03 Декември 2010, 19:46:32
da bateriska


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 04 Декември 2010, 11:51:56
Колеги еве како се изработуваат напојувања во кина  ;)
Power Supplier - POWER-WIN TECHNOLOGY CORP. (http://www.youtube.com/watch?v=hMdG9zeeof8#ws)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 04 Декември 2010, 22:28:19
Видете каков сајт има
Код:
Made-in-China.com


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 04 Декември 2010, 22:35:48
да но батериска бормашина немам сретнато 800 вати тие се со мала снага  и брзо се расипуваат  мојата рајдер бесе 1400 ден земена местевме на новиот спрат гипсени табли и се вчате  и ја баталив :-\ неможе со таква  јас мислам


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 05 Декември 2010, 00:05:51
што мислите за проектов?

Код:
http://home.tiscali.nl/markhome/index.html?propclock

(http://home.tiscali.nl/markhome/Propclock/01130010.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 05 Декември 2010, 17:02:30
што мислите за проектов?

Интересно, ама немам желба за вакви работи :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 05 Декември 2010, 17:42:41
рајдер ти е аматерска или чкарт опрема, земи си black and decker и господ да те види...ние имаме земано за 3400 денари пред 3-4 години и еве ја уште како нова е...а 3-4 пати почнала да чади...дим да искача од кај четкиците дека ептен сум ја запнал, па неможела да врти...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 05 Декември 2010, 17:55:42
Исто така добри се машините и нa DeWalt,MAKITA и BOSCH.Jaс имам некое кинеско ла*но oд бормашина :D,марка PowerPlus 550W ама па добра е има сила,на батерии и задоволен сум.На истата фирма PowerPlus имам и гравирка 135W,од 0-30000rpm... ;D :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 05 Декември 2010, 22:10:29
само да е вистина 550 вати и си завршил работа  ;D ;D ;D 100-150 и давам на тааа макс  ;D  а исто така доб ;Dри се машините на хитачи  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 05 Декември 2010, 22:16:11
само да е вистина 550 вати и си завршил работа  ;D ;D ;D 100-150 и давам на тааа макс  ;D  а исто така доб ;Dри се машините на хитачи  ;)
Упс :D грешка,сум пишал вати наместо RPM...мислев на 550 обртаи во минута,иде од 0-550 обртаи :D ;D

Споено мислење: 05 Декември 2010, 22:19:38
Eве го машинчето  ;D
Код:
http://www.varo.com/product-detail.asp?grp=1&mrk=1&srt=244&ID=POW%2030610

Ај aдминистраторите/модераторите нека ги преместат последниве неколку пост-а во некоја друга тема за бормашини.Од тесла скутер стигнавме до бормашини и гравирки ;D

Споено мислење: 06 Декември 2010, 18:40:58
Дечки дај кажете некое добро филмче за глеање вечер,само да не е порки :D :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Декември 2010, 01:13:32
малечко најдобриот жанр на филмови ти не го сакаш... :D

иначе луѓе ова си го направив за мојот маус...а бе сега пука како ненормално...

Код:
http://www.instructables.com/id/Add-a-rapid-fire-button-to-your-mouse-using-a-555-/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Декември 2010, 01:31:59
малечко најдобриот жанр на филмови ти не го сакаш... :D
Море ќути,очиве ми истекоа на компјутер од глеање порки...дај да сменам малце :D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Декември 2010, 01:34:16
малечко најдобриот жанр на филмови ти не го сакаш... :D
Море ќути,очиве ми истекоа на компјутер од глеање порки...дај да сменам малце :D.

aбе како така, ти си мал за да гледаш такви "акциони" филмови :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Декември 2010, 01:38:11
малечко најдобриот жанр на филмови ти не го сакаш... :D
Море ќути,очиве ми истекоа на компјутер од глеање порки...дај да сменам малце :D.

aбе како така, ти си мал за да гледаш такви "акциони" филмови :D
Aкциони филмови,ахаххаха ѕвер! :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MarkoMK на 09 Декември 2010, 11:59:20


..................
Aкциони филмови,ахаххаха ѕвер! :D :D

Што вика Миле Паника - спалната соба треба да се вика работна соба.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Декември 2010, 12:08:07


..................
Aкциони филмови,ахаххаха ѕвер! :D :D

Што вика Миле Паника - спалната соба треба да се вика работна соба.
фискултурна соба


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Декември 2010, 12:18:07


..................
Aкциони филмови,ахаххаха ѕвер! :D :D

Што вика Миле Паника - спалната соба треба да се вика работна соба.
фискултурна соба
За физички активности хах :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 09 Декември 2010, 16:08:34
малечко најдобриот жанр на филмови ти не го сакаш... :D

иначе луѓе ова си го направив за мојот маус...а бе сега пука како ненормално...

Код:
http://www.instructables.com/id/Add-a-rapid-fire-button-to-your-mouse-using-a-555-/
а каква улога игра ова ако го направиш а бојан


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 09 Декември 2010, 16:17:14
^Ќе можиш да пукаш рафали од полуавтоматски пиштол  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Декември 2010, 21:34:52
^Ќе можиш да пукаш рафали од полуавтоматски пиштол  ;D

така е, со пиштол пукам побрзо од било која пушка на call of duty....пука како ненормално...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Декември 2010, 21:44:00
^Ќе можиш да пукаш рафали од полуавтоматски пиштол  ;D

така е, со пиштол пукам побрзо од било која пушка на call of duty....пука како ненормално...
Хах ова ти е 20 пати бетер од АimBot ;D.Мора да го направам,ама па имам еден заеб*н мини микро маус ;D.Мора да земам некој „полу“ гејмерски :D :D

*=а


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 09 Декември 2010, 21:59:32
малечко од каде ја купи граверката и колку,дали е со сајла или обична и дали има со неа смиргли и камчиња?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Декември 2010, 22:08:52
малечко од каде ја купи граверката и колку,дали е со сајла или обична и дали има со неа смиргли и камчиња?
Колега,гравирката ја купив тука,од аеродром во една продавница,карши веро што е.Со нејзе следува и таква сајла т.е продолжеток за некои по тесни места,но можеш и без нејзе да работиш.Да со нејзе следуваат неколку шмиргли,такви каменчиња за сечење железо,некои други турпии,по груби и по мазни...Цената на гравирката беше мислам дека 1800ден,но јас купив и сет повеќе додатоци за нејзе,негде 450ден беа ти е па ме фати негде 2000 и нешто,бидејќи ми дадоа и попуст ;D

Еве слика како изгледа гравирката,заедно со инфо за нејзе и додатоците: ;D
Код:
http://www.varo.com/product-detail.asp?grp=1&mrk=1&srt=30&ID=POW%201820


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Декември 2010, 22:13:19
ама МИСЛАМ дека нема футер за 1мм бургија...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 09 Декември 2010, 22:38:46
еве за што ми треба мене
(http://www.jedi.com/obiwan/jeep/wagoneer/401/pics/head_port14_working_720.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 09 Декември 2010, 22:48:50
демек декли ќе рамниш а ?!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Декември 2010, 23:11:45
ааах...тоа четкичките што се неверувам дека би биле добри за ваква работа...тоа влакненцата се многу тенки и одма ке ти се искинат...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Декември 2010, 23:23:12
ама МИСЛАМ дека нема футер за 1мм бургија...
Не мисли,така е!Јас се „зезнав“ мене ми беше баш за тоа,да бушам плочки ама минумум што може да оди футерот е 3мм :(.Ама како и да е,се снајдов...на мајками пријателка,дентист ;D ми даде такви за брусење заби тие бургиите,е сега кај нив е еееептен супер што телото им е 3мм,а врвот е 1мм,има и од 2мм и од 3мм.Јас имам од секое по едно ;D.Така да како што пишав предходно се снајдов,и бушам плочки ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 09 Декември 2010, 23:30:22
не нема декли да рамнам  ;D фина работа е ова се наога,а покрај електроника се бавтам и со механика,поточно фризирање 2T мотори,иначе најчесто се користат овие,четкиците не ми требаат  ;D
(http://ecx.images-amazon.com/images/I/31krhqsnhDL._SL500_.jpg)
а такви бургии имав на саем лани видено,1мм бургија а тело надоле од 3мм.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 09 Декември 2010, 23:34:12
не нема декли да рамнам  ;D фина работа е ова се наога,а покрај електроника се бавтам и со механика,поточно фризирање 2T мотори,иначе најчесто се користат овие,четкиците не ми требаат  ;D
(http://ecx.images-amazon.com/images/I/31krhqsnhDL._SL500_.jpg)
а такви бургии имав на саем лани видено,1мм бургија а тело надоле од 3мм.
Баш и вакви ти доаѓаат со гравирката.Ако си заинтересиран,кажи ќе се најдеме негде и ќе те однесам до продавницата па види ја гравирката... :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 09 Декември 2010, 23:44:18
Колеги неможам да додам никого за пријател на фејсбук  :-[
Еве што ми покажува кога сакам некого да го додам за пријател  :-\
This Request Can't Be Sent
Do you know this user personally? To prevent misuse of Facebook, this request can't be sent. To learn more, please visit the Help Center. If you believe you're seeing this message in error, you can report the problem. Дали знаете до што може да биде проблемот  ??? Помош  :-[  :-[  :-[


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Декември 2010, 23:46:12
тоа значи дека на повеќе луѓе им праќаш sent request во еден ден,тоа значи си го поминал лимитот! :P :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 09 Декември 2010, 23:53:17
фала колега за одговорот  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Sajko на 10 Декември 2010, 12:49:06
Замена за CR406 транзистор?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 10 Декември 2010, 13:08:44
Замена за CR406 транзистор?
Го нема овој транзистор во VRT,да не не е така?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Sajko на 10 Декември 2010, 13:20:45
Замена за CR406 транзистор?
Го нема овој транзистор во VRT,да не не е така?
Сто посто е така од некои кинески склоп е.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 10 Декември 2010, 13:28:36
Замена за CR406 транзистор?
Го нема овој транзистор во VRT,да не не е така?
Сто посто е така од некои кинески склоп е.
Дај да видам тоа шемата,па да видиме замена некоја...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Sajko на 10 Декември 2010, 13:34:15
Замена за CR406 транзистор?
Го нема овој транзистор во VRT,да не не е така?
Сто посто е така од некои кинески склоп е.
Дај да видам тоа шемата,па да видиме замена некоја...
неам шема ова ми е некаков рефлектор (малку чуден) и пукнал пред некое време има два вакви транзистора едниот е здрав другиот пластиката му е изгорена ама се чита кој е!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 10 Декември 2010, 13:38:45
A да не е PCR-406 случајно?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 10 Декември 2010, 13:51:39
рекорд во седење на чет

(http://pic.mk/thumbs/2010121013.jpg) (http://pic.mk/?v=2010121013.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Sajko на 10 Декември 2010, 14:25:21
A да не е PCR-406 случајно?
Абе пишува CR а ништо чудно и тој да е (кинеска работа како на пр. adibas)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Декември 2010, 14:33:11
A да не е PCR-406 случајно?
Абе пишува CR а ништо чудно и тој да е (кинеска работа како на пр. adibas)

Adibas мислам дека беше Турска работа ;D, нема везе, контам ;) ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Jove на 10 Декември 2010, 18:50:34
не бе кинеска работа е адибас а има и абибас  :D :D ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 11 Декември 2010, 22:13:07
Дечки да не сака некој да се трампаме,PIC18F2550 за PIC16F628 и PIC12F675-629? :)Пикот е без L!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 14 Декември 2010, 21:30:31
еве како од смд во Дил
(http://www.headphoneamp.co.kr/ftp/sijosae/Gallery/Tip/SMD-4.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 14 Декември 2010, 22:45:46
Дечки да не сака некој да се трампаме,PIC18F2550 за PIC16F628 и PIC12F675-629? :)Пикот е без L!
PIC18F2550 го даваш за PIC12F675?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 14 Декември 2010, 22:48:01
Колеги по грешка во местото кај што се пишува мејлот мој јас донего го напишав и пасвордот и сега мојот копмјутер го памти  :P Несакам брат ми да примети и да се пушта па дали знаете како да направам за компјутерот повеќе да не го памти  :P ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 14 Декември 2010, 22:53:42
а шо бровсер користиш ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 14 Декември 2010, 22:58:36
Google Chrome колега  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 14 Декември 2010, 23:15:05
епа барај во тулс во опшнс негде беше тоа under the hood или така некако таму имаш за персонални информации избриши ги сите ( кајшо се бришат кукис и слично )


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Декември 2010, 01:01:46
Дечки да не сака некој да се трампаме,PIC18F2550 за PIC16F628 и PIC12F675-629? :)Пикот е без L!
PIC18F2550 го даваш за PIC12F675?
Не баш ;D.Го давам за 628 и 675,две за едно,ама овој е појак ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 18 Декември 2010, 08:13:49
Колеги да не знае некој како работи тестеров  :) ?
Код:
http://www.555-timer-circuits.com/transistor-tester.html


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 19 Декември 2010, 01:15:54
koлку што еазбрав, демек акое  исправне транзисторот ќе свети една диода(зелена), ако не е ќе трепаат двете или црвена ќе свети... само не разбрав дали е за нпн, пнп или за обете...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 19 Декември 2010, 01:38:35
За двата типа е,и за NPN и за ПНП транзистори.Имав направено слично коло исто со NE555 и работеше кога ќе му ставиш исправен транзистор свети зелената диода,ако е изгорен т.е не исправен тогаш свети црвената диода,значи не трепкаат или слично... ;) ;D

П.С. bicikle те молам уредно пишувај ги постовите да се разбираат,да не бидат измешани.Ова го мислам добронамерно и за сите да важи. :) ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 19 Декември 2010, 15:25:20
Код:
http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=131608
па како,нема да се 2-место
Ај сеа и Лига на шампиони ќе лапнат титула но и оваа од Премиер Лига :o :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Декември 2010, 15:55:10
Добродојде! Само тебе и на сите * од провинција*(и јас сум меѓу нив! :D :D) - порака - трудете се да пишувате МАКЕДОНСКИ, а не провинциски! Се извинувам,ама мислам дека јазикот мораме да си го почитуваме ,бидејќи никој друг нема да го почитува ако не ние самите!

За ова сосема се сложувам, затоа доста често ги ставам под наводници зборовите кои се чисто Скопски жаргон ;), чисто да се знае дека не се Македонски зборови туку (најчесто) србизми.

Инаку, добредојде на форумот ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 19 Декември 2010, 16:15:06
Pcr 406 e tiristor slicen mu e Mcr 100 obicno gi ima vo kineski trpkaci za lambi (http://pic.mk/images/skrmbi1292771886.png)(http://pic.mk/images/skrmbi1292771922.png)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 19 Декември 2010, 16:25:02
bogatsvoto na eden narod e vo razlicnite da recam selski izgovori koi treba da ziveat ne e grev da se pisuva na svojot izgovor ,vo Svedska vo Skone juzen del prema Danska govorat porazlicno ama koga se spikeri na televizijaa i vo programite site si govorat na svoj izgovor i nikoj ne se luti ,napred bicikle a site drugi pisuvajte na svoj izgovor ne mislam na srbizmi,


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Декември 2010, 16:45:43
napred bicikle a site drugi pisuvajte na svoj izgovor ne mislam na srbizmi,

Па добро, и тоа спаѓа во определен жаргон, конкретно Скопски, ние по на север сме, па имаме попримено малку, исто и Кумановците, и они имат доста србизми, тој им е жаргонот ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 19 Декември 2010, 16:49:26
добро сега,треба да се пишува на чисто Македонски јазик,тоа е исто како јас да пишувам на латиница,треба да се има правило како што е правилото да се пишува на кирилица а не на латиници.
Не заборавајте ова е Македонски форум.Се користи кирилично писмо и чист македонски јазик.Ја можам на Скопски да "тресам" и што,нема никој да ме разбере,ќе им биде чудно на сите.
ПС.Ова може да влезе во правилата на овој форум,што викате админи и модератори?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Декември 2010, 17:22:42
добро сега,треба да се пишува на чисто Македонски јазик,тоа е исто како јас да пишувам на латиница,треба да се има правило како што е правилото да се пишува на кирилица а не на латиници.
Не заборавајте ова е Македонски форум.Се користи кирилично писмо и чист македонски јазик.Ја можам на Скопски да "тресам" и што,нема никој да ме разбере,ќе им биде чудно на сите.
ПС.Ова може да влезе во правилата на овој форум,што викате админи и модератори?

Не мора сеа баш до толку, битно е да се разбираме, ако пишувавме сите литературно Македонски, не теба да се користи на BTW, степ мотор (по правило, на нашкиж, теба да биде чекорен мотор, ама ако го каже некој така, ретко кој ќе разбере за што станува збор) и некои други термини, така да, нема потреба. Искрено, јас барем гледам (ако веќе користам жаргони) да користам некои кои се попознати, кои ги знаат повеќето членови, без разлика дали се од Скопје или не (едноставно се познати, како жаргони), и се разбираме, така да мислам дека не е до толку проблем тоа ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 19 Декември 2010, 17:38:14
tie sto neznaat moze da prasat porano nie vikavme obrazovanie a sega site se educirat


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 19 Декември 2010, 17:54:13
Е,па вака: Македонија - не се слагам секое село да си зборува како сака! Да,може дома секој да зборува како сака,ама ако е ова форум треба да се ТРУДИМЕ да зборуваме ЛИТЕРАТУРНО!!! Иако  си предпоставувам во странство,сепак пишуваш политературно од некои други на Форумов.Тоа го земам за + ,но поготово- средношколциве - треба да се трудат барем дел од контактите да ги прават на некое ниво.Јас сите ги разбирам,ама сепак ако е ова МАКЕДОНСКИ ФОРУМ,треба бар оние ,прости конверзии,да ги правиме - литературно.Денес е ден на Блаже Конески.Можеби не можеме на македонски да преведеме,како вели ГВат, степ-мотор,гејн,инпут,... или имаме ,ама не секогаш ги преименуваме.Сепак - јас повторно би нагласил:
Пишувајте ( барем трудете се!) литературно - македонски! Да си го чуваме јазикот!!! Благодарам.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 19 Декември 2010, 17:56:15
епа и јас тоа го викам.Еве се трудам и јас да не забегам накај Скопскиот акцент ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 19 Декември 2010, 18:19:14
so k e bese da pisah na strumicki


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 19 Декември 2010, 18:55:09
Колеги бидејќи досега не сум поставувал шеми кои се цртани на форумов и текст со нив заедно ке можете да ми препорачате да симнам некое програмче за да ставам на форумов едно туторијалче за изработка на пасивни свртници  :) ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 20 Декември 2010, 15:02:49
Колеги бидејќи досега не сум поставувал шеми кои се цртани на форумов и текст со нив заедно ке можете да ми препорачате да симнам некое програмче за да ставам на форумов едно туторијалче за изработка на пасивни свртници  :) ??

Симни си го sPlan, за цртање на поедноставни шеми е супер, а и за покомлицирани е добро ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 21 Декември 2010, 18:17:06
Македонска  Викиликс
Код:
http://www.mkleaks.mk/index.html


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 21 Декември 2010, 18:29:19
Забрането е копирање- колку да знајш, инаку мисла дека беше истата во двата броја, т.е. истиот проект е поделен во два броја, што не ми се допаѓа што прават така дечките, ама ете тоа си  е нивна политика.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 21 Декември 2010, 18:36:33
Забрането е копирање- колку да знајш, инаку мисла дека беше истата во двата броја, т.е. истиот проект е поделен во два броја, што не ми се допаѓа што прават така дечките, ама ете тоа си  е нивна политика.
Знам знам,ама па што да правиме,сите викаат дека до некоја година 2001-2002 ЕМИТЕР било супер списание,а сега полно со некои ла*на и шитови што немаат никаква врска со електрониката-електротехниката.Едвај по некое проектче да се најде,ама па и тие ич не се интересни у последно време...А што ќе фрлам пари 130-150 ден колку е таму за само 5-6 листови што можеби ќе ми притребаат некогаш,кај што се проектите,а другиве страници колку се таму 30-50 за џабе,едино да ги однесам за потпала кај дедоми,за каминот :D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 21 Декември 2010, 19:36:43
Е така е, не сум во можност сега, кога ќе појдам дома ако го "откопа" тој број (мислам го имам) ќе видам што можам ако не ти се брза


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 21 Декември 2010, 19:42:22
Е така е, не сум во можност сега, кога ќе појдам дома ако го "откопа" тој број (мислам го имам) ќе видам што можам ако не ти се брза
Не се брзам,кога можеш тогаш ;) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 23 Декември 2010, 23:42:29
Дечки да не има некој што шитка мемориска за пс2?Да не шлапам теми па тука да ве прашам. :) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Декември 2010, 08:43:16
другар има старо ПС2,си купи Х-бокс.Па ако ја продава мемориската ќе ти кажам ;) ;D
ПС.Ново е ПС2,чувано е ептен


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Декември 2010, 12:22:30
другар има старо ПС2,си купи Х-бокс.Па ако ја продава мемориската ќе ти кажам ;) ;D
ПС.Ново е ПС2,чувано е ептен
Имам сони 2,и сега пред два месеца го чипував,сега остана мемориската.Гледав нешто на eBay имаше мемориски од 128Мb :o,значи не од 8Мb како што се стандардниве,него ептен по јака...Цената и беше негде 12$,сепак се исплати + free shipping.Ај да ја натерам мајками да ми даде тоа виза-та па да си ја купам :D ;D

Код:
http://cgi.ebay.com/128MB-Memory-Card-128-MB-PlayStation2-PS-2-PS2-/180581841816?pt=Video_Games_Accessories&hash=item2a0b843b98


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Декември 2010, 13:25:32
одлично чим си нашол на E-bay.Еден другар од клас земал од таму(од таа страна) УСБ стик со 128Гбајти меморија. ;D цената мислам била накај 3 и пол илајди.Но не се исплати поубаво екстерен хард диск отколку УСБ стикче. :( :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 25 Декември 2010, 15:42:34
Море незналици едни
памтите ко ве прашвав за SMD верзијата на ICL7107 од максим
епа таму има поточно 2 верзии кој се во 2 различни смд пакувања PLCC и MQFP
кај PLCC 1 пин е на средина, кај MQFP е на крај лево горе и се брое обратно од стрелките на сатот :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 26 Декември 2010, 11:41:39
Колеги да не знае некој каде може да најдам капачиња за потенциометриве за појачалово ?? Има ли во логин и да не знае некој цена за нив  ;) ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 26 Декември 2010, 11:43:25
има секаде,во Логинг,ГАЦ.Цената зависи од изработката.Дали е пластично или пластичногумено.
Гумените се поскапи од 30 па се нагоре.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 26 Декември 2010, 12:06:46
А пластично капаче во логин одприлика колку пари е  :) ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 26 Декември 2010, 12:12:16
поефтино ќе биде,може 25-30 денари


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 26 Декември 2010, 13:19:01
Во логин нема некој избор на капачиња за потенциометри, има 1-2 модели пластични (целите црни) по 60-на денари парче и солиден избор алуминиумски, убави, црно елоксирани, доста квалитетни, ама беа некоја добра троцифрена сума парче.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 26 Декември 2010, 13:24:16
ајдее.Дека еднаш отидов со еден другар од клас и он бараше.
Па мене ми рекоа дека се 30ден. па се нагоре идат цените


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 26 Декември 2010, 15:27:28
Колеги да не знае некој како може од пдф документ да копирам слика во ворд ?? Може некако ?? Ве молам помошш неможе да ми текне  :-[ .....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 26 Декември 2010, 15:36:48
ПДФ слика можеш со Адобе акробат 9 да пресечеш од ПДФ документ со алатка во вид на фото-апарат(така мислам беше :D),а потоа ја копираш во некој програм ( стави си Корел !) и ја правиш(ја запомнуваш како .јпг
фаил - како слика) потоа директно ја импортираш во Ворд.Не сум пробал од ПДФ да ја исечам и директно да ја внесам во Ворд со пасте! ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 26 Декември 2010, 15:37:16
дечки што компјутер е овој на спотов? мотајте на 2:27 за да го видите.... и како правеле толку добри видео монтажи како на самиот спот со помош на вакви компјутери ?

Scissor Sisters - I Don't Feel Like Dancin' (http://www.youtube.com/watch?v=4H5I6y1Qvz0#ws)

П.С. Супер песничка  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 26 Декември 2010, 15:38:05
постои на интернет,пиши на google:convert PDF to picture.Се живо ќе ти отвори,јас така го правев мојот календар.Да знаете.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 26 Декември 2010, 15:47:29
Пробав сега : дефинитивно во Адобе рајдер 9 со алактака во вид на фото-апаратче ја селектираш сликата( се појавува крст кој го поставуваш во агол на сликата,влечеш,држејки го левиот клик на маусот и ја опфакаш целата слика ,која потемнува) Потоа десен клик и одбираш копи на селектирањето,па во Ворд само пастираш! ;) Полесно здравје ( и кога немаш интернет! :D :D)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 26 Декември 2010, 15:56:12
Да да Батка пробав сега со апаратчето ептен е лесно фала на помошта и респект + од мене  :) ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Декември 2010, 16:36:58
Foxit Phantom е решение за се во врска со Pdf документи, може од слика да направиш пдф и обратно, може да го едитирате текстот во пдф документите, да спојувате повеќе документи во еден пдф фајл, повеќе пдф во еден пдф...
да ставате watermark и што уште не


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 26 Декември 2010, 17:09:28
ПДФ документ се прави на повеке начини(и со повеке програми).Јас користам Корел 12 и имам опција да прави пдф документи (ставете опција за веб,така ги намалува ).Со еден клик од слика внесена во Корел,текст или комбинација,добиваш ПДФ документ.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 26 Декември 2010, 18:06:30
Го направив програматорот, и РАБОТИ!  ;D

(http://www.pic.mk/thumbs/1002187.jpg) (http://www.pic.mk/?v=1002187.jpg)

(http://www.pic.mk/thumbs/1002188.jpg) (http://www.pic.mk/?v=1002188.jpg)

(http://www.pic.mk/thumbs/1002191.jpg) (http://www.pic.mk/?v=1002191.jpg)

(http://www.pic.mk/thumbs/1002196.jpg) (http://www.pic.mk/?v=1002196.jpg)

(http://www.pic.mk/thumbs/1002198.jpg) (http://www.pic.mk/?v=1002198.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 26 Декември 2010, 18:12:43
Епа ај со среќа да си го користиш! ;) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 26 Декември 2010, 18:20:57
кој програматор е овој???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 26 Декември 2010, 18:21:21
JDM е овој програматор


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 28 Декември 2010, 01:56:23
дечки да не отварам нови теми па тука да ве прашам кај може да купам евтини LED диоди ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 28 Декември 2010, 01:59:19
Можеш од Битола колега мислам ама треба да имаш поголема порачка за да ти се исплати  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 28 Декември 2010, 02:36:35
ми требаат околу 400 црвени мат за почеток па после уште 400, дали знаеш отприлика која би била цената ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 28 Декември 2010, 02:42:58
прашај во бт или во гац, може попуст да ти дадат за толку многу лед диоди...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 28 Декември 2010, 02:44:26
ок фала ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 28 Декември 2010, 07:24:05
1600 би те фатиле од кај шо земам јас за 400лед 5мм црвено во црвено, а би можело и нешто помалку :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 28 Декември 2010, 09:07:34
ми требаат околу 400 црвени мат за почеток па после уште 400, дали знаеш отприлика која би била цената ?
Овие ти требаат за ЛЕД дисплејот??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 28 Декември 2010, 19:25:05
1600 би те фатиле од кај шо земам јас за 400лед 5мм црвено во црвено, а би можело и нешто помалку :)

одкаде ги купуваш? иначе skols за движечкиот текст ми се :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 28 Декември 2010, 22:34:41
битола :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 29 Декември 2010, 01:11:40
ако не најдам во скопје ке нарачам од битола ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 02 Јануари 2011, 17:13:41
Чувај го за идниот музеј на Електрониката,веројатно некогаш и ке биде изграден во Македонија :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 02 Јануари 2011, 17:15:10
да, остај го на твоите пра пра пра внуци да го остават во музејот што ке го прават...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јануари 2011, 17:17:31
Ништо, иде во канта ;D. Не можам да најдам што е, а најверојатно е контролерот, не е EPROM-от, најчесто во евтиниве копии на некои уреди EPROM-ите ги изведуваа како црни „плуканици“, така да ова е најверојатно контролерот.

Ако ги сака некој, слободно нека си ги земе, мене не ми требаат, уште едно исто вакво имам ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 02 Јануари 2011, 17:21:24
Абе имам јас десетици такви ,ги чувам во една кутија и само велам ке се најдат...Ако Македонија тргне да го освојува свемирот... веројатно ке притребаат! ;D ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Јануари 2011, 17:50:42
леле јас имав такво нинтендо-рамбо, ама колку глупи  немам зборови... тоа едно големи црни кутии а пак внатре електрониката е само 1/3 или 1/4 од целиот простор. Игрите беа тапаџонсон во споредба со другите нинтенда (тие што ги играа на А1 ако памти некој)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јануари 2011, 18:07:11
леле јас имав такво нинтендо-рамбо, ама колку глупи  немам зборови... тоа едно големи црни кутии а пак внатре електрониката е само 1/3 или 1/4 од целиот простор. Игрите беа тапаџонсон во споредба со другите нинтенда (тие што ги играа на А1 ако памти некој)

хахахахаха ;D ;D ;D... да да, 90% од кутијата е празна, електрониката е само горе, другото е само за да држи тежина, ама мислам дека и тие нинтенда се копии од некои други нинтенда, затоа и мора да е таква кутијата, иако 90% од неа е празна ;D.

Споено мислење: 02 Јануари 2011, 18:08:42
Абе имам јас десетици такви ,ги чувам во една кутија и само велам ке се најдат...Ако Македонија тргне да го освојува свемирот... веројатно ке притребаат! ;D ;D ;D ;D

Имав и јас такви 3, 4, одамна ги расклопив ;D, не можам да чекам да ја направат Македонската Вселенска Програма, хахахаха ;D ;D ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Јануари 2011, 18:08:58
Такво нинтендо купив од Буњаковец пазарчето за 70DM во тоа време... 92-93та а после ми кажаа дека тие кутии се од 80тите години... значи замисли тие колку се стари...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јануари 2011, 18:10:57
Такво нинтендо купив од Буњаковец пазарчето за 70DM во тоа време... 92-93та а после ми кажаа дека тие кутии се од 80тите години... значи замисли тие колку се стари...

Оригиналите биле од 80-тите, копиите се понови, некаде почеток на 90-ти, ама дека тогаш уште бивша Југославија бевме и немаше такви „Американски“ ствари кај нас (видео ирги) и за нас и тие беа „шема“, иако на запад одамна беа застарени ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Јануари 2011, 18:13:23
Тој интегралец чувај го бидејки технологијата на изработка на интегралци била таква што изработкаба била во повеке нанометри (поголеми делчиња :) ) што за некое време кога ке се измислат посупериорни леткуми (подобри од феновите) може ке може да се растури интегралното коло за делови :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 02 Јануари 2011, 18:17:03
Гига што не видиш во кој степен се наоѓа тоа коло.Дали е во излезниот од аудио или видео сигналот.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јануари 2011, 18:21:09
Гига што не видиш во кој степен се наоѓа тоа коло.Дали е во излезниот од аудио или видео сигналот.

Искрено, ме мрзи да гледам, ама не е во видео или аудио делот (во овие нинтенда, се е на една плоча, и видео и аудио, се, дури не можеш ни да одвоиш останатиот дел од колото од аудио/видео делот, се е испреплетено :S), тоа сум 100% сигурен, пиновите се врзани за „црната плуканица“, што значи дека е контролер за EPROM-от (најверојатно).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Јануари 2011, 18:22:38
Гига што не видиш во кој степен се наоѓа тоа коло.Дали е во излезниот од аудио или видео сигналот.

Искрено, ме мрзи да гледам, ама не е во видео или аудио делот (во овие нинтенда, се е на една плоча, и видео и аудио, се, дури не можеш ни да одвоиш останатиот дел од колото од аудио/видео делот, се е испреплетено :S), тоа сум 100% сигурен, пиновите се врзани за „црната плуканица“, што значи дека е контролер за EPROM-от (најверојатно).
A чек, овој контролер е процесорот или што?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јануари 2011, 18:30:07
A чек, овој контролер е процесорот или што?

Па некако така му доаѓа, ги чита игрите од EPROM-от, ги чита податоците од џоистиците, ги обработува и ги препраќа на аудио/видео делот за да ги препрати после тој дел на телевизорот ;). Ама џабе ќе го чувам, не можам никакви податоци за чипот да најдам :S. Копја е 100%, ама од кого, не знам :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Јануари 2011, 18:31:46
стави го во некоја фиока и нека стои, оти знаеш како е, ако фрлиш нешто по само некој ден може да ти затреба... како на мене што ми се дешава :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Јануари 2011, 18:40:45
стави го во некоја фиока и нека стои, оти знаеш како е, ако фрлиш нешто по само некој ден може да ти затреба... како на мене што ми се дешава :)

Ова коло е старо... па сигурно едно 20 години. Ако до сега никој не нашол каков тип на процесор/контролер е, не верувам дека некој во идинина ќе се интересира за него, затоа во канта оди и крај, ако ми притреба, тоа е тоа :S. Чувам многу кола кои се контролери за ова или за она, аудио/видео процесори од различни уреди (најчесто телевизори), но за ова коло не можам да најдам податоци, за нив сум можел и можам да видам дали може да се сменат или дали може да се еквивалентираат со некои други. Ова нема поента да го чувам ако не знам како функционира :S.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 02 Јануари 2011, 19:05:06
По еј само како ми беше растурена работилницата, одвај ја средив :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 02 Јануари 2011, 19:06:44
неможе повеќе растурена да е од мојата, мојата е како нуклерка да паднала...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 02 Јануари 2011, 19:11:15
Колеги да не знае некој цени во Бт електроник ? За дванаеска или петнаеска звучник ... Знае некој  :) ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 03 Јануари 2011, 03:05:18
 Osnovniot zakon e nisto ne e nase nie samo plakame da cuvame raboti,dodeka nekoj posle nas ne plati da gi cuva ponatamu,jas ne frliv tranzistori pred mnogu godini i sega se raduvam sto ne sum gi frlil taka imam mnogu germaniumski ac.oc ,af ,sft,site se istorija, site raboti istorijata ke gi pristigne,ako nekoj ne cuval pred nas nema da znaeme kako nestata bile nekogas


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 03 Јануари 2011, 12:32:55
Да не знае некој како се движат цените за релињата на 5V и  1A ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 03 Јануари 2011, 12:34:17
Да не знае некој како се движат цените за релињата на 5V и  1A ?
50 ден се сите до 10А на контакти мислам,а за тоа калемот имаш од 5,9,12,15,24,48V и сите се по 50 ден во гац... ;) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 04 Јануари 2011, 18:12:59
12 последниот пат беше околу 1700 докај 1900 максимум,звучките се на BOTS и мислам дека за тие пари се солидни,а појди во конрад имаат и они ефтини комплети.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 04 Јануари 2011, 21:22:00
Батка,како е Иван?Го немаш одамна споменато,што прави.Направил ли нешто ново,некое предавателче?
ПС.Поздрави го од форумот :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 04 Јануари 2011, 21:33:49
А,денес беше во дукан.Не сме се виделе од пред НГ! :) Повеке беа удрени по прославата,па ги оставив да здивнат.Од другиот понеделник пак работиме! Иначе,се спрема да прави звучници кој треба да бидат готови до Стара НГ! ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 04 Јануари 2011, 21:34:46
абе Малечко,кај отиде на чет?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 04 Јануари 2011, 21:36:17
Нека влези нека не се плаши рачи му :)
не го тепаме


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 04 Јануари 2011, 21:36:33
абе Малечко,кај отиде на чет?
На бан хахахахах 8) :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 04 Јануари 2011, 21:38:37
не само те кикнав да видиш како функционира :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 04 Јануари 2011, 23:31:10
не само те кикнав да видиш како функционира :)

E aко де плус искуство ахахах :D,освен тоа што изгубив позиција :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 08 Јануари 2011, 16:14:21
Колеги знае некој како може да се порача трафо од оваа страна  ???
Код:
http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?partnumber=122-685&source=googleps


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 09 Јануари 2011, 18:40:21
нене не е тајна ова беа четири правоаголни кутии и јас ги прилагодив и направив една инаку алуминиумски се и добри се за појачала или нешто слично каде што е потребно ладење а ги најдов
во отпад исто како и трансформаторот 24 волти 10 анпери и замислете се за 500 денари
е мои колеги тоа е нашето богатсво "отпадот"  :D

На кој отпад?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: gladiator на 09 Јануари 2011, 18:43:57
во охрид


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Јануари 2011, 18:53:32
проверив и имаат Б значи се линеарни потенциометри тогаш кај е  :-\ проблемот

Не, B значи дека се логаритамски, стави со ознака A ;).

кога и да купувам потенциометри ми викаат со В бека се линеарни, си сите потенциометри што ги имам се со В...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 09 Јануари 2011, 18:55:41
Лесно ви е вас Охриѓани,го растуривте ЕМО! :D Обично со В се логаритамски,а со А или без ознака се линеарни!!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 09 Јануари 2011, 19:00:14
во охрид

Ај ако можеш пиши во темава каде поточно во Охрид се наоѓа отпадот, можеби на некој некогаш ќе му се најде ;) (ако одиме во Охрид летово, зошто да не земеме нешто од отпадот ;D). Само ако можеш со слики од Google Maps објасни и со обележување, како што имаат направено некои од членовите на форумот ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1845.0 (http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1845.0)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: gladiator на 09 Јануари 2011, 19:03:11
Да можда го растуриле но јас немам никаква врска со ЕМО но како и да е жално е и за ЕМО и за ЗАСТАВА и којзнае усте колку големи фирми се затворени?

Споено мислење: 09 Јануари 2011, 19:06:41
ок ај ке се порудам да го направам тоа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 09 Јануари 2011, 19:08:34
Абе,не се правдај! :D ;) Не мислев ништо лошо.И кај мене во Велес сите индустриски фирми се * во аут*,амајас не сум нималку крив! ;) Велам, покрај ЕМО имате таков отпад! :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 09 Јануари 2011, 19:10:07
па нормално да ти не си ја растурил ЕМО....други ја растурија, тешко на нив, кај ке им оди душата за растурените фабрики и оставени работници на улица
Еве реклама за ЕМО
EMO Ohrid Marketing mak. (http://www.youtube.com/watch?v=55iNhYhCgkI#)

еј абе темава за друго била  :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 10 Јануари 2011, 12:25:42
дали фабриката АД Пелагонија-Скопје работи?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 10 Јануари 2011, 13:34:06
да, колку што знам работи


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 10 Јануари 2011, 13:48:34
Пелагонија е градешна фирма, и работи... мислам дека не е тоа тоа што била на времето ама работи


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 11 Јануари 2011, 14:44:58
вака сега,ај помагајте ми.Почнав за ова во 3Д да ги прикажам плочките,потребни програми се Eagle,POV-RAY,Eagle 3D.Првин плочката ја нацртав и го следев овој линк како што треба.Се направив но заглавив овде
Код:
http://www.instructables.com/id/Render-3D-images-of-your-PCBs-using-Eagle3D-and-PO/step3/Let-POV-Ray-include-Eagle3D-files/
ме буни тоа што треба да ги копирам фајловите.Ги копирав,ги пастирав во ПОВ директориумот.Но понатаму ме буни >:( каде пишува Method B.Ај ве молам помагајте.Се нервирам дека,ПЦ-во ќе го лупнам :o


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Јануари 2011, 16:52:13
вака сега,ај помагајте ми.Почнав за ова во 3Д да ги прикажам плочките,потребни програми се Eagle,POV-RAY,Eagle 3D.Првин плочката ја нацртав и го следев овој линк како што треба.Се направив но заглавив овде
Код:
http://www.instructables.com/id/Render-3D-images-of-your-PCBs-using-Eagle3D-and-PO/step3/Let-POV-Ray-include-Eagle3D-files/
ме буни тоа што треба да ги копирам фајловите.Ги копирав,ги пастирав во ПОВ директориумот.Но понатаму ме буни >:( каде пишува Method B.Ај ве молам помагајте.Се нервирам дека,ПЦ-во ќе го лупнам :o

Ја додаваш оваа линија било каде (пожелно е на почетокот) од фајлот "POV-Ray.ini" (го отвораш со било кој text editor, Notepad на пример) и потоа зачувуваш фајлот со CTRL+S ;):

Код:
Library_Path="C:\Program Files\Eagle3D\ulp\Eagle3D\povray"


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 11 Јануари 2011, 17:01:12
вака сега,ај помагајте ми.Почнав за ова во 3Д да ги прикажам плочките,потребни програми се Eagle,POV-RAY,Eagle 3D.Првин плочката ја нацртав и го следев овој линк како што треба.Се направив но заглавив овде
Код:
http://www.instructables.com/id/Render-3D-images-of-your-PCBs-using-Eagle3D-and-PO/step3/Let-POV-Ray-include-Eagle3D-files/
ме буни тоа што треба да ги копирам фајловите.Ги копирав,ги пастирав во ПОВ директориумот.Но понатаму ме буни >:( каде пишува Method B.Ај ве молам помагајте.Се нервирам дека,ПЦ-во ќе го лупнам :o

Ја додаваш оваа линија било каде (пожелно е на почетокот) од фајлот "POV-Ray.ini" (го отвораш со било кој text editor, Notepad на пример) и потоа зачувуваш фајлот со CTRL+S ;):

Код:
Library_Path="C:\Program Files\Eagle3D\ulp\Eagle3D\povray"
а овој фајл(ПОВ-РАУ) каде се наоѓа?Каде сум го инсталирал ПОВ-рауот или на друго место?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Јануари 2011, 17:11:51
а овој фајл(ПОВ-РАУ) каде се наоѓа?Каде сум го инсталирал ПОВ-рауот или на друго место?

Цитирано
To make life a bit easier, you could also specify the directory where the original Eagle3D include files are located. To do this, open your POV-Ray root directory, open the "renderer" folder, and edit the POV-Ray.ini file.

Ако не знаш каде си го инсталирал, барај го низ цел Program Files со Search. Ако го имаш инсталирано некаде, ќе го најде и ќе ти ја даде локацијата ;). Инаку default местo би требало да му биде "C:\Program Files\Eagle3D\ulp\Eagle3D\povray\renderer\" ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 11 Јануари 2011, 17:18:54
побарав со search-от,и ми најде едно со место во Windows-от на компјутерот.Дали на тоа така да му направам?Го отворив со Нотепад,и има некои букви арапски т.е. мислам дека не е тоа тоа што го барам >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Јануари 2011, 17:50:36
побарав со search-от,и ми најде едно со место во Windows-от на компјутерот.Дали на тоа така да му направам?Го отворив со Нотепад,и има некои букви арапски т.е. мислам дека не е тоа тоа што го барам >:(

Има ли екстензија .ini или некаков друг тип на екстензија има? Ако е .inf, не е тоа што ти треба, провери дали екстензијата е .ini ;). Ако не е, не го чепкај.

Значи вака сега, прво го инсталираш Eagle. Потоа го инсталираш Eagle3D.

Код:
http://prdownload.berlios.de/eagle3d/eagle3d_20110101.exe

Потоа ги симнуваш сликите. Спакувани се во .zip архива. Најверојатно се ставаат во некој images или IMG фолдер во оргиналниот инсталационен директориум на Eagle3D. Тој дел баш не го сватив ;D.

Код:
http://download.berlios.de/eagle3d/eagle3d-img-20110101.tar.zip

Потоа го инсталираш POV-Ray.

Код:
http://www.povray.org/redirect/www.povray.org/ftp/pub/povray/Official/Windows/povwin362-32bit.msi

Прво, ќе го најдеш инсталациониот директроиум на Eagle3D и ќе го побараш во него фолдерот POV-Ray. Сите фајлови од тој фолдер ќе ги ископираш во фолдерот include кој се наоѓа во инсталациониот фолдер на POV-Ray.

Отвораш некое PCB правено во Eagle. Потоа бараш каде е локацијата на ULP фајловите од Eagle3D. Кликаш File-->Run на Eagle и ги бараш ULP фајловите. Ако користиш верзија на Eagle 4.1X, го отвараш 3d41.ulp фајлот, ако е постара верзијата, го отвораш 3d40.ulp фајлот. Стисни Open и ќе ти се отвори нов прозорец кој треба да го генерира фајлот (скриптата) кој му е потребен на POV-Ray за да може да направи 3D модел од плочката. Потоа кликаш Create POV file and exit. Потоа го отвораш POV-Ray, го отвораш со него изгенерираниот POV фајл и кликаш Run.

Колку што разбрав од текстот, тоа е тоа ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 11 Јануари 2011, 19:10:26
нема таква екстензија,не го чепкам.Каде што ми е инсталиран ПОВот има еден фолдер кој се вика ini дали е тоа нешто,дека внатре нема ништо :'( да барам на нет за тоа,па да видам нешто да ми покаже,па да симнувам?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Јануари 2011, 20:39:57
нема таква екстензија,не го чепкам.Каде што ми е инсталиран ПОВот има еден фолдер кој се вика ini дали е тоа нешто,дека внатре нема ништо :'( да барам на нет за тоа,па да видам нешто да ми покаже,па да симнувам?

Ако не пробај со методот под A, го имам објаснето во претходниот post ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 11 Јануари 2011, 22:43:41
GigaWatt колку јака бројка на напишани постови имаш, тоа е: 4096 :)
Ако некој се прашува зошто? Епа еве зошто, 1+1=2 2+2=4 4+4=8 8+8=16 16+16=32 32+32=64 64+64=128 128+128=256 256+256=512 512+512=1024 1024+1024=2048 2048+2048-4096

А и јас имам една златна бројка од 4000 поста, сега 4001 :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 11 Јануари 2011, 23:17:15
е па ај нека ви се множат...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 11 Јануари 2011, 23:48:58
a фала фала, исто и кај тебе да се множат ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 12 Јануари 2011, 04:32:55
ќе се множат, што ке прават ;D негооо...тоа потписот што ти е стај го статичен човек треба да го брка тоа линкот за да го кликне ;D

Споено мислење: 12 Јануари 2011, 10:41:51
што викате луѓе од максим да ни пратат по еден ваков примерок???

Код:
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=21615&Itemid=24


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Јануари 2011, 15:09:06
знам дека не е толку добро што се врти од причина што тешко се клика на линкот ама глеј што ме натера на тој чекор, знаеш дека си имаме мака со пишуање на лоши наслови. Иако во правилата е добро објаснето пак се кршеше тоа правило па на крај фатив напишав објаснение за ниво и мало дете да може да свати и ставив во потпис линк до таа тема ама ете тоа е тоа пак се пишат лоши наслови и на крај реков епа нека се врти па може ке им боде очи и полесно ке го видат. Тоа е тоа...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Јануари 2011, 17:06:29
... и на крај реков епа нека се врти ...

Значи сепак се врти ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Јануари 2011, 17:08:32
Сега ми текна на Горан од зевзекманија што вика: Се се врти и се се менува, само зевзекот останува ист  :D :D :D :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Јануари 2011, 19:37:25
Колеги,ај помош ми треба со ова ТиЦефка-ва :D.Незнам што плугин или што и да треба да инсталирам за да проработе YouTube-от,цело време си се вртка тоа кругчето и црна е сликата,звук нема.Освен змија да играш со тоа друго ништо хахах :D.Кај што е тоа со жолто ќе кликнам „upgrade now“ и ми ја отвара adobe страницата за да го симнам adobe flash player и ќе го симнам и инсталирам,ама пак исто,ова на одредени клипови ми прави,на тие што се музика и само една слика тие супер се пуштаат ама овакви цели клипови не ги пушта т.е ги пушта ама само одредени...
(http://www.pic.mk/thumbs/object1295030206.jpg) (http://www.pic.mk/?v=object1295030206.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 14 Јануари 2011, 19:51:36
што користиш Mozilla или Internet Explorer?Или пак нешто друго?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Јануари 2011, 20:08:38
што користиш Mozilla или Internet Explorer?Или пак нешто друго?
Mozilla... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 14 Јануари 2011, 20:14:31
да не имаш некој тројанец??Провери да не имаш некој,јас имав сличен проблем ама инсталирав АВГ и сега шибам ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Јануари 2011, 20:42:13
да не имаш некој тројанец??Провери да не имаш некој,јас имав сличен проблем ама инсталирав АВГ и сега шибам ;D
Немам,плус тазе е преинсталиран компјутерот т.е од вчера ;D,иначе денеска го искенирав со авг и тоа фулл верзија и нема ништо,ништо не јави... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 14 Јануари 2011, 22:14:35
да ен знае некој што мојт да бидит налик на транзистор со ознака И808д, извадено од околина на сплит трафо од монитор?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 14 Јануари 2011, 22:15:09
Нишчо не те разбират  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Јануари 2011, 22:43:02
да ен знае некој што мојт да бидит налик на транзистор со ознака И808д, извадено од околина на сплит трафо од монитор?
Го извади од хоризонталниот степен на мониторот?Ако е бил „транзисторот“ монтиран на тој хладњакот околу сплит трафото тогаш е висконапонски за некои 1-2KV... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 14 Јануари 2011, 23:16:36
Да де али незнам карактеристики, ни гугл не знае... ај нема веза  ....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 14 Јануари 2011, 23:19:53
Да де али незнам карактеристики, ни гугл не знае... ај нема веза  ....
Aко можеш сликни го па ќе најдеме,гарант има некој ознака пред него пример.2SC ама не е таа... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 15 Јануари 2011, 13:38:08
овај е тој што го барате :)
Код:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/97735/STMICROELECTRONICS/BU808DFH.html


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 15 Јануари 2011, 14:53:11
да да тој е бу808 фала  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Јануари 2011, 19:38:53
Дечки има некој да ми донира едно сплит трафо,од поновиве и од СК да е? ;D Имам една ел. пригушница па 32W е сакам да видам што искра ќе фрли трафото,јас немам,имав некои 5-6 комада ама сите ги поарчив у тестирање ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 15 Јануари 2011, 19:41:32
јас имам една стара плоча од ТВ,Ако сакаш ќе ти ја дадам.Не ми треба,по пошта да ти ја пратам како Free sample или...??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Јануари 2011, 19:45:46
јас имам една стара плоча од ТВ,Ако сакаш ќе ти ја дадам.Не ми треба,по пошта да ти ја пратам како Free sample или...??
Па можеш и така,шлапни и GIFT хахаха :D.Само ова трафото е целото онакво во пластика залиено или па е од старите модели со големо јадро и каскада?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 15 Јануари 2011, 19:47:40
залиено е во пластика,и искача една црвена жица која иде во катодната цевка :P


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 15 Јануари 2011, 19:50:30
залиено е во пластика,и искача една црвена жица која иде во катодната цевка :P
Мислиш се закачува на екранот?А околу хоризонталата нема некој зелен правоаголник? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 15 Јануари 2011, 19:58:58
ех,за тоа незнам.Треба да проверам.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 18 Јануари 2011, 01:21:20
дечки дали знаете дали има разлика во засилувањето (Gain-от) или квалитетот меѓу два транзистори BFR91 само што едниот има изгравирани букви (назив) а другиот испечатени или што викаат некои нашлакани :) ?
Дали едните се оригинал а другите не?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 18 Јануари 2011, 01:31:36
дечки дали знаете дали има разлика во засилувањето (Gain-от) или квалитетот меѓу два транзистори BFR91 само што едниот има изгравирани букви (назив) а другиот испечатени или што викаат некои нашлакани :) ?
Дали едните се оригинал а другите не?
можеби се од различен производител па затоа се такви ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 18 Јануари 2011, 12:24:56
залиено е во пластика,и искача една црвена жица која иде во катодната цевка :P
Мислиш се закачува на екранот?А околу хоризонталата нема некој зелен правоаголник? ;D

Тоа само означува дека станува збор за високонапонско трафо, повеќето split трафоа имаат таква ознака, но на некои им е извадена или одлепена (со време си паѓа самата или се одлепува од топлина), а некои и немаат. Некои имаат и некоја чудна градба (обично имаат потенциометари на нив само за focus и screen, ќе му дојде нешто како brightness), баш пред некој ден ми налета монитор со такво „чудно“ сплит трафо со четири потенциометри на него, дур ги открив за што се ;D, два се за focus (еден за грубо и еден за фино штелување), и два за screen (исто така еден за грубо и еден за фино штелување). Кај некои градби понециометрите им се поставни оддлено, по split трафото на самиот високонапонски кабел за поларизација на катодната цевка... секакви изведби има ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 18 Јануари 2011, 14:13:22
хах, денес бев да купувам делови за панелите за напојувањето (волтметар, амперметар) и купив ICL7107 произведено од микрочип !
проверив и на страната на микрочип и стварно и тоа произведувале :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 18 Јануари 2011, 15:58:43
хах, денес бев да купувам делови за панелите за напојувањето (волтметар, амперметар) и купив ICL7107 произведено од микрочип !
проверив и на страната на микрочип и стварно и тоа произведувале :)
Иииии мајката и тоа ли,хахах интересно а што пари ти земаа за ICL-то?Исто јас како што најдов MAX232 на Texas Instruments,aма штета што не беше во samples програмата... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 18 Јануари 2011, 16:00:59
незнам точно негде 90-тина денари


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: .DVL на 18 Јануари 2011, 16:05:08
незнам точно негде 90-тина денари

ICL7107 во алфа е 86 денари  точно  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 18 Јануари 2011, 16:06:24
Супер, евтин чип е тој


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 18 Јануари 2011, 16:09:00
незнам точно негде 90-тина денари
Хммм добра цена,само што во скопјето не одраа хахах,иначе за овој ицл се работи?
Код:
http://www.microchipdirect.com/ProductDetails.aspx?Category=TC7107A

И овој го нема во edit програмата :D,ама друго нешто што најдов е едно интегрално што го нема кај нас да се купи,а тоа е TC4429,се сеќавате кога прашував за еден драјвер поточно за овој:
Код:
http://scopeboy.com/tesla/tl494-fullbridge.gif
Каде може да го најдам тоа колото,ама јок сите продавници ги превртев и нигде не го најдов,а еве сега го има на микрочип +го има како edit :D
edit


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 18 Јануари 2011, 16:41:13
Дечки да не знаете случајно (ако ги имате барано) овие операциски засилувачи во Скопје, каде можам да ги најдам, оти ги нема во Алфа Електроник.

OP Amp Quad General Purpose, MC33204P
(DIL14, 4 операциски засилувачи во едно интегрирано коло)

и

OP Amp Dual General Purpose, MC34072P
(DIL8, 2 операциски засилувачи во едно интегрирано коло)

Однапред благодарам.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 18 Јануари 2011, 16:50:59
Malecko пази што пишеш, не смееш да изнесуваш такви линкови кои се дозволени само во VIP делот


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 18 Јануари 2011, 17:12:50
Malecko пази што пишеш, не смееш да изнесуваш такви линкови кои се дозволени само во VIP делот
Добро добро,знам,се зазборев... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 18 Јануари 2011, 17:17:10
Дечки да не знаете случајно (ако ги имате барано) овие операциски засилувачи во Скопје, каде можам да ги најдам, оти ги нема во Алфа Електроник.

OP Amp Quad General Purpose, MC33204P
(DIL14, 4 операциски засилувачи во едно интегрирано коло)

и

OP Amp Dual General Purpose, MC34072P
(DIL8, 2 операциски засилувачи во едно интегрирано коло)

Однапред благодарам.

ако не ти се за нашто посебно наменети
1. TL074, LM324, TL084 (најчесто крајната бројка кај овие TL08/7х серии ти е колку ОЗ има во градбата )
2. TL082, TL072, LM358


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 18 Јануари 2011, 20:46:39
Колеги имате некоја шема за засилувач со интегралец ТDA или LM,може и хибрид да е,мешавина интегралец и транзистори,ама да дава 2х40W на 4оми звучници? ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 18 Јануари 2011, 20:48:56
Код:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3681.0


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 18 Јануари 2011, 21:05:25
Код:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3681.0
Mногу е ова 4х50W,мене ми треба само два канала да има 2х40W ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 18 Јануари 2011, 21:11:54
Еве вака отприлика би требалод а изгледаат поставено елементите, мислам дека зенерките правилно ги поставив.
(http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=1278.0;attach=2531)

(http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=1278.0;attach=2533)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 18 Јануари 2011, 21:23:04
однопаку ти се зенерките :) вака се како обични диоди поставени :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 19 Јануари 2011, 15:23:56
да да пишав огоре дена не сум сигурен дека се точно поставени, можно е да сум ја грешил зенерката


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 19 Јануари 2011, 23:46:37
Од кога на Pazar3 се плаќаат огласите?  >:(  >:(  >:( Дај кажете некоја друга попосетена Македонска страна за огласи ???.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Јануари 2011, 23:50:34
сега првпат гледам дека се плаќа, и како да не се плаќа кога секоја будала пишува што сака...а за страна кај што не се плаќа не ми текнува сега, знаев една порано ама у моментов не ми текнува :S


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 19 Јануари 2011, 23:53:49
Се плаќа мислам веќе месец и пол, го најавуваја од порано, и сега газдата мисли дека ќе има голем профит, хах баѓи се лажи..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 19 Јануари 2011, 23:55:20
а колку е цената?За еден оглас на пример,колку ќе треба да се плати?
ПС.Стварно се залажал :P ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 20 Јануари 2011, 00:11:04
Од кога на Pazar3 се плаќаат огласите?  >:(  >:(  >:( Дај кажете некоја друга попосетена Македонска страна за огласи ???.
oglasi.com.mk
oglasnik.com.mk
reklama5.com.mk
има и други ама не ми текнуваат сега. Пазар3 наплаќаат повеке од 2 месеци


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 20 Јануари 2011, 03:54:58
а колку е цената?За еден оглас на пример,колку ќе треба да се плати?
ПС.Стварно се залажал :P ;D ;D

Па зависи од рубрика, но се движи помеѓу 30 и 60 денари + ДДВ. Баш пробав да огласам, и гледам дека нема копче за огласување туку има само да се прегледа огласот, и после гледам пишува „ќе ви стигне mail, со цена, бла бла бла...“ :S.

Се плаќа мислам веќе месец и пол, го најавуваја од порано, и сега газдата мисли дека ќе има голем профит, хах баѓи се лажи..

И јас исто мислам, мислам дека се зезнал :S. Можел само да го зголеми бројот на реклами на сајтот, нема ништо лошо во тоа, ем луѓето задоволни, ем компаниите задоволни ;). Мислам дека вака многу луѓе ќе се откажат од огласување на Pazar3 :S.

Од кога на Pazar3 се плаќаат огласите?  >:(  >:(  >:( Дај кажете некоја друга попосетена Македонска страна за огласи ???.
oglasi.com.mk
oglasnik.com.mk
reklama5.com.mk
има и други ама не ми текнуваат сега. Пазар3 наплаќаат повеке од 2 месеци

Фала за страниците, најверојатно ќе огласам на сите ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 20 Јануари 2011, 04:16:47
па поубаво да се плаќа, и во право е бојан секој пишуваше што сака мене така ме наместија дека продавам BMW 5 за 3000 евра и тоа колата праена мислиш ко за на трки, глава неможев да кренам од телефонот што ми звонеше хх ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 20 Јануари 2011, 04:23:42
па поубаво да се плаќа, и во право е бојан секој пишуваше што сака мене така ме наместија дека продавам BMW 5 за 3000 евра и тоа колата праена мислиш ко за на трки, глава неможев да кренам од телефонот што ми звонеше хх ;D

добро, секој си има право на свое мислење...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Јануари 2011, 06:00:41
Дечки да не знае некој како 4-5 layout-и за плочки да ги ставам во едно пдф?Сакам оваа плочката за пик кит2,адаптерот за пик кит,ир прекинувачот со едно реле,ир димерот и ир прекинувачот со две релиња да ги ставам сите тие layout-и на едно пдф,да пробам плочки/а да направам :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 20 Јануари 2011, 09:19:33
Дечки да не знае некој како 4-5 layout-и за плочки да ги ставам во едно пдф?Сакам оваа плочката за пик кит2,адаптерот за пик кит,ир прекинувачот со едно реле,ир димерот и ир прекинувачот со две релиња да ги ставам сите тие layout-и на едно пдф,да пробам плочки/а да направам :D ;D

Па пробај во Sprintlayout нацртај ги сите 4-5 плочки и оди принт и тука ќе наместиш се  што треба а претходно ќе си го спуштиш универзал документ конверт(UDC), работи исто како да принташ како  принт драјвер значи кога ќе маниш принтање тој конвертира и те прашува во што фајл сакаш да зачуваш тоа што го конвертираш, има и други опци како 24 bit сликата да биди и други опции во print setings и има објаснување со демо видео ;) :)

Одовде може да го спуштите Универзалниот документ конвертер (UDC):
Код:
http://www.print-driver.com/download/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Јануари 2011, 09:54:08
Дечки да не знае некој како 4-5 layout-и за плочки да ги ставам во едно пдф?Сакам оваа плочката за пик кит2,адаптерот за пик кит,ир прекинувачот со едно реле,ир димерот и ир прекинувачот со две релиња да ги ставам сите тие layout-и на едно пдф,да пробам плочки/а да направам :D ;D

Па пробај во Sprintlayout нацртај ги сите 4-5 плочки и оди принт и тука ќе наместиш се  што треба а претходно ќе си го спуштиш универзал документ конверт(UDC), работи исто како да принташ како  принт драјвер значи кога ќе маниш принтање тој конвертира и те прашува во што фајл сакаш да зачуваш тоа што го конвертираш, има и други опци како 24 bit сликата да биди и други опции во print setings и има објаснување со демо видео ;) :)

Одовде може да го спуштите Универзалниот документ конвертер (UDC):
Код:
http://www.print-driver.com/download/
Не треба да ги цртам јово наново,ги има него како на еден лист да направам 7-8 копии од пцб-то?Друго,дали може тоа штампаното да биде од фотокопир,а не од ласерски принтер?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Јануари 2011, 11:28:03
ти пишав добри ти се.Само што ќе ти е фотокопир???Или мислиш да ги фотокопираш и да ги вметнеш?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 20 Јануари 2011, 11:30:35
ќе ги копираш од еден фајл во друг сите плочи и ќе немаш проблем :)
ќе си направиш поголем лис (300х300) и копирај тука, среди ги како да стојат и оди принтај :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Јануари 2011, 11:37:37
ти пишав добри ти се.Само што ќе ти е фотокопир???Или мислиш да ги фотокопираш и да ги вметнеш?
ќе ги копираш од еден фајл во друг сите плочи и ќе немаш проблем :)
ќе си направиш поголем лис (300х300) и копирај тука, среди ги како да стојат и оди принтај :)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=341.msg34651#msg34651 (http://elektronika-mk.net/index.php?topic=341.msg34651#msg34651)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Јануари 2011, 11:42:42
му пишав што имал проблем.При печатењето,имал проблем со едно што треба да се штиклира и потоа да се печати.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Јануари 2011, 12:07:24
Колеги имам микрофонче од слушалки за на компјутер  ;) Сакам да зборам преку компјутер со микрофончето ама не ми е јасно како треба да се поврзе т.е  каде треба да го ставам  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: sisko на 20 Јануари 2011, 12:10:42
Треба да го најдеш розовиот џек од звучната картичка и таму да го приклучиш. потоа во програмата која ја користиш да извршиш тест на квалитетот на микрофонот, потоа си спремен за разговор


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Јануари 2011, 12:14:52
Благодарам sisko ке пробам па ке ти кажам што сум направил :)  ;)

Споено мислење: 20 Јануари 2011, 12:21:42
Џабе несака  :( ......


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Јануари 2011, 12:45:55
сакаш шема некоја,така незнаеш да го поврзеш или во кој џек да го поставиш,незнаеш?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Јануари 2011, 12:47:00
Знам во кој џек ама мислам дека нешто треба и во компјтеров да се нагоди ама што треба незнам  :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Јануари 2011, 12:53:03
епа треба во Control Panel да наместиш драјверот.Мене имам една програма,која што автоматски препознава дали е поврзан микрофон или звучниците.Сега незнам ти што драјвери имаш,дали ако го приклучиш микрофонот во џекот,автоматски ти го препознае.Расчепкај таму во контрол панелот.Еве сега проверив и гледам го имам Realtek  HD sound effect Manager.Овој програм ми е инсталиран заедно со ОС кога го носев на сервис.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: sisko на 20 Јануари 2011, 12:58:00
Знам во кој џек ама мислам дека нешто треба и во компјтеров да се нагоди ама што треба незнам  :-\
Значи во принцип не треба ништо да се нагодува доколку претходно не е чепкано во софверот за аудио. Најдобро за проверка и нагодување е скајп. Со самото негово уклучување ке ви каже дали имате или немате приклучено микрофон.во скајп ке одиш на Call па audio-settings и тука ти се сите нагодувања.
Со среќа и ако имаш уште некое прашање слободно прашувај


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Јануари 2011, 13:07:27
па ако не му работи,нека оди пак во Контрол Панелот и нека направи тест.Дали работи микрофонот.Има една програма се вика:Sounds and Audio Devices.Ќе ти се отвори програмот,има неколку подпрограми,ти ќе одбереш Voice,подоле има една слика од микрофон,под неа ќе одиш има едно test hardwer,пушти го тоа и тестирај го микрофонот.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: sisko на 20 Јануари 2011, 13:12:55
па ако не му работи,нека оди пак во Контрол Панелот и нека направи тест.Дали работи микрофонот.Има една програма се вика:Sounds and Audio Devices.Ќе ти се отвори програмот,има неколку подпрограми,ти ќе одбереш Voice,подоле има една слика од микрофон,под неа ќе одиш има едно test hardwer,пушти го тоа и тестирај го микрофонот.
Тоа ти што го пишуваш зависи од звучна до звучна, како и до инсталираните драјвери, тестот што го споменуваш најчесто (зависно од драјверот) е само за звучници, додека скајп има универзален конфигуратор кој е многу лесен и воедно сликовите го прикажува response-от на микрофонот и скоро автоматски во конфигурирање, сепак останува на него да провери што ке направи или па да даде повеќе информации за звучната која ја има и нејзините драјвери


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 20 Јануари 2011, 13:14:54
па тоа му го пишав дека јас така испитувам,не се разбирам многу од компјутери.Јас така го тестирав,јас немав Скајп кога ова  тестирање го правев.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Јануари 2011, 13:53:02
Епа колеги супер е , работи микрофонот ама само кога ке го тестирам  :-[ Зашто неработи кога ке го изгасам тестот и кога ке почнам да зборам нешто на излез неслушам ништо  :P Решение  ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: sisko на 20 Јануари 2011, 14:09:16
Епа колеги супер е , работи микрофонот ама само кога ке го тестирам  :-[ Зашто неработи кога ке го изгасам тестот и кога ке почнам да зборам нешто на излез неслушам ништо  :P Решение  ???
Прво да кажеш кој програм го користиш затоа што најверојатно во него ти е наместено на дефаулт микрофон а не на тој твојот


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Јануари 2011, 14:15:49
Realtek HD Audio Manager  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: sisko на 20 Јануари 2011, 14:19:46
Realtek HD Audio Manager  ;)
Не ме разбра кој програм сакаш да го користиш за разговарање? ти да не сакаш да си збориш на микрофонот и да се слушаш преку звучниците?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Јануари 2011, 14:22:40
Да  ;D Неможе така ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 20 Јануари 2011, 14:24:47
Да  ;D Неможе така ??
Може зш да не може :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 20 Јануари 2011, 14:25:24
Eпа што да правам  :o ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: sisko на 20 Јануари 2011, 14:28:31
Да  ;D Неможе така ??
Може само друг пат подобро изјасни се за да разбереме што сакаш да направиш ;D
Вака сеа доле на звучникот ке удриш десен клик recording devices од тука ке кликнеш два пати на микрофонот чиј бар се движи нагоре надоле кога ке удриш со прстот на микрофонот, после тоа во мените ке одбереш Listen ке штиклираш listen to this device и доле playback through this device ке си ја одбереш звучната и проблемот е решен  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 23 Јануари 2011, 17:22:56
Прочитав во еден topic „алансер од автомобил“, што е алансер ???.

ПС: За коли знам скоро ништо, само знам дека имаат четири тркала и дека имаат мотор со внатрешно согорување ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 23 Јануари 2011, 18:25:11
Алансерот мислам дека е електромоторот кој ја задвижува коленестата оска, заедно со клиповите.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 23 Јануари 2011, 18:41:51
Батка,седи - КЕЦ! ;) Прочитај погоре има поучни работи. ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 23 Јануари 2011, 18:48:16
Колеги да не знаете чаре за тргање на Windows Genuine,на Windows 7?На еден друг компјутер го инсталирав ама ме умре тоа Genuine по 100 пати ме гњави,дајте некое чаре... ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 24 Јануари 2011, 23:04:30
Малечко,што направи со тоа лемилицата,од Емитер таа?Ќе ја правиш ли или...?Дека сега отворив еден број на Емитер и тој е од Петар Аврамовски 12/2004,тој број ли е?Дека во овој (за што ти викам) на диоди се прикажува температурата.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 24 Јануари 2011, 23:13:28
Малечко,што направи со тоа лемилицата,од Емитер таа?Ќе ја правиш ли или...?Дека сега отворив еден број на Емитер и тој е од Петар Аврамовски 12/2004,тој број ли е?Дека во овој (за што ти викам) на диоди се прикажува температурата.
Незнам сеуште,дека не ја најдов рачката,а и трафото...Иначе оваа станица е фифти фифти,пола е во 10/05 пола е во 11/05 ;D

Споено мислење: 25 Јануари 2011, 22:00:53
Колеги да не имате некоја шема за поврзување на microSD мемориска картица со компјутер преку USB,може да е со некој пик ;D?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 26 Јануари 2011, 19:17:48
не само јас, и некој друг да сака ФМ предаватели :)
(http://pic.mk/images/q1296065158.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 26 Јануари 2011, 19:42:17
DX-er како бре пишуваш два поста еден под друг без споено мислење?! Ептен ме нервира тоа >:(!!!!! Едно ќе прашаш,еве пример во случајни муабети и после нешто друго ако сакаш,а нема врска со тоа прошлото и пак системот ти ги става едно под друго... >:( >:( >:( >:( >:( >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Јануари 2011, 19:56:22
епа тоа не важи за вас, како админи имаме ние повеќе можности :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Malecko на 26 Јануари 2011, 20:03:14
епа тоа не важи за вас, како админи имаме ние повеќе можности :)
Ае,епа глупо е така,ене види погоре,едно сум пишал па после сум сакал друго да прашам и системот ги спојува а нема врска... >:( >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Јануари 2011, 20:05:33
мислам дека треба да помини одредено време, 24h, помеѓу мислењата за да не ти ги спојува, а ова не е глупо пошто со ова само се штити и се поддржува правилото за да не се спамова, да не му текни некому да си отвори тема и се што има слики шеми во нов пост да поставува, вака се му е во едно, со што темата станува по прегледна, наместо да има 1000 страни ќе има 100


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 26 Јануари 2011, 20:15:55
ми треба помош

дечки ај некој нека помогне, ми треба PCB за овој проект

Код:
http://tehnikservice.net/2008/10/07/fm-transmitter-04w/


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 26 Јануари 2011, 20:56:09
Можеш во Sprint Layout да фатиш да ја првиш, релативно лесна е за правење ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 26 Јануари 2011, 21:05:24
не не сепак е РФ па знаеш како е дебели и тенки водови имаат разлика а за должината да не зборам


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 26 Јануари 2011, 21:14:41
не не сепак е РФ па знаеш како е дебели и тенки водови имаат разлика а за должината да не зборам

Епа и јас пошто не се разбирам многу во RF, може да ти ја зезнам, па да не работи баш најдобро, така да подобро да не ти ја правам ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 26 Јануари 2011, 21:15:44
нека ти ја направи Девил,он нели направи една плочка за еден приемник што Батка го постави на форумов ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Јануари 2011, 21:15:55
абе има си местиш таму колкава дебелина што како
имаш „лењир“ може да мериш должина.. може во преференци да наместиш и дебелина на бакарот ако толку ти е потребно :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 26 Јануари 2011, 23:24:56
сте го прочитале вицот на Батка??Многу е смешен,хахахааааа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 27 Јануари 2011, 00:43:06
ДХ-ер имам плочка за оваа верзија на Вероника.Врз основа на ова ПЦБ можеш да ја направиш и таа твоја верзија.

Споено мислење: 27 Јануари 2011, 00:51:01
Еве ти изглед и на плочка.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 28 Јануари 2011, 10:22:48
како да направам Save Screen Preview на одреден дел од мониторот?
Некој програм да ми кажете како тој Девил што ми го кажа ХиперКам2(тој е за снимање мене ми треба сега за слика само да направам)!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 28 Јануари 2011, 10:54:37
како да направам Save Screen Preview на одреден дел од мониторот?
Некој програм да ми кажете како тој Девил што ми го кажа ХиперКам2(тој е за снимање мене ми треба сега за слика само да направам)!

Па стисни Print screeen и после во паинт и исечија сликата ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 28 Јануари 2011, 10:56:15
ок,јас мислев има некоја друга програма,подобра.Ама нема врска


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: cekaj на 28 Јануари 2011, 12:43:09
Има една Screen Capturer, со неа можеш да снимаш и видео, а и screen-shot.
А можеш и како што кажа Илче, со Print Screen па ако имаш Photoshop, Paste во Photoshop, а ако не, Paste во Paint.

Вчера правев плочка за LED Color Organ, проектот од Circuit Skills од YouTube, да го направам и ќе ставам слики  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 28 Јануари 2011, 13:01:08
Стави некоја понова верзија на Корел -12,13.. и  можеш лесно и брзо да ја обработиш
секоја слика во .јпг,.гиф... Ако ти треба дообработка имаш и Фото пеинт,а со еден потег се прави и пдф фајл.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 02 Февруари 2011, 18:21:51
Хахахаха гледам на ФБ пише Јас не сум А1, јас плаќам данок  :) :) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 02 Февруари 2011, 20:59:20
Еве како го оценува Телекабел pingtest.com... F :S.

(http://www.pingtest.net/result/33691134.png) (http://www.pingtest.net)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 02 Февруари 2011, 21:35:28
Е тоа е проблемот кај нашиве интернет провајдери  >:(
Кај телекабел брзо се симнуваат фајлови а пингот е огромен т.е. кантер нема шанси да се игра  :o
А пак кај мојов нет т.е. од телеком поспоро се симнува ама пингот е мал  ;)
Според мене Т-Home нуди подобар нет  ;)

(http://www.pingtest.net/result/33695327.png) (http://www.pingtest.net)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 03 Февруари 2011, 00:39:25
дали се продаваат cervin vega звучници кај нас?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 03 Февруари 2011, 01:23:25
Кутии мислиш или само драјвери? Кутии можеби ке најдеш,ама драјвери - тешко.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 03 Февруари 2011, 02:12:35
Код:
http://nemagreska.com/link_enc.php?id=12984

ај за тие со јаките звучници ова... :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 03 Февруари 2011, 11:06:46
сакам да земем magnat supreme 2000,па ако има негде готовои звучници од cervin vega  би сакал и тие да ги слушнам можеби ке се предомислам.
(http://www.sono.ro/image/monitor_supreme_2000_bk.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 03 Февруари 2011, 14:16:50
jas sum probal mnogu razni kutii najdobri se najeftinite ,site luge imaat razni vkusovi i razlicno gledaat boi i slusaat zvuci a zavisi i spojot zvicnici zasiluvac a i postavenosta na niv vo soba i mnogu drugi raboti


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 03 Февруари 2011, 20:03:42
значи во продавница ги слушнав овие звучници во споредба со едни no name на исто појачало,магнатот свири од многу пониски фрекфенции за разлика од другиве.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MAKEDONIA на 03 Февруари 2011, 22:53:07
edno vreme koga imase lentasi magnitofoni japncite snimaa odlicna muzika i koga ke kupuvas svirat odlicno  akoga ke snimis na niv doma truba


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 04 Февруари 2011, 00:58:27
Да не знае некој како одат цените за конвертори од USB во RS232 ?
пошто FT232 е негде 300-350 денари, ако е поевтин конверторот ќе си купам конвертор ако е поскап ќе го купам чипот :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 04 Февруари 2011, 00:59:33
Да не знае некој како одат цените за конвертори од USB во RS232 ?
пошто FT232 е негде 300-350 денари, ако е поевтин конверторот ќе си купам конвертор ако е поскап ќе го купам чипот :)

Околу 150 денари се ;), барем во Скопје ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 04 Февруари 2011, 01:00:45
епа супер :)
кај давам тогаш 300 денари :), тие ќе влезат во некој друг проект :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 04 Февруари 2011, 01:02:26
епа супер :)
кај давам тогаш 300 денари :), тие ќе влезат во некој друг проект :)

Добро, види, не се секаде 150 денари, некаде се и 200, некаде се и 250 денари, јас успеав да најдам за 150 во една продавница за компјутери зад трговскиот Буњаковец, мислам дека се викаше Premium Computers, или така нешто, таму беа најевтини ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Февруари 2011, 16:53:47
Вчера имав некој проблем со греачот на Solomon SL-20 лемната станица, не можев да го извадам врвот па мкнејќи го врвот, го откорнав и греачот... да не должам, греачот веќе беше неупотреблив, така да требаше да барам нов. Во Loging немаат греачи, туку само цели рачки, а и моментално немаат залиха од истите, така да требаше да барам на друго место. Како и да е, најдов во BT оригинал греачи (со термопар, се комплет, спакувани) од Solomon за SL-20 лемните станици за 500 денари, што е солидна цена за оригинал греач (декларација, се имаат, само што ги продава bulk, односно во кесичка, не во кутија). Единствена разлика меѓу овие греачи и новите што се продаваат е нивната должина (новите се пократки и се наменети за новите EU стандарди, за одлемување на калај со помал процент на олово, кој се топи на пониска температура) која е поголема и е наменета за користење со старите врвови (подолгите, се подаваат во Loging), што значи дека ако имате нова Solomon лемна станица, ќе морате да го смените и врвот, односно да си купите нов. Ова пак до некаде го сметам за предност бидејќи целото тело е поголемо, па и греачот го загрева поспоро, но затоа подолго ја држи истата температура константна ;).

Ова чисто како информација, за сите кои имаат SL-20-ки, ако случајно им прегорел грачот, да не барата цели нови рачки, туку само греачот да си го сменат ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 10 Февруари 2011, 20:13:36
Вчера имав некој проблем со греачот на Solomon SL-20 лемната станица, не можев да го извадам врвот па мкнејќи го врвот, го откорнав и греачот... да не должам, греачот веќе беше неупотреблив, така да требаше да барам нов. Во Loging немаат греачи, туку само цели рачки, а и моментално немаат залиха од истите, така да требаше да барам на друго место. Како и да е, најдов во BT оригинал греачи (со термопар, се комплет, спакувани) од Solomon за SL-20 лемните станици за 500 денари, што е солидна цена за оригинал греач (декларација, се имаат, само што ги продава bulk, односно во кесичка, не во кутија). Единствена разлика меѓу овие греачи и новите што се продаваат е нивната должина (новите се пократки и се наменети за новите EU стандарди, за одлемување на калај со помал процент на олово, кој се топи на пониска температура) која е поголема и е наменета за користење со старите врвови (подолгите, се подаваат во Loging), што значи дека ако имате нова Solomon лемна станица, ќе морате да го смените и врвот, односно да си купите нов. Ова пак до некаде го сметам за предност бидејќи целото тело е поголемо, па и греачот го загрева поспоро, но затоа подолго ја држи истата температура константна ;).

Ова чисто како информација, за сите кои имаат SL-20-ки, ако случајно им прегорел грачот, да не барата цели нови рачки, туку само греачот да си го сменат ;).

чим е па толку евтин, може да се најде некоја рачка од расипан леткум и да се стави тој греач и да си имаш супер леткум со регулација на температурата :D

П.С.

видете кој ни го има во емитер... :D

Код:
http://www.emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3401


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 10 Февруари 2011, 20:41:37
хахаха :)
кој е тој бе ;D
инаку ете гига таман е оваа рачка за да си направиме лемило со регулација..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Февруари 2011, 21:44:36
чим е па толку евтин, може да се најде некоја рачка од расипан леткум и да се стави тој греач и да си имаш супер леткум со регулација на температурата :D

П.С.

видете кој ни го има во емитер... :D

Код:
http://www.emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3401

Не не, ова не е само греач, туку е цело метално тело со греач ;). Така да се исплати ;). Башка, лемните станици со термо регулација работат (најчесто) на напон од 24V и имаат керамички греачи, а не од кантал жица ;).

(http://img824.imageshack.us/img824/7220/sdc10754o.th.jpg) (http://img824.imageshack.us/img824/7220/sdc10754o.jpg)

хахаха :)
кој е тој бе ;D

хахахахах ;D ;D ;D... ај со среќа, „прво па машко“ ;) ;D 8).

инаку ете гига таман е оваа рачка за да си направиме лемило со регулација..

Да, ама проблемот е што не е цела рачка, мада може да се стави рачка од некој стар леткум (друг, пробав со еден 30W-ен леткум од пазарче, дупките на рачката одговараа ;)). Хммммм... па и тоа што викаш, ама пак, треба да се купи моќно трафо за овој леткум :S. апсолутен минимум 80VA :S... ај, има време ќе видиме ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 10 Февруари 2011, 21:50:51
хаха ист греач има како мојот Astron :) (така се вика леткумот)
ама па сега последно време сите имат слични врвови, гледав едни од искра лемила и тие имаа такви врвови ..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Февруари 2011, 21:52:56
хаха ист греач има како мојот Astron :) (така се вика леткумот)
ама па сега последно време сите имат слични врвови, гледав едни од искра лемила и тие имаа такви врвови ..

Изгледа разликата е само во квалитетот на изработката... а кој знае, можеби и они ги купуваат од Salomon, па си прават свои лемни станици и ги продаваат после ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 10 Февруари 2011, 22:01:45
не е станица, рачка е :) фуш е али еве машала 6 години без никаков проблем си ја врши работата


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 10 Февруари 2011, 23:52:49
не е станица, рачка е :) фуш е али еве машала 6 години без никаков проблем си ја врши работата

Аааааа... ОК ;), мада нема везе, имам видео на пазар копии од рачки на Solomon кои се приклууваат на градска мрежа (значи само леткум, не лемна станица), а вака кога ќе ги видиш, скоро исти се како рачките на Solomon-ите... тоа е тоа ;) ;D.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 11 Февруари 2011, 21:26:37
Каков грец ќе ми треба за исправување на 220/230V напон ??? ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 11 Февруари 2011, 21:28:16
за што поточно ти треба ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 11 Февруари 2011, 21:30:16
за што поточно ти треба ?

За LED диоди да ги поврзам на 220V напон ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 11 Февруари 2011, 21:34:02
колку лед диоди планираш да поврзуваш
дај повеќе спецификации, инаку доволно би било некој грец до кај 2А 600-1000V
имаш 3А диоди до кај 1000V направи си сам грец :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 11 Февруари 2011, 21:37:20
колку лед диоди планираш да поврзуваш
дај повеќе спецификации, инаку доволно би било некој грец до кај 2А 600-1000V
имаш 3А диоди до кај 1000V направи си сам грец :)

Еве спецификации:
(http://pic.mk/images/ledkalkula.jpg)

и дали треба да ставам некој тристор за сатабилизирање на напонот или немора?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 11 Февруари 2011, 21:39:13
абе не ми треба мене лед калкулатор
ме интересира колку диоди, паралелно, сериски такви работи.. :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 11 Февруари 2011, 21:43:16
абе не ми треба мене лед калкулатор
ме интересира колку диоди, паралелно, сериски такви работи.. :)

Па 10 сетина диоди во серија јас пресметував колкава отпорност отпорникот да биди, ама на линкот не го даде тоа што го пресметав ;)Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 11 Февруари 2011, 21:47:54
ќе си ставиш грец еден отпорник од 15к оми 10 ЛЕД сериски поврзани на отпорник и на 10ЛЕД една зенерка може да ставиш од 25В за секој случај :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 11 Февруари 2011, 21:51:29
ќе си ставиш грец еден отпорник од 15к оми 10 ЛЕД сериски поврзани на отпорник и на 10ЛЕД една зенерка може да ставиш од 25В за секој случај :)

Грец  до кај 2А 600-1000V

А зенерката прстенот одеше на + така беше обратно од LED диодата, и дали треба да ставам некој тристор за сатабилизирање на напонот или немора? ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 11 Февруари 2011, 21:58:17
немора толку јак грец некој до 1А 1000V доволно е
со 1N4007 диоди може да го направиш, тиристор триак такви работи не ти требаат
да прстенот на зенерката оди на плус


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 11 Февруари 2011, 22:05:09
немора толку јак грец некој до 1А 1000V доволно е
со 1N4007 диоди може да го направиш, тиристор триак такви работи не ти требаат
да прстенот на зенерката оди на плус


А зенерката паралелно, пред отпорникот или после после отпорникот, и колку волти зенерката да биди или ваква 1N4007? ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 11 Февруари 2011, 22:09:26
еве ти како се прави најлесно
(http://www.yoreparo.com/foros/files/lamp2_106.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Февруари 2011, 21:18:20
Да не знае некој преку која програма се отвараат фајловите LAV ? ако ја има програмата на форумот пишете линк (доколку знаете)  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Февруари 2011, 23:38:12
да не мислиш LAY ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 12 Февруари 2011, 23:44:03
еј да да, стварно тоа било :) сори ама ми се стори како LAV


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 13 Февруари 2011, 14:02:08
еве дизајнот на плочата за функцискиот генератор кој ќе го правам  ::)
1. Поглед од страна на компонентите
(http://pic.mk/images/untitl1297602370.jpg)
2. Поглед на водовите од страна на компонентите
(http://pic.mk/images/untitl1297602373.jpg)
3. Се со граунд плејн  :D
(http://pic.mk/images/untitl1297602382.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 13 Февруари 2011, 14:24:40
Ај со среќа, па ќе кажеш како работи и ние да го направиме :) ;). Ова со XR2206 е?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 13 Февруари 2011, 14:30:23
да со него е деновиве треба да ги купам деловите и ќе го испробам што како па ќе ви кажам :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 17 Февруари 2011, 21:22:50
еве нешто со што ќе се натпреварувам
со ЛЦД екран за жал ќе биде,ми прегореа ЛЕД дисплеите :P ;D ;D
(http://pic.mk/thumbs/p2120208.jpg) (http://pic.mk/?v=p2120208.jpg)
(http://pic.mk/thumbs/p2120209.jpg) (http://pic.mk/?v=p2120209.jpg)
пишете нешто,што да додадам,има аларм,термометар и РТЦ


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 17 Февруари 2011, 21:27:34
саат/датум/термометар/аларм, се во едно имаш ? Што пик користиш ?
Нема што друго да додадеш, се си ставил :) Иначе hex фајлот го правеше со помош на други библиотеки или комплет сам ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 17 Февруари 2011, 21:28:46
се има,прототип е.Само што 5 часа седев на ПЦ додека ја напишав програмата.
Се сам направив,да знаете.микроконтролерот е 877


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 17 Февруари 2011, 21:31:39
Браво мајсторе!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 18 Февруари 2011, 21:47:32
денеска,послем училиште налетав на еден интересен настан.
Видов една пегла се бутна во еден пролаз за луѓе,тоа беше кај зелен
пазар.Си се протна како ништо да не било.Само што овде на зелениот
пазар има рампа,па овој да не плаќа си проаѓа од тоа патчето. ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 18 Февруари 2011, 21:53:11
^^^хахахах, закон пегличка...и после се жалат луѓе сакаат bmw некое да возат кога толкава мечка е нигде да неможе да го собере...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 18 Февруари 2011, 21:54:31
да бе,слушам нешто позади мене,брчи.И кога излета зад мене.Се скинав смеејќи. :P
Си се протна.....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 18 Февруари 2011, 22:03:10
Ај нешто предлог идеа ..
за по пракса треба да работиме нешто дигитална електроника, некоја плоча нешто да направиме па ми рече професорот да сум најдел нешто :)
јас замене имам што ќе правам :)
е сега за другиве 27 души што да прават некоја шема нешто поврзана со дигиталната електроника ми треба :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 18 Февруари 2011, 22:11:09
микроконтролери или дигитални кола,ЦМОС,ТТЛ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 19 Февруари 2011, 16:42:34
# bicikle: попот ни откажа
Денес во 02:51:26
# filipmkd: НАЈДОБРО ФОРУМОВ ДА ГО КРСТИТЕ ФОРУМ ЗА ЗВУЧНИЦИ И ЗАСИЛУВАЧИ

ХАХАХХА BICIKLE кога ке се собираме негде од форумов, од мене имаш пијачка за ова :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 20 Февруари 2011, 17:28:19
еве нешто со што ќе се натпреварувам
со ЛЦД екран за жал ќе биде,ми прегореа ЛЕД дисплеите :P ;D ;D
(http://pic.mk/thumbs/p2120208.jpg) (http://pic.mk/?v=p2120208.jpg)
(http://pic.mk/thumbs/p2120209.jpg) (http://pic.mk/?v=p2120209.jpg)
пишете нешто,што да додадам,има аларм,термометар и РТЦ
браво СКОЛС, ке ти ја земам шемата обавезно :P


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Февруари 2011, 22:01:52
извинете за офф топик ама морам да прашам
цело време гледам сите се спремате за натпревари и такви работи, цел форум се спрема за на натпревар
кога е тоа нешто кај се одржува како се вика нешто инфо имате за таа работа ??
кај нас на школо никој ништо не кажува не ни знаат дали има таква работа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 22:03:26
јас знам за два натпревари,еден е од школо,организиран,додека пак другиот од Народна Техника.
Таа е организатор и натпреварот се вика Наука на Млади
Едит Прашај го батка за натпреварот од Народна,дека он ќе биде организатор ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 21 Февруари 2011, 22:06:41
Наука на млади ,за информација е во организација на ЗНТ на Македонија и се однесува на средните школи.Оваа година ке се одржи во Велес ,најверојатно на 2 април,па кој смее нека ми дојде,да ве видам... ;D ;D ;D ;) Еден од кандидатите веке се јави - Сколс,за други уште чекам! 8)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 22:07:48
Цитирано
со ова ќе идеш на натпревар??
За каков натпревар станува збор?
Цитирано
сепак решив да не гикалаисуам водовите бидејки е тестирано напојвањето издржува доволно ке има осигурачи
Чим тврдиш ти дека е така, така нека биде, само се прашувам дали низ тие водови може да протече поголема струја од таа максимална струја што може да протече низ осигурувачот? Во секој случај чим така планираш не ставај осигурувачи со голема ампеража :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Февруари 2011, 22:08:36
ако иди некој од кај нас ама АКО иди ќе му речам да те побара и да те поздрави :P


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 22:11:01
Батка и МартинСК ќе дојде.Само да ти каже треба.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 21 Февруари 2011, 22:12:14
Не берете гајле - јас ке ве најдам! ;D :D :D :D Очекувам од Форумов да има и победник, а јас гарантирам дека се ке биде регуларно,бидејки јас ке бидам во Централната комисија и нема да дозволам никакви неправилности.Кој сака нека се спреми и нека дојде -шифрата ке биде : од Форумот ли си ??? :D :D :D :D :D :D :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 22:16:51
Хмм ке може малце да ме упатите во ова со натпреварот.. Од колку до колку години е? Што е потребно да се учествува? Кога ке биде оддржан? Некој правила и сл...  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Февруари 2011, 22:21:53
треба да си основно или средно колку што знам
треба да имаш уред кој САМ ќе го конструираш кој треба да го презентираш и така нешто плус другарот од комисијата ќе ти каже :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 22:25:00
Пааа ги исполнувам двата услова  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 22:26:21
ама имаш закаснето.требаше да се испратат темите до 15 февруари.
Јас и МартинСК  се имаме пријавено,незнам друг кој се има пријавено


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Февруари 2011, 22:27:31
може публика да има??? :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 22:29:04
прашај го организаторот-Батка


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 21 Февруари 2011, 22:30:50
секоја година со СКОЛС одиме на натпревари, па и оваа ке одиме заедно  :D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 22:34:03
ама имаш закаснето.требаше да се испратат темите до 15 февруари.
Јас и МартинСК  се имаме пријавено,незнам друг кој се има пријавено
:'( Офф.. епа до година тогаш, таман уште нешто ке научам. Иначе ние повеќето на форумот сме средношколци а?  :)
Иначе со среќа на натпреварот.  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 22:39:46
ако имаш идеја,стави ја.Планови,шеми.Се постави.Ене како моено саатче со аларм.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 22:45:57
Абе имав нешто на ум, едно лајд шоу ама сеуште не е изработено... Сеа тоа е што е, ке чекаме до година. Иначе ова е шемата:
Код:
http://epraktikum.iz.rs/projekti/light_sh/light_sh.php
Само што јас планирав на 1 канал да ставам две светилки од по 30W или слични..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 21 Февруари 2011, 22:48:33
наместо дијак на TIC226 да му ставам отпорник некој од 330 -560 оми можи ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 22:53:13
Еве и како работи склопот Light Show 3x100W - natjecanje mladih tehnicara 2010. godine (http://www.youtube.com/watch?v=Why1oxRdbE4#)
Превземено од elektronika.ba/forum


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 22:59:02
коце,која година си?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:03:02
Втора брат, ти?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 23:04:49
јас сум трета,знаеш нешто микроконтролери?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:13:25
Паа да бидам искрен, слабо! Зошто прашуваш? Иначе не се викам Коце.. хаха тоа има друго значење..


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 21 Февруари 2011, 23:14:28
Да на учиш таму?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 23:14:55
Паа да бидам искрен, слабо! Зошто прашуваш? Иначе не се викам Коце.. хаха тоа има друго значење..
Па започни


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:17:33
Да на учиш таму?
Мхм.. :) Да не сме соученици?
@SKOLS може малце да ме упатиш, како да запливам во тие води?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Февруари 2011, 23:22:01
Да на учиш таму?
Мхм.. :) Да не сме соученици?
@SKOLS може малце да ме упатиш, како да запливам во тие води?

мааалце си утнал генерацијата за да учиш со газда ЗИ, ја минатата година завршив таму...ти која година си??? шо смер, кој/а ти е класен/на???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 23:22:33
има тема,Дали сте за скратен курс.Темата е акција,поточно се гласа дали да има,се разбира ќе има.Ти започни да го читаш,да бараш на нет и ќе ти стане јасно ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Февруари 2011, 23:23:33
во што се учи да се програмира таму??? дека ја видов темата, ама не се зачитав баш нај нај...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 23:24:26
Во се,кој знае пишува :o ;D ;D
Јас во ПИЦБејзик


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:25:52
Цитирано
мааалце си утнал генерацијата за да учиш со газда ЗИ, ја минатата година завршив таму...ти која година си??? шо смер, кој/а ти е класен/на???
Комп. техника и автоматика сум јас, класна ми е Емилија Васевска. Иначе малце лошо се изразив.. сакав да прашам да не учиме во исто школо  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 23:26:40
убаво он сфати ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Февруари 2011, 23:27:18
Цитирано
мааалце си утнал генерацијата за да учиш со газда ЗИ, ја минатата година завршив таму...ти која година си??? шо смер, кој/а ти е класен/на???
Комп. техника и автоматика сум јас, класна ми е Емилија Васевска. Иначе малце лошо се иразив.. сакав да прашам да не учиме во исто школо  :)

учел газда ЗИ порано на времето...а и ја ти викам минатата година таму завршив...таа македонски шо предаваше е класната твоја??? моника ти предава англиски???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 21 Февруари 2011, 23:29:00
Како се правеле постови а ? :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 21 Февруари 2011, 23:30:05
Јас завршив во коце 1994 ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:30:35
Аа не, англиски ми предава Љубица, мојата класна предава електротехника (лани ми предаваше, годинава ми е само класна дека немаме електротехника во втора год)
Цитирано
Јас завршив во коце 1994  ;)
Еее вие кога завршивте, јас се родив  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 23:31:14
Јас завршив во коце 1994 ;)
баш кога он се родилхххххх ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:32:11
Хахах да.. веќе си пишал, не видов..  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 21 Февруари 2011, 23:39:29
да прашам,дали некој продава акомулатор 6000мАчасови на 12волти?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:54:48
Како се правеле постови а ? :D
Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 21 Февруари 2011, 23:57:02
Како се правеле постови а ? :D
Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)

Обрни внимание на следново  :D.  Е тоа  :D најчесто го ставаме кога се шалиме или се смееме.
Ова пак  >:( е кога се лутиме, добро што не е  >:( .
Има неколку симболи кои ги користиме


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 21 Февруари 2011, 23:58:41

Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)

ајде де, никој не се родил научен...и ти ке си научиш...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 21 Февруари 2011, 23:59:23
Јасно е другар, знам дека се шалите, и јас се шалам, ете на крај ставив :) Како и да е сите совети јас добронамерно ги сваќам

Споено мислење: 22 Февруари 2011, 00:00:04

Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)

ајде де, никој не се родил научен...и ти ке си научиш...
Секако  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 22 Февруари 2011, 00:19:39
Случајно некој да не знае каде може да го најдам PIC16F877? Го побарав во Loging, ама пред да почнам да шпартам, си викам, ај да прашам, случајно некој да не знае каде може да го има и по која цена ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 22 Февруари 2011, 00:32:51
А да прашаш во БТ електроник? Цена не знам, но во секој случај е поефтино од Loging (доколку го имаат)  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 22 Февруари 2011, 00:49:09
А да прашаш во БТ електроник? Цена не знам, но во секој случај е поефтино од Loging (доколку го имаат)  :)

Немаат во BT вакви компоненти, повеќе имаат компоненти за сервисирање (видео процесори, FM демодулатори, EEPROM-и, такви работи). Инаку да го имаше, сигурно ќе беше најевтин ;D.

Споено мислење: 22 Февруари 2011, 02:24:08
Моја грешка, се извинувам, го барам PIC16F887, не PIC16F877 ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 22 Февруари 2011, 01:12:39
Пробајте со mikroC, јас барем со тоа IDE учам ;). Има и една книга, Programming in C using mikroC, не знам од каде ја најдов, ама по net-ов сигурен сум дека ја има. Во неа се објаснети основните поими од градбата на еден микроконтролер, до основни програмски структури во програмскиот јазик C, резервирани зборови, дефинирање на променливи... во принцип се што ви треба за да почнете со програмирање на микроконтролери ;). И се разбира, работење во IDE-то на Mikroelektronika, mikroC ;).

Само ќе предупредам дека ова не е брз курс по учење на програмски јазик (реално гледано, такво нешто и нема, ако веќе сакате на брз, забавен и едноставен начин да научите да програмирате во C, прочитајте ја C for Dummies од Dan Gooking, мислам дека ја имав ставено на форумов во секцијата за книги, ако ја нема таму, побарајте ја по net-ов, сигурен сум дека ја има на некои rapidshare link-ови). Треба барем малку да се разбирате од електроника (особено дигитална), логички порти, нивна употреба, итн. Значи ова не е за тотални почетници (за луѓе кои почнале со навлегување во светот на електрониакта пред месец дена). Ако не се разбирате од дигитална електроника, прво прочитајте некоја постара книга за дигиталната електроника (препорачливо, некоја од 1980-тите) за да ги научите логичките фамилии, градба на логичките кола, типови на логички кола, итн., па потоа префрлете се на учење на програмирање на микроконтролери ;).

И за крај, како совет за сите кои сакаат да научат програмираат (општо, не само микроконтролери), почнете со програмскиот јазик C. Најблизок е до асембвлерот како јазик (тоа значи исто така дека најкомлицирано дефинирање на наредби има, но затоа па потоа најлесно ќе се префрлите на било кој друг програмски јазик). Јас ја имав таа „несреќа“ (не е баш несреќа, ама ај така ќе се изразам ;D, инаку секое стекнато занење е од корист ;)) прво да учам Pascal (кој реално гледано е застарен и веќе никој не го користи, освен можеби неговата GUI верзија, Delphi), а подоцна фатив да го учам C, и видов колку предности има C пред Pascal и Basic (како на пример дефинирање на loop-ови, што баш како loop команда го нема во скоро нитуеден high level programming language, што со најмал број на команди се преведува директно воа ASM код на адекватниот микропроцесор/микроконтролер за кој е наменет кодот/програмата ;)). Не сакам некој да ме свати погрешно дека вршам некаков си вид на реклама на програмскиот јазик C (он си се има сам докажано дали е и колку е добар ;) ;D), само сакам да им помогнам на оние кои сеуште немаат почнато, да се помачат малку повеќе, но потоа да можат полесно да edit-ираат кодови и полесно да влезат во светот на асемблерот ;) (дека ако сте почнале да програмирате микроконтролери и сте почнале сами да пишувате „програми“ за нив, кај и дае ќе морате да навлезете и во таа свера ;), а со помош на C многу полесно ќе ја направите таа транзиција, не за џабе сите оперативни системи се напишани во чист C ;)).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: deophorant на 22 Февруари 2011, 07:59:02
Сосема се согласувам со Гига. Само неможам да сватам, сите имаме желби, но неможе вчера сум видел авион и ајде јас денеска ке правам всленски брод. Сакате да научите нешто за 2-3 дена за кое е потребно месеци па и години. Со сите курсеви може само да ви де даде вовед и ништо повеќе. Со курсеви не се учи, тоа се прави дома пред компјутер, со читање, пишување кодови, реално пробување на хардвер итн. И незнам зошто никој несака да учи аналогна или па дигитална електроника, а сите се запнале на микрконтролерите како да се богови. Се си треба, и за да работиш со микроконтролери треба да знаеш доста од дигиталниот свет. За програмскиот јазик Ц, да не зборувам, Гига кажа доста. Само ке напоменам, заборавете се друго, учете Ц и нешто од асемблер. Во денешната EMBEDDED технологија 99.999% се е напишано во Ц, а она што останува е асемблер. Сите оперативни системи, сите системски апликации, ама апсолутно се е пишувано во Ц. И кога тогаш ке морате да го научите, и тогаш ке се каете зошто сте трошеле време на други јазици кои се веке умрени. За компајлерите да не зборувам, тоа само за PIC има компајлери во повеке програмски јазици, за се друго има само компајлери за Ц, едноставно еден ден ке преминете на нешто друго и ке морате пак да учите Ц. И не е случајно одбран Ц за сите тие работи, се пишува код кој многу лесно компајлерите го оптимизираат, лесно се програмира, и прилично лесно можат да се направат многу сложени програми (оперативни системи), што не е случај со другите програмски јазици.

Споено мислење: 22 Февруари 2011, 08:01:09
И да дополнам, избегнувајте да го користите програмскиот пакет на микрелектроника, тој е далеку од професионален и може да ви направи големи проблеми, а и патем го користат само деца, за многу мали кодови, затоа што во посложени едноставно се губи и компајлер и линкер и скоро се. Ова ви го кажувам од искуство.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 22 Февруари 2011, 09:53:56
А да прашаш во БТ електроник? Цена не знам, но во секој случај е поефтино од Loging (доколку го имаат)  :)

Немаат во BT вакви компоненти, повеќе имаат компоненти за сервисирање (видео процесори, FM демодулатори, EEPROM-и, такви работи). Инаку да го имаше, сигурно ќе беше најевтин ;D.
Моја грешка, се извинувам, го барам PIC16F887, не PIC16F877 ;).
Го има во Логинг,а знам и цена ::) :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 22 Февруари 2011, 10:53:22
Само неможам да сватам, сите имаме желби, но неможе вчера сум видел авион и ајде јас денеска ке правам всленски брод. Сакате да научите нешто за 2-3 дена за кое е потребно месеци па и години. Со сите курсеви може само да ви де даде вовед и ништо повеќе. Со курсеви не се учи, тоа се прави дома пред компјутер, со читање, пишување кодови, реално пробување на хардвер итн. И незнам зошто никој несака да учи аналогна или па дигитална електроника, а сите се запнале на микрконтролерите како да се богови. Се си треба, и за да работиш со микроконтролери треба да знаеш доста од дигиталниот свет.
deophorant зошто така збориш ?Да имаше репутација највероватно ке имаше негативна од сите 26 што гласале дека сакаат да научат да програмираат. Ако веке кажуваш дека тоа се учи со месеци и со години тогаш еден од Администраторите што најави дека ке направи Туторијал за програмирање е невозможно или лага? ? ? Никој не спомна дека сакаме да учиме за 2-3 дена, а ако негде си прочитал дека некој од нас барал такво нешто дај да видам кај е пишано тоа ? ? ?

Ај кој сака да помогне е добредојден а тие што сакаат да коментираат но не и да помогнат нека се воздржат. Да не ја уништуваат темата

Друго, ти препорачувам да ги повториш правилата за добро однесување

Само ке напоменам, заборавете се друго, учете Ц и нешто од асемблер. Во денешната EMBEDDED технологија 99.999% се е напишано во Ц, а она што останува е асемблер. Сите оперативни системи, сите системски апликации, ама апсолутно се е пишувано во Ц. И кога тогаш ке морате да го научите, и тогаш ке се каете зошто сте трошеле време на други јазици кои се веке умрени. За компајлерите да не зборувам, тоа само за PIC има компајлери во повеке програмски јазици, за се друго има само компајлери за Ц, едноставно еден ден ке преминете на нешто друго и ке морате пак да учите Ц. И не е случајно одбран Ц за сите тие работи, се пишува код кој многу лесно компајлерите го оптимизираат, лесно се програмира, и прилично лесно можат да се направат многу сложени програми (оперативни системи), што не е случај со другите програмски јазици.
Да не мислиш за микро Ц ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 22 Февруари 2011, 10:54:59
Која е цената?  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 22 Февруари 2011, 11:53:34
цена несмеам мислам на форум на ставам,ако сакаш по пп ќе ти кажам

Споено мислење: 23 Февруари 2011, 18:06:02
Влатко,Даниел Спасовски,ДАРК вие да не учите по пракса да програмирате??
Гледам на пракса денес пишуваше за ЛЕД дисплеи и PICBasic.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 23 Февруари 2011, 23:07:48
Само неможам да сватам, сите имаме желби, но неможе вчера сум видел авион и ајде јас денеска ке правам всленски брод. Сакате да научите нешто за 2-3 дена за кое е потребно месеци па и години. Со сите курсеви може само да ви де даде вовед и ништо повеќе. Со курсеви не се учи, тоа се прави дома пред компјутер, со читање, пишување кодови, реално пробување на хардвер итн. И незнам зошто никој несака да учи аналогна или па дигитална електроника, а сите се запнале на микрконтролерите како да се богови. Се си треба, и за да работиш со микроконтролери треба да знаеш доста од дигиталниот свет.
deophorant зошто така збориш ?Да имаше репутација највероватно ке имаше негативна од сите 26 што гласале дека сакаат да научат да програмираат. Ако веке кажуваш дека тоа се учи со месеци и со години тогаш еден од Администраторите што најави дека ке направи Туторијал за програмирање е невозможно или лага? ? ? Никој не спомна дека сакаме да учиме за 2-3 дена, а ако негде си прочитал дека некој од нас барал такво нешто дај да видам кај е пишано тоа ? ? ?

Ај кој сака да помогне е добредојден а тие што сакаат да коментираат но не и да помогнат нека се воздржат. Да не ја уништуваат темата

Друго, ти препорачувам да ги повториш правилата за добро однесување

Само ке напоменам, заборавете се друго, учете Ц и нешто од асемблер. Во денешната EMBEDDED технологија 99.999% се е напишано во Ц, а она што останува е асемблер. Сите оперативни системи, сите системски апликации, ама апсолутно се е пишувано во Ц. И кога тогаш ке морате да го научите, и тогаш ке се каете зошто сте трошеле време на други јазици кои се веке умрени. За компајлерите да не зборувам, тоа само за PIC има компајлери во повеке програмски јазици, за се друго има само компајлери за Ц, едноставно еден ден ке преминете на нешто друго и ке морате пак да учите Ц. И не е случајно одбран Ц за сите тие работи, се пишува код кој многу лесно компајлерите го оптимизираат, лесно се програмира, и прилично лесно можат да се направат многу сложени програми (оперативни системи), што не е случај со другите програмски јазици.
Да не мислиш за микро Ц ?

не вика дека неможе да се научи да се програмира, вика дека многу почетници сакаат да прават многу озбилни проекти...ај ја например сум научил 5-6 команди во С и ајде одма сакам оперативен систем да правам...затоа он викаше дека треба повеќе време додека се научиш да пишуваш некои по сложени програми...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 23 Февруари 2011, 23:13:56
еј сега не е тоа ова е :) јас не видов некој да сака да прави озбилни проекти од старт. Бар не најдов таков пост, ако грешам наведе те ми го тој пост баш да го видам кој е тој почетник што сака да прави сериосни проекти  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 24 Февруари 2011, 14:05:23
цена несмеам мислам на форум на ставам,ако сакаш по пп ќе ти кажам

Споено мислење: 23 Февруари 2011, 18:06:02
Влатко,Даниел Спасовски,ДАРК вие да не учите по пракса да програмирате??
Гледам на пракса денес пишуваше за ЛЕД дисплеи и PICBasic.
Да да сега тоа учиме,имаме некој вежби со ел.коцка  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 24 Февруари 2011, 16:51:12
цена несмеам мислам на форум на ставам,ако сакаш по пп ќе ти кажам

Споено мислење: [time]23 Февруари 2011, 18:06:02[/time]
Влатко,Даниел Спасовски,ДАРК вие да не учите по пракса да програмирате??
Гледам на пракса денес пишуваше за ЛЕД дисплеи и PICBasic.
Да за тоа учиме али какви пикови  ;D Мене само појачала ме интересираат највеќе  ;D ;D
За Dx-er : Deophorant како стигнал до вип ....  :) ??


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 24 Февруари 2011, 17:02:21
За Dx-er : Deophorant како стигнал до вип ....  :) ??
не знам :(

Иначе кога беше со 100 поста и при преминот со 500 поста знам дека имаше еден член кој бил заборавен во ВИП делот иако немал ни приближно од бројката која е 500 поста па го тргнав :) требало сам да се пријави ама ај...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 24 Февруари 2011, 19:11:13
каде да аплицирам за влез во ВИП?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 24 Февруари 2011, 19:20:27
кај сакаш, можеш да отвориш тема за тоа, можеш да пишеш порака кај некој од нас или како сакаш


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 25 Февруари 2011, 21:16:26
колеги конечно ставив кабелски интернет и моментално сум поврзан сум со кабел,стариот пирели рутер е за адсл дали ке може да го поврзам модемот со овој адсл рутер или ке треба да купам нов?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 25 Февруари 2011, 23:16:29
ова е од еден друг форум, нај нај нешто што сум прочитал
Цитирано
...Ме фати струја додека работев и за среќа преживеав.... и тоа цел напон! 220 вати сигурно 2 секунди ме дрмаше хахаха... се шегувам! ме фаќала повеќе пати.
само да ви кажам нешто : НЕ ФАЌАЈТЕ СТРУЈА! оти таа не си игра...лошо е чувството да ве
фати ова нешто па пазете како работите...
.
.
после неколку исмејувања
.
.
Цитирано
..Епа како што знам јас напонот на градската мрежа е секогаш 220 освен некој ако не умира...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 25 Февруари 2011, 23:28:05
кога го правев полначот за батерии од емитер,ама овој работеше без трафо директни на 220,и кога го местев напонот на излез случајно ја фатив плочката одоздола и кога ме мавна струја 3 метра во ваздух ја фрлив и онака блед цела минута стоев  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 26 Февруари 2011, 07:16:06
(http://www.speedtest.net/result/1174542323.png) (http://www.speedtest.net)

Телекабел, сабота во 7 саат сабајле


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 26 Февруари 2011, 08:18:30
еве во 8:15  ;D ајде идам јас да полагам прва помош се читаме за неколку сати
(http://www.speedtest.net/result/1174589424.png)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 26 Февруари 2011, 09:03:53
Можеби најмал пинг :D
(http://www.pingtest.net/result/35517180.png) (http://www.pingtest.net)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Февруари 2011, 11:59:30
(http://www.speedtest.net/result/1174783833.png) (http://www.speedtest.net)

ете мојот :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 26 Февруари 2011, 14:44:43
(http://www.speedtest.net/result/1174958460.png) (http://www.speedtest.net)

тапа сте вие :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 26 Февруари 2011, 16:41:40
колку плаќаш?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 26 Февруари 2011, 18:53:49
Во 18:54 (http://www.speedtest.net/result/1175291633.png) (http://www.speedtest.net)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 26 Февруари 2011, 19:37:29
1500 или 1200денари... TV, интернет и телефон...од т-дома :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 26 Февруари 2011, 20:45:09
1800 е од т-дома таквиот пакет ;D
со 15GB интернет


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 26 Февруари 2011, 21:02:35
1800 е од т-дома таквиот пакет ;D
со 15GB интернет

а бе ја сум газда таму 8)...татко ми работи во т-дома... и службен попуст има :D и 30Gb интернет....


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 27 Февруари 2011, 14:07:17
Само што ја доцртав до негде плочата од мојот развоен систем :)
само уште треба да се стават конекторите за ICSP :)
еве што има на неа
1 LCD
3x 7 сегментни дисплеи со шифт регистар ( да не ми зафаќаат мн пинови)
4х тастери
4х LED диоди
RS232 конекција
4х релиња
2 PWM излези/ или општо наменски пинови
6 I/O пинови, ако не се користи LCD- то
2х 24xx256 мемории
RTC со резервна батерија, само истовремено не може да таботаат и мемориите и RTC то оти ми се на исти пинови, а SCL му го направив со џампер да може или само за меморијата или само за RTC то (немав слободни пинови за посебно да се)
IR сензор
сензор за температура
самоосцилирачки Buzzer
и сето ова се напојува со напон од 15 до 17V, на самата плоча има 2 регулатори 78 едниот дава 12V за релињата другиот дава 5V за останатиот дел од колото :)

еве некоја слика од плочата

(http://pic.mk/images/pogledodgo.)

(http://pic.mk/images/pogledxray.)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 27 Февруари 2011, 14:23:54
ОДЛИЧНО ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: VLATKO* на 27 Февруари 2011, 17:01:00
браво супер ке биде овоа


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 27 Февруари 2011, 17:05:34
хаха, најглупо од се е тоа што нема шема :), го составив додека го цртав
само си направив еден план што се треба да има и по него го составив :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 27 Февруари 2011, 18:09:35
Браво за зафатот, ај па да му ја извадиш маста кога ке го направиш :) Пиши колку пари би чинел цел проект ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 03 Март 2011, 18:40:22
Па не знам точно не ги имам купено, кога ќе ги купам ќе ви кажам

него да не знае некој колку кошта една табла од 6m2 шперплоча од оние од 6-8мм


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 05 Март 2011, 18:14:36
колеги ми треба некој транзистор но да биде појак од BD140, што ке ми предложите вие ???


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 05 Март 2011, 18:17:29
Стави 2N3773, тој е многу појак


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 05 Март 2011, 18:20:34
уфф не ми треба волку јак, ми треба некој малце појак од BD 140 :(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 05 Март 2011, 18:21:34
ајдее,вујко ми ми купи за делови кутија со фиоки ;D ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 05 Март 2011, 18:52:54
Штета што немам вујко, може и мене ке ми купеше хахахха  ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 05 Март 2011, 19:36:26
BD 140 замени го со појакиот BD244


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 05 Март 2011, 21:29:49
BD 140 замени го со појакиот BD244
е тоа ми требаше, фала ти многу батка :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 05 Март 2011, 22:11:51
да прашам каде можам да најдам иверица?Во кое стовариште можам да најдам?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 05 Март 2011, 22:16:01
Во Маџари, салонот на шмеки  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 05 Март 2011, 22:17:24
кај беше Маџари?Колку пари кошта?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 05 Март 2011, 22:20:26
да прашам каде можам да најдам иверица?Во кое стовариште можам да најдам?
кога идеш од кај кисела вода накај циментара за накај драчево, тамо има складиша за тие работи


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 06 Март 2011, 10:28:39
Има иверица во мал милион стоваришта низ градот, можеш да бараш како што ти кажа DX-er кај цементара, иначе јас лично најчесто земам од Карат-М, во близина на црквата во Маџари. Оплеменета иверица 16мм сосе кроење би требало да биде од 2500 до 3000 ден. за табла (2,75х2,05 метри), сировинската (неоплеменета) е доста поевтина. Иначе даваат и пола табла, ако ти треба помалце.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Март 2011, 17:34:27
во mikroBasic Имате еден тул се вика GLCD Bitmap Editor во него имате можност да внесите слика за која тој после ви дава код кој треба да се вметни во програмата за да се појави на овај тип дисплеи, имате готови библиотеки баш за овај тип на дисплеи така да не е многу сложено ова..
Е тоа е предноста на Микроелектроника компајлерите,додека другите компајлери го немаат.Затоа и јас сакам да започнам во МикроБејзик,а исто така PICBasic PRO до крај ќе го користам,МикроБејзик само странично ќе го користам за некои предности што ги има.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Март 2011, 19:11:43
во mikroBasic Имате еден тул се вика GLCD Bitmap Editor во него имате можност да внесите слика за која тој после ви дава код кој треба да се вметни во програмата за да се појави на овај тип дисплеи, имате готови библиотеки баш за овај тип на дисплеи така да не е многу сложено ова..
Е тоа е предноста на Микроелектроника компајлерите,додека другите компајлери го немаат.Затоа и јас сакам да започнам во МикроБејзик,а исто така PICBasic PRO до крај ќе го користам,МикроБејзик само странично ќе го користам за некои предности што ги има.

Една од причините поради која и јас почнав со MikroC, а не со MPLAB или некое слично IDE ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 06 Март 2011, 19:12:46
абе штом си фатил Ц оти не почна со хајтек Ц :)
тој е на микрочип и има добри работи колку што видов


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Март 2011, 19:14:43
јас го имам тој HITECH C CCS.Имам книга за него,ако сака да му ја дадам на некој да си ја исфотокопира или пак и да ја скенира па да ја постави на форум.Иначе тоа е ептен лесно за програмирање.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Март 2011, 19:28:44
јас го имам тој HITECH C CCS.Имам книга за него,ако сака да му ја дадам на некој да си ја исфотокопира или пак и да ја скенира па да ја постави на форум.Иначе тоа е ептен лесно за програмирање.

Може да ја скенирам, ќе се договориме преку PM ;). Пиши ми ;).

абе штом си фатил Ц оти не почна со хајтек Ц :)
тој е на микрочип и има добри работи колку што видов

Тоа е само компајлерот, развојната околина е MPLAB IDE-то, поентата е да имам инетгрирани некои работи готови во самото IDE ;). Сепак, почетник сум, со време ќе видам и како функционираат и готовите алгоритми за LED и LCD дисплеи, ама сега за сега, ќе ги користам како готови во MikroC ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Март 2011, 19:43:21
да MPLAB треба за работа.Ај ќе се договориме за деновиве да ти ја дадам.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 06 Март 2011, 20:14:01
Момци, се извинувам што ви го прекунувам муабетот.. Да ве праша, каде можам да најдам ефтина термална паста? Во логинг еднаш прашав, под 300 ден нема


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Март 2011, 20:20:16
Момци, се извинувам што ви го прекунувам муабетот.. Да ве праша, каде можам да најдам ефтина термална паста? Во логинг еднаш прашав, под 300 ден нема

Прашај во BT, имаат таму во коцки, мислам дека една коцка беше околу 50 или 60 денари ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 06 Март 2011, 20:25:50
Гига ,прашај кога ке стаса во тегла!? :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Март 2011, 20:29:35
Гига ,прашај кога ке стаса во тегла!? :D ;)

Ај ќе прашам за некој ден ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 06 Март 2011, 21:03:45
Цитирано
Прашај во BT, имаат таму во коцки, мислам дека една коцка беше околу 50 или 60 денари .
Какви бре коцки? xD  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 06 Март 2011, 21:07:46
Коцки од тегла со термална паста!! ;D Абе,човекот ја сече на коцки и така ја продава! Како баклава! ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 06 Март 2011, 22:01:41
Абе ме зафркавате сеа?  ;D Хахахха и колкава е таа коцка од прилика?  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 06 Март 2011, 22:05:57
Момци, се извинувам што ви го прекунувам муабетот.. Да ве праша, каде можам да најдам ефтина термална паста? Во логинг еднаш прашав, под 300 ден нема

Коцки од тегла со термална паста!! ;D Абе,човекот ја сече на коцки и така ја продава! Како баклава! ;D ;D

Истиот муабет е ова ? Каква а таа термална паста што се сече на коцки и како баклава? Таа е во тркалезно кутивче и е 130 или 150 денати кај тефик


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 06 Март 2011, 22:07:59
Ај дефинирај ми што е „тефик“  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: daniel spasovski на 06 Март 2011, 22:10:04
Тефик или во превод - Ботц електроник  ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 06 Март 2011, 22:14:29
БТ електроник?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 06 Март 2011, 22:32:34
Населба Центар,спроти Олимписки базен


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 06 Март 2011, 22:43:45
Знам, знам каде е, од таму набавувам делови. Иначе Тефик се вика продавачот?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 06 Март 2011, 23:42:04
Знам, знам каде е, од таму набавувам делови. Иначе Тефик се вика продавачот?

Така се вика газдата на BOTS и на BT Електроник ;). Прашај кај него, би требало да му е стигната новата роба ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 07 Март 2011, 00:05:38
Ок, фала ви многу  :)

Споено мислење: 08 Март 2011, 20:28:16
Момци, некоја идеа да кажете, како за натпревар  :) Може пр. повеќе системи меѓусебно поврзани или така нешто. Само да не биде пр. засилувач, радио приемни, лајт шоу..  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 08 Март 2011, 22:14:25
да не знае некој кај е таа темата ЛЕД Срце од Борче ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 08 Март 2011, 22:16:34
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=358.0 (http://elektronika-mk.net/index.php?topic=358.0)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 09 Март 2011, 00:05:34
Ок, фала ви многу  :)

Споено мислење: 08 Март 2011, 20:28:16
Момци, некоја идеа да кажете, како за натпревар  :) Може пр. повеќе системи меѓусебно поврзани или така нешто. Само да не биде пр. засилувач, радио приемни, лајт шоу..  :)
За кој натпревар се спремаш? ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 09 Март 2011, 00:14:36
За натпреварот во мај.. не знам точно како се вика.. Батка и таму да не сте во комисија?  ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 09 Март 2011, 00:27:40
наука на млади и народна техника што го организираат ? на тој ке идеш ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 09 Март 2011, 00:53:13
Наука на младите - за средните училишта се организира годинава во Велес .Веројатен термин 2-ри Април ( УССо * Коле Неделковски * Велес - домакин) Темите се веке предадени  :( >:( Како домакин нема да бидам во било која Комисија ( немам право!) ,ама ке бидам во Комисија за жалби ( и поплаки!!) ;D ;D ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 09 Март 2011, 01:03:11
јас бев лани на овој натпревар и се одржуваше во гевгелија, оваа година пратив тема и чекам одговор дали сум примен :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 09 Март 2011, 07:38:48
Пиши на ПМ точно име и презиме и тема со која се натпреваруваш,ментор и училиште!


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Март 2011, 12:48:36
За натпреварот во мај.. не знам точно како се вика.. Батка и таму да не сте во комисија?  ;D
Тој натпревар е организиран од средните технички училишта.Јас и на тој ќе идам.А со мене од ПТТ знам дека ќе идат:DARK,VLATKO*,Malecko(Мислам дека ќе иде).Лани бевме јас,Влатко,Дарк и Бојан


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 09 Март 2011, 16:04:32
Цитирано
Темите се веке предадени..
Значи и за овој натпревар сум закаснил?  >:(


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Март 2011, 16:05:15
не да си закаснил.Ај догодина.Имаш време.Смисли нешто


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 09 Март 2011, 17:48:08
Е да му се сневиди!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ке се расправам утре во школо!!! Зошно не ни кажуваат на време, за ништо не сме информирани!! :@


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 09 Март 2011, 19:08:32
еве нешто со што ќе идам на натпревар.Плочката еве ја.
(http://pic.mk/thumbs/photo01299694453.jpg) (http://pic.mk/?v=photo01299694453.jpg)
(http://pic.mk/thumbs/photo01299694498.jpg) (http://pic.mk/?v=photo01299694498.jpg)
(http://pic.mk/thumbs/photo01299694525.jpg) (http://pic.mk/?v=photo01299694525.jpg)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 09 Март 2011, 19:47:16
Убаво изгледа, а што е ова?  ;D Иначе какви бургии да купам бе за бушење на пцб? Јас земам од Бит Пазар по 10 ден се (0.8 и 1.0мм) ама не се квалитетни, брзо се тапат.. Кој се подобри, тие што се изработени од некој црн материјал или оние жолтите? (не знам точно како се викаат)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Март 2011, 19:51:13
од euro toolѕ земај бургии, 1мм дебели, 3 денари се...језда брзо се тупат ама барем евтини се...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 09 Март 2011, 20:39:27
ја зедов од униор 170 денари 10 парчиња, не ги делат. Би требало да се квалитњетни, сепак униор е реномирано име.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 09 Март 2011, 21:09:14
од euro toolѕ земај бургии, 1мм дебели, 3 денари се...језда брзо се тупат ама барем евтини се...
Во дуќанот на Бит Пазар или оној пред Треска што е (или ако идеш од Ѓорче накај центар - после треска доаѓа)? Иначе не знаев дека се 3 ден. фала за инфо  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Март 2011, 23:09:40
јас земам од тоа што е после треска, ама и одамна немам земано така да можеби се поскапени...ама не би требало до толку скапи да се (сигурно не се 10 денари...)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 09 Март 2011, 23:11:41
А на зелено пазарче се 20 ден!!  8) Иначе да не знаете како се викаат оние црни цефчиња кои слижат како изолатор и кога ги загреватее се собираат и затегаат? И каде би можел да ги најдам?  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 09 Март 2011, 23:17:10
рајхен, термо собирачко црево...и можеш во БТ да ги најдеш...има нај различна дебелина и се продаваат на метро...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 10 Март 2011, 06:10:27
Ти благодарам Бојан, +реп  ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Ilcebt на 10 Март 2011, 08:45:55
А на зелено пазарче се 20 ден!!  8) Иначе да не знаете како се викаат оние црни цефчиња кои слижат како изолатор и кога ги загреватее се собираат и затегаат? И каде би можел да ги најдам?  :)

Божур ги викаат во алфа  8) ;)
Mожи и бижур да е , ама во битола така го викаат од бижур во божур го напраја ;D :D ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 10 Март 2011, 15:13:23
Интересно име, иначе јас најдов по солидна цена  :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 10 Март 2011, 15:19:37
Извини Илцебат ,мислам дека Божур е цвеќе,а ова црево се вика бижур-црево.Извинете ако грешам,ама само по малку француски *спикам* - бижур = се собира ( исправете ме ако грешам!)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 10 Март 2011, 22:14:39
А на зелено пазарче се 20 ден!!  8) Иначе да не знаете како се викаат оние црни цефчиња кои слижат како изолатор и кога ги загреватее се собираат и затегаат? И каде би можел да ги најдам?  :)

Божур ги викаат во алфа  8) ;)

тоа е цревце што е отпорно на голема температура...такво треба да има во оние продавницине за електрика што се...ако ти треба прашај, ке му се јавам на чичко ми да го прашам кај има сигурно...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 10 Март 2011, 22:19:06
Интересно име, иначе јас најдов по солидна цена  :)
Во секој случај фала Бојан  :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 10 Март 2011, 22:39:31
Дали некој знае каде може да се купат стапчиња или пипки (не знам како се викаат), мислам на тие што се поврзуваат на униметар ?
Ми се испокинаа па ако може да се купат само тие ке биде супер ако не ново апаратче


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: at.koce на 10 Март 2011, 22:43:34
Има во БТ електроника (ке ме убиете више, само ѓи „рекламирам“  ;D ) поквалитетни, а има и на Бит Пазар најобични, со послаб квалитет.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Март 2011, 00:35:09
Има во БТ електроника (ке ме убиете више, само ѓи „рекламирам“  ;D )...

Па и јас исто ;D. Скоро цело време ;D. Ама фер се за цените (може ќе рече некој не, ама како за кого ;D, према мене фер се), и јас земав испитни сонди од таму, 200 денари се, ама супер се, одлични ;). Убаво им фаќаат контактите ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 11 Март 2011, 00:47:18
а колку пари се во БТ тие стапчиња што се приклучуваат на апаратчето ?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 11 Март 2011, 00:55:39
колеги имам CD4050 и по грешка го уклучив на обратен напон(наместо плус минус и обратно) дали може да е прегорено ? ??? :-\


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Март 2011, 01:36:19
а колку пари се во БТ тие стапчиња што се приклучуваат на апаратчето ?

Целите сонди, заедно со кабли и буксни (изолирани се разбира ;)) се 200 денари, еве ги на слика како изгледаат ;).

(http://img94.imageshack.us/img94/1790/sdc10796rr.jpg)

колеги имам CD4050 и по грешка го уклучив на обратен напон(наместо плус минус и обратно) дали може да е прегорено ? ??? :-\
Не мора да значи ;), поврзи го правилно, стави го во колото и види дали ќе функционира ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 11 Март 2011, 01:39:51
Скапи се, мислам дека за 250 ден. има цело апаратче со се тие стапчиња.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 11 Март 2011, 01:43:00
ама тие ти се чкљ квалитет...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 11 Март 2011, 01:56:28
ама тие ти се чкљ квалитет...

Да, во право е, не се добри, имав и јас такви :S. Затоа и ми се скинаа :S. Има пресечено еден мој пријател вакви сонди (како од BT), кабелот во нив е релативно дебел ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 11 Март 2011, 02:05:21
тие што вика DX-er кабелот им се состои од 5 такви тенки жички како што се во лицнастине жици...ама изолацијата им е бајаги дебела, така да мислам дека се добри за мерење на висок напон...а за мерење на поголема струја недај боже да мериш со нив...еднаш мерев струја од 6А и после некое време ми се скинаа тие жичките..се стопиле внатре :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 11 Март 2011, 03:02:23
да да, такви ми требаат бидејки овие старите ми се испокинати (испокинати од 2 апаратчиња) и сега би сакал да купам исти такви бидејки ми треба претежно за мерење на отпорници и напон од 0-15V. Па ако има од тие со 5 жички внатре и ако не се скапи ке купам ако не ново апаратче :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 12 Март 2011, 01:05:15
дада го поврзав како што треба само уште не сум го пуштил да работи па ке видиме што ке се случи :D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 12 Март 2011, 12:20:50
а зашто ти е тоа ЦМОС коло,Мартин?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Март 2011, 17:10:43
Ајде компјутреџии што викате за сл. конфигурација (од АМЦ е )
процесор: Intel DualCore E5700 3.0GHz
матична: G41 MXE
рам: 2GB DDR3
HDD: 500GB
Графичка: nVidia GeForce GT210
+ PHILIPS LCD фул ХД 22“ монитор
се за 22500 ден.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 12 Март 2011, 17:14:37
Ништо нарочито! За уште 60 ЕУ ти давам конфигурација со I 3  процесор и 4 гига РАМ!! И ГТ 220  :D :D И ,пардон,Филипс монитори не продаваме !!!! Продаваме  ACER, LG, SAMSUNG,  MAG  со 3 (ТРИ) години гаранција!!! ;)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 12 Март 2011, 17:46:11
онака прашвам дека пиши најпродавана конфигурација на годината
па да видам што мислите :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: GigaWatt на 12 Март 2011, 18:22:45
И јас се сложувам, за малку повеќе пари, многу подобра конфигурација можеш да најдеш ;).


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 12 Март 2011, 21:03:36
Јас лично,за Филипс мониторите немам баш добро мислење,од лично искуство...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 13 Март 2011, 12:19:15
а зашто ти е тоа ЦМОС коло,Мартин?
правам еден саат со големи дисплеи, па уште пикот ми фали и ке поставам слики да видите ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 13 Март 2011, 18:04:02
каков часовник?Имаш шема?


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: MartinSk на 14 Март 2011, 00:03:45
како што правеше ти, од емитер


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Devil на 15 Март 2011, 17:00:10
дали некој знае кај можам да најдам и по која цена CCFL ламби за LCD монитори
не е важно производство или пак тип на монитор пошто не ми се за таа употреба :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: LordZi на 15 Март 2011, 17:23:04
Најевтино ти е да ги извадиш од стари скенери или лцд монитори, комплет сосе напојувањето ;) :)


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: DX-er на 15 Март 2011, 17:41:57
дали некој знае кај можам да најдам и по која цена CCFL ламби за LCD монитори
не е важно производство или пак тип на монитор пошто не ми се за таа употреба :)
Ако мислиш на тие неонки кои ги има во ЛЦД екраните имашево БТ по цена од 1000 денари
Одприлика беа како за 15 инчи монитор


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: batka на 15 Март 2011, 17:56:48
Имам две ламби за АСТРА слим скенери со плоцка комплет.Скенерите работеа,кога им ги извадив плоцкиве! ;D


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 16 Март 2011, 10:38:03
дали може со тријак да регулирам брзина на вртење на АЦ електричен мотор?На пример со TIC226,може ли?Ако не,дајте начин.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: bicikle на 16 Март 2011, 12:06:23
може, така мисла е во бормашиние. Под гаранција ми е уште иначе ке ја отворев ќе видев како е.


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: Bojan на 16 Март 2011, 12:15:39
зависи со колкава моќност ке ти е моторот, ако сакаш да контролираш некој 5KW нема да можеш...така да пиши моторот со колкава моќност е...


Наслов: Одг: Случајни муабети
Порака од: SKOLS на 16 Март 2011, 12:19:41
моторот да речеме да биде до 200вати.Може толкав мотор?
Ако може и шема,дека сакам да го приклучам тоа на микроконтролер и со ПВ