Author Topic: Image Host-ови: Искуства и Критики  (Read 3456 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Image Host-ови: Искуства и Критики
« on: 10.01.2013, Thursday, 06:03:06 »
Мислам дека конечно треба да се отвори една ваква тема бидејќи често членовите треба да upload-ираат слики со привремен карактер (како на пример слики од огласи). Исто така, добро е да имаме тема во која ќе имаме позитивни и негативни критики на определени image host-ови врз база на стабилноста, колку долго се чуваат сликите, дали автоматски се прави resize на сликите, кави опции имаат, која е максимална големина на сликите кои може да се upload-ираат, дали дозволуваат direct linking, дали генерираат thumbnails, итн.

Искрен да бидам, темава ја оторив бидејќи едно време членовите го користеа host-от pic.mk, кој падна (не знам дали газдата решил да го затвори или нешто трето е во прашање), па многу слики пропаднаа :S. Од шеми, до слики од готови проекти, итн.

Да скратам, јас ги користам imageshack.us и photobucket.com. На кратко ќе пишам кои се предностите и недостатоците на двата.imageshack.us

 • регистрација - задолжителна
 • direct linking - дозволено
 • thumbnails - да
 • max filesize - 1MB
 • max resolution - по default, host-от им прави resize на сликите, но ова не е задолжително и може да се подеси да не им прави resize
 • file life - пишува дека слиите се зачувуваат перманентно, но имам прочитано на неколку сајтови дека се случува понекогаш да се избришат дел од сликите, најверојатно поради проблеми со host-от, но мене ми се нема ова случено
 • стабилност - прилично стабилен host, но морам да признаам дека брзината со која се load-аат сликите веќе не е иста како порано, најверојатно поради зголемениот број на кориснициphotobucket.com

 • регистрација - задолжителна
 • direct linking - дозволено
 • thumbnails - во опциите се избира што сакате да се генерира при upload-ирање на сликите, а во овие опции има и thumbnail generation
 • max resolution - со free account, ограничена е на 1024 X 768 пиксели, па ако upload-ирате слика со поголема резолуција, host-от автоматски им прави resize на сликите
 • max filesize - не е ограничена бидејќи и онака host-от прави resize на сликите, па автоматски и големината им се намалува
 • file life - неограничено, а и немам чуено некој да се пожали дека сликите му биле избришани, дури и по неколку години неактивност на account-от, сликите се сеуште таму
 • стабилност - одлична, имам читано критики и photobucket е меѓу првите во однос на стабилноста, скоро и да се нема случено photobucket да има downtime, а и бризната со која се load-аат сликите е одлична (една од причините е најверојатно намалената големина сликите поради resize-от кој го прави host-от при upload-ирање на сликите)Ако треба да upload-ирам слики со голема резолција, најчесто го користам imageshack.us, а ако големината на сликите е до 1024 X 768 пиксели, го користам photobucket.com.

Па, ајде, да видиме вие кои host-ови ги користите и какви искуства имате со нив ;).
« Last Edit: 21.07.2013, Sunday, 19:21:48 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #1 on: 10.01.2013, Thursday, 09:37:11 »
Јас веќе 5-6 години исклучиво користам photobucket, досега немало никакви проблеми... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline stefanstip

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 315
 • Gender: Male
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #2 on: 15.01.2013, Tuesday, 01:58:03 »
Јас го користам imgur.com и не е потребна регистрација и не сум имал до сега проблеми  :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #3 on: 15.01.2013, Tuesday, 17:13:43 »
Јас лично го користам
Code: [Select]
Imageshack.us поради лесно аплоадирање и без досега изгубена слика или паднат линк. Мора да се регистрирате, и потоа ги имате сите слики на вашиот профил.

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 789
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #4 on: 15.01.2013, Tuesday, 17:33:51 »
Јас користам photobucket, најмногу затоа што дава директен линк до сликата и нема никакви реклами.
Жан

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #5 on: 15.01.2013, Tuesday, 20:14:59 »
еве да се јавам и јас со еден наш македонски предлог
Code: [Select]
http://fotografija.com.mk/ иако со последниот што го користев пик.мк се изгорев многу слики ми отидоа јабана а за малер и ХДД-то ми рискна во некој меѓу простор така да  ???

Offline ki4o01

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 213
 • Gender: Male
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #6 on: 15.01.2013, Tuesday, 21:35:49 »
јас мислам да не користиме на форумов некој хостови што не се познати како овај македонскиов и како што беше пиц.мк знаете и самите што се деси.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #7 on: 15.01.2013, Tuesday, 23:50:37 »
јас мислам да не користиме на форумов некој хостови што не се познати како овај македонскиов и како што беше пиц.мк знаете и самите што се деси.

Токму тоа ми беше и мене поентата. Скептик сум кога станува збор за Македонскиот web простор и сервери.

Сепак, секој си има право да си го користи оној image host кој му се допаѓа ;).

Се разбира, слики од шеми или hex фајлови може да се прикачуваат на форумот (прочитајте ги правилата) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #8 on: 19.01.2013, Saturday, 08:37:23 »
ами и јас како што претходно пишав имам лоши искуства со домашниве, но што од локал патриотизам што од јазични бариери предност скоро секогаш му давам на MADE IN MACEDONIA без разлика дали е хост, производ или услуга

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #9 on: 04.02.2013, Monday, 15:37:17 »
max resolution - со free account, ограничена е на 1024 X 768 пиксели, па ако upload-ирате слика со поголема резолуција, host-от автоматски им прави resize на сликите

Добри вести од photobucket ;). Уште пред некој ден забележав дека не прави resize на поголемите слики, па расчепкав малку да видам што е работава ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #10 on: 15.02.2013, Friday, 04:11:19 »
max resolution - со free account, ограничена е на 1024 X 768 пиксели, па ако upload-ирате слика со поголема резолуција, host-от автоматски им прави resize на сликите

Добри вести од photobucket ;). Уште пред некој ден забележав дека не прави resize на поголемите слики, па расчепкав малку да видам што е работава ;D.


За жал, ова веќе не важи :(. Сега на сите слики се прави resize, па дури на pro accounts :(.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #11 on: 21.07.2013, Sunday, 19:03:37 »
Разочаран сум од imageshack.us. Последниов месец направија некои промени на сајтот, сега ги менува имињата на сликите при upload-ирање. И порано ги менуваше, но само додаваше букви или бројки на крајот од името на фајлот. Сега веќе целосно ги менува. Не е проблем што ги менува, проблем е што дел од старите линкови не работат, а и не ми ги јавува сликите како да се upload-ирани на мојот account (како никогаш да не сум ги upload-ирал).

Јас се откажувам од imageshack.

ПС: Мој личен совет за сите оние кои upload-ираат слики поради една или друга причина. Отворете си account на photobucket. Знам дека максималната големина на direct link-овите од сликите е 1024 X 768, ама па сликите навистина ти се држат перманентно. Се што треба да направите за да ви се држи account-от активен е да се логирате на account-от еднаш во 6 месеци ;). Со imageschack сум имал и некои други проблеми, сликите содржат errors па не сака да ги прикаже во browser.
« Last Edit: 21.07.2013, Sunday, 19:18:36 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #12 on: 23.02.2014, Sunday, 17:44:34 »
imageshack.us веќе има trial policy. Значи, ако отворите account или ако веќе имате постоечки, нареден пат кога ќе се логирате, од левата страна ќе ви пушува trial days left. Што ова всушност значи. Значи дека може да upload-ирате слики се додека не заврши trial-от. Потоа сликите остануваат на серверот, ама не може да upload-ирате нови освен ако не направите account upgrade, односно ако не платите :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Image Host-ови: Искуства и Критики
« Reply #13 on: 04.03.2018, Sunday, 05:36:36 »
Претпоставувам повеќето се информирани, но еве, и тука ќе пишам. Photobucket веќе не поддржува direct linking на images (Photobucket тоа го вика third party hosting ::)) и поради тоа, сликите кои биле upload-ирани на Photobucket, а се поставени како директни линкови на форумов (најчеста ситуација), веќе не ги прикажува. Сликите сеуште ги имате на вашиот account, но, практично, преку direct link веќе не може да ги споделите. Ова важи и ретроактивно... за жал :S.

Јас почнав да го користам MediaFire за image hosting и сум задоволен сега за сега од него ;). Поддржува direct linking на слики ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."