Author Topic: Аналогна лемна станица  (Read 3441 times)

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Аналогна лемна станица
« on: 03.03.2013, Sunday, 02:27:39 »
Станица за лемење со аналогна регулација на температурата. Доста е едноставна и лесна за изработка, има одлична регулација на температурата и е стабилна при работа на подолг временски период. Користи стандардна рачка со работен напон од 24V од типот на Solomon, HQ, Gordak и сл. За напојување користи трансформатор 220/24V 50W. Во продолжение имате шема, слики од изработената лемна станица, распоред на пинови кај рачка за лемење и во атачмент монтажна и pcb за полесна изработка на оваа многу корисна и најчесто употребувана алатка во електрониката :).

Извор:

Code: [Select]
http://kesatnet.com/sviprojekti/121-analog-soldering-station.html
« Last Edit: 24.09.2014, Wednesday, 04:14:55 by GigaWatt »
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #1 on: 08.11.2013, Friday, 17:13:37 »
ја има некој направено оваа станица?  :)
Metal, and nothing else matters......

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #2 on: 08.11.2013, Friday, 17:34:00 »
Да,јас знам барем десетмина. 8)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #3 on: 08.11.2013, Friday, 17:46:10 »
во тој случај ке ја правам и јас  :)
Metal, and nothing else matters......

Offline trtkolo

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #4 on: 08.11.2013, Friday, 23:03:48 »
Мала разлика со шемата од емитер.

Offline ljup4o

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 155
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #5 on: 24.09.2014, Wednesday, 00:18:44 »
Здраво ја направив станицата но цело време работи на максимум лед диодата не се исклучува би требело кога ке постигне одредена температура да се исклучи заедно со греачот

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #6 on: 24.09.2014, Wednesday, 04:01:23 »
Сајтот е паднат. Еве го текстот заедно со шемите, провери, можеби нешто имаш пропуштено.

Code: [Select]
https://app.box.com/s/6kkz1rfxfvv32wwotprw
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/CB6FA750FBE64FC3BC9D7174DCAE0D85Y
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #7 on: 24.09.2014, Wednesday, 06:10:30 »
Сајтот не е паднат преместен е од .com на .me
Code: [Select]
http://kesatnet.me/analogna-lemna-stanica/
Сепак се ВРТИ !!!

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #8 on: 10.11.2014, Monday, 09:31:35 »
Дечки би ја правел лемнава станица, ми изгледа едноставна, и би купил рачка од алфа електроник, има ефтинки, не ми треба мене за некоја професионална работа како за поправка на ТВ и сл... ми треба колку да сменам на матична плоча некој конектрои, кондензатори и сл, или за да поправам некое напојување.

Е сеа, гледам дека треба трафо 24V 50W, јас имам едно добро трафо 24V али не знам колку вати е, трафото е извадено од стар систем.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #9 on: 10.11.2014, Monday, 16:48:22 »
Еве ти таблица па види,според пресекот на јадрото,колкава е јачината на трафото.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #10 on: 11.11.2014, Tuesday, 15:58:00 »
Во ред, е сеа др ми е прашањево, дали ги има некој сите овие потребни делчиња, освем, кондензаторите, трафото и рачката, ако ги има некој, до колку пари би ме фалите, и да му ги купам ?!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #11 on: 11.11.2014, Tuesday, 19:56:48 »
А зошто да ги купуваш од некој кога може да си купиш нови од продавница, вака грубо само деловите мислам дека не би биле повеќе од 150-200ден.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #12 on: 15.11.2014, Saturday, 21:16:07 »
Дечки прикрај сум со лемнава станица, е сеа се мислам која рачка да ја земам
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/list.phpВидете ги рачкиве па препорачајте една од нив, но сепак дали би пасирала таја плавата рачка?

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #13 on: 15.11.2014, Saturday, 22:50:18 »
Најверојатно ќе одговара ако термопарот кој се користи одговара со онај наведениот на шемата и има иста или слична моќност со ист напон како и горенапоменатата.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #14 on: 16.11.2014, Sunday, 12:04:40 »
Динг... проблем со трафото што го имав...
Е сеа, дали може некако со трафа од комп напојувања да се среди, или од трафа од монитори ?!
Веројатно .... сигурно 24 волти ке ги добијам на било кој начин со било кој трафа, но финтава е дали би ги добил над 50W :/