Author Topic: Аналогна лемна станица  (Read 3429 times)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #15 on: 16.11.2014, Sunday, 13:20:10 »
Динг... проблем со трафото што го имав...
Е сеа, дали може некако со трафа од комп напојувања да се среди, или од трафа од монитори ?!
Веројатно .... сигурно 24 волти ке ги добијам на било кој начин со било кој трафа, но финтава е дали би ги добил над 50W :/

Очигледно не си баш запознаен со начинот на работа на напојувањата кај компјутерите и мониторите.Трансформаторите кои работат во нив не можат да се употребат за таква намена.Има повеќе постови за тоа(побарај под SMPS напојувања).
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #16 on: 16.11.2014, Sunday, 13:27:01 »
Ухх...., не се изјаснав баш доволно точно на што и како мислам, знам јас дека трафото како трафо од напојување тешко дека ке го искористиш за некоја намена или пак трафо од монитор..
Конкретно мислев на друго но така испаѓа каша попара така да, ке барам соодветно трафо или на крај краева ке премотам некое и завршена приказна..

Сепак ако има некој такво трафо по дома, ако не му треба го замолувам нека пише што поскоро.. (ке ме спаси и со време и со нерви)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #17 on: 16.11.2014, Sunday, 20:57:30 »
Пиши во делот Огласи- Купувам!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #18 on: 16.11.2014, Sunday, 23:20:25 »
Компјутерското напојување дава 12V максимално, со измени дава малку повеќе, ама во никој случај не би одел на 24V, затоа што самата градба на напојувањето е наменета за 12V а не за 24, така да одредени делови ќе треба да се менуваат, трафото да се премотува, ова не е обично трафо каде што со едноставна формула ќе си пресметаш се што ти треба
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #19 on: 16.11.2014, Sunday, 23:28:12 »
Мислев на тоа да, 2 комплетни плочки од напојување... т.е тоа е напојувањето, е сеа во едно куќиште од напојување можи да се испопикаат 2 плочки(пробано и користени тие 24 волти за др намена), ама тоа е мислам матканици и губење време, можда може да се постигне некој резултат али..... сепак најдобро е по мое да се  оди на стандардното односно си земаш едно трафо и завршена работа.

Offline ivan88

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #20 on: 31.01.2016, Sunday, 19:15:12 »
Мала разлика со шемата од емитер.

Да не случајно ти се наоѓа шемата од емитер?
Ја имам плочката но никаде не можам да го најдам тој број, ако евентулано некој го има би му бил многу благодарен доколку ми го сликне тој дел.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #21 on: 31.01.2016, Sunday, 20:10:43 »
Пиши во кој број е и ќе ја добиеш. Ако не знаеш, пребарај на сајтот на емитер, може и според ознаката на плочката...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ivan88

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #22 on: 03.02.2016, Wednesday, 20:28:53 »
Пиши во кој број е и ќе ја добиеш. Ако не знаеш, пребарај на сајтот на емитер, може и според ознаката на плочката...
Се работи за ЕМИТЕР 2/2002. Фала многу!

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #23 on: 03.02.2016, Wednesday, 21:34:56 »
Провери мејл...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ivan88

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: Аналогна лемна станица
« Reply #24 on: 03.02.2016, Wednesday, 21:55:03 »
Провери мејл...
Стигна. Фала уште еднаш.