Author Topic: Купувам Wattmeter  (Read 1237 times)

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Купувам Wattmeter
« on: 23.04.2013, Tuesday, 01:18:46 »
Купувам Wattmweter кој има за продавајне нека пиши.
« Last Edit: 23.04.2013, Tuesday, 01:42:57 by gocebabe »

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Купувам Wattmeer
« Reply #1 on: 23.04.2013, Tuesday, 01:23:19 »
не се исплаќа, ако мислиш на онај за на штек што се реди...во алфа е 800ден.

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Купувам Wattmeer
« Reply #2 on: 23.04.2013, Tuesday, 01:44:07 »
не се исплаќа, ако мислиш на онај за на штек што се реди...во алфа е 800ден.

Не е таков, овај е за радио предаватели :)

« Last Edit: 23.04.2013, Tuesday, 01:46:44 by ShAdOw »

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #3 on: 23.04.2013, Tuesday, 01:47:02 »
Е па појасни :D ...искрено појма неам ни какви се :P

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #4 on: 23.04.2013, Tuesday, 15:07:42 »
Бара човекот вака нешто ( види ја сликата),за да  може да мери сила (јачина) на предавателот во РФ подрачјето ;D Овој на сликата е со комбинација SWR ( мерач на стојни бранови) 8)

« Last Edit: 23.04.2013, Tuesday, 17:23:47 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #5 on: 23.04.2013, Tuesday, 18:31:36 »
Да батка вакво нешто ми треба или ако можи некој да ми направи???

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #6 on: 23.04.2013, Tuesday, 21:44:04 »
SWR метар тешко е да се направи, подобро да купиш, ама не знам дали ќе најдеш лесно. Побарај кај некој радиоаматер, може ќе имаш среќа
Hams do it! With Frequency

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #7 on: 23.04.2013, Tuesday, 21:58:41 »
Знам дека не можам да најдам затоа пишав на форумов за помош ама нема никој  :o

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #8 on: 23.04.2013, Tuesday, 22:04:32 »
До колку вати би мерел?
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #9 on: 23.04.2013, Tuesday, 22:23:58 »
Што повеќе тоа подобро  :) докај 100w нека биди

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #10 on: 24.04.2013, Wednesday, 00:06:23 »
Имам еден до 5W само е.Проблем не е да направиш.ами проблем е да го подесиш.Мораш да имаш некој добар еталон или проверен фабрички поради споредба.Тешко да најдеш во МК,обиди се на некој српски сајт- еве пример оди на
Code: [Select]
www.radista.com  ,зачленувањето е обавезно и има огласи.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline 27vardar

 • Нов член
 • *
 • Posts: 1
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #11 on: 10.09.2017, Sunday, 01:05:59 »
SWR метар или РФ ватметар?
27vardar@gmail.com

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #12 on: 10.09.2017, Sunday, 02:32:32 »
2013 е темава....

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 411
 • Gender: Male
Одг: Купувам Wattmeter
« Reply #13 on: 12.09.2017, Tuesday, 17:29:40 »