Author Topic: Места на кои се продаваат серво мотори во Македонија  (Read 1800 times)

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
Првин да се извинам ако ми е во погрешен сектор темава, но ме интересира дали во нашава драга Македонија постојат места на кои се продаваат серво мотори, ми требаат за една моја идеја за проект со роботска рака.

По која цена се движат, какви типови, ако воопшто има за продажба некаде

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Кај нас не знам дали има и која цена се, ама најдобро ќе поминеш ако си нарачаш од ибеј, ги има веќе од неколку долари па нагоре...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
мислам дека конрад можеш да најдиш...ама не сум сигурен, ибеј е поисплатливо секако.

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
Па тоа ми е и проблемот, без некои финти неможам да си нарачам од Ebay поради тоа што сеуште не сме подржани од PayPal.
 
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/310395216711
Ова би ми одговарало за мојата апликација и баш е ефтино, ама неможам да го нарачам.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Во алфа во битола имаа едно време, не сум сигурен дали има сеуште, инаку за ова од ибеј да нема лошто што е оригинал :P
Futaba се прилично скапи, едно серво од нив кошта околу 7$ (до нешто над 100$-150$) им стига цената на некои модели), а па камоли 4 парчиња
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
Па секако дека цената си диктира квалитет, но мојата рака што сакам да ја правам во ниеден момент нема да надмине терет од 1-1.5 килограм на центиметар, така да не верувам дека ке биде проблем јачината и квалитетот. А имам едно малечко од таков тип TowerPro бренд и не е лошо за работата.

Туку да прашам има ли некој што нарачува од Ebay да ми направи услуга?

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
за порачување можам јас да ти порачам, ама и не го гледај само товарот, сервото што ке ти биде на почетокот на раката треба да носи минимум уште 2 серво мотори и плус останатата механика и товарот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
Па рацете ке се по 15тина центиметри, сервоата се около 20тина грами, 2x(20x15)+ tovar(10g max)x15 не поминува 1 килограм. Или јас не земам нешто во предвид?

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
покушај со засебни осовини и “колена“ да е раката додека сервото само да ги движи истите спојки...не ти ја знам конструкцијата па незнам точно...но ако е можно тоа да се направи би било многу подобро. :D

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
Вакво нешто имам ја на памет да направам:


Сакам да се играм со автоматизиран процес модел


Споено мислење: [time]06 Мај 2013, 22:34:28[/time]
Само многу помало во димензии, ова е веќе ѕвер
« Last Edit: 07.05.2013, Tuesday, 04:39:14 by GigaWatt »

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
ако сакаш за купување јас можам да ти нарачам од e-bay...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
Ке те исконтактирам штом соберам пари, секако

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Сега нез дали ќе се разбереме....заднава страна, задната конструкција на сликава, жолтите делови да не бидат врзани на серво, туку со спојка меѓу деловите додека преднава страна што се гледа да остане како што е, да е погонот. Така задната ќе биде потпора, а предната погон. Со самото тоа ќе добиеш поголема цврстина. Размисли за дизајнот, и онака нема да правиш скроз исто, па пробај. :D

Споено мислење: 07.05.2013, Tuesday, 01:43:14
ќе викет од администрација, отвори нова тема ако ти треба помош или совет за конструкција :D
« Last Edit: 07.05.2013, Tuesday, 01:43:14 by stiffy »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Па тоа ми е и проблемот, без некои финти неможам да си нарачам од Ebay поради тоа што сеуште не сме подржани од PayPal.

Тука имаш малку подетално објаснето како треба да го подесиш PayPal account-от за да може да се врзува со било кои Visa картички ;)... како и некои глобални „правила“ кои би било пожелно да ги следиш за да не дојде до несакани ситуации со продавачите од ebay, како и со PayPal account-от ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7350.msg89956#msg89956
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 153
stiffy мислиш да си има посебна осовина со која ке се споени деловите а сервото само да ги придвижува, а да не ја презема тежината на целата конструкција? Ако е така интересна замисла не ми текна на мене такво нешто, фала ти.

Инаку подоцна дома ке пробам да направам уште еден PayPal иако со првиот обид не ми успеа финтава.