Страници: 1 2 3 [4] 5   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Кинески лемни станици  (Прочитана 3547 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3196


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #45 пратена : 12 Мај 2017, 20:37:04 »

Се мислам често за дремел, ама 6-7000 е па се откажувам од купување.

На Амазон имаш PROXXON, кој е неколку класи над дремелот, за 50е., само треба да имаш некој во ЕУ да го нарача и да ти го донесе... Шмекерко
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #46 пратена : 13 Мај 2017, 05:39:09 »

Точно, HAKKO 936 веќе не се произведуваат. Има нов модел HAKKO FX-888D, но и од нив има клонови  Зеленко

Абе Кинеска работа Зеленко. Нема од што нема да направат копија. Додека ние тука разглабаме што копираат, они работат на случајот Зеленко.

И сакав само уште една работа да додадам за Кинеските производи и копии на... скоро се Зеленко. Кинеските ѓубриња што може да се начекаат кај нас најчесто се со многу понизок квалитет на изработка од Кинеските производи што може да се начекаат online. Логиката е јасна. Од ebay, не знае кој ќе купи, може и западњак, може и некој друг Кинез, а ако е за кај нас, се знае, може и лошата изработка уште повеќе да ја упропастиме, источна европа увезува се и сешто и нема QC стандарди, така да... шо ги шмиргламе. А згора на тоа, поскапо е кај нас да ги купиш отколку online Шокиран, и тоа често знае да биде и неколку пати поскапо. Епа извинете наши Македонски фирми, ама маржа ќе ви платам само ако морам (итно ми треба некој производ), инаку... се знае, за се што планирам да купам а е помало од 19 инчен LCD монитор, прв пребарувач ми е ebay Шмекерко.

греота е да се пожалиш на цената, некогаш и ќе преплатиме бренд па ќе разочара Cheesy

Да, баш така е Шмекерко. Нарачав 50 male Micro USB конектори за 2.7 долари Шокиран, сосе пластични капачиња Шокиран (беа специфицирани како DIY). Абе секое 5-то да биде исправно, пак се исплати.

Се мислам често за дремел, ама 6-7000 е па се откажувам од купување.

Има и поевтини, ама ако бараш моќност над 150W, не се толку моќни. Мене ми врши работа и 100W (или нешто над 100W), така да, Dremel 300 беше топ избор за мене... само да не тресеше Превртување со очи. Кинеската копија на MultiPro e 110W, а оригиналната Dremel 300 мислам дека беше 115 или 120W, не сум сигурен.

Како и да е, ако станува збор за гравирка, лично мене ми врши работа било што околу 100W... а во таа класа спаѓаат најевтините, и оригинали и копии, што работат на мрежен напон (AC 230V).

А не е лошо да го ѕирнеш и тоа што го има пишано LordZi, баш ми ја фалеше гравирката Шмекерко.

Види овде
Код:
http://www.ebay.com/itm/230V-Dremel-MultiPro-Electric-Grinder-Rotary-5-Variable-Speed-Power-EU-Plug-/201828398021?hash=item2efde8f3c5:g:2isAAOSwOVpXbKsv

Оваа е скапа, може и за 20 долари да се начека. Во search пиши "rotary tool", подеси Buy it now, Price + Shipping lowest first, Free shipping и минималната цена подеси ја... што знам, 15 долари. Прелистај неколку страни (јас имам подесено да ми вади по 50 резултати по страна) и ќе стигнеш до копија на MultiPro Шмекерко. Можно е на друг начин да е опишана или различен sticker да има, на пример, на мојата наместо "Dremel" пишува "Deimei" Зеленко, ама тие се копиите, само различни налепници им ставаат Шмекерко.

не...уметност е хахахахах  Зеленко

Пројди доволно време на ebay и ти ќе станеш уметник Зеленко Зеленко Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Zan
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 756« Одговор #47 пратена : 13 Мај 2017, 16:47:02 »

Оваа е скапа, може и за 20 долари да се начека.
Еве за 18,39  Зеленко
Код:
http://www.ebay.com/itm/Mini-Electric-Grinder-Drill-Power-Tool-for-Milling-Polishing-Grinding-EU-Plug-/252865770345?hash=item3adff97369:g:82QAAOSwGy5Y8Kkl
Сочувана

Жан
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #48 пратена : 14 Мај 2017, 06:54:21 »

Ете, гледаш како се станува уметник Шмекерко Cheesy.

Ама оваа ептен no name Зеленко. Ја нарачуваш бланк и печатиш "GigaTool" Зеленко... и стануваш Gembird во светот на гравирки Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #49 пратена : 14 Мај 2017, 10:48:19 »

Хахахахахаха Гигатул хахахахаЕве со што си работам денес ми треба топол воздух за една моја рачна радиостаница со SMD и ми излезе во пресрет другар што работи во фирма што сервисира медицинска опрема си ја направив станичката сега ќе им ја враќам во сервис. Недела бе ради мене клуч на брава удрија хахаах што значи другар што си му поправил алтернатор еднаш и сега одма ми донесе   Ладен Ладен
« Последна промена: 14 Мај 2017, 15:48:49 од GigaWatt » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #50 пратена : 14 Мај 2017, 15:50:38 »

850-ките Шмекерко. Ова се моделите само со дувалка и без температурна индикација. Постари се овие, не верувам дека сеуште копии од овие прават.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #51 пратена : 18 Мај 2017, 13:34:38 »

Дечки, земајте додека е топло!  Зеленко
Код:
https://grouper.mk/deal/lemna-stanica-tesla-led-maj

Hakko 936  за 2000денари! Cheesy
« Последна промена: 18 Мај 2017, 15:55:58 од GigaWatt » Сочувана
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3196


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #52 пратена : 18 Мај 2017, 13:43:47 »

Оригинал јапонска е 100%... Cheesy
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
Z33RTF
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 8« Одговор #53 пратена : 18 Мај 2017, 14:21:51 »

Не е HAKKO туку НАККО ! Копирајте ја буквата и пребарајте ја на Google  Зеленко
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #54 пратена : 18 Мај 2017, 16:03:56 »

Код:
http://teslaled.mk/

За направи сам LED китовите можете да купите само кај нас, со цели 66% попуст, 100% Јапонска лемна станица Зеленко Зеленко Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #55 пратена : 20 Мај 2017, 16:35:30 »

Еј ова стварно евтино ја давале еј  Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
donis92
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 551« Одговор #56 пратена : 22 Мај 2017, 20:23:08 »

Дечки, земајте додека е топло!  Зеленко
Код:
https://grouper.mk/deal/lemna-stanica-tesla-led-maj

Hakko 936  за 2000денари! Cheesy


јас можам за 1600 да ја набавам ама моментално нема на залиха , и околу 200-250ден беше заменски греач за неа
Сочувана

d.t
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #57 пратена : 23 Мај 2017, 03:26:55 »

Цела рачка ќе земеш за 150 денари.

Код:
http://www.ebay.com/itm/131905530970
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
krema
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 112« Одговор #58 пратена : 23 Мај 2017, 14:46:39 »

Цела рачка ќе земеш за 150 денари.

Код:
http://www.ebay.com/itm/131905530970
Рачката е евтина, но каков грејач ќе се погоди е прашање, најчесто ги шиткат со А1322 а многу поретко со А1321 грејач. Кинезите праќат рандом т.е. како им се набавени така ги продаваат, немаат некое правило, така да лотарија ќе биде грејачот.
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #59 пратена : 23 Мај 2017, 15:33:29 »

Мислам дека термопарот се разликува, а не греачот. А дури и да се разликува, преправката е многу лесна, на плочката дури има обележано кои компоненти треба да се сменат, така да, барем за мене, не е проблем Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Страници: 1 2 3 [4] 5   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: