Author Topic: TV RF модулатор  (Read 4637 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
TV RF модулатор
« on: 25.05.2013, Saturday, 00:29:32 »
Дали некој знае каде во Скопје (освен во лОГИНг) може да се купи РФ модулатор на кој се приклучува A/V или SCART а на излез има антенски  RF out погоден за приклучување на постарите телевизори?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: TV RF модулатор
« Reply #1 on: 25.05.2013, Saturday, 02:03:35 »
Дали некој знае каде во Скопје (освен во лОГИНг) може да се купи РФ модулатор на кој се приклучува A/V или SCART а на излез има антенски  RF out погоден за приклучување на постарите телевизори?

Ги имаш по пазариве кај што продаваат електронски работи, јас купив од бит-пазар, за 200 денари.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: TV RF модулатор
« Reply #2 on: 25.05.2013, Saturday, 05:50:13 »
Да, има по пазариве. Сигналот не е сјаен... би рекол, доволно добар за да се гледа и слуша без некои поголеми проблеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: TV RF модулатор
« Reply #3 on: 25.05.2013, Saturday, 17:02:36 »
Земи направи си,евтин е 8)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: TV RF модулатор
« Reply #4 on: 25.05.2013, Saturday, 17:05:57 »
Или извади од старо видео - тие се со одличен квалитет, или евентуално од старо нинтендо - тие не се толку добри... ;)
« Last Edit: 25.05.2013, Saturday, 17:08:05 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: TV RF модулатор
« Reply #5 on: 25.05.2013, Saturday, 17:17:52 »
Да, LordZi е во право, можеш да искористиш старо видео како RF модулатор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: TV RF модулатор
« Reply #6 on: 25.05.2013, Saturday, 18:16:47 »


Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?p=9939&sid=befbf61be9bffad8d552e78c286e93a0#p9939
« Last Edit: 02.06.2013, Sunday, 05:41:41 by GigaWatt »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: TV RF модулатор
« Reply #7 on: 26.05.2013, Sunday, 06:48:36 »
Не ми го отвора линкот ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: TV RF модулатор
« Reply #8 on: 26.05.2013, Sunday, 08:55:43 »
Од кај нив е, електроника.ба имаа нешто со серверот во последно време, изгледа пак им прави проблеми, пробај пак по некое време... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: TV RF модулатор
« Reply #9 on: 26.05.2013, Sunday, 11:10:15 »
иммам РФ модулатор д старо видео но не ги знам кои пинови што се, да ставам слика па ако можете да ми кажете како да го поврзам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: TV RF модулатор
« Reply #10 on: 26.05.2013, Sunday, 14:43:07 »
Еве ти две три шеми ,па види.Една е оригиналната шема по која и некој од електроника.ба работел,а другата е шематски изглед на еден оклопен РФ модулатор.Последната шема е од Електор,стара и проверена  ,со еден транзистор и едноставна изведба. Овој РФ модулатор од видео , со додавање на  еден или два степена може лесно да се претвори во добра ТВ станица ;D ,аналогна за жал 8) ,а со добра антена може и до неколку километри да предава ,одобено сега кога во долниот појас нема веке ТВ емисии  ( мислам на банд 1)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 202
 • Gender: Male
Одг: TV RF модулатор
« Reply #11 on: 02.06.2013, Sunday, 14:02:23 »
@batka
Едно прашање во врска со шемата modulator2.gif

На шемата +5v е поврзано со средниот извод modulator +5v, крајниот antenna passthrought +5v извод треба да е празен или и на него треба да му се даде +5v ?

п.с. На сликата што ја има постирано @Toma типот од elektronika.ba, +5v ја има закачено токму на antenna passthrought, ајде малку совет  :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: TV RF модулатор
« Reply #12 on: 02.06.2013, Sunday, 16:30:52 »
Ако не ти е изваден RF модулаторот од уредот, мери напони меѓу секој од пиновите. Најди го GND изводот (врз база на мерењата) и провери на кои пинови има +5V напон. Напојувањето од +5V врзи го за оние пинови на кои имаш +5V ;). Дури и да се интерно врзани тие пинови, нема да пречи ако доаѓа +5V на и на двата (или трите, кој знае ;D) пина ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 202
 • Gender: Male
Одг: TV RF модулатор
« Reply #13 on: 02.06.2013, Sunday, 16:34:25 »
ок, така ке направам

Фала  ;D

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: TV RF модулатор
« Reply #14 on: 02.06.2013, Sunday, 17:14:34 »
@batka
Едно прашање во врска со шемата modulator2.gif

На шемата +5v е поврзано со средниот извод modulator +5v, крајниот antenna passthrought +5v извод треба да е празен или и на него треба да му се даде +5v ?

п.с. На сликата што ја има постирано @Toma типот од elektronika.ba, +5v ја има закачено токму на antenna passthrought, ајде малку совет  :)

Напон на тој пин не ти е битен .
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.