Author Topic: Дигитална лемна станица (DIY Digital Soldering Station)  (Read 4987 times)

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Еве ја и мојата изработка на дигиталната лемна станица од Емитер 10-11/2005 :). Голема благодарност до LordZi за пикот (PIC16F876A) ;). Станицата работи одлично и има одлична регулација на температурата. Наместо Solomon SL-1 рачка ставив HQ-SOLDER/IR (24V/48W), но за да се наштелува станицата да работи со оваа рачка треба да се замени отпорникот R4=270K со отпорник од 100K. Контролерот, трафото (2x12V/60W) и останатите делови ги сместив во кутија од компјутерско напојување која малку ја средив и ја офарбав со бела боја, а предниот панел го изработив во FrontDesigner. Во продолжение имате слики од изработката, готовиот уред и видео од лемната станица за време на работа:


Digital Soldering Station
« Last Edit: 28.06.2013, Friday, 02:05:42 by ShAdOw »
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Ај со среќа да си ја користиш и долго да те служи... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 789
Одлично изработено, со здравје да си ја користш станицата  :)
Едно off-topic прашање, со каква камера е снимано видеото, многу добро изгледа.
Жан

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Ослично изгледа ShAdOw ;). Со здравје да си ја користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Фала, да си направите уште поубави :).

Едно off-topic прашање, со каква камера е снимано видеото, многу добро изгледа.

Видеото (и сликите) е снимано со телефон, Alcatel OT-995, има 5MP камера што може да снима HD видео (720p). Инаку видеото е уште поубаво, но поради додавањето на ефекти (музика и текст) и рендирањето изгуби малку на квалитет :).
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Online Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
За оваа лемна станица може да се искористи било каква рачка или има некоја специфична што треба да се искористи тука? Јас сакам некоја ваква да искористам

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/24V-50W-5PIN-Soldering-Handle-for-Welding-Solder-Iron-Station-852D-878AD-936B-/400570543404?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d43dd6d2c
« Last Edit: 20.09.2013, Friday, 15:03:01 by GigaWatt »

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Пишува убаво во текстот што рачка сум користел и што треба да се измени за да може лемната станица да се наштелува и да работи како што треба. Рачката не е специфична и лесно може да се најде, ја има во Логинг и Алфа :).

Code: [Select]
http://www.loging.mk/834/185780/0/ShowProduct/Rachka_za_lemenje_SOLDER_IR
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
За оваа лемна станица може да се искористи било каква рачка или има некоја специфична што треба да се искористи тука? Јас сакам некоја ваква да искористам

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/24V-50W-5PIN-Soldering-Handle-for-Welding-Solder-Iron-Station-852D-878AD-936B-/400570543404?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d43dd6d2c

Најверојатно, бидејќи и овие работат на 24V~, ќе може да се наштелува станицата да работи и со неа. Но, како што пиша ShAdOw, ќе треба преправки да се прават. Подобро е да не ризикуваш и да си ја купиш споменатата рачка во Емитер или онаа на HQ и да ја направиш преправката што ја има направено ShAdOw ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Со здравје да ја работиш, предобро направено.

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Фала, да си направиш уште поубава ;).
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Online Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Пишува убаво во текстот што рачка сум користел и што треба да се измени за да може лемната станица да се наштелува и да работи како што треба. Рачката не е специфична и лесно може да се најде, ја има во Логинг и Алфа :).

Code: [Select]
http://www.loging.mk/834/185780/0/ShowProduct/Rachka_za_lemenje_SOLDER_IR

Добро убаво е тоа што ти ја имаш иупотребено таа, ама јас ја имав некаде оваа рачка по дома ми се моташе па мислев да ја искористам, затоа прашав  :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Пробај, би требало да може да се подеси ;). Ако не, ќе си купиш таква каква што е опишана во проектот и тоа е тоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
За оваа лемна станица може да се искористи било каква рачка или има некоја специфична што треба да се искористи тука? Јас сакам некоја ваква да искористам

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/24V-50W-5PIN-Soldering-Handle-for-Welding-Solder-Iron-Station-852D-878AD-936B-/400570543404?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d43dd6d2c


Еве ти комплет проект со ATMEGA8 ако сакаш да искористиш ваква рачка, страната е на корејски ама се разбира преведена со гугл:
Code: [Select]
http://www.itstyle.kr/project/10635Еве ти линк и од електроника.ба од некој член што го има изработено овој проект:
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=26&t=14499
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Еве ги сите материјали од проектот со ATmega8 и оние евтинине Кинески копии на Hakko 907 рачката. Преведени се со Google Translate на Англиски, ама се разбираат ;).

Code: [Select]
https://app.box.com/s/x9d1c6wpmhfjv7fbbkgx
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/2C13A36C7AAC4713923C58156E9B1080Y
« Last Edit: 30.05.2014, Friday, 17:36:59 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Ова се јас го прочитав за кинескава лемна станица, ама никаде не најдов каков е тој дисплејот со три цифри, дали е со заедницка катода или анода, иначе делува прмамливо, може да се направи. Ако знае некој каков дисплеј треба нека пише :)