Author Topic: Општи дискусии поврзани со Wi-Fi  (Read 1835 times)

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« on: 27.07.2013, Saturday, 23:45:37 »
Ми треба ваше мислење на следните рутери, каков да купам? Порано имав еден TP-LINK (ништо посебно, обичен рутер) и ми ја покривасе цела куќа од 200m2 (100m2 по спрат) па се мислам дали и овие би биле солидни и кој би бил според вас е најдобар?  :)

Code: [Select]
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_65_66&product_id=198352
Code: [Select]
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_65_66&product_id=205095
Code: [Select]
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_65_66&product_id=206055
Code: [Select]
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_65_66&product_id=203527

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #1 on: 28.07.2013, Sunday, 00:14:42 »
Ако сакаш квалитет  само Linksys WRT54G .Е,сега поскап е ,ама е закон.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #2 on: 28.07.2013, Sunday, 00:23:27 »
Сите го фалат тој, но буџетот не ми го дозволува  ;)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #3 on: 28.07.2013, Sunday, 01:42:55 »
Има добри е поефтини рутери марка TENDA( 800-1200 ден)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #4 on: 28.07.2013, Sunday, 01:49:13 »
Тргнав јас во Anhoch, ама вработените ми разубедија дека нема шанси да ми ја покрие куќата, па се посомневав во марката и не го купив.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #5 on: 28.07.2013, Sunday, 07:42:17 »
На TP-Link TL-WR740N можеш да инсталираш dd-wrt, но и други firmware-и (tomato, OpenWRT). Мислам дека има Broadcom чип, ама не ме земај за збор. Другиве, не знам што чипови имаат. Јас имам TP-Link TL-WR740N и можам да кажам дека сум задоволен од него. Не е кој знае колку моќен, ама ми брка работа за низ дома. Е сега, на мојот не му е сменет firmware-от, така да, не знам колкава моќност ќе има со сменет и подесен firmware. А инаку, тие firmware-и имаат посебни хакови за јачина моќност и што уште не ;D.

Ако пак бирам, пак би го земал. За парите, вреди ;).
« Last Edit: 28.07.2013, Sunday, 18:33:58 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6236
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #6 on: 28.07.2013, Sunday, 12:59:30 »
Ако сакаш квалитет  само Linksys WRT54G .Е,сега поскап е ,ама е закон.
Не бе, овој е застарен модел. Ем е пре скап ем е пре спор (G стандард а сега има N) и како што памтам е од далечната 2004та година.

Има добри е поефтини рутери марка TENDA( 800-1200 ден)
Дали овие рутери седобри по перформанси како TP-LINK посебно во сигналот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #7 on: 28.07.2013, Sunday, 13:49:20 »
За застарен-незарстарен,ама квалитет и цена држи.Има од 150 и 300 мб/сек,ама каков ни е интернетов-разлика нема никаква.За домет и издржливост Линксиссот е закон   сеуште.
Има повеке модели Тенда,ама во секој случај има некој од нив што се подобри од ТР Линк.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #8 on: 28.07.2013, Sunday, 15:29:25 »
дали знаете некој каде во Македонија има NEMA 17 степер мотори?
Ми требаат 5 мотори.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #9 on: 28.07.2013, Sunday, 15:38:56 »
batka продаваше степ мотори прашај го него дали има......  :)
Metal, and nothing else matters......

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6236
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #10 on: 29.07.2013, Monday, 00:05:29 »
За застарен-незарстарен,ама квалитет и цена држи.Има од 150 и 300 мб/сек,ама каков ни е интернетов-разлика нема никаква.За домет и издржливост Линксиссот е закон   сеуште.
Има повеке модели Тенда,ама во секој случај има некој од нив што се подобри од ТР Линк.

Едино предност им давам на Linksys што секој чип во уредот си е посебен, односно посебно е процесорот, посебно е RF чипот, посебно е RF засилувачот, посебно е Флешот и секако посебно е рам-от. Додека кај TP-Link се е во еден чип (освен рамот).

Од друга страна преднос им давам на TP-Link бидејки сите уреди без исклучок се по 100mW излез и се евтини, за разлика од Linksys што се по 31mW и 39mW, а поретко и 50 или 63mW. Барем така беше со времето кога манијачки се интересирав за wifi. Ке излезеше некој рутер со 63mW и нашиве по форуми ке се дупнеа од воодушевување леле колку јак рутер има на пазаров. Да, во тоа време се се правеше со мали снаги. Се сеќавам дадов 6300 денари за акцес поинт ама Linksys бил. Имаше и некои други оган скапи марки но со послаб квалитет како Тренднет, Д-линк и уште 1-2 други кои не ги памтам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Одг: Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #11 on: 29.07.2013, Monday, 00:30:54 »
Излезната сила некогаш и не е пресудна,ниту најбитна.Прво Линсисот е за долготрајна работа ( имам ставано рутери кои еве работат 8-9 години непрекинато!),Потоа стабилноста,доброто конструкторско решение,ладењето е подобро решено....Сето тоа се предности кои се битни на терен,кога треба да се пентариш некогаш високо ;D Другите производители се степен позади.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6236
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #12 on: 29.07.2013, Monday, 00:40:14 »
Имам приметено и нешто друго, на пример рутер Gembird 100mW и Linksys 32mW на далечина од 700m, успевам да се конектирам на Linksys-от додека на Gembirdот имам потешкотии со конектирањето иако сигналот е по снажен. До што се должи ова? Дали некој знае?

Моја претпоставка е дека RF засилувачот на Gembird рутерот внесува шум со сигналот а може има и хармоници па на крај чистиот сигнал да е и по слаб од оној на Linksys рутерот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Одг: Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #13 on: 29.07.2013, Monday, 00:44:36 »
Меѓудругото и тоа е,ама зависи и од моделот и од софтверот кој е запишан во него.Со firmwire  моѓе да се направи доста и да се поправи  квалитетот на преносот на сигналот.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Одг: Општи дискусии поврзани со Wi-Fi
« Reply #14 on: 29.07.2013, Monday, 01:38:32 »
Денес го купив овој рутер, па ќе видиме како ќе се покаже.
Code: [Select]
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_65_66&product_id=205095Има едно копче десно "WPS" и ја стварно не знам за што служи, кога ке го притиснам ништо не се случува само ќе трепка неколку секунди и толку.
Најверојатно би требало да се уклучи некој сетап (Wi-Fi Protected Setup) ама ништо нема.  ???