Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 33875 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
на крај добра ти испадна :) иначе мене не мрза туку алергија на правење плочки хехе
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Хе,хе, за пола саат од почеток до крај супер е ;D!!!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline VLATKO*

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 545
и јас ја користам постапката со тонер трансфер,но нјачесто малите плочки ги цртам со маркер.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
и ја правам плочки со тонер, ама па користам 135грамска фото хартија за inkjet принтер...ама па скапо да го е..м 12 денари лист :S па ај ке побарам некоја друга потенка хартија кога ке ми се потрошат листовите што ги имам...иначе за штампање на плочки чичко ми штампа па он ми ги прави плочки што се малце по сложени...ама па беспари...сепак чичко е ;D и ептен добро искачаат. Сега сакам да соберам пари да си купам фото осетлив спреј за со фото постапка да правам плочки  8)...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 353
 • Gender: Male
Каков е тој фото осетлив спреј, и како се користи?
« Last Edit: 15.03.2010, Monday, 13:17:00 by Georgi »

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
како што си кажува и името осетлив е на светлина значи плочката се прска со тој спреј и се става во печка на одредена температура во зависност како е напишано на инструкциите на лакот, потоа на паус хартија (слична е како онаа мрсна хартија што се користи за торти и такви работи правење) плочката се печати со ласерски принтер, и листот се става врз плочката и под УВ светлина се остава да се стврдне лакот (кај што има светлина таму лакот не е стврднет, а кај што нема светлина лакот се стврднува) после тоа плочката се чисти од остатокот на лак и се става во солна киселина и хидроген и после тоа си се буши плочката и такви работи. Така професионално се изработуваат плочки нај тенки водови може да бидат и 0,1мм и на исто толкаво растојание да бидат раздалечени еден од друг вод
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
така се прави, но само за мали количини пошто не е исплатлив
1 спрејот е могу скап 2 трепа подолго време
за големи количини се користи сито печат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Koлку за информација како се вика тој спреј, колку пари чини и дали лесно може да се најде во продажба?
Ме интересира и за паус хартијата и UV лампата, дали лесно може да се најдат а и колку чинат?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 240
 • Gender: Male
Лесно се оаоѓаат и спрејот и УВ ламбите само спрејот е над 600ден башка струја што ке потрошиш од за загревање на плочата откако ке ја испрскаш со спрејот.А може и со термо фолија наместо со паус хартија и тогаш можеш и послаби фолии да правиш.А за најквалитетно правење плочки е со сито печат поскапо е ама едан ш кога ке го земиш ситото ке трае години.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
да, тоа ситото ке трае со години, ама па види се што ти треба, значи треба сито(ок, тоа само еднаш ке го купиш) после тоа филм кој што неможеш дома да го правиш, а според тоа што јас го знам 50 денари е најевтин, треба боја (и тоа еднаш ке купиш, и ке се заборавиш да купиш вторпат), треба емулзија (така мислам дека се викаше) и тоа не е баш нај нај ефтино, после тоа ти треба раствор за миење на ситото, УВ ламба, а и како  и се треба малце на почеток да се помачиш за да ти успее...а и пак треба време додека направиш ситото и такви работи....

иначе за фото осетлив спреј, има у логин....1500 денари а незнам колку ке трае, а паус хартија има во секоја подобро снабдена книжара....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки фала многу за одговорите
А може и со термо фолија наместо со паус хартија и тогаш можеш и послаби фолии да правиш.
Дали таа фолија е истата онаа што е за графоскоп?
Јас порано правев плочки со графоскопска фолија ама верувајте трошев по 4-5 фолии (парчиња) за да ми излезе 80-90% а останатото со фломастер го доцртував :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
друже може да објасниш каква е таа хартија за графоскоп??? дека ја првпат слушам за таква хартија...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
таа е фолија пластична прозирна, на неа најчесто се печати нешто и се користи  за на графоскоп да се покажува, скрос прозирна што е супер, друго не впива боја уште подобро
лесно е з апеглање и не е баш скапа ( негде 10 денари парче )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
аааа сега ми текна каква...ама па се фаќа тонерот од ласерски принтер??? дека еднашка со чичко ми пробавме да правиме со таква хартија и малце остана на плочката, малце на листот и на принтерот остана бајаѓи тонер...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Gestak

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 240
 • Gender: Male
И имај на ум дека ако одиш во нај обична компјутерница каде што вадат слики на термо  фолија пошто се користи и за на маици текст и несто слично слика,тие ги вадат со пеглање па можат да ти ја наплатат над 80 ден  фолијата, та што ти кажуваат дека се користи и за графоскоп иначе во нај обична книжара е 10ден,ти кажувам зошто имам сретнато да ми понутат по таа цена.