Author Topic: Streaming на видео од WEB Camera на андроид  (Read 3985 times)

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« on: 13.10.2013, Sunday, 00:21:30 »
Дечки, ми треба помош.  Да не знаете некое програмче да може на андроид телефон да гледам од веб камера на ПЦ. Комуникацијата преку WiFi најверојатно би одела.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #1 on: 13.10.2013, Sunday, 00:36:23 »
Прво ,на што би ја гледал? На мобилен ли? Или некој друг уред?? Кој Андроид го имаш? Ми се смачува да пишувам и погодувам!! ??? Стварно,ако сакате одговор објаснувајте и давајте конкретни насоки! Ова испаѓа...И не ми е уште јасно: сакаш пренос во живо од веб камера од компјутерот (безжично!?) на некој си апарат со Андроид? Добро ли разбрав?????
« Last Edit: 13.10.2013, Sunday, 00:39:31 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #2 on: 13.10.2013, Sunday, 00:47:34 »
Па на мобилен, на таблет, било што... Имам мобилен Сони со Андроид 4.1.2, имам и таблет со малце послаб андроид (мислам некоја 2.xx верзија беше).

Значи, точно, сакам веб камерата од компјутер да ја гледам на некој од споменатите апарати.

Јас барав нешто на Playstore ама најверојатно ќе треба и некоја апликација за на компјутер, за да се поврзе преку Wifi, па мислев некој ако правел нешто слично да помогне, ако не здравје  :) ќе пробувам сам.
« Last Edit: 13.10.2013, Sunday, 00:49:05 by MarkoMK »
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #3 on: 13.10.2013, Sunday, 01:12:55 »
Не сум сретнал таков програм за пренос во живо.Андроидот сепак има некои ограничувања .
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #4 on: 13.10.2013, Sunday, 09:06:26 »
Не сум пробал како работи и дали воопшто работи
Code: [Select]
http://www.senstic.com/android/aircam/aircam.aspx
Сепак се ВРТИ !!!

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #5 on: 13.10.2013, Sunday, 09:58:45 »
Постојат вакви програми сигурно, знам бившиот директор и некои други „г..лижачи“ околу него можеа да ги гледаат во живо на телефон камерите што ни беа на работа, ама што програм имаа инсталирано никогаш не дознав...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #6 on: 13.10.2013, Sunday, 10:21:14 »
Не сум пробал како работи и дали воопшто работи
Code: [Select]
http://www.senstic.com/android/aircam/aircam.aspx

Еј.. фала ти .. супер функционира ;D ;D, сега го инсталирав и на мобилниот и под windows  супер е ..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 411
 • Gender: Male
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #7 on: 13.10.2013, Sunday, 22:31:35 »
може и ова програмче:
Code: [Select]
http://www.ispyconnect.com/download.aspxможе да се подеси да снима само кога има движење во просторијата, може само слики да прави.
потребен му е VLC media player за да се дотера стримот, се што снима го имаш на нивниот сервер, така да е интересен како контрола на една просторија, може има и други погодности но не сум го разработил толку.
пробај па кажи мислење.
поздрав :)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #8 on: 02.12.2013, Monday, 20:16:42 »
Се направив по чекорите ама ми пишува UPNP Not configured што треба да направам за да чини? Треба да симнам некое програмче за во тел или не?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #9 on: 02.12.2013, Monday, 23:27:15 »
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Plug_and_Play
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #10 on: 03.12.2013, Tuesday, 13:51:52 »
помош вемолам...

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #11 on: 03.12.2013, Tuesday, 14:12:55 »
прочита тоа гига што ти го прати???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Одг: Streaming на видео од WEB Camera на андроид
« Reply #12 on: 03.12.2013, Tuesday, 14:39:43 »
Го прочитав ама не го разбрав..