Author Topic: EPSON C46 - нема боја  (Read 1017 times)

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
EPSON C46 - нема боја
« on: 25.10.2013, Friday, 20:42:58 »
imam eden postar pecatac EPSON C46 i bojata odamna e potrosena da kupam boja pobarav na nekolku mesta i mi rekoja star model e nemame i povejce ne se proizveduva za nego.Dali moze da se nadopolni barem crnata boja nekako za da go koristam i ako moze so kakva boja tus ili sl.od mobilen poz..
« Last Edit: 25.10.2013, Friday, 21:06:52 by GigaWatt »
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Одг: EPSON C46 - нема боја
« Reply #1 on: 25.10.2013, Friday, 21:30:29 »
Ако е печатарот стоен повеќе од 3- 4 месеци без боја,веројатно главата веќе е запечена и немаш многу шанси да ја проработиш!Има бои се уште се наоѓаат,само прашање е и да ги купиш,можеби нема да проработи печатарот!!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3212
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: EPSON C46 - нема боја
« Reply #2 on: 26.10.2013, Saturday, 01:49:03 »
друже ако си од скопје ако сакаш да поминеш до ѓорче имам некоја црна боја што ми е останато за тој принтер и ресетер за кертриџите. а кај да најдеш боја стварно незнам дека одамна го имав тој принтер...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 331
 • Gender: Male
Одг: EPSON C46 - нема боја
« Reply #3 on: 26.10.2013, Saturday, 08:44:29 »
Провери во риверсофт, од таму имам купувано  кертриџи за постари модели на епсон.
Види и тука.
Code: [Select]
http://orink.mk/kupi-toner?page=shop.browse&category_id=40&TreeId=13
« Last Edit: 26.10.2013, Saturday, 08:54:51 by dr-mr »
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Одг: EPSON C46 - нема боја
« Reply #4 on: 26.10.2013, Saturday, 11:35:34 »
od pp sum ok,probav da mu stavam vo ova crnava boja so spric tus marker no ne ja prepoznava veli deka nema boja,kako sto rece batka moze e za frlajne i da e zapecen,a dane moze da go iskoristam za nesto drugo i napravam od nego nesto-idea vasa.poz.od mobil.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 787
Одг: EPSON C46 - нема боја
« Reply #5 on: 26.10.2013, Saturday, 14:29:40 »
Има степ мотори внатре, заедно со драјвери, може да ги искористиш за нешто.
Жан

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3212
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: EPSON C46 - нема боја
« Reply #6 on: 26.10.2013, Saturday, 14:55:14 »
тоа што пишува дека нема боја е зашто има некој чип во него и од него чита колку има боја останато, затоа ти треба ресетер да го ресетираш тој чип што брои број на испринтани страни, значи и да има боја во кертриџот а чипот не е ресетиран пак ке ти пишува дека нема боја....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Одг: EPSON C46 - нема боја
« Reply #7 on: 26.10.2013, Saturday, 16:35:07 »
Бадијата ти е ресетирање,ако е стоен цело лето печатарот без боја( доста се две недели да се  запече главата!) ,така што не троши пари за боја.Имам десетина слични печатари инк џет кои  никогаш не проработеле! ;D ;D
« Last Edit: 26.10.2013, Saturday, 17:04:11 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.