Author Topic: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR  (Read 2756 times)

Offline ISKRA ERO

 • Нов член
 • *
 • Posts: 34
Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« on: 14.11.2013, Thursday, 10:49:44 »
Здраво, дали има некоја шанса ресиверов да фаќа нешто фазла од стандарниве програми?
Гледам дека ги наоѓа и останатите но пишува дека се кодирани...
Ако може некако да се преправи кажувајте одма  ;D, имам и еден другар кој се разбира добро во компјутерска техника ако е потребно нешто. Иначе апаратчево е црноисто вакво е.
« Last Edit: 14.11.2013, Thursday, 14:58:51 by GigaWatt »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Reply #1 on: 14.11.2013, Thursday, 15:28:47 »
Технички гледано, се е можно, но прашањето е колку време ќе ти треба за да го направиш тоа... и се разбира, дали го имаш потребното знаење.

Практично гледано, не, не е возможно. Може да му направиш само upgrade на firmware-от преку USB и толку... а не верувам дека новиот firmware ќе има декодер за кодираните канали. Повеќе шанси има BoomTV рисивер да го „преправиш“ да ги прикажува кодираните канали отколку ова.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
Одг: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Reply #2 on: 14.11.2013, Thursday, 15:44:35 »
кажувај како за бумот како да го направам, ако не е за тука пиши ми по приватна порака ако бидне частам  :D

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Reply #3 on: 14.11.2013, Thursday, 16:02:22 »
До сега немам слушнато некој да ја хакнал DVB-T и да гледа кодирани канали за гага
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Reply #4 on: 14.11.2013, Thursday, 19:09:19 »
Сум читал online по некои форуми (не ми ни текнува кои) дека може и дека е направено. Како, не знам, немаа пишано. Само имаше слики, scrambled channel и потоа, по hack-от, најнормално си ја декодира сликата. Е сега, можно е и некој да се фалел, да си купил нова картичка или да платил за таа која ја има да ги прима и кодираните канали.

Не знам. Не сум се бафтал со овие работи бидејќи и онака не гледам многу телевизија, така да, не ме интересирало.

ПС: И кога зборував за hack-от, зборував чисто теоретски. Ако е контролирано од софтвер, се е можно. Се може да се направи, само прашање е колку време ќе ви треба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Reply #5 on: 14.11.2013, Thursday, 20:50:52 »
Ту замислете некој од вас да знае или да успее да го хакне DVB-T ресиверот и дури и кодираните канали да си ѓи гледа беспари. 8) 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline kalinkar

 • Нов член
 • *
 • Posts: 17
 • Gender: Male
Одг: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Reply #6 on: 14.11.2013, Thursday, 21:07:19 »
Одамна се бавтев со оваа проблематика за саталитски рисивери постоеше пред едно 2-3 години уназад се гедаа сите канали со вметнување на кодови а овој уред има слично images како и останатите саталитски рисивери како сто се Strong 603CS i Yumatu тогаш постоеа Loader-i кои се приклучуваа на RS323 и со малку знаење се вметнуваше кодот и ете ти free TV Канали али сигурен су дека и за овие Ресивери ке има лек али кога се усте незнам....
Времето ке покаже???????

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Reply #7 on: 14.11.2013, Thursday, 23:57:13 »
Ту замислете некој од вас да знае или да успее да го хакне DVB-T ресиверот и дури и кодираните канали да си ѓи гледа беспари. 8) 8) 8)

Искрен да бидам, подобро ќе си купам сателитска отколку да се замарам со тоа. И таму бесплатно ќе си ги гледам истите оние канали кои треба да ги плаќам на BoomTV или да се замарам да го hack-увам рисиверот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."