Author Topic: Магнетни аголници  (Read 1225 times)

Offline puknati

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 160
 • Gender: Male
Магнетни аголници
« on: 04.12.2013, Wednesday, 19:43:10 »
Дали знае  некој каде може да се купат вакви аголници кај нас?

Welding Jigs - Magnetic Welding Jigs from Eastwood
« Last Edit: 04.12.2013, Wednesday, 19:43:40 by ShAdOw »

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Одг: Магнетни аголници
« Reply #1 on: 04.12.2013, Wednesday, 23:31:44 »
Ако можеш да најдеш добри неодумиумски магнети (можеш да искористиш магнети од HDD), многу лесно можеш сам да направиш вакви. Ако ти требаат само за агол од 90 степени ќе најдеш некој L профил (дури може и обичен квадратен профил), исечи го како највеќе би одговарало и со добар лепак ќе ги залепиш магнетите на страните од профилот.

« Last Edit: 20.08.2018, Monday, 23:16:09 by GigaWatt »

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Магнетни аголници
« Reply #2 on: 05.12.2013, Thursday, 13:36:59 »
како што знам неможе да се користат непдиумски магнети зашто ако заваруваш со нив лакот ке ти бега
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Магнетни аголници
« Reply #3 on: 05.12.2013, Thursday, 13:58:11 »
Има на ибеј, барај како magnetic welding holder:
Code: [Select]
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=magnetic+welding+holder&_sop=15
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Одг: Магнетни аголници
« Reply #4 on: 05.12.2013, Thursday, 14:10:08 »
како што знам неможе да се користат непдиумски магнети зашто ако заваруваш со нив лакот ке ти бега
Не сум знаел за ова, можно е  ::) Немам никаво знаење во врско со заварувањето, само дадов пример што јас би направил да ми е потребно и како би го замислил тоа.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Магнетни аголници
« Reply #5 on: 26.01.2014, Sunday, 19:53:17 »
пред 1-2 недели видов во хубо држачи за заварување само не беа исти како овие што ги бараш, ако имаш време да поминеш до таму па да видиш дали ке ти одговараат...а за кај да ги бараш поточно во хубо не ме прашувај зашто заборавив :S
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline mkfe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 151
Одг: Магнетни аголници
« Reply #6 on: 01.08.2016, Monday, 22:13:04 »
како што знам неможе да се користат непдиумски магнети зашто ако заваруваш со нив лакот ке ти бега

Да, веројатно ако се заварува со електричен швајц апарат (со или без гас CO2 или друг), ако лакот би го пресекувал магнетното поле од магнетот, би се отклонил.

Но истото може да се користи за заварување не-електрично, она со двете боци, незнам како се викаше, оксигенски,....

Овде на youtube video-то, еден од "триаголниците" е составен од две црвени плочки (од магнетен спроводлив материјал) и меѓу нив има магнет.

Магнетното поле се затвора од двата црвени материјали, преку материјалот кој се швајцува. Како што видов се швајцува настрана од нив. А не се швајцува измеѓу двата црвени материјли кои се многу блиску еден до друг, само раздвоени од димензиие на магнетот.

Принципот е исти како што се магнетите што се користат во мебел. Магнетот е на едната стана прицврстен на мебелот - а магнетот се состои од магнет и две метални магнетни плочки. А пак на другата страна од мебелот е само метална магнетна плочка.

Плус, треба да се земи во обзир, овие дека би држеле само магнетен материјал - пример железо. Ако се заваува алуминиум, нема да држат.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Магнетни аголници
« Reply #7 on: 02.08.2016, Tuesday, 23:28:10 »
Колку и да бега лакот, нема да бега на поголемо растојание, а држачите ќе ти бркаат работа додека ги прицврстиш парчињата т.е. да ги фатиш  на 2-3 места...