Author Topic: Изглед на фабрички модулатор за ТВ студио за канал 2,3,4,  (Read 1289 times)

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
eve izgled na eden modulator izvaden od staro video koj moze da se koristi kako predavatel
se gleda priklucok na napon ,rf ,audio in i video in maloto kutivce vodesniot agol e oscilatorot i tamu se mesti podracjeto za emituvanje

se gleda typot na modulatorot koj e koristen vo razlicni videa od postar tip
« Last Edit: 26.04.2010, Monday, 14:44:47 by DX-er »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Izgled na fabricki modulator za TV studio za kanal 2,3,4,
« Reply #1 on: 26.04.2010, Monday, 02:10:06 »
Слични вакви модулатори, само со многу понизок квалитет, можат да се извадат и од старите „нинтенда“, едно време користев еден како мини предавател за видео, за да може сигналот да фати од една до друга соба, сигналот од самото видео не беше доволно јак ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Izgled na fabricki modulator za TV studio za kanal 2,3,4,
« Reply #2 on: 26.04.2010, Monday, 02:14:00 »
da i ne samo nintenda gi ima vo poveke napravi sto se priklucuvaat na antenskiot vlez
treba da se dogradi izlezen stepen a ovoj da se koristi kako pobuduvac barem eden sirokopojasen so 200 do 500mw
bi odel dosta daleku so dobra antena

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Izgled na fabricki modulator za TV studio za kanal 2,3,4,
« Reply #3 on: 26.04.2010, Monday, 14:02:17 »
MAKEDONIA дали имаш видено шема за DVB-T предавател (без MPEG компресорот) ?
извинете за офф топикот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Izgled na fabricki modulator za TV studio za kanal 2,3,4,
« Reply #4 on: 26.04.2010, Monday, 14:36:05 »
nemam videno imas li da pokazes kade da vidam

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Izgled na fabricki modulator za TV studio za kanal 2,3,4,
« Reply #5 on: 26.04.2010, Monday, 14:43:46 »
не не, мислев ако имаш ти видено да ни кажеш како изгледа, јас немам видено ни обичен фабрички а како ли DVB :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Јас имам видено DVB приемник, додека бев на пракса во МТВ, не знам дали ова помага... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не, тоа е само приемник :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: Izgled na fabricki modulator za TV studio za kanal 2,3,4,
« Reply #8 on: 04.06.2010, Friday, 00:51:32 »
da i ne samo nintenda gi ima vo poveke napravi sto se priklucuvaat na antenskiot vlez
treba da se dogradi izlezen stepen a ovoj da se koristi kako pobuduvac barem eden sirokopojasen so 200 do 500mw
bi odel dosta daleku so dobra antena

Колку домет би имало ов отприлика, дали во рамките на една соба или повеќе, и дали е едноставно да се додаде појак излезен степен?

На сликата не гледам каде се приклучува антената?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само модулатор нема да може да дофрли ни 0,5m бидејки тој сигнал е наменет за преку кабел. Значи мора да се појача.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
antena se priklucuva na rf ako e pracka , a dipol megu rf i gnd