Страници: 1 ... 3 4 [5]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: PWM Контрола за мали мотори  (Прочитана 3669 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 486« Одговор #60 пратена : 21 Април 2017, 10:13:29 »

Нејсе, ме интересираште бидејќи пробав со шемата подолу, но не функционира. ЛЕД лентата нон-стоп свети со иста јачина ( иначе, да, декларирана е да работи на напон од 12 волти ).
Сочувана
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #61 пратена : 21 Април 2017, 10:31:00 »

Ти кажав, пробај со стораге од atx намотката од 12в и кондензатор после неа, може да проработи.
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #62 пратена : 21 Април 2017, 12:38:44 »

Двете се менуваат,ф-јата благо опаѓа, работи на пониски фрекфенции, нели ако е ептен висока моторот ќе има индуктивен отпор. Да се проба да се види останува.

Нема да има таков проблем кај полупроводнички товар (LED), може слободно да се крене фреквенцијата и да се контролира само со duty cycle. Се разбира, да не е многу висока. Duty cycle-от нема ништо да контролира ако фреквенцијата е поголема од ON/OFF интервалот на LED диодите.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Zan
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 756« Одговор #63 пратена : 21 Април 2017, 16:55:21 »

За контрола на LED диоди најдобро е да се користи PWM со фреквеција од 150 до 200Hz.
Ако е помала фреквенцијата се приметува трепкање.
Сочувана

Жан
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #64 пратена : 21 Април 2017, 22:34:47 »

Хммм... не сум знаел. Претпоставував дека има некој минимален и максимален лимит, ама не знаев колкав е Шмекерко.

Епа ете, добивте одговор Шмекерко. Колото е тоа, само да се подеси фреквенцијата Шмекерко. Јас би одел со тример потенциометар за подесување на фреквенцијата во опсег од 150 до 200Hz, а посебен потенциометар да има за duty cycle, па ќе пробувам. Со онаа вредност на тример потенциометарот со која ќе добијам најдобар резултат (нема треперење, прилично добра линеарност при промена на јачината на светлината), со таа ќе направам „фиксна“ верзија (потенициометарот ќе го заменам со отпорници).
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #65 пратена : 22 Април 2017, 13:26:29 »

Да да мислам дека Жан оваа информација и претходно во една друга тема ја има кажано Зеленко Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: 1 ... 3 4 [5]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: