Страници: 1 2 3 [4]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Помош за драјвер со NE555  (Прочитана 2798 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #45 пратена : 13 Февруари 2017, 19:55:47 »


Познавам најмалце 10 лица кои со *тежок* факултет се таксисти или надвор од земјата.

Дека се надвор од земјата ,тоа е во ред .Ама ако има од ФЕИТ некој машинец или електроинжинер, велешки  *БРАКО* во секое време ке ги прими на работа. Постојано е отворен оглас за такви кадри . Е сега, се бара знаење , а не партиска книшка.. Зеленко Зеленко И тоа не е само во Велес.. Ладен Ладен
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #46 пратена : 13 Февруари 2017, 23:45:16 »

Еве јас да се јавам, средно електро имам и сум моментално на ФЕИТ втора година. Тешко е, логично....ама не е неизводливо...така да со доволно труд се бидува. Немам завршено, па не можам да кажам кои ќе се можностите (тоа ќе оставам на инжењерите), но мое мислење е дека повеќето шо сме на електро имаме добри можности во иднина...па шо носит времево...ќе видиме. Како шо кажа батка, приватник сигурно ќе те земе и исклучиво со знаење.

Атанас, Батка ти кажа како знаењето да го преточиш во пари. Послушај го, аку си прва година...незнајш колку ќе ти требит во иднина, освен ако си во мн јака финансиска положба па некој пред тебе те обезбедил, тоа е друг муабет.

Јас првпат во фирма (фабрика), имам работено, правев електроники за такси таблите шо се во скопје (3000 парчиња беа порачани) во седмо одделение. Работам со сервисирање од прва година. Со изработка на ППК работам околу 4 години. Имаше период каде јас како дете од 18год заработував по 20ина илјади денари месечно...можда секој втор ден имав нов клиент.

Јас ево сепак сум уште детиште, 20год...ама послушај го батка, тој возрасен е имат доста искуство. Едуцирај се до крај, почнувај од сржта “зошто е тоа така“ па изведбата натаму на било шо немат да ти бидит голем предизвик...и пробивај се од првиот момент ко ќе имаш можност., ечали од се шо мојш, името е битно да се изгради...да се изгради со чесност и знаење, секогаш после ќе имаш алтернативи.

Многу е убаво чувството кога к*р те боли дали ќе победи груески или заев кога ни едниот ни другиот не може да ти го одземе ни името ни знаењето и најбитно неможе да ти го земе лебот.

Малку излегов од темата со лекцијава...ама не е страшно, се надевам не само тебе, на повеќе ќе ви користи  Зеленко
Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #47 пратена : 14 Февруари 2017, 00:59:33 »

Добро е да се знае дека на Форумов има млади луге кои така размислуваат.Тоа е иднината.Никој да не може знаењето да ви го земе.
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #48 пратена : 14 Февруари 2017, 02:59:39 »

Како се завршува тежок факултет се знае - со учење! Ладен 8)Прашај го Гига Ват !!

Не ме мешајте во муабет Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #49 пратена : 14 Февруари 2017, 14:59:27 »

Па само тебе те знам на Форум што со учење и знаење си завршил факс. Зеленко Зеленко За други,секоја чест,може би ги има ,ама не ги познавам. Шмекерко Cheesy
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #50 пратена : 14 Февруари 2017, 19:39:25 »

Кузнајт колку му е смачено од факултетот на Гига чим олку не му се прајт муабет!  Зеленко Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy хахаххаа
Сочувана
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #51 пратена : 14 Февруари 2017, 23:28:18 »

Гига е доктор на науки и професор за многу дипломирани на ФЕИТ и ФИНКИ!
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #52 пратена : 15 Февруари 2017, 00:45:56 »

Шала на страна тежок е. Кој не го студирал, не знае.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #53 пратена : 15 Февруари 2017, 00:49:12 »

Тежок е, ама беше многу многу многу по тежок порано по таа старата програма.
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #54 пратена : 15 Февруари 2017, 08:41:11 »

Леле Гига професор ли е леле лелелелееееееее а јас со него како другар си разговарам тука си тропам приказни  8)Ладен еве сега се пукам во вена Фарадеев и Амперов ми се швалер од сабајле како подмачкан иде односот 15 проблема од по секој еве на листови спијат од четири до сега.Нешто со векторски простори се муваш со нив меѓу нив интеграли те молат не не заборавај ќе се зафркнеш гледам вулгаризми да нема.
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #55 пратена : 15 Февруари 2017, 10:23:29 »

Не дека ја се утепав од учење, али овие што беа 10.00 не се ни појавија на факс, не ни знае некој како изгледаа. Фантоми  Зеленко
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #56 пратена : 15 Февруари 2017, 19:47:43 »

Ма каков професор, не сум професор Зеленко Зеленко Зеленко. Чест на сите професори, ама немам намера да бидам професор Зеленко. Да се замарам со денешнава младина и да трпам секакви навреди и згора на тоа да морам да бидам административен работник, електронски дневник, пи*ке мат*рине Превртување со очи... пу пу пу, скраја да е, само ако немам избор...
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Страници: 1 2 3 [4]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: