Author Topic: Мислење за таблет NextBook mh712hc  (Read 789 times)

Offline Jovicar

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 143
Мислење за таблет NextBook mh712hc
« on: 01.05.2014, Thursday, 19:27:02 »
Заинтересиран сум да го купам таблетот кој е на промоција од АМЦ
Code: [Select]
https://www.amc.com.mk/Katalog/Default.htmнеговата цена е 1990денари. Таблетот сакам да го поставам во кола како видео плејер, и навигатор(Гоогле Мапс) дали е добар или има некој карактеристични дефекти кој се појавуваат и потоа тешко се поправа?  :D
« Last Edit: 01.05.2014, Thursday, 19:33:01 by LordZi »

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2725
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #1 on: 01.05.2014, Thursday, 19:34:41 »
Веќе неколку пати јас ти ги кодирам линковите, следниот пат ќе ти ја бришам целата тема, чисто да си знаеш...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline danix01

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #2 on: 01.05.2014, Thursday, 19:51:16 »
нема gps.Што значи не мозе да се користи за навигација.
rules are made to be broken

Offline Jovicar

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 143
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #3 on: 01.05.2014, Thursday, 20:15:45 »
Нема ли гпс  ??? ништо ако не пропадна планот. А  да ми препорачате некој таблет добар за евтини пари, па и половен нека е...

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #4 on: 01.05.2014, Thursday, 20:20:40 »
Батка,добар таблет со ГПС ,со можност за употреба на СИМ картичка ( да служи како ТЛФ), и сите можности = за приклучок на маус,мини тастатура итн, чини од 5000 до 10.000 денари.Има разни од 7 ,8,10 инчи. Евтино и добро нема!
« Last Edit: 01.05.2014, Thursday, 20:27:08 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #5 on: 02.05.2014, Friday, 01:16:59 »
Јас пред да купам таблет размислував за некстбук. Меѓутоа не купив таков од причина што не можеш да го апдејтираш софтверот, еднаш инсталиран и толку, нема апдејти. Чинеше околу 4000 денари и сепак се одлучив за ASUS кој го платив дупло, ама има се на него и е доста јак. За 1990 денари не знам дали ќе купиш добар таблет. Најверојатно има слаб процесор па така што според мене за брзо време нема да подржува ни понови апликации. Знаеш како велат старите : Колку пари толку музика
Hams do it! With Frequency

Offline Jovicar

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 143
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #6 on: 03.05.2014, Saturday, 00:37:40 »
Мене не ми треба за апликации, и со него да вршам работи по интернет ваму таму. Мене ми е доволно само да има ГПС, одностно да можам да користам навигација на гоогле мапс, и за ми отвора видео др ништо. Ама ете викаат немало ГПС. така да......ќе мора да дадам повеќе пари

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #7 on: 03.05.2014, Saturday, 17:53:48 »
Нели за GPS да работиш потребна е и апликација? Во секој случај ти треба таблет со јак процесор  тие имаат и гпс                   
Hams do it! With Frequency