Author Topic: Проблем со транзистор LM 6822  (Read 2904 times)

Offline antibiotic1

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Проблем со транзистор LM 6822
« on: 09.05.2014, Friday, 18:08:26 »
Здраво. да ве прашам нешто имам една електронска неонка, значи постоље за цевка, нешто однеќе да свети и отварам гледам еден транзистор на кого пишува LM 6822 пукнал, мало парче пластика се скршило од него. Тука кај мене наоѓам s9014/15/16.. дали може некоја алтернатива да се стави  на тој од овие што ги имам?
пс. тапа сум електроника
« Last Edit: 09.05.2014, Friday, 18:21:51 by antibiotic1 »

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #1 on: 09.05.2014, Friday, 18:28:10 »
Ако си тапа, незнам што ќе направиш...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline antibiotic1

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #2 on: 09.05.2014, Friday, 18:30:43 »
Вие кажете ми некое решение ако знаете па натака јас ке терам

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #3 on: 09.05.2014, Friday, 18:40:38 »
Тие што си ги набројал се мали, нема да може да ги искористиш, сега видов на еден руски форум дека Si6822 можел да се замени со MJE 13007, 13005..., кои често се наоѓаат во компјутерските напојувања.
Во случајот станува збор за флуоресцентна лампа Feron CAB 28 8W.

Code: [Select]
http://monitor.espec.ws/section27/topic89987.html
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 411
 • Gender: Male
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #4 on: 09.05.2014, Friday, 18:42:32 »
Бидејќи си прочитал за оштетениот дел па пиши го на пребарување и ќе видиш што дел е и за што служи, односно дали е транзистор или нешто друго. пред да прашаш малку барем  пребарај за да не се брукаш пред колегите на форумот.
 :) :) :)

Offline antibiotic1

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #5 on: 09.05.2014, Friday, 19:02:41 »
Би требало да имам дома напојување од компјутер едно исфрлено, ке проверам, а инаку @didy не сум мало дете па да незнаам што е транзистор и за што служи, и те молам вакви коментари не ми се од помош па немораш ни да коментираш, пробај учи од колегите што дадоа добро објаснување

Online Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #6 on: 09.05.2014, Friday, 20:12:41 »
Антибиотик1 без гајле,на форумов има некои што му е само во постови,а не да помогнат некому...

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #7 on: 09.05.2014, Friday, 20:34:12 »
Антибиотик1 без гајле,на форумов има некои што му е само во постови,а не да помогнат некому...


Ako мислиш на тебе ,навистина е така.Не се вмешувај со вакви *мудрости* ,ако се надвор од темата! Антибиотик1 самиот рече дека е * тапа по електроника*,па ако некој може и знае помогнете му.Темата си е прецизно поставена и без офф топици.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline antibiotic1

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #8 on: 09.05.2014, Friday, 20:36:23 »
Се гледа. Значи толку јак транзистор немозев да најдам. Бев и кај електричар али он не се замара, не му се работи по такви ситници. Сега останува да си купам нова неонка пошо гледам друго чаре нема

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #9 on: 09.05.2014, Friday, 20:37:59 »
Не знам од каде си.Ако минеш низ Велес ,јави се - три парчиња ке ти дадам гратис.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #10 on: 09.05.2014, Friday, 23:07:20 »
пиши од кај си ќе побара некој да ти прата 13007

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #11 on: 09.05.2014, Friday, 23:13:43 »
Транзистори !

SI6822, 13001, 13003, 13007.

« Last Edit: 10.05.2014, Saturday, 16:28:22 by GigaWatt »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline antibiotic1

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #12 on: 10.05.2014, Saturday, 00:39:07 »
 од делчево сум друштво, може по берово транс што е автобускта линија да ми пратите од велес па и од др градови кај што минува. пишете ми пп кој е за да се договориме

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: Проблем со транзистор LM 6822
« Reply #13 on: 10.05.2014, Saturday, 16:48:33 »
Во Делчево се Гоце и Васко ... тие сигурно имаат!
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -