Author Topic: Ветерен производител на струја со 80% полезно дејство- МАЛОШУМЕН  (Read 1790 times)

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Најнов изум дава 80% искористување на тетерот и со мал шум за разлика од старите кои даваа 25-50% искористување на ветерот

Code: [Select]
http://www.gizmag.com/the-archimedes-liam-f1-urban-wind-turbine/32263/
The Archimedes windmill movie ENG high quality

На Лиам Ф1 генерира просек од 1500 киловат- час на енергијата на ветрот брзина од 5м / с, која наликува на половина од потрошувачката на енергија на заедничко домаќинство . Во комбинација со соларни -панели на покривот , домаќинство би можело да биде целосно самохрани за свои сопствени енергетски потреби.
Инженер Ричард Ruijtenbeek од The Архимед објаснува дека " кога постои ветер го користите енергија произведена од страна на турбина на ветер , кога сонцето сјае го користите соларни ќелии за производство на енергија. "
Во моментов постојат многу малку турбини на ветер во употреба за производство на енергија во домаќинствата. Една од причините за ова е дека родот од сегашната генерација турбини на ветер е многу ниска ( просек од 25 отсто), и дека лопати произведуваат премногу бучава. Ова е местото каде изумителот на Архимед ветер турбината, Маринус Mieremet , го прилагоди на дизајнот. Со комбинирање на формата на Наутилус школка, theoretics на Архимед и неговата сопствена математика, тој создаде нови турбини што едвај има никаков отпор и резултираше со дизајн кој е речиси бесшумна .
Бидејќи на своите шраф- форма, Лиам автоматски ќе имаат за цел да оптимална позиција на ветрот , исто како pennant и затоа ќе има максимален принос. Според Mieremet приносот е 80 проценти од максималната дека е теоретски можно. На Лиам е тестиран над 50 пати, бидејќи на почетокот на програмерите не можеа да поверуваат на резултатите што го видоа.
Иако откривањето на начинот и разоткривање на турбина на ветер ќе се одржи денес, компанијата веќе продадени 7.000 турбини во 14 земји. Интерес е толку голема што компанијата започна да се развива релативно мали ветерни за употреба на бродовите, на канделабри и во вода« Last Edit: 09.03.2015, Monday, 22:06:54 by GigaWatt »

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: VETEREN PROIZVODITEL NA STRUJA SO 80%POLEZNO DEJSTVO- MALOSUMEN
« Reply #1 on: 30.05.2014, Friday, 10:52:42 »
Провери ги правилата како правилно се прикачува слика, пишувај кирилица, изговори од типот од мобилен или слично не важат, затоа што скоро на секој оперативен систем може да се постави кирилична поддршка.
Пишување на цели реченици со големи букви се смета за дерење!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
дизајнот многу ме потсеќа на Victor Schauberger ....
ако Н.Тесла го променил светот, овај до прва ќе го менува(мое мислење)

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Ке се отепа од пари праење овај.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Стварно јако е.Многу добра замисла.Кога има ветер ова ее супер.Со брзина од 5метри во секунда се постигнуваат 1500 вати а камо ли со дупло поголема брзина од 10 метри во секунда.Дури и во градски средини може да се користи.А во нашава земја има ниски краишта низини каде дува ветер нонстоп полн погодок е за таму.Овче полијата ја земам само за пример.Поздрав за проектов.Е ова е иднина но кој знае кој се ќе профитира од ова што викате. :D ;D :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
« Last Edit: 24.06.2014, Tuesday, 00:37:10 by ShAdOw »

Offline goran_elektro

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 191
Здраво мајстори, имам една молба до вас решив ова ветерница да ја правам за натпревар, натпреварот е на 28-ми март но треба да се пријави темата колку поскоро тоа поубаво, е сега неможам да најдам некој поголем текст треба да имам барем 10 страни материјал и да направам пример од ветерницата планирам да е со дијаметар од 30цм-300 милиметри како генератор ке користам степ мотор ке пробам да ја направам од лим па пишам што било може и некоја слика ке поставам околу изработката, тоа не е толку проблем, проблем е за темата која треба да биде барем 10 страни како што кажав и не ми текнува некој екстра добар наслов на темата па ако може некој совет.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Побарај вортекс -т.е. вртлог...

Offline goran_elektro

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 191
Може да се извлече нешто од тоа ајде да видиме другите што ке кажат, а и предложете некој добар наслов на темата.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Тоа е основа... а не дека е на одмет и друга литература 
:)