Страници: [1] 2   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE  (Прочитана 1113 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« пратена : 16 Јуни 2014, 21:24:40 »

Здраво дечки. Имам проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE. Имено телевизорот си функционира ама потребно му е одредено време да „загрее“ а додека не помине тоа време (околу половина час), сликата е извитоперена односно во горниот десен агол најчесто се појавува црн дел и понатаму целата слика ја извиткува. Еве најдобро преку слика може да се види:Еве некои слики направив од шасијата:

Иначе телевизоров еднаш ми го поправаше еден пријател, како што се гледа од последната слика најверојатно го сменил транзисторот BU508 D

Па ако знае некој што може да биде проблемот нека каже  Смешко

Споено мислење: 16 Јуни 2014, 21:27:05
Инаку заборавив, имам кабловска и како за беља ова ми се случува претежно на нашите канали. На странските од прва си функционира.. незнам зошто...
« Последна промена: 16 Јуни 2014, 21:27:05 од MarkoMK » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #1 пратена : 16 Јуни 2014, 21:57:23 »

1) Добро исчисти го секаде, од страната на компонентите, но и од страната на лемовите.

2) Провери да не има ладни лемови на шасијата.

3) Провери да не има ладни лемови во tuner-от.

Сигурно ќе има, така да, прелеми ги сите и види дали ќе се среди проблемот. Ако не се среди, пиши, ќе пробаме и други работи.

ПС: Кога ти е веќе отворен, не е лошо да ги провериш и електролитските кондензатори во напојувачката секција и хоризонталниот отклонски степен.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
SaleSk
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 450« Одговор #2 пратена : 17 Јуни 2014, 07:56:14 »

Смени ги сите електролитски кондензатори во меѓуфреквентниот степен.
Сочувана

Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #3 пратена : 07 Јули 2014, 22:15:59 »

Здраво,
Го исчистив ТВ-то како што ми кажа Гига и прелемив скоро се околу тјунерот, па можда до пола плоча стигнав..
Исто така како што ми каша Сале ги сменив електролитите околу МФ степенот.. би требало да се овие заокружениве на сликава:Мали беа со вредности 1 uF, 0,47 uF, 10 uF.

И пак истиот проблем.

Е сега го испробав преку видео на A/V влез и си работи.. ова би требало да значи дека тјунерот не работи ??

Ако има некое друго решение да пробам, ако не ќе оди во викендица со boom TV, и онака ми требаше телевизор за таму. Смешко Смешко
« Последна промена: 07 Јули 2014, 23:50:36 од GigaWatt » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #4 пратена : 07 Јули 2014, 23:53:58 »

Хмммм... врзи волтметар во напојувачката секција, за 5V-ниот rail и види колкав му е напонот и дали се менува неговата вредност откако ќе престане вака да „игра“ сликата, откако ќе загрее телевизорот.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
SaleSk
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 450« Одговор #5 пратена : 09 Јули 2014, 08:02:36 »

MF степенот ти е тој лево од тоа што си го заокружил, односно тоа уоквиреното со метална како ограда...
Смешко
Тјунерот, хм, не верувам, но може да биде...
Сочувана

Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
На мрежа На мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #6 пратена : 09 Јули 2014, 13:15:07 »

MF степенот е овој. Кондензаторите се опфатени со црвени линии но сепак пред да почнеш да ги менуваш заврти  го тримерот за AGC и намести го во положба крајно лево или десно, кога, сликата што ја имаш е како горе прикажаната во твојот дел!

« Последна промена: 09 Јули 2014, 19:47:46 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #7 пратена : 10 Јули 2014, 00:34:13 »

Ги заменив и овие кондензатори, ама пак исто  Таженко
И напонот го измерив, добар е..
Така да се откажувам од поправката
Фала на сите за помошта во секој случај  Смешко
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #8 пратена : 10 Јули 2014, 01:17:54 »

Не си требал да ги мериш, директно само си требал да ги смениш. И онака се мали и евтини.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
На мрежа На мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #9 пратена : 10 Јули 2014, 11:54:12 »

Цитирано од: Toma
...сепак пред да почнеш да ги менуваш заврти  го тримерот за AGC и намести го во положба крајно лево или десно, кога, сликата што ја имаш е како горе прикажаната во твојот дел!
Не напиша дали го проба оваа !
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #10 пратена : 10 Јули 2014, 23:06:40 »

Цитирано од: Toma
...сепак пред да почнеш да ги менуваш заврти  го тримерот за AGC и намести го во положба крајно лево или десно, кога, сликата што ја имаш е како горе прикажаната во твојот дел!
Не напиша дали го проба оваа !

Да.. заборавив да напишам. Значи го пробав и ова, нема подобрување.
На некои странски канали од кабловска, како што реков претходно, сликата си е „џам“.. и таму кога ќе пробам да го вртам AGC тримерот лево-десно, во едната крајна состојба се ослабнува сигналот (сликата е со снег) и постепено се подобрува, така да некаде на средина добивам добра слика. Ако продолжам да го вртам до другата крајна положба, нема некакво подобрување, можеби само малце боите се истакнуваат.
Ако ова го направам на останатите канали каде што ми прави проблеми, тогаш само се менува обликот на деформираност на сликата Смешко ама не можам да добијам јасна слика.
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
На мрежа На мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #11 пратена : 10 Јули 2014, 23:59:33 »

Дали проба оние канали кои ти прават проблем да ги наместиш на точна фреквенција со помош на " фина регулација (fine tuning).

Ако и тоа не функционира според мене можни се уште две проби.
Со големо внимание и со пластичен „шрафцигер“  да се подместат едно по едно (пробно) јадрата од МФ (IF) трансформаторите лево или десно (пред тоа обележи ја положбата во која се).
Втората проба е да се замени  LA7520 (KA2919).
« Последна промена: 11 Јули 2014, 14:58:59 од Toma » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
SaleSk
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 450« Одговор #12 пратена : 11 Јули 2014, 20:38:54 »

Toчно така...
Направи како што ти вели Тома...
Ова е малку поспецифичен дефект, и е релативно редок...
Сочувана

Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #13 пратена : 11 Јули 2014, 23:31:24 »

Дали проба оние канали кои ти прават проблем да ги наместиш на точна фреквенција со помош на " фина регулација (fine tuning).
....


 Смешко Не ми се верува дека до ова било проблемот  Зеленко Зеленко Зеленко Зеленко
Со fine-tuning се си доаѓа во нормала... Ни на крај памет немаше да ми текне

Сега си е ОК телевизорот си работи... фала ви за помошта !


Споено мислење: 12 Јули 2014, 00:04:24
Мала дополна..
Тонот малку се „деградира“ кога ќе ја дотерам сликата со fine tuning... Изгледа се уште нешто „го мачи“ ама ова е на неколку канали и не е нешто проблем, за намената за која ми служи ТВ - како „секундарен“ телевизор. Смешко
« Последна промена: 12 Јули 2014, 00:04:24 од MarkoMK » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #14 пратена : 03 Декември 2016, 11:29:34 »

Колеги ако може пак да ве замолам за помош.. Пак се расипа телевизоров, но овој пат не се пали воопшто.
Па да видиме дали ќе има уште една шанса  Зеленко

Најдов изгорен транзистор BU 508 D кај високонапонското трафо, го сменив но пред да го уклучам сакам да прашам дали евентуално нешто треба да се смени „во пакет„ со тој транзистор, да не ми изгори пак...

еве слика за кој транзистор се работи:


Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Страници: [1] 2   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: