Страници: 1 [2]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE  (Прочитана 1093 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #15 пратена : 03 Декември 2016, 13:11:33 »

Прво сите овие 4 кондензатори (3 х 100uF и 1 х 1uF )


« Последна промена: 04 Декември 2016, 04:03:04 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #16 пратена : 03 Декември 2016, 14:59:50 »

Ги сменив сите четири.
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #17 пратена : 03 Декември 2016, 22:16:25 »

Прегледај за лоши контакти околу трансформаторот, дали се добри ел. кондензаторите во тој круг и лоши контакти на "driver" трафото па ризикувај еден BU508D може и BU508DF !

Оваа би тербало да е шемата
Код:
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/22407/Samsung_CB346ZSE,%20CB512ZSE,%20CB528ZSE.html
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #18 пратена : 07 Декември 2016, 00:47:22 »

Го вклучив телевизорот, транзисторот „преживеа“ ама не работи телевизорот..
Напојувањето не ги дава потребните напони.. Се сомневам дека е TDA 4601.. Има ли некаков начин да проверам? Освен да го сменам  Смешко
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #19 пратена : 07 Декември 2016, 12:02:19 »

Колку се тие намалени напони и на кои точки?
Колку е напонот на мрежниот електролит?
При нормални услови TDA4601 скоро никогаш не се расипува.
Барај проблем во мрежата (пример тример потенциометар, лоши лемови)
Провери ги кондензаторите на B+.
Стави светилка (сијалица) на B+
Дали се вклучува релето!
...   
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #20 пратена : 08 Декември 2016, 09:50:56 »

Тома,
Напонот на излез (и на влез соодветно) на 7805 е 0 волти.
Напонот на мрежниот електролит е 321 волт

Инаку мерев на пин 9 од TDA 4601  има 2.4 волти, па пошто тоа е напојување за интегралецот тука да не е проблемот?? Според шемата тој напон треба да биде 11.7 волти.

Од грецот преку отпорник и термистор оди напојувањето на интегралното коло, ама обратно од шемата
Вака е на плочката:А тоа B+ каде е Смешко ?

« Последна промена: 09 Декември 2016, 03:07:36 од GigaWatt » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #21 пратена : 08 Декември 2016, 13:16:10 »

„Испумпај„ го 9-от извод да нема контакт со водот од ТВ-от и како прво измери го омскиот отпор на  9-от извод во однос на минусот на мрежниот електролит а потоа измери го напонот на водот за 9-от извод.
За секој случај можеш да го краткоспоиш "термисторот" (NTC отпорникот P802).
За секој случај исто така погледај дали имаш некој од новите електролити неисправен или поставен со обратен поларитет!
B+ е на диода D814 = 125V а 7805 нема напон затошто не работи мрежниот степен или е неисправен R816 0.47R.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Страници: 1 [2]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: