Author Topic: Совет околу купување на печатач HP LaserJet 2420  (Read 2476 times)

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Да многу е лесно да ги дадам 50е и да си купам нов,што ќе прашувам по форум ќе губам време ќе се замарам нели? сите го знаеме тоа ,но доколку за било што тргнам со таа идеја каде би стигнал? како би научил и стекнал искуство плус ? така да не е се во тоа купи си нов барем според мене.
« Last Edit: 11.08.2014, Monday, 16:29:13 by MARK123 »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
А да го купиш принтеров и потоа да пробаш да го направиш? Ако е навистина 500 денари цената, се исплати. Дури и распиан ако е, се исплати. Ако не го направиш, барем нешто ќе научиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Па јас веќе го купив и се трудам да го направам ,не сум толку упатен и не сум работел со ваков вид на принтери и затоа се обратив на форумов,верувам дека има доста членови кои знаат и можат да ми помогнат.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Епа тогаш ќе си отвориш нова тема бидејќи во оваа бараш нешто сосема друго. Совет/мислење околу купопродажба е сосема различно од сервисирање на печатачи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Да ама насловот мој не гласеше така ,модераторите го напишаа СОВЕТ а јас во првиот пост прашав дали вреди чисто онака успатно а главниот проблем е пишан од првата реченица, поставив и слики и се а околу тоа дали сум го купил,ќе го купам или не тоа е нешто сосема споредно и мање више битно .
И парите исто незнам зошто толку ви играат улога па цело време се спомнува нешто околу цената (смешна или не за кого како) а главниот проблем се занемарува ,на крај краева јас можев да си се правам на три ипол и да пишев дека е мој .
Па сега допрва после толку постови ќе менуваме теми па пак одпоново кој е проблемот итн.
Зошто ова не го пиша уште во почетокот ако веќе така треба ??? или изменете го насловот на пример:Проблем со печатач HP LaserJet 2420.
Мислам дека тоа е полесна варијанта одколку нова тема.
« Last Edit: 11.08.2014, Monday, 20:12:04 by MARK123 »

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Не знам зошто толку ја искомплицира работата - се чисти (разглоби го!) механизмот и се става нова касета!! Што тука не е јасно?!Ако механизмот  е раштиман и некоја гумица  е деформирана ( а ми се чини дека е токму тоа,бидејќи флеките циклично се повторуваат ,како што гледам на сликата) батали го купувањето бидејќи поправката ке те чини како нов печатар да си купил!
Мој совет - најди друг тонер ( макар позајми од некој што ги полни!) и пробај.Пушти десетина листа  да видиш дали ке се намали и евентуално ќе го  снема црнилото.Овакви дефекти настануваат токму поради користење несоодветна хартија или подобро речено - картон во печатарот.Во упатството на секој печатар пишува до која грамажа и кој тип хартија може да се употребува.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Ја сменив касетата и сега е добро.
Благодарам на сите за заложбите

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Темата може и да се затвори 8)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.