Author Topic: Количка управувана преку PC со ардуино  (Read 763 times)

Offline Ace894

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Оваа количка ја имам направено многу одамна само што гo изгорев ресиверот така чекав додека да купам други за да напраам едно видео како доказ дека работи и после тоа одма го изгорев и вториот ресивер и така да не купувам веке :)
Инаку на видеото кодот ми е така напишан за кога ке стиснеш напред да вози напред цело време додека не стиснеш ентер да застане.После тоа го преправив го напраив да вози само коа ке стиснеш напред тогаш да вози коа ке пуштиш да застане.. За контролирање преку компјутер напраив едноставно програмче во VB.NET
Имаше само еден проблем за ресиверот  ваљда требаше посебно напојување пошо коа ке стиснеш да вози количкана ако е подалеку од ресиверот неможеш да ја запреш освен коа ке ја доближиш до ресиверот.
За управување на моторчињата користев L293D  а напојување три батерии од телефони сериски повржани..
истото напојување ми беше и за моторчињата и ардуиното и за ресиверот  :)

** Ако на некој му треба кодот слободно нека пише **

Arduino rc car using 433 MHz transmitter and recie

следно се мислам дали да го праам авиончево само скапо ке ме фати

"The Thrifty 30" Scratch-built RC Flying Wing for under $35
« Last Edit: 24.09.2014, Wednesday, 04:17:41 by GigaWatt »