Страници: 1 ... 21 22 [23]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Мојата/Вашата работилница  (Прочитана 29365 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #330 пратена : 30 Јануари 2017, 23:46:43 »

Ќути кога имаш нешто мерак и некоја работилница гаража дома и кога ќе ти речат чистија а на што се немам потрошено драгоцено време а да сум учел Ајнштајн ќе бев ние пак работиме и воопшто не сме лоши али треба да се фокусираш некогаш на една две работи не на десет  Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
najdo
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 400« Одговор #331 пратена : 04 Март 2017, 22:20:43 »

Да не отворам нова тема, сакав да прашам доколку користите струјни клешти да ми кажите критики, кој шо користи и сл, пошто сум во план за земање. Ја бендисав една во алфа од Mastech фирмата, MS2030B е интрументот од Афла, а на нет го вади како друг. А тој истиот на нет е прикажан под MS2115B. Оти така незз.
Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6577


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #332 пратена : 05 Март 2017, 17:52:31 »

Јас користам UNI-T UT203 ја има прилично ефтино на интернет, до сега ме спасила многу пати, посебно функцијата за фреквенција и дјути сајкл ми се наоѓа кога работа со PWM контроли.

Мери до 400А AC/DC, доколку би купувал повторно пак би ја зел истата, барем за она јас што работам, еве веќе година дена супер си функционира никаков проблем не ми се појавил
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
najdo
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 400« Одговор #333 пратена : 07 Март 2017, 00:16:35 »

Да добар инструмент е, само ми треба мене и Inrush Current да мери.
Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6577


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #334 пратена : 07 Март 2017, 14:31:24 »

охх тоа не знам, ти треба нешто со меморија која ќе зема примерок за подоцна да можеш да го измериш, а рачунај ако се мери на индуктивни потрошувачи почетната струја е многу повисока од нормалната работна струја
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
najdo
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 400« Одговор #335 пратена : 07 Март 2017, 17:02:52 »

Да да знам, то само спомнав дека овај ти шо го користиш ја нема та опција. Ко шо видов малце на нет за Inrush Current е почетната струја на моторот во првите милисекунди, најверојатно и ја памти како нај-максимална вредност послем да ја прикажи да се види, а покрајт то интрументот има и опција за мин/мах шо значи дека и на обично подрачје за струја ке ми кажи максималната вредност, ама можи нема да биди иста ко таа од на Inrush Current подрачјето. Ама сигурно ова некако е поинаку, на помалце милисекунди зема примерок.
Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6577


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #336 пратена : 07 Март 2017, 21:33:04 »

Не знам дали сеуште може да се најдат аналогни амперметри со две стрелки, една мери во реално време а другата застанува на максималната вредност во текот на мерењето, такви имам видено на стари енергетски ормари во погони каде има повеќе потрошувачи
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
Страници: 1 ... 21 22 [23]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: