Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Хомополарен мотор  (Прочитана 1153 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8869WWW
« пратена : 12 Ноември 2009, 15:04:26 »

Re: homopolar motor


Magnet-Show


linear Pulse Motor


big Homopolar Motor
« Последна промена: 12 Ноември 2009, 17:37:34 од BorceBT » Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
BorceBT
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2193WWW
« Одговор #1 пратена : 12 Ноември 2009, 17:32:48 »

И другар ми Васко направи таков хомополарен мотор во форма на срце:

Electro Heart - (Yeah... Nooo!)
Сочувана

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3201


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #2 пратена : 12 Ноември 2009, 23:32:00 »

Што магнет користевте? Јас не можам да најдам такви мали округли магнетчиња.
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8869WWW
« Одговор #3 пратена : 12 Ноември 2009, 23:42:14 »

мислам е вештачки магнет (магнетизирано железо)
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
BorceBT
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2193WWW
« Одговор #4 пратена : 13 Ноември 2009, 00:57:37 »

Тие се неодимиумски магнети кружни, не се купуваат кај нас а единствен извор на полукружни такви магнети ти е стари хард дискови (од позиционерот на главите).
Сочувана

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: