Страници: 1 [2] 3 4 ... 429   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Случајни муабети  (Прочитана 263238 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #15 пратена : 12 Мај 2010, 21:04:04 »

хехе затоа јас имам плочи од пред 30 години кој не беа дигитално снимани
барем не како сега што ги режат туку со труд беа правени

Абе и јас иам такви, Floyd, Simon & Garfunkel, Santana, ама сакам сега да се издава музика која е снимана на некоја аналогна Neve миксета, како што беше на времето, па после на лента, и на крај на плоча, она да го доживееш моментот „еј, има шум на снимката CheesyШмекерко.

Споено мислење: [time]12 Мај 2010, 22:06:05[/time]
Не тоа друго ми беше, дигитален звук од звучник а не аналоген звук од звучник. Имаш чуено такво нешто?

Не, како звучи, не знам..Молам?

Споено мислење: 12 Мај 2010, 21:07:14
EDIT: Што убав муабет си напраивме, хахахаахах Cheesy Cheesy Cheesy, ова требаше на chat да иде, ама aj Шмекерко.
« Последна промена: 12 Мај 2010, 21:07:14 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #16 пратена : 12 Мај 2010, 21:31:04 »

Да, ке го средиме текстов ке остане само плеј листата Смешко Иначе еве баш дигитален звук
Не е за слушање, освен ако не се декосира Шмекерко
Код:
http://rapidshare.com/files/386580037/Sound.mp3.html

П.С. Немој некој да се обиде да го декодира ова оти сомнително ми е, знам нешто вулгарности има снимено од некоја рап група.
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #17 пратена : 12 Мај 2010, 21:40:05 »

Ова е најверојатно некаков вид на модулиран сигнал, каков тип на модулација е искористен, не знам, според спектралнанва анализа, најверојатно фазна или фреквенциска, барем јас така мислам, а можно е да е и комбинција од неколку типови на модулации.

Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #18 пратена : 12 Мај 2010, 23:16:16 »

DRM (digital radio mundiale) не знам дали е модулација или манипулација
« Последна промена: 12 Мај 2010, 23:17:51 од DX-er » Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
BorceBT
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2193WWW
« Одговор #19 пратена : 12 Мај 2010, 23:28:22 »

Личи на DRM да. Забегавме од темата 220%
Сочувана

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #20 пратена : 12 Мај 2010, 23:30:19 »

Да бришам се што е офф топик, се што е после последната плеј листа ?
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #21 пратена : 12 Мај 2010, 23:31:57 »

Па да, може да се отвори нова тема Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #22 пратена : 12 Мај 2010, 23:35:31 »

може сите овие офф топици да ги ставам во нова тема, ама како да ја крстам темата?
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #23 пратена : 13 Мај 2010, 10:44:24 »

Скоро сите постови освен плеј листите ги префрлив тука. Ако некои постови не требаше да се префрлаат пишете за да ги вратам во другата тема.
темава ке ја ставам како приоритетна и секогаш ке биде прва за да не се случи да биде 5-6та по ред и некој да не ја види и да отвори друга тема (слична)
« Последна промена: 13 Мај 2010, 10:45:55 од DX-er » Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #24 пратена : 13 Мај 2010, 11:36:14 »

Што се однесува до мене, не мора ништо да враќаш Шмекерко.

А и супер име си избрал за thread-ov, јас не знам дали ќе најдев толку добар превод на Македонски за "Random Thoughts" Шмекерко.

Премногу користам Англсики, ама тоа ти е, така ми е кога само по странски форуми се движам Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6573


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #25 пратена : 13 Мај 2010, 20:02:51 »

Ајде луѓе потребна ми е идеа за по пракса
треба да изработам проект по избор, ама појма немам што да правам
дајте некоја идеа и шема се разбира, не мора нешто посебно
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо Cheesy
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #26 пратена : 13 Мај 2010, 21:18:37 »

само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо Cheesy
E баш си реков сега ке му помогнам на човекот ама како сега  Љутко Уствари ако имаш можност да најдеш дисплеј од Нокиа 3310 или подобро од Нокиа 3210 направи го термометарот.
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
DARK
Баниран
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 419


« Одговор #27 пратена : 14 Мај 2010, 00:12:35 »

Имам приметено луѓево што се занимаваат со електроника воглавно слушаат рок,метал и сл. значи не сите 100% ама голем дел. Се согласувате?

оуу немој вака еј јас се занимавам со електроника а неможам да поднесам ни рок ни метал едноставно на зивци ми удира и коа ке слушнам некој да пушта такво нешто многу се нервирам што ми иде да го акнам од земја  Зеленко Cheesy
а друго све слушам а највеке транс техно хаус све што има добри басови така кажано
Сочувана
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #28 пратена : 14 Мај 2010, 00:23:41 »

A замисли некој да ти пушти хард-рок и тоа на твоите звучници (рачна изработка) а?  Зеленко
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #29 пратена : 14 Мај 2010, 03:35:35 »

Ајде луѓе потребна ми е идеа за по пракса
треба да изработам проект по избор, ама појма немам што да правам
дајте некоја идеа и шема се разбира, не мора нешто посебно
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо Cheesy

Не знам колку се интересираш за музички инструменти, ама можеш да го изработиш GNOME-от, отворив нов topic во subforum-от „Инструменти“, имаш готова ППК заедно со шемата, единствен проблем може да биде изборот на компоненти зашто релативно стара е шемата (изработена е во 1975), така да ќе мораш да бараш еквиваленти на транзисторите што се користени во оргиналната шема.

Чисто како предлог, но искрено ме интересира и како работи, јас лично го немам изработено, но многу би сакал да го пробам, можеби да го искористам во некоја од песните/траките со бендот Шмекерко. Би сакал повеќе време да имам на располагање и да можам да го изработам, но ме спречуваат обврските :S.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Страници: 1 [2] 3 4 ... 429   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: