Author Topic: Случајни муабети  (Read 292110 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #15 on: 12.05.2010, Wednesday, 22:04:04 »
хехе затоа јас имам плочи од пред 30 години кој не беа дигитално снимани
барем не како сега што ги режат туку со труд беа правени

Абе и јас иам такви, Floyd, Simon & Garfunkel, Santana, ама сакам сега да се издава музика која е снимана на некоја аналогна Neve миксета, како што беше на времето, па после на лента, и на крај на плоча, она да го доживееш моментот „еј, има шум на снимката :D;).

Споено мислење: [time]12 Мај 2010, 22:06:05[/time]
Не тоа друго ми беше, дигитален звук од звучник а не аналоген звук од звучник. Имаш чуено такво нешто?

Не, како звучи, не знам..???

Споено мислење: 12.05.2010, Wednesday, 22:07:14
EDIT: Што убав муабет си напраивме, хахахаахах :D :D :D, ова требаше на chat да иде, ама aj ;).
« Last Edit: 12.05.2010, Wednesday, 22:07:14 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #16 on: 12.05.2010, Wednesday, 22:31:04 »
Да, ке го средиме текстов ке остане само плеј листата :) Иначе еве баш дигитален звук
Не е за слушање, освен ако не се декосира ;)
Code: [Select]
http://rapidshare.com/files/386580037/Sound.mp3.html
П.С. Немој некој да се обиде да го декодира ова оти сомнително ми е, знам нешто вулгарности има снимено од некоја рап група.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #17 on: 12.05.2010, Wednesday, 22:40:05 »
Ова е најверојатно некаков вид на модулиран сигнал, каков тип на модулација е искористен, не знам, според спектралнанва анализа, најверојатно фазна или фреквенциска, барем јас така мислам, а можно е да е и комбинција од неколку типови на модулации.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #18 on: 13.05.2010, Thursday, 00:16:16 »
DRM (digital radio mundiale) не знам дали е модулација или манипулација
« Last Edit: 13.05.2010, Thursday, 00:17:51 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #19 on: 13.05.2010, Thursday, 00:28:22 »
Личи на DRM да. Забегавме од темата 220%
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #20 on: 13.05.2010, Thursday, 00:30:19 »
Да бришам се што е офф топик, се што е после последната плеј листа ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #21 on: 13.05.2010, Thursday, 00:31:57 »
Па да, може да се отвори нова тема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #22 on: 13.05.2010, Thursday, 00:35:31 »
може сите овие офф топици да ги ставам во нова тема, ама како да ја крстам темата?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #23 on: 13.05.2010, Thursday, 11:44:24 »
Скоро сите постови освен плеј листите ги префрлив тука. Ако некои постови не требаше да се префрлаат пишете за да ги вратам во другата тема.
темава ке ја ставам како приоритетна и секогаш ке биде прва за да не се случи да биде 5-6та по ред и некој да не ја види и да отвори друга тема (слична)
« Last Edit: 13.05.2010, Thursday, 11:45:55 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #24 on: 13.05.2010, Thursday, 12:36:14 »
Што се однесува до мене, не мора ништо да враќаш ;).

А и супер име си избрал за thread-ov, јас не знам дали ќе најдев толку добар превод на Македонски за "Random Thoughts" ;).

Премногу користам Англсики, ама тоа ти е, така ми е кога само по странски форуми се движам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #25 on: 13.05.2010, Thursday, 21:02:51 »
Ајде луѓе потребна ми е идеа за по пракса
треба да изработам проект по избор, ама појма немам што да правам
дајте некоја идеа и шема се разбира, не мора нешто посебно
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #26 on: 13.05.2010, Thursday, 22:18:37 »
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо :D
E баш си реков сега ке му помогнам на човекот ама како сега  >:( Уствари ако имаш можност да најдеш дисплеј од Нокиа 3310 или подобро од Нокиа 3210 направи го термометарот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DARK

 • Баниран
 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 389
Re: Случајни муабети
« Reply #27 on: 14.05.2010, Friday, 01:12:35 »
Имам приметено луѓево што се занимаваат со електроника воглавно слушаат рок,метал и сл. значи не сите 100% ама голем дел. Се согласувате?

оуу немој вака еј јас се занимавам со електроника а неможам да поднесам ни рок ни метал едноставно на зивци ми удира и коа ке слушнам некој да пушта такво нешто многу се нервирам што ми иде да го акнам од земја  ;D :D
а друго све слушам а највеке транс техно хаус све што има добри басови така кажано

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #28 on: 14.05.2010, Friday, 01:23:41 »
A замисли некој да ти пушти хард-рок и тоа на твоите звучници (рачна изработка) а?  ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #29 on: 14.05.2010, Friday, 04:35:35 »
Ајде луѓе потребна ми е идеа за по пракса
треба да изработам проект по избор, ама појма немам што да правам
дајте некоја идеа и шема се разбира, не мора нешто посебно
само да не е од следното
појачала
и предаватели
друго ај некако ама па и да не е пре скапо :D

Не знам колку се интересираш за музички инструменти, ама можеш да го изработиш GNOME-от, отворив нов topic во subforum-от „Инструменти“, имаш готова ППК заедно со шемата, единствен проблем може да биде изборот на компоненти зашто релативно стара е шемата (изработена е во 1975), така да ќе мораш да бараш еквиваленти на транзисторите што се користени во оргиналната шема.

Чисто како предлог, но искрено ме интересира и како работи, јас лично го немам изработено, но многу би сакал да го пробам, можеби да го искористам во некоја од песните/траките со бендот ;). Би сакал повеќе време да имам на располагање и да можам да го изработам, но ме спречуваат обврските :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."