Author Topic: Случајни муабети  (Read 292111 times)

Offline VLATKO*

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 545
Re: Случајни муабети
« Reply #30 on: 14.05.2010, Friday, 11:13:46 »
ако имаш стар монитор,можеш да го изработиш следново
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Build-A-Plasma-Speaker/]http://www.instructables.com/id/Build-A-Plasma-Speaker/

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #31 on: 14.05.2010, Friday, 13:09:16 »
Која волтажа ли е ова  :o Од стар CRT монитор кој дел се користи за овој експеримент?

Видете го и ова
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Maker-your-own-Lightning-Globe!/
« Last Edit: 14.05.2010, Friday, 13:11:42 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #32 on: 14.05.2010, Friday, 19:58:45 »
Знае ли некој дали и тример потенциометрите се прават според E24 серијата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #33 on: 14.05.2010, Friday, 20:06:15 »
би требало :)
инаку нема да ми треба шема за по изборна :):D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #34 on: 14.05.2010, Friday, 21:10:42 »
Си најде шема? Aј со среќа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #35 on: 14.05.2010, Friday, 21:20:03 »
не бе, нема да има врме да ја направам така да отпаѓа таа вежба :)
вгодина ќе направиме некоја повеќе хаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #36 on: 18.05.2010, Tuesday, 16:00:25 »
Постојат ли електролитски кондензатори со +-5% толеранција?

Споено мислење: 19.05.2010, Wednesday, 13:58:57
Исто така, налетав на една страна каде што има многу бесплатни софтверчиња за електроника, само има еден проблем, поголем дел од нив доаѓале на CD (заедно со некое списание претпоставувам) и ги нема од каде да се download-ираат.

Code: [Select]
http://www.tech-systems-labs.com/freesoftware.htm
Да не знае некој случајно каде можам да ги најдам тие CD-иња или случајно некој да не има барем дел од нив. На страната пишува и на кои CD-иња биле ставени софтверчињата, и барав по net-ов, ама не најдов image на нитуедно од CD-ињата :S.
« Last Edit: 19.05.2010, Wednesday, 13:58:57 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #37 on: 07.06.2010, Monday, 12:12:15 »
Еве пак тема за офф топик, нема тема тресете зелени колку сакате и за што сакате  ;D
само немој да ме натерате пак да ја бришам
без караници и останато ( читајте правила )


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #38 on: 07.06.2010, Monday, 12:49:32 »
Ај јас прв да почнам :) Ми треба некој што има ботови или shell-ови на IRC :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 269
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #39 on: 07.06.2010, Monday, 17:13:01 »
Ај јас прв да почнам :) Ми треба некој што има ботови или shell-ови на IRC :)

Уште со овие ствари се замара народот ? ц ц ц :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #40 on: 07.06.2010, Monday, 18:18:46 »
не се замарам со такви работи но има луѓе кои и тоа како се заматаат па има шанса во иднина името на форумот да биде искористено за да се направи таков канал кој би можел да се злоупотреби.

без караници и останато ( читајте правила )
Тоа е добро
« Last Edit: 07.06.2010, Monday, 18:51:51 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #41 on: 08.06.2010, Tuesday, 12:43:37 »
Ај јас прв да почнам :) Ми треба некој што има ботови или shell-ови на IRC :)

Уште со овие ствари се замара народот ? ц ц ц :)

Хехе, некој се спрема за DOS аttack :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #42 on: 08.06.2010, Tuesday, 13:39:42 »
хахаха ;D ;D ;D... ајде DX-er, кажи што планираш да „буташ“, ќе ти помогнеме... хахахаха ;D ;D ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #43 on: 08.06.2010, Tuesday, 13:43:19 »
сакам еден рид да го бутнам (да израмнам де) оти ми треба оптичка видливост
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #44 on: 08.06.2010, Tuesday, 13:48:36 »
ауууууу, па што не каеш, еве сега вадам багерот и динамитот... хахахахах ;D ;D ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."