Страници: 1 ... 420 421 [422] 423 424 ... 431   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Случајни муабети  (Прочитана 267038 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6315 пратена : 05 Мај 2017, 08:15:37 »

nsu го имам забележано дека се што пишува, најголем дел од тоа е надвор од темата, а целта му е претпоставувам да има голем број на постови.  Шмекерко
Атанас сепак повеќе имам и од тебе отворено теми и повеќе имам прашувано и помагано одговарано но тоа сега не е битно.Ако ти така сметаш сметај си секој има свое суверено право да мисли што сака
Едино нешто што не ми се свиѓа колеги знам мана ми е граматиката се извинувам ете во некој теми сум помогнал и сум прашал само кога сум незнаел вие сте ми помогнале како на пример Жан неќна со шемата за НФ засилувачот работи супер фала ви многу Жан овде сакав само да кажам дека батка ставил интересна шема се нашалив реков во типот оваа електроникава се меша и во цвеќиња  Зеленко ништо друго во иднина ќе пишувам само кратко и конструктивно  Ладен
Ете самиот си даде убав пример. Јас во таа тема дадов краток и прецизен одговор. Не раскажував приказни од војска или од риболов. Тоа го очекуваме и од тебе Смешко
Ок  Смешко
« Последна промена: 05 Мај 2017, 08:17:50 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6316 пратена : 05 Мај 2017, 08:58:08 »

Инаку да ви кажам еднаш кога бев по риба што ми се случи, абе... да не распраам Зеленко Зеленко Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3201


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #6317 пратена : 05 Мај 2017, 10:37:10 »

Зависи по каква риба си бил, ако е таа што плива не ме занима, ако е таа што оди може да продолжиш... Cheesy
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6318 пратена : 05 Мај 2017, 13:43:54 »

Хахаха и ај после Lordzi тротоарската е најслатка ама таа слабо гриза и бега бара добар плен хахаахах абе случајни муабети се ова хахах се е дозволено  Ладен Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6319 пратена : 05 Мај 2017, 22:42:57 »

И продолжуваме сосема случано Зеленко.

Rejection is all I've known and all I shall ever know. Untill, that is, I at last find acceptance when I drag my tortured, withered carcas to the boneyard and fall gratefully into the sweet, blissfull bosom of the grave.

Малку мрачно за петок навечер, а?

Зеленко Зеленко Зеленко
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Hahahaha
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 671


« Одговор #6320 пратена : 14 Мај 2017, 15:21:56 »

ICL7107 ако се искористи за да се направи како термометар до колку температура може да мери?
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6321 пратена : 14 Мај 2017, 16:00:29 »

3 1/2 цифрен е. До 199.9, 19.99 или 1.999... така би требало да биде по некоја логика. Значи, би требало да можеш да направиш верзија што мери до 200 степени Шмекерко.

Можеби ќе може и до 2000... не ми текнува дали може да се изостави запирката... мислам дека може.
« Последна промена: 14 Мај 2017, 16:02:03 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8869WWW
« Одговор #6322 пратена : 14 Мај 2017, 16:15:38 »

Интересна работа, имам сосема заборавено дека со тој IC може да се направи термометар. Сонда за мерење беше 1N4148 или грешам ?
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
Hahahaha
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 671


« Одговор #6323 пратена : 14 Мај 2017, 18:46:30 »

Ми треба мене уредче да мерам температура до 1000 степени, ми текна прво на ова, но може да се даде и некој друг предлог, се е добродојдено Зеленко
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6324 пратена : 15 Мај 2017, 01:32:12 »

Со микроконтролери имаш мал милион проекти... можеби ќе начекаш некој што мери до 1000 Шмекерко.

Имам дома еден Voltcraft со 4 сонди, ама не ми текнува до колку можеше да мери. Знам дека сигурно можеше да мери до 500 степени, за повеќе не сум сигурен. Ако сакаш ќе проверам. Можно е да ти излезе поевтино да го купиш отколку да го правиш Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2729« Одговор #6325 пратена : 16 Мај 2017, 20:49:04 »

абе случајни муабети се ова хахах се е дозволено  Ладен Ладен
По тој повод ќе прашам да не случајно некој се занимава со хемија, да знае како да згуснам лимонска киселина т.е. лимонтус да дојде како масло вискозна или како гел ?
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6326 пратена : 17 Мај 2017, 10:05:06 »

Па земи лимонтус и разреди го Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2729« Одговор #6327 пратена : 17 Мај 2017, 18:25:55 »

хехе е не  так едноставно, ако е многу лимонтус се здрвува т..е кристализира и не реагира, ако е малце нема никаква адхезија т.е. одма се лизга... инаку за вадење корозија ми е, може да се потопи некое парче во него, го прави како ново, но не можам цела врата ( од кола) да потопам...
Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6577


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #6328 пратена : 17 Мај 2017, 18:31:39 »

додај му масло во растворот ХАХАХА
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
najdo
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 400« Одговор #6329 пратена : 17 Мај 2017, 21:48:04 »

За како гел незнам, ама јас го имам користено за чистење на топлински изменувачи, оние шо се прохромски за ладење на вода за пиење шо се користат, ама го разредував со вода, и ќе го остаев да седи некое време т.е разредот го ставав во него и солза го прај внатре.
Сочувана
Страници: 1 ... 420 421 [422] 423 424 ... 431   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: