Страници: 1 ... 421 422 [423] 424 425 ... 431   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Случајни муабети  (Прочитана 267032 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6330 пратена : 17 Мај 2017, 22:54:30 »

@bicikle: Кока кола можеш да користиш за вадење на корозија Шмекерко. Еве клип, гледај Шмекерко.

Coca Cola Rust Removal
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2729« Одговор #6331 пратена : 17 Мај 2017, 23:14:27 »

јок гига, проверено. Фосфатна киселина има во анти-рост многу повеќе него во кока-кола, али и двете се лизгаат. Има руст конвертери на лок тајд, али цела мк ја свртев, не најдов. едино на бурт, али е 2000 ден 500 милилитри...
Сочувана
Hahahaha
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 671


« Одговор #6332 пратена : 30 Мај 2017, 21:24:09 »

Здраво, бидејки ќе одам во Германија на неколку месеци дали може темите од огласите што ми се да стават во мирување односно да се тргнат од темата продавам и потоа кога ќе се вратам (ако се вратам Cheesy ) повторно да се активираат?
Сочувана
dr-mr
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 294« Одговор #6333 пратена : 30 Мај 2017, 23:04:11 »

Зошто не напишеш дека одреден период ке бидеш недостапен во Македоониа и нема да прдаваш?
Сочувана

Сепак се ВРТИ !!!
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6577


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #6334 пратена : 31 Мај 2017, 09:15:59 »

А да ти ги заклучиме темите Cheesy
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6335 пратена : 09 Јуни 2017, 15:19:12 »

Поздрав за мојот млад колега Атанас со видеово.Атанас еве колку се намачи за натпреварот беше упорен еве го и типецов исто како тебе од Keystone Science направи проект еве го линкот

How to Levitate objects with Science
« Последна промена: 11 Јуни 2017, 02:01:57 од GigaWatt » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 488« Одговор #6336 пратена : 09 Јуни 2017, 16:01:36 »

@nsu Да и јас го видов баш вчера. И знаеш што? Го направи по истата шема која и јас! Е, сега изгледа дека проблемот бил во тоа што јас имав фото диода за приемник, а тој има фото транзистор. Но, деновиве ќе порачам и јас фото транзистор да видам како ќе функционира  Шмекерко Ќе објавам и тука.

Нејсе, за другите форумџии, ќе ве замолам ако може една мала услуга. Се работи за Giveaway на 3D Printer, е сега се збираат Entries колку што јас сфатив. Доколку сакате да ми помогнете, отворете го линкот и ќе ве честам пиво ако го добијам.  Зеленко Зеленко Ви благодарам однапред.

Еве го линкот:
Код:
https://wn.nr/8b46Az

П.С Само да се отвори треба, ништо повеќе.
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6337 пратена : 09 Јуни 2017, 19:27:18 »

Важи Атанас за линков ех да беше во Скопје ќе ти дадев фототранзистор Ладен Шмекерко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6338 пратена : 11 Јуни 2017, 02:15:46 »

Колку ги мразам тие „направи ова, кликни она“ Љутко.

Ова ептен дека ти си во прашање, иначе...

Ми должиш пиво за ова Зеленко... а ако го добиеш 3D принтерот, претплатен сум до крај на живот за што да ми треба од него, да знаеш Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6339 пратена : 11 Јуни 2017, 09:22:07 »

Еј полека Гига.Атанас барем ако освои ќе части пиво а за претплатата ќе прави и едно добро лого на форумов Зеленко Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 488« Одговор #6340 пратена : 11 Јуни 2017, 12:03:27 »

@GigaWatt И јас ги мразам тие работи со кликања, но се работи за 3D printer, така што и да сакаш и да не сакаш тоа е.  Зеленко Зеленко

А за честењето, не правам проблем. Тешки да земам јас, па ќе ве изначестам сите.  Шмекерко Зеленко
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6341 пратена : 15 Јуни 2017, 22:15:04 »

Еден стар еквилајзер го растурив за делови потполно исправен.
Стар касетен дек за во кола Долби Дигитал на  него ќе ги сликнам поубаво утре може за мали касети и за големи тешок ненормално со dc/dc конвертор 2x100W моќност и стар радио приемник за во кола all band со тешко срце го отварам внатре тример кондензаторите од оние старите со по 3 пина убавите кондензаторите со лискун NTK едни од најскапите за до 6 гигахерци што се како во тоа засилувачот што ги постирав.Со тешко срце го отварм еј трансзисторски некој мосфети внатре големи во декот во засилувачкиот степен тежок колку три денешни радиа имам озвучење тоа е кога се има може се утре ќе сликнам и подетално Зеленко Ладен Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
KiloVolt
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 693


Високонапонски Фанатик


« Одговор #6342 пратена : 16 Јуни 2017, 11:54:40 »

Дечки, на еден грамофон наместо кертриџ поврзав гитара преку напонски делител за да не го изгорам влезот. Е сега се работи во ред, на басовите е де во ред, додека на високотонците ептен слабо се слуша некое радио. Молам? Имам некој дух во гитарава?  Зеленко
Сочувана

Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #6343 пратена : 16 Јуни 2017, 13:23:07 »

Дечки, на еден грамофон наместо кертриџ поврзав гитара преку напонски делител за да не го изгорам влезот. Е сега се работи во ред, на басовите е де во ред, додека на високотонците ептен слабо се слуша некое радио. Молам? Имам некој дух во гитарава?  Зеленко

Немаш добро заземјување или кабелот за гитарата и масата  не се соодветно димензионирани.Е, сега прашање и како е гитарата озвучена, односно дали е магнетот ( или писео пик ап??) соодветно умасен!Кертриџ- што подразбираш под тоа? Крсистална глава или друго??
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
Z33RTF
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 8« Одговор #6344 пратена : 16 Јуни 2017, 16:20:42 »

Дечки, на еден грамофон наместо кертриџ поврзав гитара преку напонски делител за да не го изгорам влезот. Е сега се работи во ред, на басовите е де во ред, додека на високотонците ептен слабо се слуша некое радио. Молам? Имам некој дух во гитарава?  Зеленко
Пред неколку години истото му се случи на еден другар. Испадна дека беше АМ станица поточно Радио Скопје на 810KHz. Го средивме така што добро го заземјивме , ги сменавме сите кабли и кутијата во која што беше сместено појачалото ја обложивме со алуминиумска фолија  Зеленко . И од тогаш нема проблем.
Сочувана
Страници: 1 ... 421 422 [423] 424 425 ... 431   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: