Author Topic: Случајни муабети  (Read 294308 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6570 on: 19.05.2018, Saturday, 21:59:21 »
Треба на М да личи, тоа беше поентата (Македонија) ;). Не знам дали ве потсеќа на тоа ;D. Сега откако пишав, можеби и ќе ве потсеќа ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 53
Re: Случајни муабети
« Reply #6571 on: 20.05.2018, Sunday, 19:03:44 »

Знаете како се вика ова модулчево што го изработи човекот?
« Last Edit: 20.05.2018, Sunday, 19:45:56 by Toma »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6572 on: 20.05.2018, Sunday, 19:49:22 »
Некој вид на сајзер е.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6573 on: 20.05.2018, Sunday, 23:38:55 »
Дали знае некој кај можам да најдам од електро ормарите на cet-san (турските), како надѕидни дозни шо се, дали ги има во некој друг град, дека во Битола во Алфа ги имаше ама му заврши таа димензија шо ја барам.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6574 on: 21.05.2018, Monday, 00:14:19 »
Тие се како на Telekabel металните орманчиња? Малите?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6575 on: 21.05.2018, Monday, 15:48:47 »
Не бе, најобична пластика, на средина од дозната има мало лепенче на кое пиши cet-san - made in Turkiye, а на долниот дел димензијата излиена.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6576 on: 21.05.2018, Monday, 22:05:45 »
Sorry, не ги знам кои се :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6577 on: 24.05.2018, Thursday, 08:24:51 »
Ако на некој му биде укажано да се придржува до правилата, тој може да изброи до 10, да размисли и да се корегира и да не скока како млад петел со арогантни коментари. Ова не се однесува на дискусиите од оваа тема, само тука постирам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6578 on: 08.06.2018, Friday, 21:51:10 »
Дајте ми препорака за по евтин бежичен рутер кој поддржува 802.11AC стандард ? Да не е само Cisko, Linksys и слични скапи, туку да е по евтин од типот на Tenda, TP link и слично.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6579 on: 08.06.2018, Friday, 23:30:08 »
Code: [Select]
http://www.anhoch.com/product/40200/tenda-wireless-ac-smart-dual-band-router-1200mbps-ac6
Би требало да е меѓу најевтините... иако јас од Tenda бегам како ѓаол од крст... барем од рутерите, switch-овите им се солидни.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6580 on: 09.06.2018, Saturday, 10:55:30 »
Фала Гига за линкот :)

А што имаш приметено кај рутерите Тенда ? Немам искуство со нив. Кажи додека не сум купил оти после касно ке ми биде  ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Случајни муабети
« Reply #6581 on: 09.06.2018, Saturday, 13:42:33 »
Тенда не се лоши,како и секој уред треба да ти се погоди! Со среќа, јас знам некои кои сум ги наместил пред 3-5 години и си работат ОК!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6582 on: 09.06.2018, Saturday, 18:04:17 »
Со најевтините Tenda рутери, имам многу лошо искуство. Сами од себе се ресетираа и губеа конекција. Не знам која серија беа и дали го имаат истиот проблем и други модели, ама не би ги препорачал на никој. Освен тоа, на ниеден Tenda не може да ставиш алтернативен firmware. TP-Link се тука некаде со цена, а може што сакаш на нив да ставиш, Tomato, DD-WRT, OpenWRT... што ти друша сака. А и да ги оставиш со оригиналниот firmware, ги местиш и ги забораваш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Случајни муабети
« Reply #6583 on: 09.06.2018, Saturday, 22:32:32 »
Не би рекол дека е баш така,можеби некоја серија си потрефил!?? :o  А за поддршка имаат и  тоа не толку лоша :D

Code: [Select]
http://www.tendacn.com/en/service/download-cata-11.html
Пак велам, зависи како ти се погоди уредот, како и се во нашата МК! ;) ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6584 on: 10.06.2018, Sunday, 14:56:08 »
Мислев на алтернативен firmware.

Code: [Select]
http://www.polarcloud.com/tomato
Code: [Select]
https://openwrt.org/
Code: [Select]
https://dd-wrt.com/
А за потрефување, да, можно е да се потрефила таква серија, ама беа набавени повеќе и со сите го имаше истиот проблем. Ни firmware update (нивниот, официјален) не помогна, така да... јас лично се имам изгорено со нивните рутери и не ги препорачувам.

Од друга страна, немам чуено никој да се пожали од TP-Link. Да, не се молњи и „кој знае што“, ама за парите се одлични.

Но, исто како што пишав, од Tenda switch-овите не можам да се пожалам. Стабилни се исто колку и Zyxel-ите, а цената е мнооогу пониска ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."