Страници: 1 ... 422 423 [424] 425 426 ... 431   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Случајни муабети  (Прочитана 267035 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
KiloVolt
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 693


Високонапонски Фанатик


« Одговор #6345 пратена : 16 Јуни 2017, 19:58:57 »

Можно е да е тоа радио, а може и да протекува некаде сигнал бидеќи овој грамофон е од оние од 70тите комбо грамофони со касетофон и радио.
Како и да е не е никаков проблем бидеќи и онака не се слуша ако со увото сум подалеку од 10цм од звучникот, само бев љубопитен. Зеленко
Инаку, батка, на тоа во кое што се вметнува иглата мислев...
Код:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Magnetic_cartridge
Сочувана

Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6346 пратена : 16 Јуни 2017, 23:20:21 »

Киловолт тоа е глава за читање.Може да биде MM moving magnet или MC moving coil.Ако сега заврши трета година средно незнам кој смер си но на електроника и телекомуниции има предмет во трета година електронски склопови и уреди.Ако се сеќаваш во тој мојот голем пост во една од овие лекции за грамофонот и магнетофонот најдов технички електрични грешки.Тие ги имаше и на екстерно и ги исправив.Не ги ни предаваа баш овие лекции за грамофонот освен MM и MC имаш и кристална глава пиезо грамофонска глава.Еј ајде кажими колку дава напон пиезо глава кај грамофон а колку MM или MC.Ова онака не дека нешто те испитувам другар да ги освежиш знаењата ајде сега си го учел ова  Зеленко Зеленко Ладен Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #6347 пратена : 17 Јуни 2017, 14:07:28 »

Добро умаси ги сите водови на влезот на грамофонот .Ако не користиш глава, паралелно со влезот стави отпор 100 К. Водовите нека бидат сите оклопени ( ширмувани) до влез во појачувачот.За гитарата да не правиме муабет, а и за кабелот од гитара до појачувачот - мора да биде оклопен со добар оплет пожелно од бакар.
« Последна промена: 17 Јуни 2017, 17:34:28 од batka » Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6348 пратена : 17 Јуни 2017, 16:32:08 »

Токму така сакав да го потврдам она од радиоаматерот член што го кажа ама ќе ја раскажував цела приказна 30 пасуси.Киловолт сме го имале истиов проблем со умасување веднаш се решава а што би било друго тоа е генералната грешка кај овие грамофони.Ете ваков случај повеќе луѓе сме имале и јас сум сретнал.Така да ќе имаш работа без галје пали ајвата во овие топли убави твои слободни денови кога си на нештото летен распуст добро е како дрога Ладен Ладен Зеленко Шмекерко Знам дека си постар од Атанас одиш ли некаде на пракса имаш некој мајстор па и таму можеш да го решиш задолжително ви е сега нели.Голем поздрав пак малце ми е голем постов али си прашувам таков сум Зеленко Зеленко Ладен Зеленко
« Последна промена: 17 Јуни 2017, 16:35:35 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #6349 пратена : 17 Јуни 2017, 17:33:22 »

Не би требало грамофонот,ако е фабрички добро умасен, да прима радио. Проблем се неадекватните дополнителни интервенции.Умасувањето меѓу гитарата и појачувачот не е во ред и затоа се добива ваков ефект.Приклучување гитара на грамофонски влез не е соодветно без соодветен предпојачувач . Дури и некој фабрички појачувачи не се добро умасени и се јавуваат проблеми.
« Последна промена: 17 Јуни 2017, 17:35:35 од batka » Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
KiloVolt
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 693


Високонапонски Фанатик


« Одговор #6350 пратена : 19 Јуни 2017, 17:41:42 »

Даташитот на оригиналната глава вели:
6,3mV peak at 1kHz and movement speed of 5cm/s peak recorded velocity.
Coil resistance (DC) 630 Ohms

Од гитарата имаме нешто обратно, отпорноста на пикапите и до 8000 оми, но излезот достигнува и многу поголем напон од тие 6,3mV, некогаш и до 700mV. Поврзана ми е гитарата на потенциометар од 500 оми и тој е подесен точно на половина, така има солиден влез, и доволно гласно без да го преоптоварам влезот. Просто решение но ефикасно сепак  Шмекерко
Радиото не е доволно голем проблем за да го барам каде е и да го отстранувам, само ме интересираше зошто може да е така.
Сочувана

Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6351 пратена : 19 Јуни 2017, 19:13:17 »

Така е напонот на главите на грамофоните почнува од 5миливолти. Повеќе дава магнетофонска глава многу додека кај телефоните и компјутерите лаптопите 0.5волти е напонот.Така е епа самите пикапи на гитарите и јас сум сретнал иако со гитари немам искуство 800оми им е отпорот.И така се проверувале принципот кај пикапот гитарски е друг различен од овие глави за репродукција.Нормално е тоа малце глупо прашање па ништо не е исто е така да се правеше во електрониката.Се си има теорија зошто се е со различна импеданса.Важно си се снашол другар тоа ти е супер решение супер.Не за џабе и радио со касети кога му вадиш AUX кабел ставаш два во паралела кај тејпот кондензатори блок пример од 100нано.Но кај некои треба да се пази да не се преоптеретува влезот .Така е Киловолт се убаво си знаеш и кажа убаво си го решил проблемот.И секако она најбитното да не се преоптеретува влезот секако најбитно е другар.Секоја чест тоа е тоа нема што да се мислиш се е различно во електрониката.Важно проблемот си го решил
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #6352 пратена : 19 Јуни 2017, 22:56:46 »

Даташитот на оригиналната глава вели:
6,3mV peak at 1kHz and movement speed of 5cm/s peak recorded velocity.
Coil resistance (DC) 630 Ohms

Од гитарата имаме нешто обратно, отпорноста на пикапите и до 8000 оми, но излезот достигнува и многу поголем напон од тие 6,3mV, некогаш и до 700mV. Поврзана ми е гитарата на потенциометар од 500 оми и тој е подесен точно на половина, така има солиден влез, и доволно гласно без да го преоптоварам влезот. Просто решение но ефикасно сепак  Шмекерко
Радиото не е доволно голем проблем за да го барам каде е и да го отстранувам, само ме интересираше зошто може да е така.

Подобро да си направиш некое предпојачалце со 2 транзистора и да го додадеш некаде на влезот во појачувачот.При тоа исклучи го само напојувањето на постоечкото пп за грамофонската глава.Новото пп треба да е добро умасено со излезното појачало.Не кажа каква гитара користиш,ама ако е акустична со пик-ап, треба дополнително да се  види дали е правилно оклопено.
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6353 пратена : 19 Јуни 2017, 23:11:57 »

Уште подобро е со предзасилувач ептен ќе има прилагодување по импеданса. Тоа е идеално на некој начин.Еве се сеќавам баш во трета година по пракса професорот пошто сите плочки му ги правев на време ми даде задача за петка на крај по практична настава да направам мал универзален гитарски предзасилувач така му се викаше склопчето. Имаше шеми матријали за предзасилувач за гитара баш па и за магнетофон за се имаше шеми. Ми рече може и со транзистори имаше шема од онаа српската книга со електроника од 1968 батка сигурно ја знаеш електроника се викаше или се лажам со црвени корици внатре де за аудио техника шеми де трепкачи уште во тоа време па де за предаватели приемници шеми има во нејзе. Со објаснувања како работат добра книга се сеќавам од 1968 издадена прво издание. Ако одам сега во Гиза малку да ги видам ќе и кажам име на книгата прекрасна беше ја читав кога одев кај нив. Таму имаше шема за предзасилувач транзисторски со два транзистори но денес се има на интернет тоа не е проблем ќе најдеш Киловолт. Зборот ми беше професорот ми рече многу ти е стара оваа со транзистори можеш дури со операциски засилувач да реализираш уште поубаво е така по прецизно. Но незнам што сте правеле по пракса но нас не тераа да правиме предзасилувач за гитара со ОЗ баш за  оваа намена да ја најдам тетратката баш ќе сликнам но се имаш на интернет не е проблем. Меѓутоа ете направиси ако сакаш и со транзистори зависи што елементи имаш по дома. Незнам како си опремен кај мене ќе се најдат делови за предзасилувач и со ОЗ и со транзистори многу имам одлемувано и собирано делови а им зимав и без да прашам на училиште. Ваљда имаш и ти Киловолт колку да скоцкаш еден предзасилувач со транзистори или О.З. И секако битно е каква е гитарата она што го прашува батка цело време. Во секој случај и вака си ја решил работата Киловолт но идеално ти е со предзасилувач независно како ќе го реализираш Шмекерко
« Последна промена: 19 Јуни 2017, 23:48:57 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #6354 пратена : 22 Јуни 2017, 22:41:00 »

 nsu нема потреба да ме фалиш ,повторуваш, да пишуваш редови и редови без никакви конкретни резултати. Навистина замараш со овие твои пишувања кои не водат никаде. Те молам да пишуваш ако имаш конкретна шема, предлог или некоја идеа која би можела да се реализира, ама дека си правел плочки и предпојачала и дека дедо ти 1950 положил возачки, ама баш не е важно.Остави го Киловолт да се искаже и не повторувај она што веќе сум му пишал. Ако имаш шема, готово нешто направено- стави го слободно во постот. Ти како едвај чекаш некој нешто да пише, па да напишеш ферман без значење.
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #6355 пратена : 22 Јуни 2017, 22:59:16 »

Да да непишав за џабе гледаш дека претходно и јас му одговарав на темата. Импедансно прилагодување бидејќи сум го работел тоа. Он кажа како го решил и не ми текна и тука ти улета со предзасилувачот. Предзасилувачкиот степен е идеално. Можда не ги терале да прават па тоа и сакав ама ај да не ја вадам од шкав сега шемата прашина се изнаголтав денес. Важи и така е баш сакам да ја постирам мада од интернет и им беше на тие па. Само сакав како идеа да му ја предложам не ги терале да ја прават ме зачуди универзалниот гитарски предзасилувач со О.З само ќе му требаат и инструменти за нејзино штелување. Така да пак ти победи батка подобро со два транзистори поедноставно и нема да му бара додадни инструменти. Ај па и да сликам мада како што реков од нет е универзалниот гитарски предзасилувач чисто да му стои како можност како потсетување. Он е супер човек работлив веќе си се снашол нормално
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #6356 пратена : 22 Јуни 2017, 23:24:19 »

Повторно долги препукувања без резултат! Дали се снашол или  не ,дали ке прави пп или не - тој треба да каже,а не јас и ти да вражукаме на филџан кафе! Ако  имаш конкретна шема постирај , ако не не се јавувај! Дај Киловолт да го чуеме! Молам?
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #6357 пратена : 26 Јуни 2017, 16:38:06 »

Стоп полиција минуваш на црвено!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8869WWW
« Одговор #6358 пратена : 02 Јули 2017, 10:30:55 »

Имам едно кратко прашање, па да не отварам нова тема ке го поставам тука. Дали се сеќавате на оние термометри со PIC микроконтролер и дигитален сензор Dalas DS18B20 ?

Е сега тој сензор DS18B20 има 3 изводи од кои еден е + друг е - и третиот е за информација околу измерената температура. Сензорот и пик микроконтролерот се поврзани со кабел.

Прашањето ми е: дали е можно овој сензор да се поврзе бежично со пик микроконтролерот со помош на оние TX/RX модули на 433MHz (што ги има на ebay за по 2-3 долари) ?
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
MURO
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 134« Одговор #6359 пратена : 02 Јули 2017, 21:35:26 »

Не е. Овие модули се за USART комуникации, а сензоров доаѓа на I2C Bus
Сочувана
Страници: 1 ... 422 423 [424] 425 426 ... 431   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: