Author Topic: Случајни муабети  (Read 294296 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6600 on: 13.06.2018, Wednesday, 13:11:10 »
Фала, поубав да си купиш... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DL1BT

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Re: Случајни муабети
« Reply #6601 on: 13.06.2018, Wednesday, 19:17:53 »
Аха, ме зачуди сликата, но после тоа видов дека немаш временска база како плагин :-) Ако начекам некоја по огласиве ќе ти препратам, ако планираш да си набавуваш :)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6602 on: 13.06.2018, Wednesday, 22:27:44 »
Ваков го добив, со овие модули што ги гледаш на сликите... :D Може да пратиш линк ако начекаш некое интересно модулче, иако уште не сум на чисто дали ќе го задржам или ќе оди на продажба... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Online dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6603 on: 24.06.2018, Sunday, 21:36:31 »
Ако некој порачува длови од Tayda Electronics.
Snap Sale!
16% Discount Code:"Sale16"
Ends Today (25 June 2018) 11pm NY Time
Happy Shopping!
Code: [Select]
www.taydaelectronics.com
Сепак се ВРТИ !!!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6604 on: 08.08.2018, Wednesday, 20:59:17 »
Дали некој од вас има проблем со нарачки од ebay ?

Што и да направам не ми дозволува да стиснам на confirm and pay

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6605 on: 08.08.2018, Wednesday, 22:40:41 »
Да... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6606 on: 08.08.2018, Wednesday, 23:11:06 »
 Само како па други нарачуваат?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline garfild

 • Нов член
 • *
 • Posts: 41
Re: Случајни муабети
« Reply #6607 on: 09.08.2018, Thursday, 01:18:09 »
Привремено решение за неработењето на ebay.com e порачка преку ebay.ca . Јас засега нарачувам на овој начин додека не проработи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6608 on: 09.08.2018, Thursday, 10:55:33 »
Јас се откажав од нарачки преку класичен desktop откако еден колега на работа ми кажа дека работи преку апликацијата за Android ;). Но, не работи со најновата верзија :S. Работи само со една постара верзија која ја имам инсталирано преку година и нешто, 5.12.0.11. Можно е да работи и со некоја понова од оваа, но пробав со најновата пред околу една недела, дали имаат некој проблем со апликацијата, не знам што е, но исто така не дава опција за Confirm and pay.

Јас имам инсталирано Android x86 во виртуелна машина и така ја подигам апликацијата. Значи ви треба да го направите следното.

1) Инсталирајте Android x86 во виртуелна машина или на некој стар телефон што не го користите, сеедно.

2) Не ставајте Google Account бидејќи ќе почне автоматски да инсталира updates за апликациите, тоа не ви треба.

3) Рачно инсталирајте ја ebay апликацијата, верзија 5.12.0.11. Побарајте на Goоgle "ebay apk 5.12.0.11", би требало да ја извади на некој сајт за offline download. Ако не можете да ја најдете, пишете, ќе post-ирам линк до неа.

4) Подесете си го ebay и PayPal account-от и тоа е тоа ;).

Јас обично ги ставам артиклите што сакам да ги купам во cart, преку desktop (browser), па потоа правам Checkout and pay преку апликацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6609 on: 25.08.2018, Saturday, 04:15:58 »
Има мал ситен новитет на форумот ;). Ако отидете на Search копчето, каде што ве носи во Advanced Search, ако барате нешто што е пишано од определен член на форумот, сега ги дава имињата на членовите од форумот како suggestion (предложени членови). Претходно моравте да го пишете целото корисничко име на членот.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6610 on: 25.08.2018, Saturday, 08:57:27 »
Ситна работа, ама корисна, TNX... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6611 on: 26.08.2018, Sunday, 22:05:16 »
Нема проблем ;).

Јас имам инсталирано Android x86 во виртуелна машина и така ја подигам апликацијата. Значи ви треба да го направите следното.

1) Инсталирајте Android x86 во виртуелна машина или на некој стар телефон што не го користите, сеедно.

2) Не ставајте Google Account бидејќи ќе почне автоматски да инсталира updates за апликациите, тоа не ви треба.

3) Рачно инсталирајте ја ebay апликацијата, верзија 5.12.0.11. Побарајте на Goоgle "ebay apk 5.12.0.11", би требало да ја извади на некој сајт за offline download. Ако не можете да ја најдете, пишете, ќе post-ирам линк до неа.

4) Подесете си го ebay и PayPal account-от и тоа е тоа ;).

Јас обично ги ставам артиклите што сакам да ги купам во cart, преку desktop (browser), па потоа правам Checkout and pay преку апликацијата ;).

Во врска со ова, ако на некој му треба виртуелната машина, еве ја.

Code: [Select]
http://www.mediafire.com/file/14nq650x5bnjbxn/Android_7_1_R2_x86.7z
Симнете го фајлот, extract, инсталирајте VMware Player или VMware Workstation (било која верзија над 10), File --> Open, го посочувате кон Andorid 7.1.R2 (x86).vmx фајлот, стискате на Play копчето, ако ве праша VMware "did you copied or moved this virtual machine" клкнете на "I moved it" и тоа е тоа ;). Во ebay апликацијата само треба да внесете username и password и ако плаќате преку PayPal, ќе треба да ги внесете и тие податоци, но откако ќе ви биде ариклот во cart и откако ќе кликнете на checkout (не commit to buy), тогаш ќе ве праша за PayPal credentials или евентуално ќе ви даде опција да ги внесете (scroll малку надолу низ checkout менито, ќе ја најдете PayPal опцијата ;)).

Ако некој има проблем и не се снајде, нека пише, ќе пробам наједноставно што можам, преку слики, да објаснам подетално ;).

Не ставајте Google Account, ќе ја update-а ebay апликацијата, а колку што пробав, не функционира со најновата верзија на ebay апликацијата.

ПС: Препорачливо е да имате барем Core2 Duo со барем 2GB RAM за да можете да работите на виртуелната машина. Генерално земено, ќе работи со било која конфигурација, но најдобро е ако имате некој четворојадрен процесор со активни виртуелизации (Core2 Quad, Core i3, i5, i7) и 4GB RAM. Виртуелната машина ќе искористи 1GB од тој RAM, но може да подесите да користи и повеќе. Исто важи и за бројот на јадра кои ќе ги користи виртуелната машина, подесена е на 2, но може да користи и помалку и повеќе.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6612 on: 06.09.2018, Thursday, 22:46:55 »
Дали може некој да ми даде шема за некој вид електронски склоп што би делувал на кучината да не лаат. Имено, во комшии има куче што лае 24/7. На сопствениците им е кажано од сите околу нив дека смета, но не превземаат ништо. Е, сега дали постои нешто вакво? Имам разгледувано на форумот растерувач на кучиња, е сега дали тоа би помогнало или треба нешто слично?

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6613 on: 06.09.2018, Thursday, 22:50:52 »
Дали може некој да ми даде шема за некој вид електронски склоп што би делувал на кучината да не лаат. Имено, во комшии има куче што лае 24/7.

Да пријавиш тамо кај што треба ?
Ма да во ова удо време со изопачени вредности кучкарите нивните миленици се како мечки во планина заштитени :(

Иначе да пробаш со некоја шема за бркач на кучиња со ултразвук ? Можеби ке му смета и нема да лае.

П.С. Како не го заболе грло од лаење и како на газдите не им пречи "милозвучнииот" глас

На сопствениците им е кажано од сите околу нив дека смета, но не превземаат ништо. Е, сега дали постои нешто вакво? Имам разгледувано на форумот растерувач на кучиња, е сега дали тоа би помогнало или треба нешто слично?
Тој тип на "луѓе" се нај безобразни и обично и се силеџии кои сакаат да се иживуваат со други луѓе како со машинава за лаење.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tubemkd

 • Нов член
 • *
 • Posts: 25
Re: Случајни муабети
« Reply #6614 on: 06.09.2018, Thursday, 23:32:35 »
Дали може некој да ми даде шема за некој вид електронски склоп што би делувал на кучината да не лаат. Имено, во комшии има куче што лае 24/7. На сопствениците им е кажано од сите околу нив дека смета, но не превземаат ништо. Е, сега дали постои нешто вакво? Имам разгледувано на форумот растерувач на кучиња, е сега дали тоа би помогнало или треба нешто слично?
Не ти се исплати да правиш. Куписи од ebay/Ali (Ultrasonic Anti Bark Stop Barking Dog) 3.48USD. Работи добро, имаш клипови на youtube како функционира. Има два мода, за дресирање (кучето станува мирно и престанува да лае) и за бркање (кучето бега).