Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Податоци за компјутер „Марта“  (Прочитана 2021 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« пратена : 07 Јануари 2015, 21:26:40 »

Во времето кога јас бев основно школо (некаде 1994), на секција по информатика имавме компјутери „Марта“. Знам само така ги викаа, имаа 5,25 инчен флопи диск, црно-зелен екран а тастатурата и електрониката комплет беа споени во едно.. па чисто онака барав по интернет не можам да најдам ништо, а ме интересира што како перформанси имале.. Можда под некое друго име се водат незнам.. се сеќавам дека ги викаа само „Марта“ ..па ако знае некој нека каже  Смешко
« Последна промена: 11 Јуни 2017, 23:23:34 од MarkoMK » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #1 пратена : 08 Јануари 2015, 00:01:03 »

Процесор 286 , 4 RAM, се подигаат од Флопи,користеа graphical user interface (GUI) for its own operating system (MS-DOS) Ладен
32-bit capabilities.
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
MURO
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 134« Одговор #2 пратена : 08 Јануари 2015, 08:16:00 »

Малку е познато, но бившата во Југославија имаше и свои компјутери. Неколку модели беа исфрлени од TRS (Tvornica Racunskih Strojeva) Zagreb. Раните  Девеесети работев како сервисер и затекнав два од нив во полна форма  едниот беше во бивша кланица а другиот во бивша Механика (потоа Асиба и МГ). Тие наместо во куќиште беа вградени во дрвени бироа на местото за фиоките. 5,2'' флопи диск беше вграден на самата фиока. Бироата беа сини со бели фиоки ако се саќавам. Еден од продуктите на TRS Загреб личеше токму на описот на "Марта", црн монитор, зелени букви и тастатура во исто куќиште со електроника. Беше базиран на некој Моторолин CPU, ама на името не ми текнува.
Сочувана
BorceBT
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2193WWW
« Одговор #3 пратена : 08 Јануари 2015, 11:43:36 »

Одговорот на ова прашање е малку посложен отколку што изгледа Смешко Имено компјутер Марта не постоеше. Ова име Марта беше измислено и залепено од страна на фирмата која ги увезуваше овие компјутери во Македонија а тоа беше "Јавор Информатика" од Битола. Оригинално овие компјутери се викаа IRIS 8 и беа склопувани од мала домашна компанија од Босна и Херцеговина. Овие компјутери во суштина беа клонови на Apple II компјутерите и користеа ист микропроцесор како и Commodore 64 - MOS6502. Имаа 64КВ RAM меморија и работеа со 5'' 1/4 флопи дискови со капацитет од 630КВ. Овие компјутери од југословенско производство беа наменети специјално за едукативни цели (за во училишта) и беа опремени со мрежни картички и поврзани со мрежа и централен компјутер кај кој имаше хард диск и евентуално печатач. Интересно овде е што централниот компјутер (серверот) беше во суштина 286 IBM компатибилен компјутер Смешко
Најпознати работи што се правеа на овој компјутер беа програмирањето во Basic и играњето на Frogger - жапчето што преминува автопат Смешко
Сочувана

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.
Maxwell
Гостин
« Одговор #4 пратена : 08 Јануари 2015, 18:06:35 »

Еве една тема во врска со старите компјутери

Код:
http://forum.kajgana.com/threads/%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%98%D1%83%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D0%A1%D0%A4%D0%A0%D0%88.4236/
Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #5 пратена : 11 Јуни 2017, 22:15:27 »

Правец е произведуван во Бугарија како бугарски компјутер!

Цитирано
„Правец“ е серия български персонални компютри, създадени от Иван Марангозов и разработени в ИТКР, БАН, произвеждани основно в ЗИМ...

Бугарски.
Код:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86_(%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8E%D1%82%D1%80%D0%B8)

Македонски
Код:
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86_(%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%87%D0%B8)

IRIS 8 - Računar proizveden u BiH (компјутер произведен во БиХ, од Енергоинвест).

Код:
http://forum.klix.ba/iris-8-racunar-proizveden-u-bih-t91187.html
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #6 пратена : 12 Јуни 2017, 13:37:06 »

Постовите се бришани бидејки не се во склоп на политиката на Форумот! nsu и MarkoMK замешаa многу и политика, последна опомена пред банирање!
« Последна промена: 12 Јуни 2017, 13:39:26 од batka » Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
didy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 418« Одговор #7 пратена : 12 Јуни 2017, 20:45:28 »

Се сеќавам дека списанието галаксија имаше еден свој компјутер кој се добиваше како кит и се склопуваше дома.
Код:
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0_(%D1%80%D0%B0%D1%87%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80)

сеуште ја имам сервисна книга за комодоре 64 и ЗХ Спектрум
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #8 пратена : 13 Јуни 2017, 01:23:11 »

Од тоа што разгледав на Wikipedia, Галаксија е клон на Commodore, само што има многу помалку RAM.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #9 пратена : 13 Јуни 2017, 13:17:23 »

Не е баш *клон*! Таа е посебно развиена и има друг пристап, само тогаш немаше многу избор околу програмските јазици и дизајнот на компјутерите.Галаксија е мислам уникатен производ.Ако беше копија на Комодоре некој ке настрадаше ! Зеленко Тогаш законите беа многу построги!
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
MURO
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 134« Одговор #10 пратена : 24 Јуни 2017, 12:12:00 »

Галаксија ни од далеку не е клон на Комодоре 64. Галаксија е базирана на Zilog -овиот процесор Z80, а Комодорето на MOS6510. Галаксија повеќе има сличност со ZX Спектрум. Некои дури викаат дека Синклер (производителот на спектрумот) ја украл идејата од Воја Антониќ, со оглед на тоа дека Спектрумот се појавува подоцна од Галаксија. Се разбира дека не е така, а и самиот Антониќ потврдува. Галаксија е ремек дело на еден извонреден  електроинжинер кое нема време да заживее токму поради појавата на конфекциските Спектрум, и  подоцна Комодоре. Инаку, Антониќ има и низа други квалитетни проекти, и сите според мене (и не само мене) се хитови. Оперативниот систем за Галаксија е пишуван и дебагиран буквално на хартија, а како меморија е користена обичнa ЕПРОМ меморија (која се брише со УВ лампа). Во светот на електрониката човекот беше она што беше Мајк Тајсон на рингот (за тоа време зборам- доцни 80-ти, рани 90-ти).
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #11 пратена : 24 Јуни 2017, 17:37:39 »

Јас пак се мислев дека Commodore користи Z80... или некој друг клон на 8080.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #12 пратена : 24 Јуни 2017, 18:00:07 »

Е испадна дека не било така незнам колку се плаќало кој ми кажуваше во тоа време пример да го увезеш 8085 моторолиниот процесор Ладен Ладен Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: