Author Topic: Помош за враќање на Android 4.4.2 оперативен систем  (Read 1015 times)

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Здраво на сите ..Деновиве инсталирав на мојов Галакси S5 - Lollipop 5.0 оперативе систем  :(  :-\ :'(
 Се зафркнав  :-[ :-X Mи појавува доста багови и ерори ..  :-\
Како на пример - Player can't play this type of file ( Ова кога ке сакам да пуштам некоја трака од телефонот ) ..   :-[ :-\
Исто и за фејсбук ми покажува 0- Sorry , facebook has stopped .. И за инстаграм .. Sorry , Instagram has stopped ..
Постои ли некаков начин јас пак да симнам некој фајл и да го флешувам телефонот со 4.4.2 Kit Kat oперативен систем .. Пробав со хард ресет .. Ама џабе ..

 Барав на нет 4.4.2. Kit kat флеш фајл за S5 .. Ама неможам да најдам .. Има за Galaxy S4 aма за S5 нема  :-\ :'( :'( Има ли начин ? помогнете  :-\
« Last Edit: 21.01.2015, Wednesday, 15:54:45 by GigaWatt »

Offline Gocko

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 54
Help Error :D

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male

Offline Gavro

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 64
 • Gender: Male
Преку телефонот ли го симна софтверот (апдејтот), или симнуваше ROM ?

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Симнував преку компјутер .. Со усб кабел го апдејтирав .. Исто како на клипов  :-\

« Last Edit: 21.01.2015, Wednesday, 16:31:57 by LordZi »

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Пред да инсталираш било каков update или ром секогаш прво се прави backup на стариот систем...
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Чаре , како пак да го инсталирам 4.4.2 ?  :-\

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 411
 • Gender: Male
на овластен сервис кај мобилниот оператор, најбезболно,и најскапо  :D ;D

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
Слушај сеа вака, симни официален STOCK ROM за с5, симни програм ODIN (програм за флешување) ќе го ставиш у Download mode тел тоа се прави со притискање на volume down+home+power button, мада ако незнаеш не пробувај сам носи го у некоја мобилара да ти го средат,оти на твоја рака е ризик
d.t

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Токму тоа и го правам во моментов .. Го симнувам SM-G900A (AT&T) .. верзија 4.4.2 .. Да се надеваме дека ке проработи ..  :-X

Едит : Најдов oficial stock rom за Galaxy S5 4.4.2. Го инсталирав , со програмчето .. Све добро помина .. Пишува PASS со зелено .. Ама џабе , во телефонов уште покажува Android 5.0 :(
« Last Edit: 21.01.2015, Wednesday, 19:44:51 by daniel spasovski »

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
тоа не оди така.. симнав за AT&T си се знае за кој чипсет се работи и се симнува тој ром, а тоа шо викаш пак пишува 5.0 истиот ти е од предходно така ли?
d.t

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Да истото е , ама добро , сега се среди малце од малце , фејсбук и инстаграм отвара .. не ги појавува тие ерори :) Телефончево само си симна некои најнови апдејтови и како иде понатака во брзо време мислам дека ке се средат и другиве багови  :)

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
кога го флешуваше кастом ромот му симна ли гаппс за да си биде се ок? јас досеа не сум видел ваков проблем доколку инсталираш се како шо треба се си е ок
d.t