Author Topic: Помош оклоку безжична бушилица  (Read 1293 times)

Offline mihajlo

 • Нов член
 • *
 • Posts: 12
Помош оклоку безжична бушилица
« on: 04.02.2015, Wednesday, 15:46:43 »
вака сега бушилицава работи на батерија од 1Ah ама батеријата е мртва а нова батерија е скапа и не сум сигурен во квалитетот сакам да ја поврзам бушилицата на напојување од компјутер како што читав 1AH=1A напојувањето можи да дај 6А на излез ама страв ми е ако закочи бушилицата да повлечи повеќе ампери и да ги изгорам намотките ако некој има пробано или воопшто знај дали воопшто е возможно благодарен ќе бидам на помошта.
« Last Edit: 05.02.2015, Thursday, 13:41:10 by GigaWatt »

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: помош оклоку бзезжична бушлица
« Reply #1 on: 04.02.2015, Wednesday, 16:35:22 »
Колку е декларираниот номинален напон на батеријата.
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: помош оклоку бзезжична бушлица
« Reply #2 on: 04.02.2015, Wednesday, 16:38:47 »
Во основа идеата што ја имаш е возможна, доколку напонот на моторот од бушилицата одговара со напонот од напојувањето кое го имаш.
Тоа 1Ah=1A е тотално погрешно :D
Тоа значи дека таа батерија дава 1А константно за времетраење од 1h без да се промени напонот на излез од батеријата, после тоа напонот почнува да паѓа, ова би било во идеален случај, е сега ако за 1h дава 1А, за пола час би давало 2A, за 15min би биле 4A и така натака

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline mihajlo

 • Нов член
 • *
 • Posts: 12
Одг: помош оклоку бзезжична бушлица
« Reply #3 on: 04.02.2015, Wednesday, 16:46:54 »
Хмм грешно сум разбрал во секој сличај ффала на одховорите иначе напонот на батеријата е 12 волти че пробам и че пишам овде за некој со ист проблем да знај

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: помош оклоку бзезжична бушлица
« Reply #4 on: 04.02.2015, Wednesday, 19:53:59 »
Нешто слично овде на линкот http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1715.msg94101#msg94101
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: помош оклоку бзезжична бушлица
« Reply #5 on: 04.02.2015, Wednesday, 22:37:31 »
Ако работуш со осет нема да изгори и да заглави на кратко, а за фи-12 бетон ке си земис друга бушилица  ;D во секој случај види колку вати е моторот, подели и пресметај колку струја влече номинално. Ако е испод 6А терај си нема да има проблем. Друга работа, ако е напојувањето смпс, не го користи за оваа цел.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: помош оклоку бзезжична бушлица
« Reply #6 on: 04.02.2015, Wednesday, 23:26:32 »
имам мерено колку струја влече безжична бормашина на акумулатор од 12V и неможев да домерам зашто унимерот до 10А ми мери и почнува да титка дека тече поголема струја..е унимерот почна да ми титка кога го оптоварив моторот така да повеќе од 10А влече струја така да не би ти препорачал на 6А напојување да го поврзеш. ако сакаш можеш да побараш по пазари батерии како што ти е бормашината и да ги смениш ако може батеријата да се растури. јас направив така со мојата бормашина и бајаги време држи батеријата ама неможе многу да стега...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: помош оклоку бзезжична бушлица
« Reply #7 on: 05.02.2015, Thursday, 01:08:19 »
Внатре во батеријата има помали батреинчиња може да смениш тие што се прегорени, и како заштита да ставки шкоти диоди... Од друга страна, можеш да комбинираш литиумски батерии како од лаптоп, нормално ако имаш расходовано 2-3 пара здрави.. сепак добро работи и на 9-12 волти. Полнач за акумулатори ако ти се мота низ дома ќе ти брка работа, имаат струјна заштита, така да и да повлече повеќе од 10А нема да му даде. А  тие мислам се некои 100-тина вати така да 10А се доволни. Како шти кажав не можеш со нив челик 12мм да бушиш или бетон...

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Помош оклоку безжична бушилица
« Reply #8 on: 05.02.2015, Thursday, 13:47:56 »
Јас лично не би врзал бушулица или шрафилица за SMPS од PC. Најдобро е ако оди преку некое линеарно трафо. Знам дека ова е скапа инвестиција (освен ако по дома не ви се наоѓа некое моќно трафо кое на излез дава од прилика 12V~... и понизок напон ќе заврши работа, може да поминете и со 9V~), но ќе си намалите на главоболки.

Како алтернатива, може да се преправи да работи на Li-Ion батерии од стари лаптопи ;). Под услов да се исправни ќелиите ;).
« Last Edit: 05.02.2015, Thursday, 13:50:31 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Помош оклоку безжична бушилица
« Reply #9 on: 05.02.2015, Thursday, 13:59:48 »
Кога сме веќе на тема преправка на Li-Ion батерии, сакам да ги сменам оригиналните NiCd (12V) со Li-Ion батерии од лаптоп кои се 3,6V една, ако се врзат три се добива 10.8V што е помалце од оригиналната батерија и бормашината би имала помала моќност, ако се врзат четири се добива 14.4V што е повеќе, не знам да не страда така моторот или регулацијата...
Има ли некој искуство со ова?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Помош оклоку безжична бушилица
« Reply #10 on: 05.02.2015, Thursday, 17:43:19 »
литиумските батерии имаат 4.2в номинален напон, така да ќе добиеш 12.6 што е доволно блиски,тие 0,6 волти нема да направат никаков проблем. Бушилицата ќе работи сосема солидно и на 8,2 в т.е. да составиш батерија од 4 литиумски батерии така да што ќе врзиш 2 по 2 паралелно, што е  подбра опција. Нормално акоимаш простор може да врзиш и 3 пара. Секако ни-цд батериите бидејќи се сериски врзани ќе имаат поголема внатрешна оттпорност, што значи ќе имаш поголем пад на напон, па такапри оптоварување ќе имаш нешто помалце од 12в. Е сега за полнење на литиумската батерија ќе треба да направиш и соодветен полнач, односно ќе треба да направиш изводи од секои 2 паралелно врзани бтерии така што ќе има напон од 4в. Реков 4в затоа што литиумските батерии може лесно и брзо да се оштетат дури и на напон од 4,3в така да не ризикуваш. Како што кажав предhодно, а и Гига како што кажа смпс не доаѓа во предвид.
Еве како мислам посликовито

Code: [Select]
http://postimg.cc/image/4iecx7zan/fd559314/

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Помош оклоку безжична бушилица
« Reply #11 on: 05.02.2015, Thursday, 19:13:49 »
Не се 4.2V туку 3.6V по ќелија (18650), си пишува на нив, иначе имам само 6, ако ги врзувам по 2 паралелно па после сериски најмногу може да добијам 10.8V.
Полнач ќе направам специјало за нив, со автоматика и се што треба... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Помош оклоку безжична бушилица
« Reply #12 on: 05.02.2015, Thursday, 22:35:28 »
од мобилен да не се.... ? ако не ти се брза за полнење, нема потреба од некои комплицирани полначи доволно е трафо и грец, битно е да не се преидува напонот...
Е сега ако се батериски, тие сепак се полни 4.2в, ама 3.6в се расположливи за напонот да биде стабилен, нели за кога е полна батеријата 4.2в по кратко време употреба ќе се симне на 4.1 па на 4.0 итн, зато амобилните се направени да работат на 3.6в за стабилна работа. Е сега ако ти се од мобилен има една зафрканција, бидејќи имаат струјно ограничување и тоа на само неколку стотина милиампери, така да тешко ќе иде работата, т.е. ќе се гасат. Ако се од лап топ, може да поднесат струја преку 10А, така да нема да има проблем никакаков.
ок, и да се 10,8В т.е. 3.6 по ќелија, нема да имаш некои спектакуларно ефекти, со тие 10-тина вати што ќе ги изгубиш нема да се осети многу во работа, т.е. скоро ич нема да осетиш во работа. Кога е под терет бушилицата мн побитно е колку изворот ќе даде струја него напон. а со литиумскиве по 2 паралелно нема да има никаков проблем, само битно е да направиш некоја заштита од препразнување т.е. шкоти диоди да ставиш помоќни, можеш да нјадеш во некое напајање атх расходно што ти е... исто и полначот мора да има напонска заштита.