Author Topic: Fake ИК TL074 од Texas Instruments  (Read 1074 times)

Offline slidermc

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 595
 • Gender: Male
Fake ИК TL074 од Texas Instruments
« on: 03.03.2015, Tuesday, 00:11:19 »
Пред некој ден правев активни свртници, и бев непријатно изненаден колку дисторзија имаше. Проверив се по плочка и шема, се во ред. Сигнал трасер, на секое место дисторзија ми покажуваше. Реков ајде не чини првиов чип TL074 (од TI). Го сменив со еден од ST, и како од ништо ја снема потполно дисторзијата.

Потоа видов дека на сите чипови, ако попуштам малку повеке волумен-напон, одма дисторзираат! Сите тие беа од демек TI производител но најверојатно се некоја бледа копија! Не се совпаѓаат високите дисторзии со правите чипови.

Внимавајте затоа! Оние чипови од TI TL074 може да бидат и некои евтини кинески копии! Затоа предложувам да земете TL074 од ST microelectronics, сите кои ги пробав се апсолутно исправни и се држат до спецификациите. Еве и измерени графици. Има дисторзија абнормално многу на повисоките ФР, а одзивот е ист!

TEXAS INSTRUMENTS fake!


ST MICROELECTRONICS

« Last Edit: 03.03.2015, Tuesday, 08:00:28 by GigaWatt »

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Фејк ИК TL074 од Тексас инструментс.
« Reply #1 on: 03.03.2015, Tuesday, 00:38:27 »
Од каде го купи интегралецот?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline slidermc

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 595
 • Gender: Male
Одг: Фејк ИК TL074 од Тексас инструментс.
« Reply #2 on: 03.03.2015, Tuesday, 01:20:55 »
Не е еден, туку 8 комада, едните купени пред 5 дена, а другите можда пред пола година. Сите исто, не се според спецификациите.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Фејк ИК TL074 од Тексас инструментс.
« Reply #3 on: 03.03.2015, Tuesday, 01:48:49 »
од која продавница ги купи?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Фејк ИК TL074 од Тексас инструментс.
« Reply #4 on: 03.03.2015, Tuesday, 01:55:59 »
Не се разбирам во овие графици што ги постира, но ако се купени од кина секако се фејк. Ако ги купе од тука, а продавачите го купиле од кина, пак се фејк. Кинезите направија полоши копии и од најлошите, нешто е ок, а нешто не. Имав лошо искуство со микрофон за радиостаница моторола, микрофонот не беше ни половина од тежината од расипаниот оригинален, а кога го приклучив не работеше.
Hams do it! With Frequency

Offline slidermc

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 595
 • Gender: Male
Одг: Фејк ИК TL074 од Тексас инструментс.
« Reply #5 on: 03.03.2015, Tuesday, 02:18:46 »
Најверојатно од кина се купени. Со други интегралци не сум имал вака проблем, утре повторно ке испитам за сигурно.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Фејк ИК TL074 од Тексас инструментс.
« Reply #6 on: 03.03.2015, Tuesday, 07:58:48 »
Не мора да значи дека се копии. Многу непријатно ме изненадија оригинални 78XX и 79XX стабилизатори на TI од поновиве серии.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 595
 • Gender: Male
Одг: Fake ИК TL074 од Texas Instruments
« Reply #7 on: 03.03.2015, Tuesday, 10:19:13 »
Значи и ти си имал некои такви проблеми? Што им беше?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Fake ИК TL074 од Texas Instruments
« Reply #8 on: 03.03.2015, Tuesday, 14:35:27 »
Не го држеа стабилно напонот. Дур не загреат, варираше. Па и кога ќе загрееја, пак знаеше да шантра напонот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Fake ИК TL074 од Texas Instruments
« Reply #9 on: 03.03.2015, Tuesday, 18:14:55 »
А денес тешко оригинал... многу тешко. Едино ако начекаш... Али сепак дур ги плаќаш овде 3х поарно на али  порачај си....

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 159
 • Gender: Male
Одг: Fake ИК TL074 од Texas Instruments
« Reply #10 on: 03.03.2015, Tuesday, 19:16:37 »
@bicikle:Има,се најдува по нешто  ;).
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е