Author Topic: Дали реално може да се прислушкува мобилен телефон со ловење на сигналот ?  (Read 3104 times)

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Некој гледам пишуваат погоре прислушување со исклучен телефон. Пред некој месец гледав некои дечки од Америка развиле хардвер и софтвер за прислукување со помош на ласер. Имено, се испушта ласерски сноп насочен кон некоја рефлективна површина близу субјеткот на прислушувањето. Затоа што Звучните бранови се механички бранови, тие предизвикуваат вибрации на сите објекти, минимални вибрации но сепак ги има. Овој уред го детектира ласерскиот сноп што се враќа назад, и со вибрација на предметот кој го рефлектира зракот, се менува и местоположбата на рефлектираниот зрак. Тие тврдат дека имаат доволно осетлив детектор кој и најмалите поместувања на ласерскиот зрак може да ги претвори во звук, а колку уредот е подалеку од метата, толку поместувањето на зракот е поголемо и автоматски и осетливоста е поголема...
Ти ако сакаш се изгаси дома, извади батерии или турни ги осигурувачите, пак можат да те прислушуваат... ;)
« Last Edit: 11.03.2015, Wednesday, 19:47:20 by KiloVolt »
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline ivica.s

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 369
 • Gender: Male
 • RF Guru
  • Регистрирај се и заработи на envato.com
Nekoj spomna prislusuvanje so isklucen telefon, pa da, pred nekoj mesec nekoj decki od amerika gledam razvile hardver i softver, prilicno eftin, no mnogu moken. Imeno, se ispusta laserski snop i se nasocuva kon nekoja povrsina sto odbiva svetlina, dokolku se postavi pod tocen agol, bilo da se reflektira od ogledalo, telefon ili prozorec, zrakot se vraka nazad i odi vo senzor. Neli, zvucnite branovi se vsusnost branovi koi se sirat niz vozduhot, pa taka, koga zboruvame se okolu nas do odreden stepen gi prifaka tie vibracii. Tie tvrdat deka imaat dovolno osetliv senzor koj tie mali varijacii vo povrsinata na objektite moze da gi pretvori vo zvuk, a kolku ovoj ured e podaleku od objektot sto go prislusuva, tolku e poosetliv... Poentata mi bese, toa raboti duri i subjektot da nema nikakva elektronika doma... ;)
p.s. Ke go popravam postot...

Можна е такава работа и тоа се вика ласерски микрофон само тоа не е ново во никој случај. Ја има уште од деведесетите ако не и од пред тоа.

Целиот принцип е прилично сложен ама се работи за интерференција на ласеркиот зрак. Значи се споредува “фазата“ на самиот ласерки светлосен бран и со овој начин може да се мерат многу мали поместувања ( од редот на брановата должина на самиот ласер) на објектите на кој тој е насочен на пример прозорец или сл.

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Имаше мало недоразбирање... ;D
Јас пишав дека прочитав за тоа пред еден месец.
Јас не пишав дека сум прочитал: "пред еден месец некои бла бла бла..."
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Декстер, може, ам теоретски или пола кина да работи на случајот.
Мислам дека претппоставката на Батка е точна.
Киловолт, многи позгодно е да се прислушкува со микрофон него со ласер. Звучниот бран има влијание и на најодалеченипт електрон на универзумот. Индиректно. Така да во атмосверата многу е лесно да се прислушува.
За конкретниот политички циркуз(без навреда, поши не се замара мн со политика), моја предпоставка е дека разговорите се снимени од централа. Значи некој има човек в централа. И тајните служби го користат тој метод иако имаат многу поголема моќ од техника до човечки ресури. Едноставно издаваат налог и тоа е законска регулатива. 

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Јас како мал ја прислушував комшиката бевме двојници и имав еден телефон (бугарски) кога она збореше ептен тивко се слушаше кај мене. ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас имам прислушкувано, ама кога се користеа аналогните бежични телефони. Јака работа е аналогнот сигнал  ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Дечки малку ја испомешавте темава од мобилни до фиксни и кабелски,па и ласерско прислушкување.

-За мобилен да прислускуваш,неможе потребно е да имаш човек во внатрешноста на компанијата на која се прислушкува (она што батка го одговори)а потребна е и опрема.

-Фиксни-бежични.па тоа беше аналоген сигнал на обична фреквенција која на еден обичен тв.приемник можеше некого да го прислушкуваш.а за фиксната телефонија некој спомна двојник тел.па аналогните централи беа составени од релеа кои некој од релеата немаше да одвои тогаш се дешаваше титкање,крцкање,прислушкување на телефон со слаб интензитет на гласност,и сеуште подома имам од тие релеа кои се користеа во фикс. телефонија.

-Кабелски,е тука ке застаниме,може да се прислушкува секој корисник на линија од самиот кабелски оператор,но потребно е повторно човек во самата станица,слично како кај мобилната телефонија,само што земаш од ние го викаме разделник во станицата преку компјутер и т.н. ......

-И ласерско,малку е смешно бидејќи потребен е уред за ваква работа,а нетреба некој да зборува на телефон,може да го насочиш кон некој што разговара на некоја одредена оддалеченос и го слушаш како да е покрајтебе со примеси и од други звуци.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во 80тите години се појави мобилната телефонија NMT450i стандард, чии телефони работеа на аналоген сигнал со FM модулација на 450 MHz и имам читано по форуми дека таквите телефони често можеле да се слушаат на телевизиски приемник доколку скенираш на UHF опсегот. Таквите телефони беа активни некаде до кај 2010та. Ваквите телефони имале лудо јак домет, се правеле врски на 150-180km.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
 да али после излезе цдма доделувањето на канали.... xD
Како што кажав, теоретски може, практилно е многу течко изводливо... Не па во некој милионски град, да не прајме муабет, многу побрзо ќе го хакниш серверот в централа или ќе подмитиш некој... може се сеќава некој на кевин митник, хакериштето што далавери праеше... има и филм...

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Има еден воен/политички аналитичар од Србија кој се вика Мирослав Лазански. Во емисија кај Миленко, Мирослав рече дека во Кина се произведува опрема за прислушкување на КИЛО која може да ја купи секој богаташ и да прислушкува. Ова за мене е смешно.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Точно дека во кина нема што нема... ама опрема за плислушкување? Да не е претерал малце... Или е корумпиран или е неинформиран... башка таква опрема е ИЛЕГАЛНА .

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Миленко Неделковски Шоу - Пуч - 6-ти февруари
Поентата на поставеното видео од Toma е во време 1 14 00 а поставеното од  GigaWatt почнува на 1 21 19
« Last Edit: 15.03.2015, Sunday, 16:43:13 by Toma »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Поентата на поставеното видео од Toma е во време 1 14 00 а поставеното од  GigaWatt почнува на 1 21 19

Добро, не знаев дека поентата е од некаде да почнува ;). Постави како што мислиш дека треба, по потреба ќе го корегирам само насловот на видеото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Од 1 12 10 до 1 13 25 тоа е поентата од досегашните коментари...
Quote
Во емисија кај Миленко, Мирослав рече дека во Кина се произведува опрема за прислушкување на КИЛО која може да ја купи секој богаташ и да прислушкува.

Не е Кина туку Јапонија!
Code: [Select]
https://youtu.be/RgsEqH4nxVQ?t=1h12m10s
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -