Author Topic: Проблем со стартовање на десктоп компјутер  (Read 1330 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Проблем со стартовање на компјутерот.
Кога ќе го стиснам тастерот за стартовање се пали, но не го уклучува секогаш мониторот,купена нова графичка мислеќи дека е до неа но исто и со неа,пробано на друг монитор исто,пробано со други две напојувања исто.
Мерени се сите кондензатори на еср 7-8 покажуваат краткоспоени на инструмент, но еден извадов премерен кажува дека еср ок.па не ми се ваѓаат и другите.Прилично ново и изгледаат.процесорот малчи,ципсетот некогаш загрева малку некогаш е студен.Е сега ако го извадам процесорот и пак го ставам тогаш го пали мониторот,пробано со друг процесор исто кога пали кога непали.АМД семпрон  процесор,А78ОL пишува на матична, еве слики од плочата.
чаре кај да барам?


Споено мислење: [time]08 Март 2015, 19:20:54[/time]


Споено мислење: [time]08 Март 2015, 19:21:43[/time]


Споено мислење: [time]08 Март 2015, 19:22:36[/time]


Споено мислење: 08.03.2015, Sunday, 19:24:06
Чудно ми падна не спомнав пиезото,она сворчето што е некој го скинал и жиците ги врзал (краткоспоил),зошто незнам што се постигнува со ова?
« Last Edit: 08.03.2015, Sunday, 19:24:06 by Lux »
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2875
  • Gender: Male
да не титкат, тоа се постигнува, одспи ги. Инаку слични симптоми ми имаѓе матилната, некој транзистор беше рокнат па даваше 12в на јадрнот(инаку е 2,4в) па дур се зезам си зедов друга матична...

Offline batka

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9351
  • оптимист до крај!
Најверојатно е матичната.Пробај со друг процесор,а велиш со напојување и друга графичка си пробал.Стави си нов пиезо,ако титка.И уште нешто.Пробај дали без РАМ ке запали и дали ке титка.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ставив нов пиезо не титка ништо не прави,нова графичка ge-forse 210,пробано со други две напојувања и пак исто.и исто и со друг процесор.
значи пали ако го извадам процесорот и пак го ставам од 3-4 обиди така и ке стартова, мислам на мониторот ке го вклучи.и работи нормално се додека не го исклучам и пак одново ист проблем.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2875
  • Gender: Male
Или некое кондензаторче или некој транзистор е... али 90% е матичната..
Сепак ако имаш 2-3 слота рам пробај комбинации со по 1 слот..

Offline batka

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9351
  • оптимист до крај!
Прво пробај со друг процесор.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 10783
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чудно ми падна не спомнав пиезото,она сворчето што е некој го скинал и жиците ги врзал (краткоспоил),зошто незнам што се постигнува со ова?

Можно е затоа и да зеза ;D. Или извади го сосема или стави пиезо buzzer од некое друго куќиште и види дали пак истите симптоми ќе ги има ;).

значи пали ако го извадам процесорот и пак го ставам од 3-4 обиди така и ке стартова, мислам на мониторот ке го вклучи.и работи нормално се додека не го исклучам и пак одново ист проблем.

А да ги смениш Reset и Start тастерите ;D. Ми се има еднаш и ова случено ;D. Зезнат тастер за Start ;D. Смени го со Reset тастерот и нема проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Giga-веќе спомнав дека пробав со друго свирче buzer нема никаков знак на него,а за прекидачот,т.е. старт тастерот не е, компјутерот пали како што нагласив но сликата,односно мониторот не го пали,значи напојување се уклучува вентилатор на процесор,лан картичка свети но нема слика и buzerot нема никакви знаци.
Е сега ако го извадам процесорот од куќиште и го вратам назад.ова да го направам 2,3,4 пати и вака ќе се стартова како да не му е ништо,сосема нормално функционира.
-Јас мислам дека е плочата односно она јадрото на плочата каде што стои процесорот
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 10783
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Провери ги контактите, шприцни ги со контакт спреј. Можно е да е во прашање само некој оксидиран или валкан контакт ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2875
  • Gender: Male
Колега ке менеше матична до сега  :)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
За плоча знам лесно е 3500 ден. ќе се нацртам и решен проблем. Ајде уште со контак спреј ќе пробам.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2875
  • Gender: Male
на старо... јас земав на старо 2к топ се погоди

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Проблемот решен со стартовање на мониторот,купена и заменета матична плоча,со матична ASrock ддр2/А3 сокет.
значи со иста рам меморија,иста графичка,исто напојување и исти процесор,извадена од стара и ставено на нова работи добро,без проблеми во стартовањето,било до матичната проблемот. ;Dеве слика од старата,и во кутија под неа новата,бидеќи половна не успеав да најдам.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9351
  • оптимист до крај!

Овој наслов *Проблемот решен со стартовање на мониторот* ми бодеше очи од почеток,ама нека ти биде.Тебе реално машината не ти стартуваше,а не мониторот. 8). Проблемот е веројатно до чипсетот или некоја магистрала,но ретко кој тоа го поправа кај нас.Најдобро решение - нова матична и готово.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Точно така батка можеби е грешка некако насловот,значи мониторот е во ред но матичната не пушташе сигнал за да го стартова,и како што кажав некогаш чипсетот беше онака млак на допир кога ќе го уклучеше мониторот,а кога не го уклучуваше беше студен,па за менување менуваат во Прилеп,имаат на едно место ласески леткум,но додека се матам по пат готова ли е или не ке ја преплатам,вака решено нова и ок.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.