Author Topic: Македонија има 4 мобилни оператори - откриен див оператор во стан во Гостивар  (Read 1199 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јака работа :) ја лично како радио ентузијаст би ги оставил да работат а и за инает на мобилниве оператори :)

Code: [Select]
http://sitel.com.mk/makedonija-ima-4-mobilni-operatori-otkrien-div-operator-vo-stan-vo-gostivar-0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.


Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 159
 • Gender: Male
Цитирам :

 ,, Според нашите сознанија ваквата опрема лесно би можела да биде злоупотребена и за незаконско прислушување особено на разговори на странски дипломати, но според досегашните сознанија на истрагата разговорите не биле снимени и мотивот бил исклучиво финансиски. ,,  ::)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Аха, да, „случајно“ ги открија баш сега... 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male

Offline Gocko

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 54
Се прашувам дали овој оператор, пред да биде откриен,  со било која сим картичка на аналогно барање на мобилна мрежа  ,,network search ---> network selection''  се прикажувал како четврта опција (четврти мобилен оператор) ?! ::)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Еј добро сега бе нека се четири ;D ;D ;D ;D ;D.VIP и ONE се споија како во еден заедно работат.Нели имаше Телеком VIP и ONE и четвртиот нели беше albanet.Преговараа и не влезе изгледа.Пошто знам исто се збореше дека ќе влезе и четврт се си мислев дека се 4 оператори влегол и тој но 3 биле легални. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 411
 • Gender: Male
Вас ви е до зезање, ама ова има една друга тежина.
Данокот да не се плаќа во оваа држава, федерализација на Македонија!
неможност за контрола на разговорите, се остваруваат некои сценарија. Исис и тука работи,као и да стои зад тоа име.
Да се надевам дека грешам :)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а знае некој како точно функционирал мобилниот оператор? Имал своја базна станица за емитување на сигнал или работел како виртуелен оператор но секако илегално преку хакирање на некој од постоечките оператори, и како се остварувал тој евтин меѓународен сообраќај, нели треба и од другата страна да има таков оператор со свои претплатници за да може евтино да разговараат... некако ми е нејасно.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline frost5551

 • Нов член
 • *
 • Posts: 38
албафон е дефинитивно легален оператор, пошто има развиено мрежа, а за тоа дали нелегалниот се појавувал како четврти во network search ---> network selection, дефинитивно не. Принципот на работа (на нелегалниот) мислам дека се одвивал во правец на пресретнување на сигнал од легалните оператори, негова кражба, влегување во нивните мрежи менување на регистрираните позиви и префрлање пари на други сметки, чисто хакерство. А дали исис има удел, ништо не е исклучено човек може да се сомнева во се и сешто, но дај боже да нема. Мене ми е сомнително следново, како може таква опрема да поседува некој си поединец „анонимус“, како е можно да се внесе опремата без никој да знае, сепак не е тоа мобилен телефон па ќе го ставиш во џеб и никој не те гледа го внесуваш преку граница. Работел некое време без никој да знае!!!??? Заработил многу пари!!?? Како полицијата баш сега го откри, откако телеком најави своја истрага за прислушувањето!!?? Можеби телеком е најоштетен, или се зголемуваат сметките на граѓаните па ај да видиме што се дешава!!?? Све е чудно, но едно е јасно дечкото бил мозок и секако има заработено милиони а и така се зборува.

Споено мислење: 24.03.2015, Tuesday, 01:12:44
Истрагата ќе покаже, сега за сега можеме само да мислиме на се и сешто и да шпекулираме.
« Last Edit: 24.03.2015, Tuesday, 01:12:44 by frost5551 »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
албафон е дефинитивно легален оператор, пошто има развиено мрежа,...

Нема негова мрежа, изнајмува мрежа. Се води како виртуелен оператор, што е сосема легално.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline frost5551

 • Нов член
 • *
 • Posts: 38
Лошо сум се изразил, мислев на продажна мрежа  :D

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
албафон е дефинитивно легален оператор, пошто има развиено мрежа,...

Нема негова мрежа, изнајмува мрежа. Се води како виртуелен оператор, што е сосема легално.

a овој 4тиот работел како виртуелен или имал свои базни станици ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Јас разбрав дека била една базна станица поврзана преку VoIP и давале многу евтино разговори кон странство.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.