Author Topic: Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN  (Read 987 times)

Offline cokeu2

 • Нов член
 • *
 • Posts: 24
Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN
« on: 26.03.2015, Thursday, 23:30:56 »
Здраво на сите членови на форумот  и однапред голема благодарнос за советите и помошта , Ве молам за помош потребно ми е да се декодира мобилниот всушност имам Samsung Galaxy Trend 2, MODEL:SM-G313HN, кој работи само на ВИП а сакам да користам сим картичка од Т-Мобиле, па ми бара мрежен код дали некој може да ми помогне, со код , да сменам софтвер или пак некој друг совет или Линк од каде да симнам софтвер  Поздрав
« Last Edit: 26.03.2015, Thursday, 23:48:30 by cokeu2 »

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN
« Reply #1 on: 27.03.2015, Friday, 16:34:07 »
Хард ресет или промена на софтвер во никој случај нема да ти помогне. Не е толку глуп операторот да кодира телефон кој што едно 5 годишно дете ќе го отклучи за 2 минути. Телефонот има еден централен чип или како да го наречам, тој е кодиран и во него е проблемот. Со постарите телефони беше поедноставно, можеше да се најдат софтвери или мастер кодови. Поновите генерации на телефони се малку зезнати. Ти препорачувам да одиш во некој сервис за мобилни телефони и таму да прашаш. Само стручни сервисери може да го отклучат, но ќе си платиш за тоа.
Hams do it! With Frequency

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN
« Reply #2 on: 27.03.2015, Friday, 17:45:03 »
Добро кажано
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Gocko

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 54
Одг: Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN
« Reply #3 on: 27.03.2015, Friday, 18:53:44 »
Најдобра опција ти е таа , на сервис за мобилни , сиромашниот секогаш двојно плаќа. Ке пробаш да го средиш проблемот , ке направиш поголем проблем од незнаење и потоа  пак ке мораш на сервис , ама тогаш поскапо ке пројдеш, и нема да ти дадат никаква гаранција оти телефонот е  ,,чепкан,,  предходно. Секогаш гледај што по просто да ги средуваш работите општо во животот , од искуство ти кажувам.

Offline cokeu2

 • Нов член
 • *
 • Posts: 24
Одг: Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN
« Reply #4 on: 06.04.2015, Monday, 22:40:48 »
нема ли од кај да се симне понова верзија на Андроид и да се преинсталира телефоно со тоа би требало и да се одкодира и работи на Т-мобиле поздрав ве молам помагајте ептен заглавив со овој тел поклон од ВИП за две години што сум претплатник..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN
« Reply #5 on: 07.04.2015, Tuesday, 00:07:21 »
Купи си го ChimeraTool и ќе го декодираш сам.

Code: [Select]
https://chimeratool.com/
Code: [Select]
https://www.facebook.com/chimeratool/posts/368397519987861
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Декодирање на Samsung Galaxy Trend 2 SM-G313HN
« Reply #6 on: 30.06.2015, Tuesday, 08:23:56 »
Се е џабе, мора да се декодира преку box како што ти препорача GigaWatt или носи го во мобилара тие имаат такви box-ови.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.