Author Topic: "Бисери" од членовите на форумот  (Read 2224 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
"Бисери" од членовите на форумот
« on: 05.04.2015, Sunday, 14:06:32 »
Бидејки има членови кои ни од блиску не пишуваат правописно македонски а со тоа го кршат едно од правилата. Но сепак тоа не е толку голем проблем во споредба со тоа дека некои од нив пишуваат некакви си зборови кои не постојат во ниту еден јазик на светот.
Нема да ги објавуваме никовите на луѓето за да не дојде до караница, ама ке го пишеме само зборот за да евентуално ако се совесни и самокритични да се корегираат.

Ајде да почнеме:

Опаљач ваков збор секако дека не постои на планетава, но некако ми заличува на српскиот збор „упаљач" кој на македонски се нарекува „запалка"

Аколуматор Не постои ни ваков збор во нашиот јазик, но најмногу наликува на зборот „акулуматор"

ајде уште еден збор па после вие кажете некој пример
Сјалица Ваков збор не постои никаде на планетава, заличува на зборот „сијалица" кој на македонски се вика „светилка"
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 411
 • Gender: Male
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #1 on: 05.04.2015, Sunday, 15:30:32 »
Кога учев средно во ЕМУЦ Никола Тесла, имаше професор по географија Фоти Керамитчиев, беше посебен човек на свој начин, но кога ќе галамеа учениците во ходникот и ќе урлаа како неандерталци, тој ќе кажеше :
“од ова школо ќе излезат стручњаци, ама луѓе тешко“, јас си дополнував и за стручњаци потешко.
некој треба да има доблести и добар карактер како човек, па потоа да надградува една стручност.
овде е касно за корекции и едукација, ама не е на одмет  :)

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #2 on: 05.04.2015, Sunday, 15:43:48 »
Отворив слична тема пред неколку месеци, наведувајќи ги и никовите на членовите, ок еден беше, со децениски гаф за кој пукнав од смеа. За жал темата беше избришана. Сепак го поздравувам отворањето на ваква тема која би била не само за правописни грешки, туку и за гафови  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #3 on: 05.04.2015, Sunday, 15:47:40 »
Сепак го поздравувам отворањето на ваква тема која би била не само за правописни грешки, туку и за гафови  ;)
Фала другар :) Темава нека биде и за гафови, нема проблем. Кој не му се свиѓа темава (или се препознал) не ка не се*е (спамира) со разно разни глупости по неа. На кој му се допаѓа темата е добредојден да пише :)

ајде уште еден збор кој пред некоја минута го прочитав:
без везе на македонски се вели без врска!
« Last Edit: 05.04.2015, Sunday, 15:50:53 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #4 on: 05.04.2015, Sunday, 15:51:56 »
фала за забраната да не се*ам :D

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #5 on: 05.04.2015, Sunday, 16:14:03 »
Сепак, кога се сака да се напише дека некој збор или израз е точен или неточен, пожелно е да се консултира или праша:
Code: [Select]
www.makedonski.info
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #6 on: 06.04.2015, Monday, 14:52:24 »
Спрема мене ова се "глупости" ако некој згрешил некој збор или го изговара спрема местото каде што живее не е грешка сигурно,сепак ова е форум за електроника, а не за да учиме допрва македонски јазик,доколку се згреше некој збор во некоја тема сигурно се разбираме во што се состои одговорот,или прашањето,е сега ако сакате сите да имаме повеќе колеги на форумов ок, а ако не уште учете како да говорите и пичувате мк. јазик.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #7 on: 06.04.2015, Monday, 14:56:41 »
Ок ако се однесува за правописните грешки, можеби сте во право, но за гафови ова би била идеална тема.
Hams do it! With Frequency

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #8 on: 06.04.2015, Monday, 16:01:42 »
Quote from: Lux
Спрема мене ова се "глупости" ...
Според мене оваа е Бисер
Quote from: Lux
а не за да учиме допрва македонски јазик...доколку се згреше некој збор во некоја тема сигурно се разбираме во што се состои одговорот...

Ако се разбираме или ако се подразбира тогаш...протолкувај ја реченицата подолу со свои зборови во контекст на правопис и додадени или одземени интерпукциски знаци (точка, запирка, прашалник, извичник, загради), така да сите можат да те разберат.

 Во војна не ја губиш главата.


ПП. Иако темата е "Бисери"  сметам дека напишаното е во контекст на темата!
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #9 on: 06.04.2015, Monday, 19:17:27 »
Lux ова е подфорум за општи муабети, имаш и други подфоруми каде се пишува само за електроника!
Ако во Македонија има место на живеење, каде се употребуваат зборови кои никаде на друго место на светов не се употребуваат, тие зборови не се правописни грешки туку бисери.

Еден член упорно наместо зборот СТЕРЕО пишуваше скратено СТЕРО. Страмота ! Вака се губи писменоста а по неа и многу други нешта.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #10 on: 07.04.2015, Tuesday, 22:07:31 »
Quote
Трансформаторот е изграден од следните делови:

-Магнетно коло (Молам?Молам???)
-Намотки  ( примарна и секундарна)
-Изолација
Quote
“Приборот што служи за лесна и економична промена на напонот и јачината на
наизменичната струја, со непроменета фреквенција, се вика трансформатор. “
Ај ова ќе се свари али првото да помине и тоа во учебник 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #11 on: 07.04.2015, Tuesday, 22:15:03 »
WOW :o... прибор ;D ;D ;D. Првото е грешно и не ми е баш толку смешно, ама ова второво ;D ;D ;D. Забегаа со терминологијава пробувајќи да измислат топла вода ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #12 on: 07.04.2015, Tuesday, 22:36:28 »
Абе,ако го прочитате целиот текст на *проектот* на Атанас ќе видите што е бисер до бисер! Ама ме чуди Менторот(ката)!?? Не го прегледа ли воопшто?? И на крај заклучокот - абе полнење батерии со Теслин трансформатор - кој бисер  е тоа!!? ;D Абе Кинезиве можат да плачат,а  НАСА под хитно треба да го земе овој вундеркинд.
« Last Edit: 07.04.2015, Tuesday, 22:38:16 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Unforgiven

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 72
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #13 on: 10.04.2015, Friday, 21:52:45 »
Quote
На кој му се допаѓа темата е добредојден да пише Смешко

другар dx-er отвараш тема каде се пишуваат бисери од членовите, и велиш дека треба да пишуваме литературно, а и ти самиот беше напишал "Свиѓа" наместо допаѓа, па гледам си го преправил постот. Инаку дијалектите се богатството на еден народ, и за такви ситници немора одма да реагирате позз.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: "Бисери" од членовите на форумот
« Reply #14 on: 10.04.2015, Friday, 23:36:52 »
Немам против дијалектите, немам против ни србизмите кои кој повеќе кој помалце ги употребува, особено во Скопје и Куманово. Имам против да се користат непостоечки зборови (глупости). Разликата помеѓу зборови мутанти и дијалекти е очигледна и огромна.
Тоа што сум го едитирал постот е проблем? Овој пост го едитирав за да ја допишам последнава реченица.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.