Author Topic: Поправка на Blaupunkt TravelPilot E1  (Read 731 times)

Offline BOBO

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 87
Поправка на Blaupunkt TravelPilot E1
« on: 15.04.2015, Wednesday, 00:55:52 »
Значи ми треба помош, имам авторадио Blaupunkt Travelpilot E1, го купив расипано. Радиото не сака воопшто да се уклучи т.е не дава никаков знак.Единствено што кога го приклучувам на напојување повлекува напон(пецка на  крокодилка). Потребна шема или некое ваше мислење. Позз
« Last Edit: 15.04.2015, Wednesday, 01:45:26 by GigaWatt »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Поправка на Blaupunkt TravelPilot E1
« Reply #1 on: 15.04.2015, Wednesday, 01:47:22 »
Еве шема.

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/blaupunkt_travelpilot_e1_pl9539_pl9540_sch.pdf/download.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Поправка на Blaupunkt TravelPilot E1
« Reply #2 on: 15.04.2015, Wednesday, 21:59:16 »
Зошто си го купил ако е распано?
Hams do it! With Frequency

Offline BOBO

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 87
Одг: Поправка на Blaupunkt TravelPilot E1
« Reply #3 on: 20.04.2015, Monday, 23:23:51 »
GigaWatt благодарам за шемата, ќе пробам да го средам. Z31GH ми падна во раце за едно кафе што се вика. Не сум во никаква загуба.  ;)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Поправка на Blaupunkt TravelPilot E1
« Reply #4 on: 21.04.2015, Tuesday, 00:23:56 »
 Е,да знаев дека даваш кафе за расипани радија,немаше да фрлам две картонски кутии! ;D Имаше тука кило кафе,брат-брату! ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline BOBO

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 87
Одг: Поправка на Blaupunkt TravelPilot E1
« Reply #5 on: 21.04.2015, Tuesday, 00:43:44 »
Хаха, ќе имаше и повеќе од кафе за толку batka  :)