Страници: [1] 2   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со ТВ Fuego FE-21US6, шасија CY-PH2529TOP-EW  (Прочитана 1090 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« пратена : 07 Јуни 2015, 13:43:50 »

Ок, дечки побарав да не случајно го има проблемов веќе некаде објавено но не успеав ништо слично да најдам.
Значи за старт, не сум професионален сервисер но имам основно познавање од електроника.
Телевизоров е најверојатно рикнат од промена на напон (удар на гром, мислам).
Штом го стартувам на главниот прекидач се пали доле црвената лед диода и влага у стендбај.
Кога ќе се обидам да го вклучам се гаси цревената лед д. и на екранот се појавува хоризонтална зелена/мешана тенка линија. И за неколку сек. се гаси и повторно влага во стендбај.
Отворен ми е задниот дел и искрено немам појма од кај да почнам.
« Последна промена: 07 Јуни 2015, 16:44:42 од GigaWatt » Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #1 пратена : 07 Јуни 2015, 14:35:53 »

Цитирано од: Cevi
...на екранот се појавува хоризонтална зелена/мешана тенка линија.
Каде, на средина, горе или долу од  екранот!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« Одговор #2 пратена : 07 Јуни 2015, 14:53:09 »

Цитирано од: Cevi
...на екранот се појавува хоризонтална зелена/мешана тенка линија.
Каде, на средина, горе или долу од  екранот!
Од едниот крај до другиот во хоризонтала, точно на  средината од вертикалата.

« Последна промена: 07 Јуни 2015, 16:40:04 од GigaWatt » Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #3 пратена : 07 Јуни 2015, 15:17:55 »

Прво потврди дали шасијата е CY-PH2529TOP-EW. Ако е', тогаш дали на  D552  има +14V и на D554 -14V !
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« Одговор #4 пратена : 07 Јуни 2015, 15:46:45 »

Тој е бројот на шасијата но кажи ми ти мене како се вади ова плочава, гледам на влечење но не знам како да ги дисконектирам оние дебелине кабли до екранот што одат. Ги најдов диодите но немам пристап до нив никако со инструментот.

И кажи уште од кај да земам минус од плочата, да не го пукнам на 220 случајно? Смешко

« Последна промена: 07 Јуни 2015, 16:43:55 од GigaWatt » Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #5 пратена : 07 Јуни 2015, 16:00:19 »

Исечи ги трите пластични стеги!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« Одговор #6 пратена : 07 Јуни 2015, 16:12:58 »

D552 = +13.56V
D554 = -5.36V

Сега... ? Смешко
Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #7 пратена : 07 Јуни 2015, 16:21:01 »

C315 од 470µF !
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« Одговор #8 пратена : 07 Јуни 2015, 16:24:34 »

Само C315 го мењам и би требало се да биде ко шо треба?
И да во право си, надуван е. Требаше тоа прво да проверам.    Смешко
Ај ќе го сменам и ќе ти пишам што сум направил.
« Последна промена: 07 Јуни 2015, 16:28:03 од Cevi » Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #9 пратена : 07 Јуни 2015, 16:29:10 »

би требало!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« Одговор #10 пратена : 07 Јуни 2015, 17:53:29 »

Ок. Прво да ти кажам дека телевизоров работи. Успеав да најдам еден кондензатот од стар ДВД плеер само што напонот му е 16V а овој што го извадив беше со 24V. Не знам колкава е разликата но сега екранот ми е магнетизиран. Имам зелена боја во форма на прстен и само средината на екранот е со нормална боја. Има ова нешто врска со кондензаторов или сега имам друг проблем? Ако можам некако да го демагнетизирам со твоја помош пошто немам никаков алат за сервисирање на телевизори дома.
Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #11 пратена : 07 Јуни 2015, 18:11:23 »

Замени го PTC отпорникот !
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« Одговор #12 пратена : 07 Јуни 2015, 18:24:26 »

Му влегов со магнетот од еден стар звучник, како нов го напраив. Смешко Сега за сега е ок, ако се измешаат боите пак, ќе го сменам отпорникот. Фала ти за помошта стварно брзо завршивме работа. Поздрав. Смешко
Сочувана
SaleSk
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 450« Одговор #13 пратена : 12 Јуни 2015, 20:55:56 »

Ок. Прво да ти кажам дека телевизоров работи. Успеав да најдам еден кондензатот од стар ДВД плеер само што напонот му е 16V а овој што го извадив беше со 24V.

Стави 24 волтен електролит да не те исплаши експлозија.
И немој да си играте со овакви работи.
Сочувана

Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #14 пратена : 12 Јуни 2015, 21:17:21 »

Нема 24 25 волти Ладен .Е со тие електролите секогаш страдаат обавезно 25 волти.Ќе грее тој од 16 ќе се затоплува и во еден момент бум и ќе го најдеш отворен Зеленко Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: [1] 2   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: