Страници: 1 [2]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со ТВ Fuego FE-21US6, шасија CY-PH2529TOP-EW  (Прочитана 1060 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Cevi
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 31


« Одговор #15 пратена : 21 Јануари 2017, 17:10:46 »

Ок. Прво да ти кажам дека телевизоров работи. Успеав да најдам еден кондензатот од стар ДВД плеер само што напонот му е 16V а овој што го извадив беше со 24V.

Стави 24 волтен електролит да не те исплаши експлозија.
И немој да си играте со овакви работи.


Ок, кажано сторено, ставив 24V кондензатор. Не знаев дека до тој степен може да зезнам работа. Фала за советот и помошта во целост.

Споено мислење: 21 Јануари 2017, 17:11:53
Нема 24 25 волти Ладен .Е со тие електролите секогаш страдаат обавезно 25 волти.Ќе грее тој од 16 ќе се затоплува и во еден момент бум и ќе го најдеш отворен Зеленко Зеленко

Смешко Го сменив сместа, ради ал се не чује. Смешко Фала за советот.
Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #16 пратена : 21 Јануари 2017, 21:49:35 »

Е,ова е тоа што му недостига на Форумов- темата е од 2015 г., а во 2017 конечно слушнавме дека:

 Го сменив сместа, ради ал се не чује.  Фала за советот.

Добро е да знаеме ,барем. Зеленко
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #17 пратена : 21 Јануари 2017, 22:25:59 »

Батка авангарда си леле еј се пресмеав онака денот не ми беше добар се лупам од кревет што си ме насмеал авангарда кога ќе каже кажано е  Зеленко Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: 1 [2]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: