Author Topic: Мотор на 12 волти кој ќе работи под вода  (Read 1639 times)

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 159
 • Gender: Male
Значи ,како што напомнав,ми треба мотор кој ќе работи под вода (езерска),на 12 волти (акумулатор), па би ве замолил за предлози и мислења.
Инаку се работи за погон на чамец со носивост од 3 лица (можи и 2) така да снагата да биди соодветна на носивоста .Ке треба и контрола на брзина за него

Доизладување на сите

,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Па, немора да бараш таков мотор. По мое, можеш да направиш преносен механизам за перките. Така што, само перките ќе бидат долу (под вода), а моторот ќе си биде на чамецот. Не знам колку е добра оваа идеја, но сепак е идеја.

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 159
 • Gender: Male
Идеата ти е добра а и веќе видена.Комерцијалните мотори работат на тој принцип ама зглобниот пренос,а можи и ланчан,  е она ,,вистинското (потешко за изведба)

Electric motor on kayak

Нeшто како ова треба да биди
« Last Edit: 22.07.2015, Wednesday, 00:42:20 by GigaWatt »
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
А да земиш мотор со моќност од 800 W и да му наместиш перки. Потоа, некако да го изолираш од водата и да можат перките да се вртат, мислам дека ме разбираш за како ти велам.

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 159
 • Gender: Male
Јас би зел ама кажи од каде и од што...
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Можеш преку интернет да купиш на пример преку АлиЕкспрес.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Погледај некоја слика од Тајланд,ке видиш како тие го решаваат тоа.И не 12 ,ами 24 волтен мотор од камион (сканија) врзи го на 12V преку претварач 12/24V ( ги има и фабрички).Моторот е во воздух на самиот управувач,а на неговата осовина настави некоја дуралуминска цевка со пропелер метален на крај.Сакаш  брзина ја нурнуваш перката во вода и вози.Ако имаш дарба со сајла се прави  на држачот *гас* рачка за менување на брзината,како кај скутерите.Има на Тиквешко езеро 2-3 модела направено. ;D

Code: [Select]
http://www.featurepics.com/online/Thai-Long-Tailed-Boat-1472479.aspx
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Не знам колку сум компетентен да коментирам на оваа тема, но сакам да кажам кое мислење на клипот кој е постиран од Отпор.
Господата кои го правеа клипчето не го дадоа крајниот резултат. Со други зборови не се виде кајакот во вода како се движи со човек во него. Според мене тој кајак ќе помине само неколку метри за еден час, и за 10-20 метри ќе се испразни акумулаторот.  Пропелерот е многу мал, а просечна тежина на човек ај да речеме е 80 килограми, плус 20-30 килограми кајакот. Пропелерот би вртел речиси во место, едвај придвижувајќи го кајакот кој сега се на се би тежел над 100 килограми. А да не правиме муабет за 2-3 души повеќе.
@Otpor
Подобра е идејата @Batka што ти вели. Најдов и јас интересни примери

Code: [Select]
http://stat.ethz.ch/~meier/galleries/Thailand/picture-0044.jpg
Code: [Select]
http://www.cmflyfishing.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/04/long-tailed-boat-sml.jpg
Доколку го прифатиш предлогот на @Batka, односно ако набавиш камионски мотор и го монтираш на чамец или кајче, пропелер јас ти давам гратис од масивна бронза, отпорна на корозија и во морска и во езерска вода

« Last Edit: 23.07.2015, Thursday, 00:14:09 by Z31GH »
Hams do it! With Frequency

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Батка,од Титаник да не е овој пропелер? :D Ова е за јахта или некој поголем пловен објект.За двајца луге и чемец до 5 м доволен е пропелер со промер 12-15 см.Има такви алумински за ладење мотори од компресори и слични направи.Значи не треба многу голем пропелер,туку мотор со поголем број обртаи( 3000-5000) ,добар пренос ако има моторот и ладење, едноставна регулација спрема потрошувачката(може и како гас педала на нога ( некој реглер во вид на папуча) итд. Значи.лостот на кој ке биде моторот да биде лесно подвижен,осовината да биде мин. 5 должини од висината на кој се наоѓа прицврстен моторот.Израчунај,според потрошувачката каков претворувач и колкав акумулатор ти е потребен.Она- мотор во вода во аматерски услови не оди,бидејќи е прво проблем со тежината на моторот,а потоа и можноста за продор на вода ,дефекти итд.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Е да, од поголем пловен објект е, но овој пропелер ако се монтира на камионски мотор има да корне, а и плус дека има поголеми лопатки, сигурно ќе се намали потрошувачката на гориво. :)
Hams do it! With Frequency

Offline MURO

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Према димензиите (споредени со капата) пропелерот би одговарал за транспортна баркаса - голем, широк, товарен чамец наменет за превоз на луѓе и материјал. Спор чамец но со голема носивост. Погонот е дизел од 18 до 40КС. Ова колку што се сеќавам од далечната 87 год. Кумбор -Херцег Нови, ЈРМ   :).

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 159
 • Gender: Male
Чамецот е Маестрал,од гумените,го зедов пред некој ден скоро за бадијала...така да идеата за преправки (маринизирање)на мотори одпаѓа.Потоа бучавате е голем проблем...Е, сега Томос  4 ама се многу скапи а и ги нема да ги купиш (а и да ги има ...).Ми текна на моторче за вода вадење Томос,така енего стои,кога прават картинг со него ото да не и погон за чамец,истата машина е со Томос 4,само преносот е решен..ама некако не ми фаќа мозоков.
Единствено останува електростартери од кола,мотор трактор...ама некако немам некое искуство со нив така да ако некој знае нешто повеќе нека кажи како би одело сето тоа

Z31GH-Подзасолниго тоа пропелерот,те држам за збор
Батка-ова идеава за пропелери од фрижидери е добра ама да не се тро слаби,друго е воздух  а друго вода ?
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
@Otpor

Доколку го прифатиш предлогот на @Batka, односно ако набавиш камионски мотор и го монтираш на чамец или кајче, пропелер јас ти давам гратис од масивна бронза, отпорна на корозија и во морска и во езерска вода

Зборот важи доколку набавиш мотор од камион, читај цитат.

Камионски мотори имаат и автобусите, можам да посредувам да набавиш еден од автобус, бидејќи работев во одржување во претпријатие кое има автобуси. Мислам дека купија еден за MAN автобус од Германија, но не пасоваше во каросеријата и така сега седи во магацинот. Колку што знам има скоро 500 коњски сили.
« Last Edit: 23.07.2015, Thursday, 18:08:19 by Z31GH »
Hams do it! With Frequency

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Овој месингениов на Бубе тежи две кила сигурно!  ;D Знаеш колкав мотор ти треба?? Сум видел 12 см алуминиумски (ваљда е дур-алуминиум!??) пропелери од комори за замрзнување.Нема промашај со нив ,а и има еден Ташо на Тиквешко со таков направено моторче. :D :D Пробано е,ама со 24 V мотор од брисачи за *сканија*(така слушнав барем).Е,само претворуваш и регулација да си направиш.Не мора стално полна јачина на мотор да употребуваш. ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.