Author Topic: Дрон за забава  (Read 4453 times)

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Дрон за забава
« on: 31.07.2015, Friday, 19:40:53 »
Идејата ми беше да направам авион но кога сватив колку е тешко да се лета и колку пати ке го скршам додека да научам да го летам затоа се откажав од праење и направив quadcopter кој е стабилен и доста лесен за управување за разлика од авионот но многу е тешко да се ориентираш додека го леташ
Дронов немаше да го правам се додека не најдов начин како најевтино да добијам голема дистанца на летање само за 10$ до 1км .. купив најобичен трансмитер од некој ефтин хеликоптер потоа купив Nrf24l01 + pa + lna
и го составив си направив трансмситер и како ресивер-еден Nrf24l01 модул и ардуино мини
како контролер на дронот на почеток користев ардуино уно и mpu6050 сензор но после си купив "оргинален" multiwii контролер кој е многу помал и не фаќа многу простор + има магнетометер и барометер што ти дава плус можности пр. за да стои дронот на една одредена висина без да го контролираш и др.
На почеток мислев сам да почнам да го пишувам кодот но се сетил и некој друг пред мене па така да искористив готов програм со мали препрафки се функционираше добро
За дронот користистам ефтини мотори тука најмогу се зафркнав бидејки тие се најбитни во целиот дрон бидејки со овие мотори имам многу вибрации заради кои на почеток имав многу проблеми додека да најдам решение затоа ако некој се одлучи да прави дрон на се може да скрати некоја пара али за мотори нека не штеди и карбонски пропелери поскапи али многу подобри јас користам ефтини пластични.
speed контролерите исто така најефтини кинески али ги репрограмирав со друг програма и работат многу добро.. рамката исто така солидна батерија користам 2200mah сеа купив нова 5000mah сеуште не сум измерил колку ми трае летот али таа од 2200mah не верувам дека е толку и таа беше наефтината коа почнав да го праам.. само едно приметив незнам колку е точно али коа леташ во место батеријата многу побрзо ми се троши отколку коа летам брзо и на сите страни.
исто така купив камера и fpv (first person view) систем со домет до 2км за да можам да си седам да гледам во екран и да летам на поголема далечина
Бидејки имам вишок 5 моторчиња од 3 моторчиња сакам да напраам tricopter и еден авион кој ке го летам со FPV али тоа ке остане за понатака следно се мислам за 3d printer можеби ке потрае додека да го напраам бидејки бара доста прецизност во правењето на конструкцијата али имам време со моиве 17 години да напраам уште многу работи само ми фали некоја пара :D
На пат е и фториот дрон еве слика од него како би изгледал отприлика


Еве едно видео од мојот дрон не е баш најдобро али ке снимам некое друго коа ке можам

F450 quadcopter flight

Случајно ако некој има некоја онлјн работа со неможе да постиге сам можам да работам се и сешто или некоја препорака кај да работам на интернет затоа што мојата претходна работа заврши и веке немам со што да купувам ....
А случајно ако некој сака да донира некој денар нека пише ке му ја дадам мојата пајпал адреса мада неверувам дека некој би сакал :D

Слики од дронотСлики од трансмитерот

Слика од FPVСлика од моторчињата за следниот дрон кој би требал да изгледа вакаеве слика од моите моторчиња за наредниот quadcopter, трикоптер и еден авион« Last Edit: 02.08.2015, Sunday, 15:12:23 by GigaWatt »

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Дрон за забава
« Reply #1 on: 31.07.2015, Friday, 21:33:18 »
          Проектот ти е за пофалба, секоја чест. Овој дрон, како што велиш колку за забава добар е, и не се разочарувај со моторчињата, ќе се навикнеш да го стабилизираш ако повремено го летнуваш.       
          Најдобро е да користиш од таканаречените „акумулаторски батерии„ што се полнат (претпоставувам дека се 9в) сигурно ќе траат повеќе.

Hams do it! With Frequency

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #2 on: 31.07.2015, Friday, 23:32:46 »
пред се благодарам за коментарот
незнам за точно кои акумулаторски батерѝи мислиш јас користам Li-po батерии не само јас скоро сите што се занимаваат со летала бидејки се лесни и даваат голема струја
пример За мојот дрон ми е потребна батерија која може да даде 40А на 12V бидејки едно моторче повлекува до 10А плус предност на оваа батерија е тоа што е лесна тежи само 150г и е 2200mah
според некои формули кои ги најдов на форумот на кој е наменет за овие летала мојава батерија треба да издржи до 60А но после секое летање батеријата е загреана а тоа значи дека е преоптеретена новата батерија од 5ah треба да не загрева но како што пишав не сум ја пробал

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Дрон за забава
« Reply #3 on: 01.08.2015, Saturday, 00:16:12 »
Батка,добредојде на Форумов ,ама за потсетување,како нов член , е да си ги прочиташ добро правилата на Форумов!
Како се ставаат слики,како се кодираат линкови. Темата со дроновите е добра,но за жал, МВР ги забрани,односно треба специјална дозвола за да може да го употребуваш - воглавном за снимање.Иначе,казната е некои 300 ЕУ,така мислам.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Одг: Дрон за забава
« Reply #4 on: 01.08.2015, Saturday, 13:35:56 »
Постави ги сликите повторно, за да го видат и другите дронот. Бидејќи администрацијата ти ги избришала.

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #5 on: 01.08.2015, Saturday, 14:40:21 »
Линкови кој водат до некој одреден дел во форумот не мора да се кодираат, исто така не мора да ги кодирате линовите од видеа (пр од youtube )

епа зошто го избришавте линкот ако не мора да се кодира ?

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Дрон за забава
« Reply #6 on: 01.08.2015, Saturday, 14:52:19 »
Линкот до видеото не беше добро постиран.Стави го повторно,како и сликите.Сликите треба да се ставаат на надворешен хост, а не директно на Форум.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #7 on: 01.08.2015, Saturday, 20:43:48 »
Се надевам дека сеа се добро постирани или пак смета нешто ?
batka место што ми ги бришеше линковите можеше само да ги преправиш ем ти ке беше задоволен ем другите што читаат
Наместо да ги задоволиш другите како модератор на странава ти гледаш да ги изгубиш и тие посетители на странава што ги имаш
И така ова е мојот последен пост на странава не планирам во иднина да постирам за да читам правила по коментари туку да добијам некоја сугестија или оцена за тоа колку добро сум го напраил и да му помогнам на некој во случај да сака да го направи истото...
Подобро ке постирам на странски форуми каде ке добијам повеке коментари за тоа како сум го направил а не дали ми бил добар англискиот
Поздрав


Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Дрон за забава
« Reply #8 on: 01.08.2015, Saturday, 20:55:57 »
Полека ајде, Ace894 е нов член и нема потреба веднаш да се опоменува по направена само една грешка. Нашата работа се знае, треба да средуваме и дури ако ептен членот тера инат дури тогаш јавна опомена. batka ќе те замолам во иднина да бидеш помек посебно кон новите членови. Убаво кажа членот, на овој начин само си ги бркаме членовите.

Ace894 одлична изведба на дронот, се надевам дека ќе гледаме уште добри работи од тебе на форумот :).
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дрон за забава
« Reply #9 on: 01.08.2015, Saturday, 21:56:29 »
Јас лично не би го опоменал Ace894, бидејки само неговиот проект и презентацијата на истиот е доволна компензација и за многу грешки да покрие. Мислам дека Ace894 има еден од најдобрите проекти што воопшто се изработени од електроничарите хобисти во државава.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Дрон за забава
« Reply #10 on: 01.08.2015, Saturday, 22:48:06 »
Аце, јас немам ништо против твојот ПРВ проект на Форумов.Ни те знам,ни те познавам,па некакви инсуинации дека треба или не треба да постираш тука твои проекти,дека  некој модератор треба *да ги задоволува другите* нови членови,не оди.Јас ти пишав приватна  порака со линк до Правилата на Форумот,ако се сеќаваш ( можеби не си ја ни отворил),па не држи дека не сум сакал да ти помогнам. Еве,во поновената постапка сликите се во ред,па не реагирам повеќе.

Споено мислење: 01.08.2015, Saturday, 23:06:32
Ова не го разбрав доволно,може да го објасниш дополнително:

А случајно ако некој сака да донира некој денар нека пише ке му ја дадам мојата пајпал адреса мада неверувам дека некој би сакал Cheesy
« Last Edit: 01.08.2015, Saturday, 23:06:32 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #11 on: 01.08.2015, Saturday, 23:38:20 »
Бидејки ми фалат уште малце пари за да купам оргинален трансмитер со домет од 1.6км..во случај да сака некој да донира некоја пара на пајпал затоа го пишав тоа..
 *да ги задоволува другите* мислев на оние што го читаат постот место да го преправаше постот 10 пати можеше да ги средиш линковите за една минута и да ми ги пратеше правилата веднаш бидејки не се снајдов во форумот за потенционални и нови членови али денес ми ги прати и ете средив тоа што разбрав.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Дрон за забава
« Reply #12 on: 02.08.2015, Sunday, 00:04:19 »
Батка,не си нов ,гледам 2013 година  си зачленет,па место друг да ти средува постови научи се сам.За донирањето не знам,малку чуден начин си одбрал.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #13 on: 02.08.2015, Sunday, 00:36:04 »
Да, не сум нов тој еден ден што го имам поминато во овие 2 години на форумов го иам поминато во читање постови така да сум немал голема потреба од правилата на форумов имав само 2 поста од кој едниот е само текст а другиот текст и видео.
Коа сме кај донирањето незнам што е чудно тука

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Дрон за забава
« Reply #14 on: 02.08.2015, Sunday, 09:48:44 »
Правилата на однесување на Форум важат за сите,а за донирањето - не знам дали е Форумов место за такво нешто,ама пробај.Сепак размисли за она што го пишав,кај мене имаше еден казнет 300 ЕУ, а дронот му беше запленет.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.