Author Topic: Дрон за забава  (Read 4452 times)

Offline stru4nak

 • Нов член
 • *
 • Posts: 46
Одг: Дрон за забава
« Reply #30 on: 04.08.2015, Tuesday, 21:06:48 »
Го има радиолинк и на ебау за 104$ али за него е потребен уште еден модул за да има data telemetry и тоа се фаќа околу 130$
Иначе за мојот квадкоптер добри се и тие моторчиња но има многу вибрации со нив а сензорот неможе да одреди што е вибрација а што движење затоа имаше многу осцилации при што морав да активирам филтер за сензорот и сега е доста стабилен но проблемот е во мојот домашно направен трансмитер кој не ги дава истите вредности пример кога ке дигнам throttle на 50% некогаш ми дава 40% некогаш 60% внатре потенциметрите се од оние што ги има во обичните џоистици од playstation
Како и да е кога ке соберам пари ке го купам тој радиолинк пошо како што читав сегде и гледав најефтини се и се супер за тие пари
Баш гледав видео каде еден русин со овој радиолинк трансмитер лета на далечина од 4.4км без никакви додатоци на отворено без пречки

Да знам и мене првото ми беше со ардуино и се обидов од playstation џоестик ама не излезе како што планирав посебно што сакав авионче да возам и со Throtle имав мака и си го зедов радио приемникот сега чекам мотори за авиончето а во план сум да правам еден хексакоптер, а искрено за ова 4.4KM не ми се верува искрено со сток антена и без појачувач да направиш тешко 4.4км само реклама си прават јас мислам дека 1КМ повеќе во идеални услови максиум до 1.6км да се извади со сток конфигурација.

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #31 on: 04.08.2015, Tuesday, 21:49:19 »
RadioLink AT9 4400m

Еве го видеото каде лета 4.4км незнам зошто би правел реклама му имам пишано коментар но вика дека не користи ништо освен трансмитерот има повеке видеа со различна далечина
« Last Edit: 06.08.2015, Thursday, 01:34:33 by GigaWatt »

Offline stru4nak

 • Нов член
 • *
 • Posts: 46
Одг: Дрон за забава
« Reply #32 on: 04.08.2015, Tuesday, 22:57:51 »
RadioLink AT9 4400m

Еве го видеото каде лета 4.4км незнам зошто би правел реклама му имам пишано коментар но вика дека не користи ништо освен трансмитерот има повеке видеа со различна далечина
Ги гледав веќе видеата али во пракса не е баш така реклама си прават за трансмитерот и ресиверот не ми се верува за 130 долари да лета толку :) едноставно и за мојот ресивер беше 3.4KM али досега со обичната антена 1.4KM максиум, иначе можи на ГПС му се наместени кординатите и само лета најчесто така ги прават клипчината, а за поголем домет користат UHF 433MHz . А што модел е ресиверот од FPV Boscam?
« Last Edit: 06.08.2015, Thursday, 01:34:19 by GigaWatt »

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #33 on: 05.08.2015, Wednesday, 15:04:31 »
Незнам дали прави реклама на трансмитерот или не тоа ке видам коа ке го земам и 1км за сега ми е доволен
+ немора да се замарам за вредностите на џоустикот дали биле 50% или 60%
А за фпв незнам што користи

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Дрон за забава
« Reply #34 on: 09.08.2015, Sunday, 01:00:05 »
И браво и јас ја сакам електроникава али ти ептен цел дрон сам си правел се гледа дека се трудиш и се разбираш.Им се восхитувам на луѓето кој сами си прават летала браво уште еднаш.Многу ретко денес кој се бави со ваква работа на прсти се бројат тие луѓе 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Ace894

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Одг: Дрон за забава
« Reply #35 on: 20.11.2015, Friday, 08:57:07 »
Ми требаат предаватели за дронот ги има во две верзии 915mhz и 433mhz која френкфенција од овие две е дозволена кај нас некој да не знае ?

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Дрон за забава
« Reply #36 on: 20.11.2015, Friday, 09:44:27 »
433
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.