Author Topic: Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY  (Read 1314 times)

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY
« on: 15.08.2015, Saturday, 11:36:53 »
Радиото си работеше перфектно се додека не ми се скина жиците што водат до предната лева врата на звучникот се кратко споија и престана да работи, на дисплејот ми пишува Proect. Прашањето ми е дали е излезот цркнат или има некоја заштита?
« Last Edit: 15.08.2015, Saturday, 18:20:29 by GigaWatt »

Offline malkjos

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 81
Одг: Пролем со авторадио KENWOOD KDC-3247AY
« Reply #1 on: 15.08.2015, Saturday, 12:53:26 »
треба да го ресетирас епромот
барај на гугл

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Одг: Пролем со авторадио KENWOOD KDC-3247AY
« Reply #2 on: 15.08.2015, Saturday, 16:06:51 »
Не сум сигурен дека е исправен излезот.

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Пролем со авторадио KENWOOD KDC-3247AY
« Reply #3 on: 15.08.2015, Saturday, 17:52:20 »
Пред било што да правиш, види еднаш што значи тоа Proect. Мора да пишува во упатството од радиото. Или барај на интернет. Или можеби пишува Protect, тогаш би рекол внеси го кодот  ;D . Kenwood радиата имаат ресет дугме. Извади ја плочката, односно лицето на радиото и таму мора да има ресет дугме, ресетирај го радиото и би требало да е во ред.
« Last Edit: 15.08.2015, Saturday, 18:03:02 by Z31GH »
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Пролем со авторадио KENWOOD KDC-3247AY
« Reply #4 on: 15.08.2015, Saturday, 18:19:50 »
Да не пишува Protect, а не Proect?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tubemkd

 • Нов член
 • *
 • Posts: 26
Одг: Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY
« Reply #5 on: 15.08.2015, Saturday, 18:25:18 »
Најверојатно е PROTECT. Еве што вика гугле:

How to take a kenwood radio out of protect mode

How to reset kenwood stereo protect off!!!

Излези прво од тој protect mod, па провери  дали ќе работи излезот.
« Last Edit: 15.08.2015, Saturday, 20:41:43 by GigaWatt »

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY
« Reply #6 on: 15.08.2015, Saturday, 19:16:56 »
Protect e 100% како што реков ресетирај го радиото
Hams do it! With Frequency

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Одг: Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY
« Reply #7 on: 15.08.2015, Saturday, 20:07:07 »
Грешка се извинувам protect пишува

Offline tubemkd

 • Нов член
 • *
 • Posts: 26
Одг: Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY
« Reply #8 on: 15.08.2015, Saturday, 20:19:04 »
Добро, конечно со тоа proect-protect се заврши.
Сега следи фаза 2, reset момeнтот. До кај си? Го најде ли ресет копчето?
Еве ти упаство:
Code: [Select]
http://images.kenwood.eu/files/prod/1669/5/KDC-3047_314_3247_3347(EN).pdfќе читаш или ние да прочитаме?
« Last Edit: 15.08.2015, Saturday, 20:22:05 by tubemkd »

Offline gokifly

 • Нов член
 • *
 • Posts: 2
Одг: Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY
« Reply #9 on: 16.08.2015, Sunday, 11:19:45 »
Здраво
Извади го радиото и одштекај го од конекторот 2-3 минути и се ке биде во ред.
Поздрав

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Одг: Пролем со авто-радио Kenwood KDC-3247AY
« Reply #10 on: 19.08.2015, Wednesday, 22:51:11 »
Му направив ресет и океј е сега фала ви на информациите/